Skip to:ContentFooter
Deliveroo
  • Offers
    Offers
  • Save with Nectar Prices
    Save with Nectar Prices
  • Meal Deals
    Meal Deals
  • Grab and Go Snacks
    Grab and Go Snacks
  • Autumn is here
    Autumn is here
  • Mornings Made Better
    Mornings Made Better
  • Freshers Week
    Freshers Week
  • Why Wait For Christmas?
    Why Wait For Christmas?
  • Save 25% on Selected Taste The Difference
    Save 25% on Selected Taste The Difference
  • Dine In Like You're Dining Out
    Dine In Like You're Dining Out
  • Meal Deals & Bundles
    Meal Deals & Bundles
  • Fruit
    Fruit
  • Vegetables
    Vegetables
  • Salad & Herbs
    Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
    Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
    Cheese
  • Yoghurt
    Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
    Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
    Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
    Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
    Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
    Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
    Desserts
  • Ice Cream
    Ice Cream
  • Frozen
    Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
    Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
    Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
    Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
    Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
    Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
    Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
    Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
    Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
    Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
    Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
    Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
    Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
    Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
    Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
    Jams, Honey, Spreads
  • Baby
    Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
    Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
    Pet
  • Sexual Wellness
    Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
    Beauty & Toiletries
  • Health Care
    Health Care
  • Flowers
    Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
    Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
    Tobacco & Vaping

Tomatoes & Peppers

  • Sainsbury's Sweet Peppers

    3pk · £0.77 each
    £2.30
  • Sainsbury's So Organic Mixed Peppers

    3pk · £1.00 each
    £3.00
  • Sainsbury's Green Pepper

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Sainsbury's Taste the Difference Baby Sweet Peppers 270g

    270g · £9.44/kg
    £2.55
  • Red Pepper

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Sainsbury's Taste the Difference Sweet Pointed Pepper

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Stamford Street Co. Peppers 600g

    600g · £3.08/kg
    £1.85
  • Sainsbury's Large Vine Tomatoes 500g

    500g · £3.50/kg
    £1.75
  • Sainsbury's Jubilee Large Vine Tomatoes, Taste the Difference 450g

    450g · £5.67/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Baby Plum Tomatoes

    325g · £3.85/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Taste the Difference Best of British Vine Tomatoes

    250g · £11.20/kg
    £2.80
  • Sainsbury’s British Tomato Festive Variety Box, Taste the Difference 900g

    900g · £7.67/kg
    £6.90
  • Sainsbury's Taste the Difference Pomodorino Baby Plum Tomatoes

    250g · £8.40/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Cherry Tomatoes

    330g · £3.03/kg
    £1.00
  • Sainsbury's Flavouripe Tomatoes

    6pk · £0.18 each
    £1.10
  • Sainsbury's So Organic Cherry Tomatoes on the Vine

    200g · £12.00/kg
    £2.40
  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80
  • Sainsbury's Taste the Difference Majestic Vine Tomatoes

    300g · £8.50/kg
    £2.55

Cucumbers

  • Sainsbury's Whole Cucumber

    1pk · £1.05 each
    £1.05
  • Sainsbury's Small Whole Cucumber

    180g · £4.17/kg
    £0.75

Avocados

  • Sainsbury's So Organic Ripe & Ready Avocados

    2pk · £1.70 each
    £3.40
  • Large Avocado

    1pk · £1.35 each
    £1.35
  • Sainsbury's Avocado

    2pk · £1.03 each
    £2.05

Onions & Leeks

  • Sainsbury's Spring Onions

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • Sainsbury's SO Organic Spring Onions

    1pk · £1.50 each
    £1.50
  • Sainsbury's Leeks 500g

    500g · £3.80/kg
    £1.90
  • JS Red Onions x3

    3pk · £0.47 each
    £1.40
  • Sainsbury's Red Onions

    1kg · £1.40/kg
    £1.40
  • Sainsbury's Brown Onions x3

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • Sainsbury's Taste the Difference Echalion Shallots

    400g · £3.85/kg
    25% off
    £1.54£2.05

Potatoes

  • Sainsbury's Sweet Potato 1.25kg

    1.25kg · £1.56/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Taste the Difference Vivaldi Baking Potatoes

    4pk · £0.56 each
    £2.25
  • Sainsbury's Baking Potatoes

    2kg · £1.15/kg
    £2.30
  • Sainsbury's British White Potatoes

    2kg · £0.75/kg
    £1.50
  • Sainsbury's British Baby Potatoes

    1kg · £1.15/kg
    £1.15
  • Sainsbury's Red Potatoes 2kg

    2kg · £0.90/kg
    £1.80
  • Albert Bartlett Red Rooster Potatoes 2kg

    2kg · £1.33/kg
    £2.65
  • Sainsbury's British Baking Potatoes

    4pk · £0.21 each
    £0.85
  • Sainsbury's White Vivaldi Potatoes, Taste the Difference 2kg

    2kg · £1.09/kg
    25% off
    £2.18£2.90
  • Sainsbury's British King Edward Potatoes 2kg

    2kg · £1.15/kg
    £2.30
  • Sainsbury's British Mini Potatoes

    750g · £2.20/kg
    £1.65

Garlic, Ginger, Herbs, Spices

  • Sainsbury's Basil 30g

    30g · £28.00/kg
    £0.84
  • Sainsbury's Coriander 100g

    100g · £15.50/kg
    £1.55
  • Sainsbury's Flat Leaf Parsley 30g

    30g · £28.00/kg
    £0.84
  • Sainsbury's Thyme 20g

    20g · £45.00/kg
    £0.90
  • Sainsbury's Mint 30g

    30g · £23.33/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Flat Leaf Parsley 100g

    100g · £13.50/kg
    £1.35
  • Sainsbury's Coriander 30g

    30g · £28.00/kg
    £0.84
  • Sainsbury's Rosemary 20g

    20g · £35.00/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Basil

    1pk · £2.20 each
    £2.20
  • Sainsbury's Parsley 6g

    6g · £208.33/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Curly Leaf Parsley 30g

    30g · £23.33/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Finger Chillies 80g

    80g · £16.25/kg
    £1.30
  • Sainsbury's Scotch Bonnet Chillies 60g

    60g · £15.83/kg
    £0.95
  • Sainsbury's Bird Eye Chillies 20g

    20g · £40.00/kg
    £0.80
  • Sainsbury's Mixed Chillies 80g

    80g · £8.75/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Red Chillies 65g

    65g · £10.77/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Green Chillies 65g

    65g · £11.54/kg
    £0.75
  • Sainsbury's Garlic x4

    4pk · £0.28 each
    £1.10
  • Sainsbury's Large Garlic

    1pk · £0.60 each
    £0.60
  • Sainsbury’s Garlic, So Organic Min x3

    3pk · £0.35 each
    £1.05

Prepared Vegetables

  • Sainsbury's Taste the Difference Mini Sweet Spear Carrots 240g

    240g · £6.25/kg
    £1.50
  • Sainsbury's Butternut Squash Slices, Inspired to Cook 400g

    400g · £4.63/kg
    £1.85
  • Sainsbury's Sliced Red Onions, Inspired to Cook 150g

    150g · £7.33/kg
    £1.10
  • Sainsbury's Taste the Difference Baby Vegetable Stir Fry 220g

    220g · £15.23/kg
    £3.35
  • Sainsbury's Taste the Difference Cocktail Beetroot 200g

    200g · £9.25/kg
    £1.85
  • Sainsbury's Babycorn & Mange Tout 200g

    200g · £15.00/kg
    £3.00
  • Sainsbury's Diced Onions, Inspired to Cook 200g

    200g · £4.00/kg
    £0.80
  • Sainsbury's Chunky Mediterranean Style Vegetables 600g

    600g · £5.92/kg
    £3.55
  • Sainsbury's Vegetable Selection with Herb Butter 340g

    340g · £8.97/kg
    £3.05
  • Sainsbury's Taste the Difference Babycorn & Pak Choi Stir Fry with Garlic and Ginger 220g

    220g · £12.95/kg
    £2.85
  • Sainsbury's Purple Sprouting Broccoli, Mangetout & Extra Fine Beans, Taste the Difference 160g

    160g · £17.50/kg
    £2.80
  • Sainsbury's Carrot Batons 400g

    400g · £4.00/kg
    £1.60
  • Sainsbury's Taste the Difference Tenderstem Stir Fry 220g

    220g · £12.95/kg
    £2.85
  • Sainsbury's Beetroot Dipped in Malt Vinegar 300g

    300g · £4.17/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Taste the Difference Sweet Chilli Cocktail Beetroot 200g

    200g · £9.25/kg
    £1.85
  • Sainsbury's Carrot, Broccoli & Cauliflower 240g

    240g · £5.00/kg
    £0.30 off
    £1.20£1.50
  • Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g

    240g · £6.88/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Cooked Beetroot in Natural Juices 500g

    500g · £2.40/kg
    £1.20
  • Sainsbury's Traditionally Sliced Runner Beans 160g

    160g · £11.88/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Tender Green Medley 160g

    160g · £15.63/kg
    £2.50
  • Sainsbury's Sweet & Crunchy Stir Fry 600g

    600g · £4.17/kg
    £2.50
  • Sainsbury's Beansprouts 300g

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Sainsbury's Oriental Vegetable Stir Fry 300g

    300g · £7.00/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Mixed Pepper Stir Fry 300g

    300g · £7.00/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Mediterranean Style Vegetables 400g

    400g · £6.88/kg
    £2.75
  • Sainsbury's Beans, Tenderstem & Baby Corn 240g

    240g · £14.17/kg
    £3.40

Broccoli & Cauliflower

  • Sainsbury's Broccoli 160g

    160g · £10.31/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Bellaverde Stem Broccoli 200g

    200g · £12.25/kg
    £2.45
  • Sainsbury's SO Organic Broccoli

    300g · £5.33/kg
    £1.60
  • Sainsbury's Tenderstem Broccoli 200g

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Broccoli Florets 900g

    900g · £1.78/kg
    £1.60
  • Sainsbury's Cauliflower

    1pk · £1.50 each
    £1.50

Mushrooms

  • Sainsbury's Closed Cup Chestnut Mushrooms 300g

    300g · £5.00/kg
    £1.50
  • Sainsbury's Sliced White Mushrooms 250g

    250g · £6.60/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Closed Cup White Mushrooms 400g

    400g · £3.38/kg
    £1.35
  • Sainsbury's Baby Button White Mushrooms 200g

    200g · £6.50/kg
    £1.30
  • Sainsbury's SO Organic Chestnut Mushrooms 300g

    300g · £10.00/kg
    £3.00
  • Sainsbury's Baby Button Chestnut Mushrooms 200g

    200g · £8.75/kg
    £1.75
  • Sainsbury's Large Flat White Mushrooms 250g

    250g · £5.60/kg
    £1.40
  • Sainsbury's Shiitake Mushrooms, Taste the Difference

    120g · £13.17/kg
    25% off
    £1.58£2.10

Carrots & Root Vegetables

  • Sainsbury's SO Organic Carrots 750g

    750g · £2.20/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Carrots 1kg

    1kg · £0.80/kg
    £0.80
  • Sainsbury's Carrots

    500g · £1.00/kg
    £0.50
  • Sainsbury's British Sweet Spear Carrots, Taste the Difference 450g

    450g · £3.76/kg
    25% off
    £1.69£2.25
  • Sainsbury's Chantenay Carrots 400g

    400g · £2.88/kg
    £1.15
  • Sainsbury's Radish 240g

    240g · £3.33/kg
    £0.80
  • Sainsbury's Parsnips 500g

    500g · £1.70/kg
    £0.85
  • Sainsbury's Bunched Beetroot 500g

    500g · £5.50/kg
    £2.75
  • Sainsbury's Cooked Beetroot in Natural Juices 250g

    250g · £4.20/kg
    £1.05
  • Sainsbury's Swede 525g

    1pk · £1.43/kg
    £0.75
  • Sainsbury's SO Organic Cooked Beetroot 250g

    250g · £5.60/kg
    £1.40

Other Vegetables

  • Sainsbury's SO Organic Celery

    1pk · £1.80 each
    £1.80
  • Sainsbury's Celery

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • Sainsbury's Celery Sticks 250g

    250g · £5.40/kg
    £1.35
  • Sainsbury's Babycorn 175g

    175g · £14.29/kg
    £2.50
  • Sainsbury's Sweetcorn Cob

    2pk · £0.73 each
    £1.45
  • Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4

    4pk · £0.36 each
    £1.45
  • Sainsbury's Edamame Beans 175g

    175g · £14.86/kg
    £2.60
  • Sainsbury's Fine Green Beans 200g

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Dwarf Beans 300g

    300g · £5.17/kg
    £1.55
  • Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans

    200g · £8.65/kg
    25% off
    £1.73£2.30
  • Sainsbury's Hand Shelled Peas 160g

    160g · £12.81/kg
    £2.05
  • Sainsbury's Runner Beans 225g

    225g · £11.11/kg
    £2.50
  • Aubergine

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Sainsbury's Courgettes 500g

    500g · £4.00/kg
    £2.00
  • Sainsbury's Asparagus Spears 250g

    250g · £11.60/kg
    £2.90
  • Sainsbury's British Asparagus Tips 125g

    100g · £23.00/kg
    £2.30
  • Sainsbury's Pak Choi 250g

    250g · £8.40/kg
    £2.10
  • Good 4 U Super Sprouts Super Greens 60g

    60g · £29.17/kg
    £1.75
  • Good4U Super Sprouts Super Beans 150g

    150g · £12.67/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Choi Sum 200g

    200g · £10.25/kg
    £2.05
  • Sainsbury's Greens

    500g · £2.50/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Curly Leaf Kale

    200g · £6.25/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Mixed Squash Single

    1pk · £1.75 each
    £1.75
  • Sainsbury's White Cabbage

    1pk · £1.20 each
    £1.20
  • Sainsbury's Savoy Cabbage

    1pk · £0.95 each
    £0.95
  • Sainsbury's Sweetheart Cabbage

    1pk · £0.95 each
    £0.95
  • Sainsbury's 300g Red Cabbage, Taste the Difference

    300g · £13.83/kg
    £4.15
  • Sainsbury's British Cooking Pumpkin

    1pk · £1.45 each
    £1.45
  • Sainsbury's British Munchkin Pumpkin

    100g · £14.50/kg
    £1.45
  • Sainsbury's Baby Ghost Munchkin Pumpkin

    350g · £4.14/kg
    £1.45
  • Sainsbury's Brussels Sprouts 500g

    500g · £2.50/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Brussels Sprouts 200g

    200g · £11.75/kg
    £2.35
  • Sainsbury's Lemon Grass 4g

    4g · £312.50/kg
    £1.25

Offers

  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80
  • Sainsbury's Taste the Difference Echalion Shallots

    400g · £3.85/kg
    25% off
    £1.54£2.05
  • Sainsbury's White Vivaldi Potatoes, Taste the Difference 2kg

    2kg · £1.09/kg
    25% off
    £2.18£2.90
  • Sainsbury's Carrot, Broccoli & Cauliflower 240g

    240g · £5.00/kg
    £0.30 off
    £1.20£1.50
  • Sainsbury's Shiitake Mushrooms, Taste the Difference

    120g · £13.17/kg
    25% off
    £1.58£2.10
  • Sainsbury's British Sweet Spear Carrots, Taste the Difference 450g

    450g · £3.76/kg
    25% off
    £1.69£2.25
  • Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans

    200g · £8.65/kg
    25% off
    £1.73£2.30
  • View Salad & Herbs

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo