- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Going the extra mile
This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (378)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's Asparagus Spears 250g
250g · £11.60/kg£2.90Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas
5pk · £0.27 each£1.35Sainsbury's Raspberries 150g
150g · £17.67/kg£2.65Sainsbury's Tuna Mayo on Oatmeal Bread
1pk · £2.10 each£2.10Sainsbury's Mango 250g
250g · £13.80/kg£3.45Sainsbury's Rainbow Fruit Salad 450g
450g · £12.56/kg£5.65Sainsbury's 20 Mini Sausage Rolls 200g
200g · £9.75/kg£0.80 off£1.95£2.75Sainsbury's British Diced Chicken Breast 400g
400g · £13.38/kg3 for £12£5.35Sainsbury's Slow Cook British Pork Ribs With a Sweet Honey Glaze 646g (Serves 2)
646g · £13.47/kg£8.70Charlie Bigham's Fish Pie 655g
655g · £18.55/kg£12.15The Happy Egg Co. Free Range 10 Large
10pk · £0.51 each£5.05Yo! Chicken Katsu Dragon Rolls 209g
209g · £26.32/kg£5.50Sainsbury's Just Cook 21 Day Matured Beef Steaks with a Peppercorn Sauce 370g
370g · £23.65/kg£8.75Sainsbury's SO Organic Slightly Salted Butter 250g
250g · £15.00/kg£3.75Sainsbury's Pomegranate 240g
240g · £14.79/kg£3.55Sainsbury's British 5% Fat Pork Mince 500g
500g · £6.90/kg£3.45Cathedral City Our Mature Cheddar 350g
350g · £11.71/kg£4.10Sainsbury's Taste the Difference 6 Golden Yolk Free Range British Eggs 328g
6pk · £1.50/kg£2.95Sainsbury's Italian Style Salad 100g
100g · £17.00/kg£1.70Sainsbury's 8 Plain Tortilla Wraps 496g
8pk · £3.33/kg£1.65Sainsbury's Wild Rocket 60g
60g · £20.83/kg£1.25Yoplait Petits Filous Raspberry & Strawberry Fromage Frais Big Pots 4 x 100g
4pk · £1.38/kg£2.20Sainsbury's Smoked Back Bacon Rashers x10 300g
300g · £9.00/kg£2.70Sainsbury's 6 Cooked Ham Slices 120g
120g · £20.00/kg£2.40Sainsbury's SO Organic 6 Fairtrade Bananas
6pk · £0.40 each£2.40Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165g
165g · £17.27/kg£2.85Sainsbury's Tuna & Sweetcorn on Malted Bread
1pk · £2.75 each£2.75Sainsbury's Fine Green Beans 200g
200g · £9.50/kg£1.90Sainsbury's Cottage Pie 750g
750g · £7.67/kg£5.75
Save with Nectar Prices
Mr Kipling Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Maltesers White Chocolate Gift Box 88g
88g · £36.93/kg£3.25£1.75 Nectar Price (£19.89/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Fanta Lemon 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Walkers Wotsits Giants Snacks Sweet & Spicy Sharing Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Maltesers White Chocolate Bag 126g
126g · £34.92/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£21.43/kg)Dr Pepper Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Country Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk 4 x 19.5g Caramel Freddo Chocolate Bar
78g · £21.15/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£12.82/kg)Fanta Orange 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Victoria Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Cadbury Brunch 4 x 26g Light Orange Chocolate Cereal Bars
104g · £17.79/kg£1.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
Autumn is here
Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Fox's Fabulous Triple Chocolate Cookies 180g
180g · £18.89/kg£3.40Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4
4pk · £0.36 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Fox's Party Rings 125g
125g · £10.40/kg£1.30Sainsbury's British Potato Carrot & Swede Mash 400g
400g · £5.63/kg£2.25Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Sainsbury's Chicken Pesto Pasta 400g
400g · £9.88/kg£3.95Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)
7pk · £19.14/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Taste the Difference Chocolate Chunk Scottish Shortbread 175g
175g · £21.71/kg£3.80Sainsbury's SO Organic Broccoli
300g · £5.33/kg£1.60Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 403g
403g · £17.87/kg£7.20Horlicks Original Hot Malty Goodness 400g
400g · £14.25/kg£5.70
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Sainsbury's Festive Edition Bourbon Twists with a Tiramisù Flavour Filling 150g
150g · £5.33/kg£0.80Sainsbury's Festive Edition Malted Milk Twists 150g
150g · £5.33/kg£0.80Sainsbury's Cinnamon Spice and All Things Nice Biscuits 200g
200g · £4.00/kg£0.80Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Sainsbury's Free From 4 Mini Yule Logs 176g
176g · £19.03/kg£3.35Sainsbury's Taste the Difference 6 Stollen Slices 200g
6pk · £23.75/kg£4.75Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g
70g · £22.14/kg£1.55Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90Maltesers Mini Chocolate Christmas Reindeers 59g
59g · £38.98/kg£2.30
Autumn Flavours
Sainsbury's Taste the Difference Masala Spiced Cauliflower Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Tideford Organics Mexican Style Corn & Red Pepper 560g
560g · £6.52/kg£3.65Sainsbury's Taste the Difference Moroccan Style Chicken & Chickpea Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65Sainsbury's Taste the Difference Carrot & Honey Roast Parsnip Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Sainsbury's British Cooking Pumpkin
1pk · £1.45 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Jamaican Jerk Style Chicken Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Yorkshire Provender Thai Green Chicken Noodle 560g
560g · £6.52/kg£3.65
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 750g
750g · £9.31/kg25% off£6.98£9.30Sainsbury's Taste the Difference Pistachio & Milk Chocolate Cookies 200g
200g · £12.20/kg25% off£2.44£3.25Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans
200g · £8.65/kg25% off£1.73£2.30Sainsbury's Taste the Difference Stem Ginger Cookies 200g
200g · £13.90/kg25% off£2.78£3.70Sainsbury's Taste the Difference Fish Pie 800g
800g · £8.95/kg25% off£7.16£9.55Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 800g
800g · £8.73/kg25% off£6.98£9.30Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Pave Rolls, Taste the Difference x4 300g
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g
472g · £9.45/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Authentic Greek Yogurt 500g
500g · £4.58/kg25% off£2.29£3.05Sainsbury's Taste the Difference Chicken Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Strawberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80The Spice Tailor Southern Pepper Curry 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Thai Red Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sharwood's 8 Plain Poppadoms
8pk · £40.97/kg£2.95Tilda Microwave Fragrant Jasmine Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Tilda Classics Sticky Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00The Spice Tailor Japanese Katsu Curry 245g
245g · £20.82/kg£5.10Tilda Classics White & Wholegrain Basmati Rice Blend 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40The Spice Tailor Keralan Coconut Curry 225g
225g · £23.11/kg£5.20Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25THE SPICE TAILOR Malaysian Laksa Curry 275g
275g · £18.55/kg£5.10
Spooky Season
HARIBO Bone Shakers 160g
160g · £7.81/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Ghoulish Ghosts with a Caramel Crème Filling 72g
72g · £22.92/kg£1.65Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.35 each£2.35Sainsbury's Home Mini Pumpkins Assortment
£4.00Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65Sainsbury's Monster Islands Sour Seas 170g
170g · £7.94/kg£1.35The Toffee Apple Co. Toffee Apple
1pk · £1.00 each£1.00The Toffee Apple Co. Milk Chocolate Apple with Marshmallows
1pk · £1.00 each£1.00Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Milk Chocolate Popping Candy Eyeballs 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Brain Teasers 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Fizzy Watermelon Witches 130g
130g · £9.62/kg£1.25Kinder 18 Mini Chocolate 120g
120g · £33.33/kg£4.00Sainsbury's Gruesome Ghost & Bat Sprinkles 75g
75g · £20.67/kg£1.55Sainsbury's Baby Ghost Munchkin Pumpkin
350g · £4.14/kg£1.45Sainsbury's Home Purple Skull String Lights
£5.00Sainsbury's Home Small Light Up Ghost
£3.00Sainsbury's Home Pack of 2 Concertina Skeletons
£3.00
Meal Deals & Bundles
Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 4)
£13.00