- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Save with My Waitrose
Save on your order. Link or sign up now.
Going the extra mile
This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (2315)
My Waitrose
Proper Corn Sweet & Salty Popcorn 6x14g
84g · £32.74/kg£2.75£2.06 loyalty card (£24.52/kg)Walkers Squares Salt & Vinegar Crisps Multipack Snacks 6s
6pk · £0.50 each£3.00£2.10 loyalty card (£0.35 each)Ember Original Biltong 25g
25g · £120.00/kg£3.00£2.70 loyalty card (£108.00/kg)Waitrose Extra Large Oranges 4s
1pk · £4.45 each£4.45£3.56 loyalty card (£3.56 each)Waitrose Best of British Apples 4s
1pk · £2.70 each£2.70£2.16 loyalty card (£2.16 each)Waitrose Mini Watermelon Each
1pk · £4.25 each£4.25£3.40 loyalty card (£3.40 each)Waitrose Perfectly Ripe Large Mango Each
1pk · £2.75 each£2.75£2.20 loyalty card (£2.20 each)No.1 Red Choice Tomatoes 300g
300g · £10.83/kg£3.25£2.93 loyalty card (£9.77/kg)Waitrose British Miniature Potatoes 500g
500g · £4.90/kg£2.45£1.23 loyalty card (£2.46/kg)Waitrose Baby Carrots 150g
150g · £15.33/kg£2.30£1.84 loyalty card (£12.27/kg)No. 1 Cornish Quartz Vintage Reserve Mature Cheddar Cheese Strength 7 200g
200g · £21.00/kg£4.20£3.36 loyalty card (£16.80/kg)Waitrose Davidstow Cornish Mature Grated Cheddar Cheese Strength 5 250g
250g · £15.60/kg£3.90£2.93 loyalty card (£11.72/kg)Waitrose Italian Mini Mozzarella Cheese Strength 1 280g
150g · £16.67/kg£2.50£2.00 loyalty card (£13.33/kg)No.1 British Free Range 12 Pork Sausages 800g
800g · £12.00/kg£9.60£7.20 loyalty card (£9.00/kg)Waitrose British Native Breed Thick Cut Rump Steak 300g
300g · £36.00/kg£10.80£8.10 loyalty card (£27.00/kg)Waitrose Slow Cooked Lamb Shoulder with Garlic & Herbs 770g
770g · £31.95/kg£24.60£18.45 loyalty card (£23.96/kg)Easy to Cook Maple-glazed Gammon Joint 456g
456g · £17.98/kg£8.20£6.15 loyalty card (£13.49/kg)No.1 Extra Virgin Olive Oil Houmous 170g
170g · £21.18/kg£3.60£2.88 loyalty card (£16.94/kg)No. 1 Cornish Quartz Extra Mature Cheddar Cheese Strength 6 200g
200g · £21.00/kg£4.20£3.36 loyalty card (£16.80/kg)Waitrose 2 British Lamb Leg Steaks with Herbs & Garlic 300g
300g · £48.67/kg£14.60£11.68 loyalty card (£38.93/kg)
Recently Added Products 👀
Waitrose Banana Loaf Cake Each
1pk · £3.35 each£3.35Waitrose Cotton Candy Grapes 400g
400g · £9.88/kg£3.95Diet Coke 24x330ml 24x330ml
7.92L · £1.27/L30% off£10.08£14.40Waitrose Red Romano Peppers 180g
180g · £11.94/kg£2.15Waitrose Plums min 4
1pk · £3.10 each£3.10Waitrose Perfectly Ripe Kiwi 4s
1pk · £3.40 each£3.40Deli Kitchen Greek Style Flatbreads 4s
1pk · £1.76 each25% off£1.76£2.35Cornetto Classico Ice Cream Cones 6x90ml
540ml · £8.80/L£4.75Tony's Chocolonely Everything Bar 180g
180g · £18.67/kg30% off£3.36£4.80Waitrose Blueberry Muffins 4s
1pk · £2.40 each£2.40Häagen-Dazs Matcha Ice Cream 460ml
460ml · £15.65/L£7.20Waitrose King Gold Kiwi each
1pk · £1.20 each£1.20BEAST Super Strong Drawstring Bin Bags 70L 10s
10pk · £0.48 each£4.75Waitrose 4 Valencia Orange Lollies 4x73ml
292ml · £11.64/L£3.40Rio Mare MSC Tuna in Olive Oil 3x80g
156g · £30.77/kg20% off£4.80£6.00Clarence Court Burford Buff 10 Medium Eggs 10s
10pk · £0.55 each£5.50Little Moons Passionfruit & Mango Mochi Ice Cream 6x32g
192g · £32.81/kg£6.30Freja Chicken Bone Broth 500ml
500ml · £12.60/L25% off£6.30£8.40No.1 Prosciutto Arrosto 100g
100g · £38.40/kg20% off£3.84£4.80Waitrose Italian Napoli Salami 80g
80g · £37.50/kg£3.00
New Lower Prices 👇
Perfectly Ripe Avocados 2s
1pk · £1.96 each15% off£1.96£2.30Essential Houmous 200g
200g · £5.85/kg40% off£1.17£1.95Waitrose Slower Reared Chicken Wings 475g
475g · £3.79/kg25% off£1.80£2.40Essential Easy Peelers 600g
600g · £3.15/kg10% off£1.89£2.10Essential Sweetcorn 195g
160g · £4.19/kg30% off£0.67£0.95Waitrose Soft White Toastie Thick Sliced Bread 800g
800g · £1.25/kg20% off£1.00£1.25Essential Limes 5s 5s
1pk · £1.66 each15% off£1.66£1.95Essential Tortilla Chips Salted 200g
200g · £5.20/kg20% off£1.04£1.30Essential Iceberg Lettuce 250g
250g · £4.00/kg20% off£1.00£1.25Waitrose Trimmed Leeks 400g
400g · £3.68/kg33% off£1.47£2.20Essential Salad Mixed 100g
100g · £14.50/kg£1.45Essential Oval Paracetamol Tablets 16s
1pk · £0.54 each40% off£0.54£0.90RestrictedWaitrose Super Soft White Medium Sliced Bread 800g
800g · £1.20/kg20% off£0.96£1.20Waitrose Sweet Kingdom Orange Mini Carrots 340g
340g · £5.38/kg15% off£1.83£2.15Waitrose Classic Vine Tomatoes 450g
450g · £4.04/kg35% off£1.82£2.80Essential Pure Orange Juice 1litre
1L · £1.50/L25% off£1.50£2.00Essential Custard Creams 150g
150g · £2.93/kg20% off£0.44£0.55Essential Round Ibuprofen Tablets 16s
1pk · £0.54 each40% off£0.54£0.90RestrictedWaitrose Conference Pears 4s
1pk · £2.40 each20% off£2.40£3.00Essential Malted Milk Biscuits 200g
200g · £3.00/kg25% off£0.60£0.80
Meal deals
Stir Fry Dine In
Pick up noodles or rice + meat or tofu + stir fry veg + sauce for just £10. Perfect for speedy midweek meals!£10.00No.1 Food Lovers' Dine In for 2 😍
Choose 1 main + 1 side + 1 starter or dessert£18.00Lunch Meal Deal 🥪
Choose 1 Main + 1 Side + 1 Drink£6.50
Bake of the Week ⭐
Tate & Lyle Fairtrade Icing Sugar 500g
500g · £4.20/kg£2.10Waitrose Eggs British Blacktail Free Range 6s
1pk · £2.80 each£2.80Essential Unsalted Dairy Butter 250g
250g · £9.60/kg£2.40Essential Free Range Double Cream 300ml
300ml · £7.67/L£2.30Duchy Organic British Free Range Medium Eggs 6s
1pk · £3.70 each£3.70Essential Free Range Single Cream Small 150ml
150ml · £8.00/L£1.20Cooks' Ingredients Madagascan Vanilla Extract 38ml
38ml · £63.16/L£2.40Elmlea Vegetarian Double Cream Alternative 270ml
270ml · £8.15/L£2.20Essential Plain White Flour 1.5kg
1.5kg · £0.67/kg£1.00Cooks' Ingredients Bicarbonate of Soda 180g
180g · £10.28/kg£1.85Waitrose Belgian Dark Chocolate 72% 180g
180g · £23.33/kg£4.20Waitrose Walnut Pieces 200g
200g · £18.50/kg£3.70Bonne Maman Raspberry Conserve 370g
370g · £12.97/kg£4.80Nescafé Gold Blend Espresso Instant Coffee 95g
95g · £55.05/kg33% off£5.23£7.80Essential Self Raising White Wheat Flour 1.5kg
1.5kg · £0.67/kg£1.00Waitrose Fairtrade Golden Caster Sugar 1kg
1kg · £3.60/kg£3.60Cooks' Ingredients Belgian Dark Chocolate 180g
180g · £23.33/kg£4.20Nielsen-Massey Vanilla Extract 60ml
60ml · £117.00/L10% off£7.02£7.80Country Life Unsalted Butter 200g
200g · £15.50/kg£3.10Menier Swiss Dark Chocolate 100g
100g · £26.30/kg25% off£2.63£3.50
Pet Event 🐾
GOURMET Mon Petit Fish Variety Tuna, Salmon, Trout Wet Cat Food 6x50g
300g · £7.63/kg25% off£2.29£3.05FELIX As Good As it Looks Meaty Selection in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Harringtons Adult Turkey Dry Food 1.7Kg
1.7kg · £4.24/kg£7.20Lily's Kitchen Chomp Away Chicken Bites Dog Treats 70g
70g · £50.43/kg25% off£3.53£4.70GOURMET Perle Ocean Delicacies in Gravy Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg25% off£5.40£7.20HiLife 100% Natural Chicken Breast Cat Treats 30g
30g · £150.00/kg25% off£4.50£6.00FELIX As Good As it Looks Senior 7+ Fish in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Dreamies Cat Treat Biscuits with Chicken Mega Pack 200g
200g · £20.65/kg25% off£4.13£5.50GOURMET Perle Country Medley in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg25% off£5.40£7.20PURINA ONE Salmon Dry Cat Food 800g
800g · £8.63/kg25% off£6.90£9.20FELIX As Good As it Looks Kitten Mixed in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00FELIX As Good As it Looks Senior 7+ Meat in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Lily's Kitchen Woofbrush Dental Chew for Dogs Medium Pack 196g
196g · £40.00/kg25% off£7.84£10.45Sheba Select Slices in Gravy Succulent Selection Cat Food 12x85g
1.02kg · £7.55/kg£7.70Forthglade Complete Grain Free Chicken Variety Pack 6x395g
2.37kg · £4.02/kg25% off£9.53£12.70GO-CAT Herring & Vegetables Dry Cat Food 750g 750g
750g · £4.11/kg25% off£3.08£4.10FELIX As Good As it Looks Favourites Selection Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Sheba Fine Flakes Adult Cat Food Fish Selection in Jelly 12x85g
1.02kg · £7.55/kg£7.70GO-CAT Senior Chicken and Turkey Dry Cat Food 750g
750g · £4.11/kg25% off£3.08£4.10Dentalife Chicken Dental Cat Treats 140g
140g · £25.71/kg40% off£3.60£6.00
The Organic Shop 🥦
Duchy Organic Blueberries 125g
125g · £25.60/kg£3.20Duchy Organic Carrots 700g
700g · £2.64/kg£1.85Duchy Organic British Free Range Eggs Large 6s
1pk · £4.20 each£4.20Duchy Organic Sweet Potatoes 700g
700g · £5.14/kg£3.60Duchy Organic Houmous 200g
200g · £12.00/kg£2.40Duchy Organic British Free Range Medium Eggs 6s
1pk · £3.70 each£3.70Duchy Organic 2 Scottish Salmon Fillets 265g
265g · £40.75/kg£10.80Duchy Organic Semi-Skimmed Milk 2 pints 1.136litre
1.14L · £2.16/L£2.45Duchy Organic Salad Onions Bunch Each
1pk · £1.55 each£1.55Duchy Organic British Potatoes 1.5kg
1.5kg · £1.43/kg£2.15Duchy Organic Leeks 350g
350g · £6.71/kg£2.35Duchy Organic British Chestnut Mushrooms 250g
250g · £12.00/kg£3.00Duchy Organic Kale 180g
180g · £13.06/kg£2.35Duchy Organic Finely Sliced Roast Ham 90g
90g · £56.67/kg£5.10Duchy Organic Chickpeas in Water 410g
246g · £6.10/kg£1.50Duchy Organic Pears 4s
1pk · £3.60 each£3.60Duchy Organic Roast Chicken Slices 80g
80g · £63.75/kg£5.10Duchy Organic Chopped Tomatoes in Juice 400g
400g · £5.00/kg£2.00Duchy Organic 12 British Beef Meatballs 300g
300g · £20.00/kg£6.00Duchy Organic Pure Clear Honey 340g
340g · £13.24/kg£4.50
Back to Routine 🎒
Philadelphia Original Soft Cheese 165g
165g · £12.73/kg25% off£2.10£2.80Waitrose British Finely Sliced Ham 115g
115g · £34.78/kg£4.00Hovis Seed Sensations Multiseeded Sliced Bread 800g
800g · £3.00/kg£2.40Cheestrings Strings & Things Lunchbox Snack Cheese 160g
160g · £23.75/kg£3.80Innocent Kids Strawberries, Raspberries & Apples Fruit Smoothies 4x150ml
600ml · £7.58/L£4.55BEAR Yo Yos Strawberry 5s
5pk · £0.47 each35% off£2.34£3.60Innocent Kids Oranges, Mangoes & Pineapples Fruit Smoothies 4x150ml
600ml · £7.58/L£4.55Philadelphia Light Soft Cheese 165g
165g · £12.73/kg25% off£2.10£2.80Waitrose 4 Buttermilk Pancakes 4s
1pk · £2.35 each£2.35Nestlé KitKat 2 Finger Original 8 Bars 8x20.7g
165.6g · £18.12/kg£3.00Actimel Immunity Strawberry Live Yogurt Drinks Large Pack 12x100g
1.2kg · £5.00/kg£6.00Hovis Premium Burger Buns 4s
4pk · £0.50 each£2.00McCoy's The Classics Ridge Cut 6x25g
150g · £19.67/kg£2.95Kellogg's Frosties Breakfast Cereal 470g 470g
470g · £9.57/kg£4.50BEAR Gently Baked Mango 100g
100g · £37.00/kg£3.70Bear Yo Yos Mango 5s
5pk · £0.47 each35% off£2.34£3.60Proper Chips Sea Salt Lentil Chips 5x14g
70g · £39.29/kg£2.75Actimel Immunity Multifruit Live Yogurt Drinks Large Pack 12x100g
1.2kg · £5.00/kg£6.00Activia Rhubarb Gut Health Yogurts 4x115g
460g · £7.61/kg£3.50McCoy's Ridge Cut Flame Grilled Steak 6x25g
150g · £19.67/kg£2.95
Picky Bits 😍
Waitrose MSC Cantabrian Anchovies 145g
145g · £33.10/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Mozzarella & Basil Pesto 170g
170g · £28.24/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Popcorn Chicken with BBQ Sauce Dip 200g
200g · £23.75/kg3 for £10.80£4.75Waitrose Sweet Potato Falafels 192g
192g · £25.00/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Tortilla With Mediterranean Vegetables 250g
250g · £16.80/kg3 for £10.80£4.20Waitrose Spinach Falafels 190g
190g · £25.26/kg3 for £10.80£4.80Waitrose 'Nduja & Mozzarella Arancini 200g
1pk · £4.80 each3 for £10.80£4.80Waitrose Pork & Egg Gala Pie Slices 250g
250g · £16.80/kg3 for £10.80£4.20Waitrose Sweetcorn Fritters 150g
150g · £30.00/kg3 for £10.80£4.50No.1 Houmous with Roasted Butternut & Dukkah 300g
300g · £20.00/kg£6.00Waitrose Borettane Onions 160g
160g · £30.00/kg£4.80
Snacks😋
Hula Hoops Variety Multipack Crisps 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Cadbury Dairy Milk Giant Buttons Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Tyrrells Furrows Sea Salted Crisps 150g
150g · £16.53/kg25% off£2.48£3.30Pom-Bear Original 6x13g
78g · £22.31/kg40% off£1.74£2.90Bahlsen PiCK UP! Milk Chocolate Biscuits 5x28g
140g · £12.50/kg30% off£1.75£2.50Waitrose All Butter Cheddar Cheese Twists 125g
125g · £16.56/kg10% off£2.07£2.30Maltesers More To Share Chocolate Bag 158g
158g · £31.96/kg£5.05Hula Hoops Original 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Proper Chips Lentil Chips Sea Salt 85g
85g · £24.24/kg25% off£2.06£2.75Tyrrells Furrows Salt & Vinegar Crisps 150g
150g · £16.53/kg25% off£2.48£3.30Cadbury Twirl Bites Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Hula Hoops BBQ Beef 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Cadbury Dairy Milk Caramel Nibbles Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Walkers Baked Crisps Quavers Cheese Multipack Crisps 6x16g
96g · £21.88/kg30% off£2.10£3.00McVitie's Jaffa Cakes Original Twin Pack Biscuits 20s
20pk · £0.12 each33% off£2.35£3.50Proper Corn Sweet & Salty Popcorn 6x14g
84g · £32.74/kg£2.75£2.06 loyalty card (£24.52/kg)Maryland Cookies Chocolate Chip 200g
200g · £5.90/kg50% off£1.18£2.35Kettle Chips Sweet Chilli 130g
130g · £16.00/kg35% off£2.08£3.20Butterkist Toffee Popcorn 170g
170g · £11.76/kg20% off£2.00£2.50Popchips Barbeque 85g
85g · £22.71/kg30% off£1.93£2.75
Bundles
Curry night is on 🥘
£0.00Curry night 😛
£0.00
New
Halloween Napkins each
1pk · £2.40 each£2.40Halloween Plates each
1pk · £2.40 each£2.40Knitted Medium Orange Pumpkin each
1pk · £14.40 each£14.40Pumpkin String lights each
1pk · £7.20 each£7.20