Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Purley

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Maris Piper Potatoes 1.25Kg

    1kg · £1.60/kg
    £1.60
    £1.20 Clubcard (£1.20/kg)
  • Tesco Finest Shiitake Mushrooms 125g

    125g · £18.80/kg
    £2.35
    £2.10 Clubcard (£16.80/kg)
  • Anchor Salted Butter 200G

    200g · £16.50/kg
    £3.30
    £2.45 Clubcard (£12.25/kg)
  • Philadelphia Light Low Fat Soft Cream Cheese 280G

    280g · £14.11/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£10.71/kg)
  • Benecol Raspberry No Added Sugar 6 x 67.5g

    6pk · £86.57/kg
    £5.80
    2 for £7.50 Clubcard
  • Gressingham Aromatic Shredded Duck 210g

    210g · £26.19/kg
    £5.50
    £4.50 Clubcard (£21.43/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
    £4.60 Clubcard (£11.50/kg)
  • Tesco Spiced Chicken Pops with Hot Maple Dip 240g

    240g · £14.58/kg
    £3.50
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Finest British S/A Pork Belly Slices 500G

    500g · £14.00/kg
    £7.00
    £5.00 Clubcard (£10.00/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Tesco Finest 4 Scottish Salmon Fillets 520g

    520g · £29.04/kg
    £15.10
    £12.60 Clubcard (£24.23/kg)
  • Tesco Finest Moules Mariniere 500g

    2pk · £19.40/kg
    £4.85
    £4.35 Clubcard (£17.40/kg)
  • Tesco 10 No-Prawn Bubble Tempuras 150g

    150g · £16.67/kg
    £2.50
    3 for 2 Clubcard
  • Wildfarmed Simply Sourdough 640g

    640g · £5.31/kg
    £3.40
    £3.05 Clubcard (£4.77/kg)
  • Tesco Large Chicken Fillet Pack 1.6Kg

    1kg · £12.10/kg
    £12.10
    £11.00 Clubcard (£11.00/kg)
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Charlie Bighams Butter Chicken Curry & Pilau Rice 812G

    812g · £14.47/kg
    £11.75
  • Beretta Antipasto Emiliano 100G

    100g · £43.00/kg
    £4.30
  • Tesco Finest Lasagne Al Forno 400g

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Cholesterol Reducing Strawberry Yogurt Drink 6 X100g

    600g · £6.83/kg
    £4.10
  • Cauldron Foods Lincolnshire Sausages 6 Pack 276G

    276g · £14.31/kg
    £3.95
  • Warburtons Gluten Free Multiseed Loaf Bread 300g

    300g · £9.33/kg
    £2.80
  • Tesco Finest Chicken Tikka Masala Saffron Pilau Rice 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Taste Original Chicken Satay Skewers 200g

    200g · £26.00/kg
    £5.20
  • Beretta Antipasto 120G

    120g · £35.42/kg
    £4.25
  • Tesco Celery Fruit & Nut 300g

    300g · £8.50/kg
    £2.55
  • Richmond Meat-Free Sage & Onion Sausages 8 Pack 304g

    304g · £9.21/kg
    £2.80
  • Old El Paso Crunchy 12 Taco Shells 135g

    135g · £20.74/kg
    £2.80
  • Tesco Finest Wholemeal Loaf 800G

    800g · £2.88/kg
    £2.30
  • Shazans Chicken Thigh Fillet 600G

    600g · £10.42/kg
    £6.25
  • Tesco Edam Cheese 300g

    300g · £14.00/kg
    £4.20
  • Tesco 2 Boneless Salmon Fillets 260G

    260g · £22.50/kg
    £5.85
  • Tesco British Chicken Breast Fillets 1KG

    1kg · £8.00/kg
    £8.00
  • Benecol Raspberry No Added Sugar 6 x 67.5g

    6pk · £86.57/kg
    £5.80
    2 for £7.50 Clubcard
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Chicken Wings 1KG

    1kg · £2.80/kg
    £2.80
  • Shazans Halal Beef Mince 500G

    500g · £14.10/kg
    £7.05
  • Tesco Family Pack Mushrooms 625G

    625g · £3.36/kg
    £2.10
  • Tesco Large Chicken Fillet Pack 1.6Kg

    1kg · £12.10/kg
    £12.10
    £11.00 Clubcard (£11.00/kg)
  • Charlie Bigham's Fish Pie 655G

    655g · £17.94/kg
    £11.75
  • Tesco Garlic & Herb Chicken Kievs 375g

    375g · £15.73/kg
    £5.90
  • Tesco Sweet BBQ Pulled Pork & Cheesy Mash 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco British Chicken Drumsticks 1Kg

    1kg · £2.65/kg
    £2.65
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • Tesco Finest British S/A Pork Belly Slices 500G

    500g · £14.00/kg
    £7.00
    £5.00 Clubcard (£10.00/kg)
  • Schar Gluten-Free Soft Seeded Loaf Bread 300g

    300g · £12.67/kg
    £3.80
  • Tesco Finest Salted Caramel & Belgian Chocolate Hot Cross Buns 4 Pack

    4pk · £0.71 each
    £2.85
  • Old El Paso Burrito Bowl - Chilli Beef 400g

    400g · £13.00/kg
    £5.20
  • Tesco Red Onions Pack 1Kg

    1kg · £1.35/kg
    £1.35
  • Anchor Salted Butter 200G

    200g · £16.50/kg
    £3.30
    £2.45 Clubcard (£12.25/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Tesco Greek Style Natural Yogurt 1Kg

    1kg · £2.05/kg
    £2.05
  • GALBANI 6 BURRATA MINI 480g

    480g · £9.58/kg
    £4.60
  • Tesco Smoked Beechwood Cheese 150G

    150g · £18.33/kg
    £2.75
  • Philadelphia Light Low Fat Soft Cream Cheese 280G

    280g · £14.11/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£10.71/kg)
  • Lurpak Garlic Butter 125G

    125g · £24.80/kg
    £3.10
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
    £4.60 Clubcard (£11.50/kg)
  • Kerrygold Spreadable Butter 400g

    400g · £14.25/kg
    £5.70
  • Gressingham Aromatic Shredded Duck 210g

    210g · £26.19/kg
    £5.50
    £4.50 Clubcard (£21.43/kg)
  • Tesco Maris Piper Potatoes 1.25Kg

    1kg · £1.60/kg
    £1.60
    £1.20 Clubcard (£1.20/kg)
  • Warburtons 4 Soft and Sliced Seeded Brioche Burger Buns with Butter and Eggs

    4pk · £0.88 each
    £3.50
    £2.70 Clubcard (£0.68 each)
  • Tesco Crackling Pork Loin Joint 637G

    637g · £14.05/kg
    £8.95
  • Tesco Extra Large Cauliflower Each

    1pk · £2.80 each
    £2.80
  • Mowi 2 Scottish Salmon Fillets 230G

    2pk · £75.65/kg
    £8.70
  • Tesco Baby Plum Tomatoes 300G

    300g · £3.83/kg
    £1.15
  • Tesco British Chicken Thighs 1Kg

    1kg · £3.95/kg
    £3.95
  • Tesco Medium Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.27 each
    £3.25
  • Tesco Wafer Thin Cooked Ham 400g

    400g · £5.25/kg
    £2.10
  • Tesco Sweet Potatoes 1Kg

    1kg · £1.40/kg
    £1.40

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Purley

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo