Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Purley

Allergens and info

0.40 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Finest Shiitake Mushrooms 125g

    125g · £18.80/kg
    £2.35
    £2.10 Clubcard (£16.80/kg)
  • Anchor Salted Butter 200G

    200g · £16.50/kg
    £3.30
    £2.45 Clubcard (£12.25/kg)
  • Philadelphia Light Low Fat Soft Cream Cheese 280G

    280g · £14.11/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£10.71/kg)
  • Benecol Raspberry No Added Sugar 6 x 67.5g

    6pk · £86.57/kg
    £5.80
    2 for £7.50 Clubcard
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
    £4.60 Clubcard (£11.50/kg)
  • Tesco Spiced Chicken Pops with Hot Maple Dip 240g

    240g · £14.58/kg
    £3.50
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Finest British S/A Pork Belly Slices 500G

    500g · £14.00/kg
    £7.00
    £5.00 Clubcard (£10.00/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Tesco Finest 4 Scottish Salmon Fillets 520g

    520g · £29.04/kg
    £15.10
    £12.60 Clubcard (£24.23/kg)
  • TESCO 8 Golden Fish Finger with Mushy Peas 280g

    280g · £12.50/kg
    £3.50
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Finest Moules Mariniere 500g

    2pk · £19.40/kg
    £4.85
    £4.35 Clubcard (£17.40/kg)
  • Tesco 10 No-Prawn Bubble Tempuras 150g

    150g · £16.67/kg
    £2.50
    3 for 2 Clubcard
  • Wildfarmed Simply Sourdough 640g

    640g · £5.31/kg
    £3.40
    £3.05 Clubcard (£4.77/kg)
  • Warburtons 4 Soft and Sliced Seeded Brioche Burger Buns with Butter and Eggs

    4pk · £0.88 each
    £3.50
    £2.70 Clubcard (£0.68 each)
  • Ambrosia Deluxe Custard - Madagascan Vanilla 2 x 120g

    2pk · £20.00/kg
    £2.40
    £2.05 Clubcard (£17.08/kg)
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • TESCO 12 MIXED SEAFOOD SELECTION 250G

    250g · £17.80/kg
    £4.45
    3 for 2 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Charlie Bighams Butter Chicken Curry & Pilau Rice 812G

    812g · £14.47/kg
    £11.75
  • Beretta Antipasto Emiliano 100G

    100g · £43.00/kg
    £4.30
  • Charlie Bigham's Pan Fry Teriyaki Chicken Yakisoba 380g

    380g · £22.63/kg
    £8.60
  • Tesco Finest Lasagne Al Forno 400g

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Cholesterol Reducing Strawberry Yogurt Drink 6 X100g

    600g · £6.83/kg
    £4.10
  • Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala 403G

    403g · £17.87/kg
    £7.20
  • Cauldron Foods Lincolnshire Sausages 6 Pack 276G

    276g · £14.31/kg
    £3.95
  • Isla Delice Halal Tikka Chicken Breast Slices 160g

    160g · £29.06/kg
    £4.65
  • Tesco Finest Chicken Tikka Masala Saffron Pilau Rice 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Finest Creamy Buttery Mash 450G

    450g · £8.44/kg
    £3.80
  • Taste Original Chicken Satay Skewers 200g

    200g · £26.00/kg
    £5.20
  • Beretta Antipasto 120G

    120g · £35.42/kg
    £4.25
  • Richmond Meat-Free Sage & Onion Sausages 8 Pack 304g

    304g · £9.21/kg
    £2.80
  • Old El Paso Crunchy 12 Taco Shells 135g

    135g · £20.74/kg
    £2.80
  • Shazans Chicken Thigh Fillet 600G

    600g · £10.42/kg
    £6.25
  • Tesco Edam Cheese 300g

    300g · £14.00/kg
    £4.20
  • Tesco Celery Fruit & Nut 300g

    300g · £8.50/kg
    £2.55
  • Benecol Raspberry No Added Sugar 6 x 67.5g

    6pk · £86.57/kg
    £5.80
    2 for £7.50 Clubcard
  • Tesco Chicken Wings 1KG

    1kg · £2.80/kg
    £2.80
  • Tesco British Chicken Breast Fillets 1KG

    1kg · £8.00/kg
    £8.00
  • Tesco Finest Bourbon Pulled Beef With Creamy Mash 400G

    400kg · £0.02/kg
    £6.00
  • Charlie Bigham's Fish Pie 655G

    655g · £17.94/kg
    £11.75
  • Tesco Garlic & Herb Chicken Kievs 375g

    375g · £15.73/kg
    £5.90
  • Tesco Sweet BBQ Pulled Pork & Cheesy Mash 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco British Chicken Drumsticks 1Kg

    1kg · £2.65/kg
    £2.65
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • Tesco Finest British S/A Pork Belly Slices 500G

    500g · £14.00/kg
    £7.00
    £5.00 Clubcard (£10.00/kg)
  • Schar Gluten-Free Soft Seeded Loaf Bread 300g

    300g · £12.67/kg
    £3.80
  • Tesco Finest Salted Caramel & Belgian Chocolate Hot Cross Buns 4 Pack

    4pk · £0.71 each
    £2.85
  • Old El Paso Burrito Bowl - Chilli Beef 400g

    400g · £13.00/kg
    £5.20
  • Tesco Red Onions Pack 1Kg

    1kg · £1.35/kg
    £1.35
  • Tesco Greek Style Natural Yogurt 1Kg

    1kg · £2.05/kg
    £2.05
  • GALBANI 6 BURRATA MINI 480g

    480g · £9.58/kg
    £4.60
  • Tesco Smoked Beechwood Cheese 150G

    150g · £18.33/kg
    £2.75
  • Lurpak Garlic Butter 125G

    125g · £24.80/kg
    £3.10
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
    £4.60 Clubcard (£11.50/kg)
  • Kerrygold Spreadable Butter 400g

    400g · £14.25/kg
    £5.70
  • Philadelphia Light Low Fat Soft Cream Cheese 280G

    280g · £14.11/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£10.71/kg)
  • Warburtons 4 Soft and Sliced Seeded Brioche Burger Buns with Butter and Eggs

    4pk · £0.88 each
    £3.50
    £2.70 Clubcard (£0.68 each)
  • Tesco Crackling Pork Loin Joint 637G

    637g · £14.05/kg
    £8.95
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Mowi 2 Scottish Salmon Fillets 230G

    2pk · £75.65/kg
    £8.70
  • Tesco British Chicken Thighs 1Kg

    1kg · £3.95/kg
    £3.95
  • BOURSIN Plant Based Garlic & Herbs 150g

    150g · £24.67/kg
    £3.70
  • Tesco Wafer Thin Cooked Ham 400g

    400g · £5.25/kg
    £2.10
  • Anchor Salted Butter 200G

    200g · £16.50/kg
    £3.30
    £2.45 Clubcard (£12.25/kg)
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g

    500g · £10.60/kg
    £5.30
  • Cheestrings Twisted Cheese Snacks 8Pk 160G

    8pk · £180.00/kg
    £3.60
  • Tesco Shredded Iceberg 130G

    130g · £5.00/kg
    £0.65
  • Tesco Spinach and Ricotta Chicken Breasts 360g

    360g · £18.61/kg
    £6.70

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Purley

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo