Skip to:ContentFooter
Deliveroo
  • Save with Clubcard
    Save with Clubcard
  • Meal Deals
    Meal Deals
  • Fruit
    Fruit
  • Vegetables
    Vegetables
  • Salad & Herbs
    Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
    Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
    Cheese
  • Yoghurt
    Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
    Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
    Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
    Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
    Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
    Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
    Desserts
  • Ice Cream
    Ice Cream
  • Frozen
    Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
    Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
    Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
    Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
    Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
    Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
    Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
    Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
    Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
    Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
    Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
    Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
    Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
    Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
    Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
    Jams, Honey, Spreads
  • Baby
    Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
    Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
    Pet
  • Sexual Wellness
    Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
    Beauty & Toiletries
  • Health Care
    Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
    Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
    Tobacco & Vaping

Berries

  • Tesco Raspberries 150G (C)

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Tesco Blackberries 150G (C)

    150g · £22.00/kg
    £3.30

Bananas

  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Tesco Ripe Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90

Citrus Fruit

  • Lemons 3Pack Express

    3pk · £0.65 each
    £1.95
  • Limes Each

    1pk · £0.30 each
    £0.30
  • Tesco Lemons 4 Pack

    4pk · £0.49 each
    £1.95
    £1.70 Clubcard (£0.43 each)
  • Tesco Limes Minimum 5 Pack

    5pk · £0.27 each
    £1.35
  • Jaffa Lemon and Limes 6 Pack

    6pk · £0.53 each
    £3.15
  • Jaffa Easy Peelers 600g

    600g · £5.25/kg
    £3.15
  • Lemons Each

    1pk · £0.45 each
    £0.45
  • Tesco Sweet & Easy Peel Clementines 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
  • Tesco Sweet Easy Peeler 600G (C)

    600g · £2.83/kg
    £1.70
  • Tesco Orange Minimum 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.50 Clubcard (£0.30 each)

Apples & Pears

  • Tesco Golden Delicious Apple Minimum 5 Pack

    5pk · £0.42 each
    £2.10
  • Tesco Pink Lady Apple Min 6 Pack (C)

    5pk · £0.69 each
    £3.45
  • Tesco Braeburn Apples Minimum 5 Pack

    5pk · £0.45 each
    £2.25
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Granny Smith Apple 6 Pack

    5pk · £0.42 each
    £2.10
  • Tesco Mini Pink Lady Apples (Min 5)

    6pk · £0.48 each
    £2.85
  • Large Pink Lady Apples (C) Loose Class 1

    1pk · £0.65 each
    £0.65
  • Rosedene Farms Small Apple 6 Pack

    6pk · £0.21 each
    £1.25
  • Tesco Finest Pink Lady Apple 4 Pack

    4pk · £0.95 each
    £3.80
    £3.20 Clubcard (£0.80 each)
  • Rosedene Farms Gala Apples 6 Pack

    6pk · £0.38 each
    £2.30
  • Tesco Jazz Apple 6 Pack

    6pk · £0.48 each
    £2.90
    £2.50 Clubcard (£0.42 each)
  • Parrs Toffee Apple with Caramelised biscuit Crumb Topping

    1pk · £1.50 each
    £1.50
    £1.10 Clubcard (£1.10 each)
  • Parrs White Chocolate Coated Apple with Rainbow sugar crunch

    1pk · £1.60 each
    £1.60
    £1.20 Clubcard (£1.20 each)
  • Parrs Toffee Apples Each

    1pk · £1.50 each
    £1.50
    £1.10 Clubcard (£1.10 each)
  • Parrs Milk Chocolate Decorated Apples Each

    1pk · £1.50 each
    £1.50
    £1.10 Clubcard (£1.10 each)
  • Parrs Milk Chocolate Retro Apples Each

    1pk · £1.50 each
    £1.50
    £1.10 Clubcard (£1.10 each)
  • Tesco Organic Gala Apples 630G

    630g · £4.60/kg
    £2.90
    £2.55 Clubcard (£4.05/kg)
  • Tesco Ready To Eat Seasonal Pears 4Pack 550G

    550g · £4.18/kg
    £2.30
  • Tesco Ready to Eat Conference Pears 4 Pack

    4pk · £0.73 each
    £2.90
  • Tesco Conference Each (C)

    1pk · £0.65 each
    £0.65
  • Tesco Conference Pear Minimum 4 Pack

    4pk · £0.50 each
    £2.00

Grapes

  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Red Seedless Grapes 500G

    £2.40
    £2.15 Clubcard
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)

Prepared Fruit

  • Tesco Fruit, Cheese & Crackers Snack Pack 150g

    150g · £29.33/kg
    £4.40
  • Tesco Pineapple Chunks 145G (FOS)

    145g · £13.10/kg
    £1.90
  • Tesco Melon & Grapes 300G

    300g · £10.33/kg
    £3.10
  • Tesco Melon Slices 450G

    450g · £6.89/kg
    £3.10
  • Tesco Watermelon 130G

    130g · £14.62/kg
    £1.90
  • Tesco Apple With Peanut Butter Dip 110G

    110g · £21.36/kg
    £2.35
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Pink Lady Apple Pot 80G

    80g · £23.75/kg
    £1.90
  • Tesco Pink Lady Apple & Grape Pot 100G

    100g · £19.00/kg
    £1.90
  • Tesco Mango Chunks 250G (FOS)

    250g · £12.40/kg
    £3.10
  • Tesco Mango Chunks 120G

    120g · £15.83/kg
    £1.90
  • Tesco Pineapple Chunks 300G (FOS)

    300g · £10.33/kg
    £3.10
  • Tesco Apple & Strawberries 90g (FOS)

    90g · £21.11/kg
    £1.90
  • Tesco Grapes & Strawberries 115G

    115g · £16.52/kg
    £1.90
  • Tesco Grape & Berry Medley 230G

    230g · £13.48/kg
    £3.10
  • Tesco Melon, Kiwi & Strawberry 250g (FOS)

    250g · £12.40/kg
    £3.10
  • Tesco Apple and Peanut Butter Dip 110g

    110g · £20.00/kg
    £2.20
  • TESCO Orange Segements 140g

    140g · £16.79/kg
    £2.35
  • Tesco Coconut 80G

    80g · £23.75/kg
    £1.90
  • Tesco Apple Snack Pack 80G

    80g · £6.88/kg
    £0.55
  • Tesco Cantaloupe Melon 130g

    130g · £14.62/kg
    £1.90
  • Tesco Kiwi Fruit Pot 100g

    100g · £19.00/kg
    £1.90
  • Tesco Melon, Kiwi & Strawberry 125g

    125g · £15.20/kg
    £1.90

Other Fruit

  • Jaffa Giant Galia Melon Each

    1pk · £3.85 each
    £3.85
  • Tesco Watermelon

    1pk · £4.70 each
    £4.70
  • Tesco Honeydew Melon

    1pk · £1.95 each
    £1.95
    £1.75 Clubcard (£1.75 each)
  • Tesco Persimmons Minimum 2 Pack

    2pk · £1.20 each
    £2.40
  • Tesco Plums 400G

    400g · £5.25/kg
    £2.10
  • Tesco Perfectly Ripe Plums 325G

    325g · £10.62/kg
    £3.45
  • Tesco Perfectly Ripe Mango

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Pomegranates Each

    1pk · £1.95 each
    £1.95
    £1.75 Clubcard (£1.75 each)
  • Tesco Pineapple

    1pk · £1.20 each
    £1.20
  • Tesco Ripen at Home Kiwi Fruit 6 Pack

    6pk · £0.25 each
    £1.50
  • Zespri Green Kiwifruit 4 pack

    4pk · £0.80 each
    £3.20
  • Zespri SunGold Kiwi 4pk

    4pk · £0.89 each
    £3.55
    £3.05 Clubcard (£0.76 each)
  • View Vegetables

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo