Skip to:ContentFooter
Deliveroo
  • Save with Clubcard
    Save with Clubcard
  • Meal Deals
    Meal Deals
  • Fruit
    Fruit
  • Vegetables
    Vegetables
  • Salad & Herbs
    Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
    Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
    Cheese
  • Yoghurt
    Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
    Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
    Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
    Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
    Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
    Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
    Desserts
  • Ice Cream
    Ice Cream
  • Frozen
    Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
    Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
    Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
    Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
    Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
    Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
    Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
    Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
    Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
    Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
    Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
    Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
    Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
    Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
    Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
    Jams, Honey, Spreads
  • Baby
    Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
    Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
    Pet
  • Sexual Wellness
    Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
    Beauty & Toiletries
  • Health Care
    Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
    Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
    Tobacco & Vaping

Tomatoes & Peppers

  • Tesco Finest Sweet Pointed Peppers 180g

    180g · £12.50/kg
    £2.25
  • Tesco Sweet Peppers 500G

    500g · £4.60/kg
    £2.30
  • Tesco Classic Round Tomatoes 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
  • Tesco Baby Plum Tomatoes 300G

    300g · £3.83/kg
    £1.15
  • Tesco Sweet Vine Ripened Tomatoes 255G

    255g · £6.47/kg
    £1.65
  • Tesco Finest Sugarbelle Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Finest Mini San Marzano Tomatoes 220G

    220g · £13.64/kg
    £3.00
    2 for £4 Clubcard
  • Nightingale Farms Peppers 375G

    375g · £6.40/kg
    £2.40
  • Tesco Green Peppers Each

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Tesco Finest Piccobella Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard

Cucumbers

  • Tesco Whole Cucumber Each

    1pk · £1.00 each
    £1.00

Avocados

  • Tesco Ripe & Ready Avocado

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • Tesco Perfectly Ripe Avocados Twin Pack

    2pk · £0.90 each
    £1.80
  • Tesco Finest Avocado Each

    1pk · £2.20 each
    £2.20
  • Tesco Finest GEM Avocado Twin Pack

    2pk · £1.98 each
    £3.95

Onions & Leeks

  • Tesco Red Onions 3 Pack

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • Tesco Brown Onions 3 Pack

    3pk · £0.35 each
    £1.05
  • Tesco Organic Brown Onions 750G

    750g · £2.93/kg
    £2.20
  • Tesco Shallots Onions 400G

    400g · £4.38/kg
    £1.75
    £1.50 Clubcard (£3.75/kg)
  • Tesco Bunched Spring Onions 100G

    100g · £7.00/kg
    £0.70
    £0.60 Clubcard (£6.00/kg)
  • Tesco Organic Spring Onions 100G

    100g · £15.00/kg
    £1.50
  • Tesco Leeks 500G

    500g · £3.40/kg
    £1.70
  • Tesco Large Spring Onions Bunched 130G

    130g · £10.77/kg
    £1.40

Potatoes

  • Tesco Sweet Potatoes 1Kg (C)

    1kg · £1.40/kg
    £1.40
  • Tesco All Rounder Potatoes 1.25kg

    1kg · £1.45/kg
    £1.45
  • Tesco Finest Baby Potatoes 750G (C)

    750g · £2.13/kg
    £1.60
  • Tesco Baby Potatoes 1Kg

    1kg · £1.20/kg
    £1.20
  • Tesco Finest All-Rounder Pots 1.75Kg

    1kg · £3.00/kg
    £3.00
  • Tesco Baking Potatoes 4 Pack

    4pk · £0.23 each
    £0.90
  • Tesco Finest Jacket Potatoes 4 Pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40

Garlic, Ginger, Herbs, Spices

  • Tesco Fresh Cut Basil 30G

    30g · £20.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Flat Leaf Parsley 30G

    30g · £20.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Dill 20G

    20g · £30.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Coriander 30G

    30g · £20.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Mint 30G

    30g · £20.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Chives 20G

    20g · £30.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Rosemary 20G

    20g · £30.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Thyme 20G

    20g · £30.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Coriander 100G

    100g · £17.50/kg
    £1.75
  • Tesco Mixed Chillies 65G

    65g · £10.00/kg
    £0.65
  • Tesco Bird Eye Chillies 25G

    25g · £40.00/kg
    £1.00
  • Tesco Scotch Bonnet Chillies 50G

    50g · £20.00/kg
    £1.00
  • Tesco Red Chillies 60G

    60g · £10.83/kg
    £0.65
  • Tesco Finger Chillies 80G

    80g · £16.25/kg
    £1.30
  • Tesco Garlic 4 Pack

    4pk · £0.24 each
    £0.95
  • Tesco Large Garlic

    1pk · £0.60 each
    £0.60
  • Tesco Ginger 100g

    100g · £15.00/kg
    £1.50
  • Tesco Organic Garlic 3 Pack

    3pk · £0.42 each
    £1.25
  • Tesco Lemongrass Minimum 2 Stems

    2pk · £0.35 each
    £0.70
  • TESCO Finest One Clove Garlic

    1pk · £2.60 each
    £2.60
  • Tesco Curled Leaf Parsley 30g

    30g · £20.00/kg
    £0.60
  • Tesco Flat Leaf Parsley 100G

    100g · £17.50/kg
    £1.75
  • Tesco Finest Thai Basil 20G

    20g · £62.50/kg
    £1.25

Prepared Vegetables

  • Tesco Beansprout & Vegetable Stir Fry 320g (EXP)

    320g · £7.03/kg
    £2.25
  • Tesco Mixed Vegetables 225G (C)

    250g · £8.80/kg
    £2.20
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Carrot Batons Snack Pack 80g

    80g · £6.88/kg
    £0.55
  • Tesco Pepper Stir Fry 320g EXP

    320g · £7.03/kg
    £2.25
  • Tesco Sliced Greens 300G

    300g · £8.33/kg
    £2.50
    £2.20 Clubcard (£7.33/kg)
  • Tesco Chantenay Carrot and Baby Parsnip 350g

    350g · £5.86/kg
    £2.05
  • Tesco Carrot & Houmous 100g

    100g · £13.00/kg
    £1.30
  • Tesco Cauliflower & Broccoli Florets 320g

    320g · £3.59/kg
    £1.15
  • Tesco Diced Onion 400G

    400g · £3.88/kg
    £1.55
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Sliced Mushrooms 250G

    250g · £6.60/kg
    £1.65
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard

Broccoli & Cauliflower

  • Tesco Tenderstem Broccoli Tips 120G

    120g · £17.92/kg
    £2.15
  • Tesco Broccoli 375G

    375g · £2.53/kg
    £0.95
  • Tesco Asparagus & Tenderstem Broccoli 190G

    190g · £14.74/kg
    £2.80
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Tesco Large Broccoli Pack 500G

    500g · £2.70/kg
    £1.35
  • TESCO BROCCOLI FLORETS 320g

    320g · £3.59/kg
    £1.15
  • Tesco Cauliflower Each

    1pk · £1.40 each
    £1.40
  • Tesco Organic Broccoli 335G

    335g · £5.82/kg
    £1.95
  • Tesco Extra Large Cauliflower Each

    1pk · £2.80 each
    £2.80

Mushrooms

  • Tesco Closed Cup Mushrooms 400G

    400g · £3.38/kg
    £1.35
    £1.10 Clubcard (£2.75/kg)
  • Tesco Baby Button Mushrooms 200G

    200g · £7.50/kg
    £1.50
  • Tesco Large Flat Mushrooms 250G

    250g · £6.60/kg
    £1.65
  • Tesco Chestnut Vitamin D Mushrooms 250G

    250g · £5.20/kg
    £1.30
  • Tesco Finest Portobello Vitamin D Mushrooms

    150g · £14.33/kg
    £2.15
  • Tesco Finest Oyster Mushroom Cluster 150G

    150g · £19.33/kg
    £2.90
  • Tesco Family Pack Mushrooms 625G

    625g · £3.36/kg
    £2.10

Carrots & Root Vegetables

  • Tesco Carrots 500g

    500g · £1.20/kg
    £0.60
  • Tesco Organic Carrots 700G

    700g · £2.21/kg
    £1.55
    £1.35 Clubcard (£1.93/kg)
  • Tesco Mini Carrot 320G

    320g · £5.47/kg
    £1.75
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Carrot 500G (C)

    500g · £1.20/kg
    £0.60
  • Love Beets No Vinegar Beetroot Pouch 280g

    280g · £6.61/kg
    £1.85
  • Tesco Cooked Beetroot 500g

    500g · £2.40/kg
    £1.20
  • Love Beets Cooked Beetroot 250G

    250g · £5.00/kg
    £1.25
  • Tesco Swede Each (C)

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Tesco Radish Pack 240G

    240g · £2.92/kg
    £0.70
  • LOVE BEETS NO VINEGAR DICED BEETROOT TOPPERS 120G

    120g · £12.92/kg
    £1.55
  • Tesco Organic Beetroot 450g

    450g · £7.00/kg
    £3.15

Other Vegetables

  • Tesco Aubergine Each 250G (C)

    250g · £4.40/kg
    £1.10
  • Tesco Celery Sticks 250G

    250g · £4.40/kg
    £1.10
    £0.95 Clubcard (£3.80/kg)
  • Tesco Celery

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Organic Celery

    1pk · £1.80 each
    £1.80
  • Tesco Asparagus Tips 125G

    125g · £22.00/kg
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£19.60/kg)
  • Tesco Asparagus 180G

    180g · £11.67/kg
    £2.10
  • Tesco Corn On The Cob Twinpack

    2pk · £0.85 each
    £1.70
  • Tesco Butternut Squash Each (C)

    1pk · £1.85 each
    £1.85
  • Tesco Peeled Baby Brussels Sprouts (C) 160g

    160g · £7.81/kg
    £1.25
  • Tesco Pumpkin Each (C)

    1pk · £1.20 each
    £1.20
  • Tesco Organic Curly Kale 200G

    200g · £14.25/kg
    £2.85
  • Tesco Brussels Sprouts 500g

    500g · £2.00/kg
    £1.00
  • Tesco Edamame Beans 150G

    150g · £13.00/kg
    £1.95
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Sugarsnap Peas 180g

    180g · £12.22/kg
    £2.20
  • Tesco Fine Beans 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Tesco Finest Extra Fine Beans 200G

    200g · £11.00/kg
    £2.20
    £1.90 Clubcard (£9.50/kg)
  • Tesco Red Cabbage Each

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco White Cabbage Each

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Savoy Cabbage Each

    1pk · £0.95 each
    £0.95
  • Tesco Sweetheart Cabbage (C)

    1pk · £0.90 each
    £0.90
  • Tesco Beansprouts 300G (C)

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Tesco Pak Choi 250G

    250g · £8.40/kg
    £2.10
  • Tesco Fresh Greens 500G

    500g · £2.50/kg
    £1.25
  • Tesco Kale 180G (C)

    180g · £5.56/kg
    £1.00
  • Tesco Organic Courgettes 3 Pack

    3pk · £1.03 each
    £3.10
  • Tesco Sweetcorn Cobettes 4 Pack

    4pk · £0.43 each
    £1.70
  • Tesco Baby Corn 130G

    130g · £10.77/kg
    £1.40
  • Tesco Courgettes 500G (C)

    500g · £3.40/kg
    £1.70
  • Tesco Stringless Beans 180G

    180g · £11.11/kg
    £2.00
  • Tesco Runner Beans 180G

    180g · £11.11/kg
    £2.00
  • View Salad & Herbs

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo