Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Orpington

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    £10.00
    Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Tesco Finest Mini San Marzano Tomatoes 220G

    220g · £13.64/kg
    £3.00
    2 for £4 Clubcard
  • Anchor Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 750g

    750g · £12.13/kg
    £9.10
    £7.10 Clubcard (£9.47/kg)
  • Gressingham Duck Breast Fillets 397G

    397g · £29.47/kg
    £11.70
    £8.75 Clubcard (£22.04/kg)
  • Tesco Finest 4 Scottish Salmon Fillets 520g

    520g · £29.04/kg
    £15.10
    £12.60 Clubcard (£24.23/kg)
  • Tesco Finest Piccobella Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Finest 2 Yellowfin Tuna Steaks 240g

    240g · £47.92/kg
    £11.50
    £7.50 Clubcard (£31.25/kg)
  • Mr Kipling Jam Tarts Cakes 6 Pack

    6pk · £0.72 each
    £4.30
    £2.60 Clubcard (£0.43 each)
  • Mr Kipling Lemon Cake Slices 6 Pack

    6pk · £0.60 each
    £3.60
    £2.20 Clubcard (£0.37 each)
  • Mr Kipling Signature Collection 2 All Butter Mince Pies Cakes

    2pk · £1.25 each
    £2.50
    £1.25 Clubcard (£0.63 each)
  • The Gym Kitchen Tikka Dahl 250g

    250g · £11.00/kg
    £2.75
    £2.25 Clubcard (£9.00/kg)
  • Tesco Finest Creamy Mash 450g

    450g · £9.78/kg
    £4.40
    £3.45 Clubcard (£7.67/kg)
  • Haagen-Dazs Vanilla Ice Cream 460Ml

    £6.55
    £5.10 Clubcard
  • Chicago Town Takeaway BBQ Stuffed Crust Magnificent Meat Feast Pizza 640g

    640g · £10.39/kg
    £6.65
    £4.65 Clubcard (£7.27/kg)
  • Tesco Finest Mixed Baby Tomatoes 250G

    250g · £10.20/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Soreen Banana Lunchbox Loaves 5 Pack

    150g · £15.33/kg
    £2.30
    £1.55 Clubcard (£10.33/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Organic British Beef Steak Mince 5% Fat 500G

    500g · £22.00/kg
    £11.00
  • Tesco Finest Creamy Mash 450g

    450g · £9.78/kg
    £4.40
    £3.45 Clubcard (£7.67/kg)
  • Hide Peri Peri Chicken with Roasted Sweet Potato 380g

    380g · £18.68/kg
    £7.10
  • Premier Deli Roast Turkey Breast Slices 125g

    125g · £30.80/kg
    £3.85
  • Tesco Peri Peri Spatchcock with Sauce 1.5kg

    1kg · £9.50/kg
    £9.50
  • Tesco Lean Diced Beef 400G

    400g · £17.75/kg
    £7.10
  • Tesco Finest Coffee & Amaretto Tiramisu 2x85g

    2pk · £48.24/kg
    £4.10
  • Tesco Beef Stir Fry Strips 357G

    357g · £21.43/kg
    £7.65
  • Tesco Diced Lamb Shoulder 300G

    300g · £27.83/kg
    £8.35
  • Tesco Spaghetti & Meatballs 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Gressingham Duck Breast Fillets 397G

    397g · £29.47/kg
    £11.70
    £8.75 Clubcard (£22.04/kg)
  • Tesco Finest Wagyu Fillet 200g

    200g · £129.50/kg
    £25.90
  • Anchor Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 750g

    750g · £12.13/kg
    £9.10
    £7.10 Clubcard (£9.47/kg)
  • Tesco Finest 0% Fat Greek Yoghurt 1KG

    1kg · £5.05/kg
    £5.05
  • Tesco Finest 6 British Pork & Caramelised Onion Sausages 400G

    400g · £9.38/kg
    £3.75
  • Tesco Finest Seeded Sourdough 580g

    580g · £6.64/kg
    £3.85
  • Tesco 2 Cheese and Bacon Chicken Kievs 260g

    260g · £15.00/kg
    £3.90
  • Tesco Finest Rump Steak 255G

    255g · £33.14/kg
    £8.45
  • Dairylea Cheese Spread 270G

    270g · £12.59/kg
    £3.40
  • Tesco Organic British Lamb Leg Steaks 300G

    300g · £32.83/kg
    £9.85
  • Tesco British Chicken Breast Fillets 1KG

    1kg · £8.00/kg
    £8.00
  • Tesco Finest Chef's Collection Birria Spiced Beef Cheeks 770g

    770g · £26.56/kg
    £20.45
  • Tesco Mature Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco Finest Chef's Collection Rich Beef Bavette with Braised Onions, a Shiitake Diane sauce and Chive Salsa Verde 815g

    815g · £22.76/kg
    £18.55
  • Tesco Chicken & Stuffing Sandwich

    1pk · £3.10 each
    £3.10
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g

    500g · £10.60/kg
    £5.30
  • Tesco Finest Chef's Collection Sikandari Spiced Lamb Shanks with Green Tikka Sauce & Spiced Onion Sprinkle 960g

    960g · £18.85/kg
    £18.10
  • Tesco Finest 2 Hickory Smoked Beef Short Ribs with a Bourbon and Black Pepper Glaze 950g

    950g · £19.05/kg
    £18.10
  • Tesco Finest Chef’s Collection Masala Spiced Beef Cheeks with Fiery Madras Sauce and Crispy Onion Sprinkle 720g

    720g · £25.14/kg
    £18.10
  • Tesco Finest Rosemary & Sea Salt Focaccia 280g

    280g · £18.04/kg
    £5.05
  • Tesco Finest 2 Yellowfin Tuna Steaks 240g

    240g · £47.92/kg
    £11.50
    £7.50 Clubcard (£31.25/kg)
  • Tesco Finest Beef Wellington 1kg

    1kg · £46.00/kg
    £46.00
  • Tesco British Roast Chicken Slices 120g

    120g · £20.00/kg
    £2.40
  • Tesco 2 Boneless Salmon Fillets 260G

    260g · £22.50/kg
    £5.85
  • Creamfields Mild White Cheddar 400G

    400g · £7.63/kg
    £3.05
  • Arla Protein Chocolate Flavour Pudding 200g

    200g · £13.00/kg
    £2.60
  • Tesco Lamb Chops 550G

    550g · £22.73/kg
    £12.50
  • Tesco Finest Spaghetti Carbonara 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Warburtons Seeds & Grains Bread with Sourdough 400g

    400g · £5.88/kg
    £2.35
  • Tesco Finest Italian Pepperoni 90G

    90g · £43.89/kg
    £3.95
  • Tesco British Pork Belly Slices 500g

    500g · £12.60/kg
    £6.30
  • Tesco Loaded Pulled Pork Chilli Wedges 400g

    400g · £5.75/kg
    £2.30
  • Tesco Strawberries 400G

    400g · £7.25/kg
    £2.90
  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Mr Kipling Jam Tarts Cakes 6 Pack

    6pk · £0.72 each
    £4.30
    £2.60 Clubcard (£0.43 each)
  • Tesco Mini Watermelon

    1pk · £3.30 each
    £3.30
  • Tesco British Chicken Thighs 1Kg

    1kg · £3.95/kg
    £3.95

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    Buy 1 Main, 1 Sauce & 1 Side
    £10.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Orpington

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo