Cheddar
Essential Mild Cheddar Cheese Strength 2 Large 550g
550g ¡ £8.73/kg£4.80Essential 30% Reduced Fat Mature Sliced Cheddar Cheese Strength 4 250g
250g ¡ £13.60/kg£3.40Cathedral City Mature Cheddar Cheese 350g
350g ¡ £9.11/kg25% off£3.19£4.25Essential Medium Cheddar Cheese Strength 3 350g
350g ¡ £9.43/kg£3.30Duchy Organic Medium Cheddar Cheese Strength 3 350g
350g ¡ £16.29/kg£5.70Essential Mature Cheddar Cheese Strength 4 350g
350g ¡ £8.03/kg15% off£2.81£3.30Essential Extra Mature Cheddar Cheese Strength 6 350g
350g ¡ £9.43/kg£3.30No. 1 Cornish Quartz Vintage Reserve Mature Cheddar Cheese Strength 7 200g
200g ¡ £21.00/kg£4.20£3.36 loyalty card (£16.80/kg)Waitrose Davidstow Cornish Vintage Mature Cheddar Cheese Strength 7 350g
350g ¡ £14.57/kg£5.10No.1 Smoked Silver Fox 200g
200g ¡ £21.50/kg£4.30£3.44 loyalty card (£17.20/kg)Godminster Organic Black Truffle Mature Cheddar Cheese 200g
200g ¡ £42.00/kg£8.40No. 1 Mature Wookey Hole Cheddar Cheese Strength 5 200g
200g ¡ £21.00/kg£4.20Essential Mature Cheddar Cheese Strength 4 Large 550g
550g ¡ £8.73/kg£4.80Pilgrims Choice Extra Mature Cheddar Cheese 350g
350g ¡ £15.29/kg£5.35Cathedral City Extra Mature Cheddar Cheese 350g
350g ¡ £10.94/kg25% off£3.83£5.10Waitrose Davidstow Cornish Vintage Mature Cheddar Cheese Strength 7 Large 550g
550g ¡ £12.55/kg£6.90£5.52 loyalty card (£10.04/kg)Snowdonia Rock Star Vintage Cheddar Truckle 200g
200g ¡ £33.00/kg£6.60Waitrose Davidstow Cornish Extra Mature Cheddar Cheese Strength 6 Large 550g
550g ¡ £10.04/kg20% off£5.52£6.90Waitrose Davidstow Cornish Mature Cheddar Cheese Strength 5 Large 550g
550g ¡ £10.04/kg20% off£5.52£6.90Godminster Organic Vintage Mature Cheddar Cheese 200g
200g ¡ £36.00/kg£7.20Essential Extra Mature Cheddar Cheese Strength 6 Large 750g
750g ¡ £8.00/kg£6.00Waitrose Davidstow Cornish Medium Cheddar Cheese with Chilli Strength 4 180g
180g ¡ £20.00/kg£3.60Snowdonia Cheese Company Black Bomber Mature Cheddar Cheese Truckle 200g
200g ¡ £33.00/kg£6.60Pilgrims Choice Mature Cheddar Cheese 350g
350g ¡ £15.29/kg£5.35Pilgrims Choice Vintage Mature Cheddar Cheese 300g
300g ¡ £17.83/kg£5.35Cathedral City Lighter Mature Cheddar Cheese 350g
350g ¡ £10.94/kg25% off£3.83£5.10Sussex Charmer Mature Cheddar Cheese 200g
200g ¡ £24.00/kg£4.80Duchy Organic Mature Cheddar Cheese Strength 4 350g
350g ¡ £16.29/kg£5.70Waitrose Davidstow Cornish Mature Cheddar Cheese Strength 5 350g
350g ¡ £14.57/kg£5.10Essential Medium Cheddar Cheese Strength 3 Large 550g
550g ¡ £7.42/kg15% off£4.08£4.80Waitrose Davidstow Cornish Mature Cheddar Cheese Strength 6 350g
350g ¡ £14.57/kg£5.10Arla Lactofree Lactose Free Mature Cheddar Cheese 200g
200g ¡ £16.00/kg£3.20Essential Mild Cheddar S2 350g
350g ¡ £9.43/kg£3.30Applewood Smoky Cheddar 185g
185g ¡ £20.54/kg£3.80No.1 Snowdonia Cavern Aged Vintage Cheddar 200g
200g ¡ £16.80/kg20% off£3.36£4.20Essential Medium Cheddar Cheese Strength 3 Extra Large 750g
750g ¡ £6.80/kg15% off£5.10£6.00Cathedral City Extra Mature Cheddar Cheese Large 550g
550g ¡ £12.64/kg£6.95Waitrose Davidstow Cornish Cheddar Cheese Vintage 150g
150g ¡ £16.00/kg£2.40Waitrose Davidstow Cornish Cheddar Cheese Mature 150g
150g ¡ £16.00/kg£2.40Duchy Organic Extra Mature Cheddar Cheese Strength 5 350g
350g ¡ £16.29/kg£5.70No. 1 Cornish Quartz Extra Mature Cheddar Cheese Strength 6 200g
200g ¡ £21.00/kg£4.20£3.36 loyalty card (£16.80/kg)Cathedral City Mature Cheddar Cheese Large 550g
550g ¡ £12.64/kg£6.95Essential Mature Cheddar Cheese Strength 4 Extra Large 750g
750g ¡ £6.80/kg15% off£5.10£6.00Essential 30% Reduced Fat Extra Mature Cheddar Cheese Strength 6 350g
350g ¡ £9.43/kg£3.30Essential Extra Mature Cheddar Cheese Strength 6 Large 550g
550g ¡ £8.73/kg£4.80
Grated & Sliced Cheese
President Grated Emmental Cheese 200g
200g ¡ £18.00/kg£3.60Waitrose Grated Cheddar & Mozzarella Cheese Strength 2 250g
250g ¡ £14.00/kg£3.50Essential Mature Grated Cheddar Cheese Strength 4 250g
250g ¡ £13.40/kg£3.35Essential Medium Grated Cheddar Cheese Strength 3 250g
250g ¡ £13.40/kg£3.35Waitrose Swiss Grated Gruyere Cheese Strength 3 200g
200g ¡ £27.50/kg£5.50Essential Waitrose Grana Padano DOP Grated Cheese 80g
80g ¡ £34.38/kg£2.75Waitrose Parmigiano Reggiano DOP Shaved Parmesan Cheese Strength 6 80g
80g ¡ £45.00/kg£3.60Essential Extra Mature Grated Cheddar Cheese Strength 6 250g
250g ¡ £13.40/kg£3.35Waitrose Grated Mozzarella Cheese Strength 1 250g
250g ¡ £13.60/kg£3.40Violife Original Grated Vegan Cheese Alternative 175g
175g ¡ £22.29/kg£3.90Essential 30% Reduced Fat Mature Grated Cheddar Cheese Strength 4 250g
250g ¡ £13.40/kg£3.35Waitrose Davidstow Cornish Mature Grated Cheddar Cheese Strength 5 250g
250g ¡ £15.60/kg£3.90£2.93 loyalty card (£11.72/kg)Essential Mature Sliced Cheddar Cheese Strength 4 250g
250g ¡ £13.60/kg£3.40Essential Medium Sliced Cheddar Cheese Strength 3 250g
250g ¡ £11.40/kg£2.85Essential Sliced Mozzarella Cheese Strength 1 250g
250g ¡ £14.40/kg£3.60Monterey Jack 1840 Sliced Cheese 160g
160g ¡ £22.19/kg£3.55Jarlsberg Original Slices 160g
160g ¡ £19.06/kg£3.05Port Salut French Sliced Cheese 120g
120g ¡ £29.17/kg£3.50Applewood Smoky Sliced Medium Cheddar Cheese 160g
160g ¡ £23.13/kg£3.70Leerdammer Light Sliced Cheese 160g
160g ¡ £18.75/kg£3.00President Emmental Cheese 10 Slices 200g
200g ¡ £18.00/kg£3.60Essential Sliced Cheese for Burgers Strength 2 200g
200g ¡ £9.25/kg£1.85Cathedral City Mature Sliced Cheddar Cheese 150g
150g ¡ £22.00/kg£3.30Waitrose Blue Stilton Cheese Slices 120g
120g ¡ £25.00/kg£3.00Waitrose Mature Cheddar & Caramelised Onion Slices 120g
120g ¡ £25.00/kg£3.00Essential Extra Mature Sliced Cheddar Cheese Strength 6 250g
250g ¡ £13.60/kg£3.40
Cheese Snacks
Cathedral City Mini Mature Cheddar Cheeses 6x20g
120g ¡ £22.50/kg£2.70Babybel Light Mini Lunchbox Snack Cheese Big Pack 12x20g
240g ¡ £18.75/kg£4.50Babybel Original Mini Lunchbox Snack Cheese 6x20g
120g ¡ £25.83/kg£3.10The Laughing Cow Lunchbox Snack Cheese Triangles Large Pack 240g
240g ¡ £15.42/kg£3.70Family Favourites Cheddar & Applewood Mini Lunchbox Snack Cheese 150g
150g ¡ £23.67/kg£3.55Roka Cheese Sticks 100g
100g ¡ £29.50/kg£2.95Cheestrings Strings & Things Lunchbox Snack Cheese 160g
160g ¡ £23.75/kg£3.80Dairylea Triangles 125g
125g ¡ £18.80/kg£2.35Dairylea Lunchers Ham 'n' Cheese Lunchbox Snack Cheese 65g
65g ¡ £32.31/kg£2.10
Spreadable Cheese
Philadelphia Garlic & Herbs Soft Cream Cheese 165g
165g ¡ £12.73/kg25% off£2.10£2.80Paysan Breton Creamy French Soft Cheese with Sea Salt 150g
150g ¡ £21.33/kg£3.20Essential Soft Cheese Strength 1 250g
250g ¡ £7.20/kg£1.80Boursin French Garlic & Herb Soft Cheese 150g
150g ¡ £24.67/kg£3.70Philadelphia Portions 140g
140g ¡ £17.14/kg£2.40Essential 50% Reduced Fat Soft Cheese Strength 1 250g
250g ¡ £7.20/kg£1.80Dairylea Cheese Spread 145g
145g ¡ £17.24/kg£2.50Seriously Spreadable Original Spreadable Cheese 125g
125g ¡ £19.60/kg£2.45Seriously Spreadable Vintage Spreadable Cheese 125g
125g ¡ £19.60/kg£2.45Philadelphia Original Family Pack 280g
280g ¡ £12.14/kg£3.40Duchy Organic Soft Cheese Strength 1 250g
250g ¡ £11.60/kg£2.90Philadelphia Original Soft Cheese 165g
165g ¡ £12.73/kg25% off£2.10£2.80Philadelphia Light Soft Cheese 165g
165g ¡ £12.73/kg25% off£2.10£2.80
Brie, Camembert & Soft Cheese
No. 1 Berthaut's Epoisses AOP French Soft Cheese Strength 6 250g
250g ¡ £36.20/kg£9.05President French Brie Cheese 200g
200g ¡ £18.50/kg£3.70Castello Extra Creamy Brie Cheese 200g
200g ¡ £17.75/kg£3.55Le Rustique Camembert Cheese 250g
250g ¡ £15.80/kg£3.95No. 1 Chaource AOP French Soft Cheese Strength 2 250g
250g ¡ £21.20/kg£5.30No. 1 Robiola Bosina Italian Cheese Strength 2 250g
250g ¡ £32.00/kg£8.00No. 1 Brillat Savarin Affine French Cheese Strength 2 200g
200g ¡ £26.80/kg20% off£5.36£6.70Pie d'Angloys French Soft Cheese 200g
200g ¡ £19.50/kg£3.90No. 1 Saint Vernier French Soft Cheese Strength 3 100g
100g ¡ £50.50/kg£5.05No.1 Breaded Somerset Camembert 230g
230g ¡ £26.09/kg£6.00Waitrose French Ripe Brie Cheese Strength 5 170g
170g ¡ £21.18/kg£3.60President French Camembert Cheese 250g
250g ¡ £14.00/kg£3.50Le Rustique le Bon Brie Cheese 200g
200g ¡ £13.50/kg25% off£2.70£3.60Essential French Brie Cheese Strength 2 200g
200g ¡ £11.00/kg£2.20
Mozzarella & Burrata
No. 1 Italian Burrata Cheese 285g
150g ¡ £27.33/kg£4.10Galbani Italian Mozzarella Cheese 220g
125g ¡ £14.40/kg25% off£1.80£2.40Galbani Buffalo Mozzarella Mini 150g
150g ¡ £30.33/kg£4.55Galbani Maxi Italian Mozzarella Cheese 390g
250g ¡ £14.80/kg£3.70Essential Lighter Italian Mozzarella Cheese Strength 1 220g
125g ¡ £10.40/kg£1.30Waitrose Italian Mozzarella Cheese Strength 1 270g
150g ¡ £13.67/kg£2.05Waitrose Italian Mini Mozzarella Cheese Strength 1 280g
150g ¡ £16.67/kg£2.50£2.00 loyalty card (£13.33/kg)Galbani Basil Infused Mozzarella 125g
125g ¡ £19.20/kg£2.40Galbani 20 mini mozzarella 285g
150g ¡ £24.00/kg£3.60No. 1 Mozzarella Di Bufala Campana DOP Italian Mozzarella Cheese Strength 2 290g
125g ¡ £29.60/kg£3.70Waitrose Italian Mozzarella Cheese Strength 1 Large 2 x 125g
250g ¡ £13.00/kg£3.25
Parmesan
Waitrose Parmigiano Reggiano DOP Parmesan Cheese Strength 5 175g
175g ¡ £29.14/kg£5.10No.1 Italian Parmigiano Reggiano DOP Parmesan Cheese Strength 6 200g
200g ¡ £27.60/kg20% off£5.52£6.90Waitrose Grana Padano DOP Cheese Strength 4 175g
175g ¡ £22.57/kg£3.95Waitrose Parmigiano Reggiano DOP Parmesan Cheese Strength 6 250g
250g ¡ £28.60/kg£7.15Waitrose Taleggio DOP Italian Soft Cheese Strength 4 200g
200g ¡ £24.00/kg£4.80
Feta & Goats Cheese
Waitrose Greek Feta Cheese Strength 3 200g
200g ¡ £19.50/kg£3.90Essential Greek Feta Cheese Strength 3 200g
200g ¡ £12.50/kg£2.50Essential Light Salad Greek Cheese Strength 3 200g
200g ¡ £12.50/kg£2.50Duchy Organic Greek Feta Cheese Strength 3 200g
200g ¡ £19.00/kg£3.80No.1 Odysea Greek Sheep's Mik Feta PDO 200g
200g ¡ £21.00/kg£4.20No. 1 Barrel Aged Greek Feta Cheese PDO Strength 4 2x100g
200g ¡ £23.75/kg£4.75Odysea Organic Feta Cheese PDO 200g
200g ¡ £21.25/kg£4.25Odysea Crumbly Greek Cheese 200g
200g ¡ £13.25/kg£2.65Waitrose Lactose Free Greek Feta Cheese Strength 3 200g
200g ¡ £15.00/kg£3.00Chavroux Fresh Goats Cheese Pyramid 150g
150g ¡ £24.00/kg£3.60Chavroux Soft Ripened Goats Cheese Log 150g
150g ¡ £24.00/kg£3.60No. 1 Le Fleuret French Soft Goats Cheese Strength 5 150g
150g ¡ £46.33/kg£6.95No. 1 Cave Aged Goats Cheese 170g
170g ¡ £33.53/kg£5.70Waitrose British Soft Goats Cheese 125g
125g ¡ £26.40/kg£3.30No. 1 Moody's Rosary Ash Goat's Cheese Strength 2 100g
100g ¡ £49.00/kg£4.90Waitrose British Goats Cheese Strength 2 100g
100g ¡ £28.00/kg£2.80Bettine Mild Goats Cheese Plain Pearls 100g
100g ¡ £31.00/kg£3.10Cricket St Thomas British Goats Cheese 100g
100g ¡ £32.00/kg£3.20St Helen's Farm Mature Goats Cheese 170g
170g ¡ £29.71/kg£5.05
Speciality & Other Cheese
Lancashire Farm Authentic Paneer Soft Cheese 200g
200g ¡ £15.50/kg£3.10Haute Fromagerie French Cheese Selection 400g
400g ¡ £33.00/kg£13.20Haute Fromagerie French Cheese Selection 155g
155g ¡ £54.84/kg£8.50Galbani Italian Ricotta Cheese 250g
250g ¡ £9.60/kg£2.40Essential Italian Ricotta Cheese Strength 1 250g
250g ¡ £7.60/kg£1.90Galbani Italian Mascarpone Cheese 250g
250g ¡ £13.20/kg£3.30Waitrose Cypriot Halloumi Cheese Strength 1 250g
250g ¡ £14.40/kg£3.60No. 1 Halloumi Cheese with Mint Strength 2 250g
250g ¡ £19.60/kg£4.90Waitrose 30% Reduced Fat Cypriot Grilling Cheese 250g
250g ¡ £12.40/kg£3.10Essential Fat Free Cottage Cheese 300g
300g ¡ £7.00/kg£2.10All Things Cottage Cheese Natural 450g
450g ¡ £7.89/kg£3.55Essential Cottage Cheese Strength 1 300g
300g ¡ £7.00/kg£2.10All Things Cottage Cheese Natural 240g
240g ¡ £9.79/kg£2.35All Things Cottage Cheese Low Fat 240g
240g ¡ £9.79/kg£2.35All Things Cottage Cheese Mango 240g
240g ¡ £11.04/kg£2.65All Things Cottage Cheese Mixed Berry 240g
240g ¡ £11.04/kg£2.65Essential Low Fat Cottage Cheese Strength 1 300g
300g ¡ £7.00/kg£2.10No.1 Comte Cheese AOP 200g
200g ¡ £34.75/kg£6.95No.1 Ossau Iraty AOP French Sheep's Cheese Strength 4 180g
180g ¡ £33.33/kg£6.00No.1 Le Crêt Gruyère AOP Cheese Strength 5 175g
175g ¡ £38.29/kg£6.70Waitrose French Comte AOP Cheese Strength 4 200g
200g ¡ £30.00/kg£6.00Waitrose Spanish Manchego Cheese DOP Strength 3 200g
200g ¡ £31.00/kg£6.20Waitrose Beechwood Smoked Cheese Strength 3 150g
150g ¡ £20.00/kg£3.00Waitrose Swiss Le Gruyere Reserve AOP Gruyere Cheese Strength 5 200g
200g ¡ £30.00/kg£6.00Essential Dutch Gouda Cheese Strength 2 265g
265g ¡ £12.45/kg£3.30No.1 Kaltbach Creamy Swiss Cheese 170g
170g ¡ £30.00/kg£5.10No. 1 Fior Delle Alpi Swiss Cheese Strength 6 170g
170g ¡ £29.41/kg£5.00President Emmental Cheese Block 200g
200g ¡ £14.50/kg£2.90Essential Edam Cheese Strength 2 300g
300g ¡ £13.33/kg£4.00Jarlsberg Original 190g
190g ¡ £19.47/kg£3.70Waitrose Emmental 250g
250g ¡ £14.40/kg£3.60Port Salut French Soft Cheese 185g
185g ¡ £20.00/kg£3.70Waitrose Baking Camembert Cheese with Red Onion Relish 290g
290g ¡ £17.59/kg£5.10No. 1 Cave Aged Roquefort AOP Blue Cheese Strength 6 100g
100g ¡ £38.00/kg£3.80Saint Agur Blue Cheese 150g
150g ¡ £21.00/kg25% off£3.15£4.201912 Artisan Cheese Golden Blue 150g
150g ¡ £25.33/kg£3.80No. 1 Cropwell Bishop PDO Blue Stilton Cheese Strength 5 200g
200g ¡ £25.50/kg£5.10Waitrose German Cambozola 170g
170g ¡ £23.24/kg£3.95No. 1 Italian Torta di Gorgonzola Blue Cheese Strength 3 200g
200g ¡ £29.75/kg£5.95Saint Agur Blue Creme Blue Cheese 150g
150g ¡ £25.67/kg£3.85Waitrose Italian Gorgonzola Dolce DOP Blue Cheese Strength 3 200g
200g ¡ £22.50/kg£4.50Waitrose Long Clawson Shropshire Blue Cheese Strength 4 227g
227g ¡ £14.80/kg20% off£3.36£4.20Waitrose German Montagnolo Affine Blue Cheese 160g
160g ¡ £26.25/kg£4.201912 Artisan Stilton 150g
150g ¡ £25.33/kg£3.80Castello Creamy Blue Cheese Strength 4 150g
150g ¡ £23.67/kg£3.55Waitrose Long Clawson Stilton Cheese Strength 4 Large 227g
227g ¡ £23.35/kg£5.30Galbani Italian Dolcelatte Mild Blue Cheese 150g
150g ¡ £25.33/kg£3.80Violife Vegan Greek Dairy Free Cheese Block 230g
200g ¡ £21.00/kg£4.20Philadelphia Plant Based Soft Cream Cheese Vegan and Dairy-free Tub 145g
145g ¡ £24.48/kg£3.55La Fauxmagerie Brixton Blue Vegan Cheese 100g
100g ¡ £66.00/kg£6.60View all (68)