Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Romford

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • Dettol Antibacterial Limescale Bathroom Cleaning Spray 750ml

    £3.55
    £3.10 Clubcard
  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Original Source Mint Shower Gel 250M

    £2.25
    £1.60 Clubcard
  • Glade Reed Diffuser Relaxing Zen 50ml

    £8.05
    £6.05 Clubcard
  • Calgon 4in1 Power Gel 30 washes 1.5L

    £12.65
    £11.15 Clubcard
  • Tesco Maris Piper Potatoes 1.25Kg

    1kg · £1.60/kg
    £1.60
    £1.20 Clubcard (£1.20/kg)
  • Tesco Peeled Potatoes 750G

    750g · £3.47/kg
    £2.60
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Grated Four Cheese 250g

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Muller X MYProtein CRUNCH Vanilla Yogurt (with protein chocolate balls) 180g

    180g · £13.06/kg
    £2.35
    £2.00 Clubcard (£11.11/kg)
  • Tallow + Ash Icing on the Cake Fabric Cleansing Perfume 500ml

    £11.50
    £9.50 Clubcard
  • Tesco Mozzarella Grated 500g

    500g · £10.70/kg
    £5.35
    £4.50 Clubcard (£9.00/kg)
  • Light & Free Cherry Greek Style Fat Free Yoghurt 4x115g

    460g · £7.07/kg
    £3.25
    £2.60 Clubcard (£5.65/kg)
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Big Pots 4 x 85g

    4pk · £28.82/kg
    £2.45
    £1.90 Clubcard (£22.35/kg)
  • Tesco Finest 4 Signature Pork Sausages 440g

    440g · £13.52/kg
    £5.95
    £4.45 Clubcard (£10.11/kg)
  • Tesco Finest Scottish Smoked Salmon and Spinach Quiche 400g

    400g · £14.25/kg
    £5.70
    £5.10 Clubcard (£12.75/kg)
  • Hovis Authentic Granary Thick Bread 800g

    800g · £3.25/kg
    £2.60
    £2.05 Clubcard (£2.56/kg)
  • Patak's 4 Flame Baked Mini Naan Breads

    4pk · £0.83 each
    £3.30
    £2.30 Clubcard (£0.58 each)
  • Persil Ultimate Non Bio Ultra Stain Removal Washing Liquid Detergent XXL Mega Pack 58 Washes 1566ml

    £14.10
    £12.20 Clubcard
  • Tallow + Ash Oud Fabric Cleansing Perfume 500ml

    £11.50
    £9.50 Clubcard
  • Royal Spaghetti Bolognese 400G

    400g · £10.75/kg
    £4.30
    £3.80 Clubcard (£9.50/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Patak's 4 Flame Baked Mini Naan Breads

    4pk · £0.83 each
    £3.30
    £2.30 Clubcard (£0.58 each)
  • Tesco Organic Unsalted Butter 250G

    250g · £15.00/kg
    £3.75
  • Arla Protein Mango Yogurt Pouch 200g

    200g · £8.75/kg
    £1.75
  • Premier Deli Roast Turkey Breast Slices 125g

    125g · £30.80/kg
    £3.85
  • Wasabi Sweet Chilli Chicken Yakisoba Noodles 450G

    450g · £13.89/kg
    £6.25
  • Tesco Tikka Roast Chicken Breast Slices 160g

    160g · £24.69/kg
    £3.95
  • Charlie Bighams Smoked Haddock Gratin 650G

    650g · £18.08/kg
    £11.75
  • Duda Frankfurter Style Sausage 480G

    480g · £10.94/kg
    £5.25
  • Tesco Finest Coffee & Amaretto Tiramisu Dessert 400g

    400g · £16.25/kg
    £6.50
  • Tesco Chicken Breast Pieces 750g

    750g · £9.93/kg
    £7.45
  • Tgi Fridays Bbq Beef Brisket 400G

    400g · £18.13/kg
    £7.25
  • Tesco Strawberry Trifle 600G

    600g · £7.58/kg
    £4.55
  • Tesco High Protein Chicken, Tomato & Mozzarella Pasta 400g

    400g · £12.00/kg
    £4.80
  • Tesco Finest Wild Garlic Crispy Chicken Kiev 395g

    395g · £21.14/kg
    £8.35
  • Tesco Finest British Chicory

    1pk · £3.20 each
    £3.20
  • Tesco High Protein Chilli Beef & Rice 400g

    400g · £12.00/kg
    £4.80
  • Tesco Organic Mature Cheddar 400G

    400g · £15.63/kg
    £6.25
  • T. Organic Chicken Drumsticks 500g

    500g · £12.90/kg
    £6.45
  • Tesco Grated Four Cheese 250g

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Muller X MYProtein CRUNCH Vanilla Yogurt (with protein chocolate balls) 180g

    180g · £13.06/kg
    £2.35
    £2.00 Clubcard (£11.11/kg)
  • Tesco High Protein Chicken Shawarma 400g

    400g · £12.00/kg
    £4.80
  • Tesco Baking Spread 500G

    500g · £4.20/kg
    £2.10
  • Tesco Quick Cook Rump Beef Steak 175g

    175g · £27.14/kg
    £4.75
  • GetPro 20g Chocolate High Protein Mousse 200g

    20g · £160.00/kg
    £3.20
  • Tesco Pork Mince 20% Fat 500G

    500g · £6.60/kg
    £3.30
  • Tesco 6 Chocolate Eclairs 160G

    160g · £18.13/kg
    £2.90
  • Tesco BBQ Roast Chicken Wings 350g

    350g · £10.71/kg
    £3.75
  • Tesco All Butter Croissants 8 Pack

    8pk · £0.34 each
    £2.75
  • Tesco Finest Free Range British Chicken Thighs & Drumsticks 600g

    600g · £9.50/kg
    £5.70
  • Tesco Triple Chocolate Trifle 500G

    500g · £9.10/kg
    £4.55
  • Royal Spaghetti Bolognese 400G

    400g · £10.75/kg
    £4.30
    £3.80 Clubcard (£9.50/kg)
  • Tesco Finest Salt Beef Brisket 90g

    90g · £58.89/kg
    £5.30
  • Tesco Organic Beetroot 450g

    450g · £7.00/kg
    £3.15
  • Tesco Mature Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • GetPro 18g Chocolate & Hazelnut High Protein Pudding 180g

    18g · £147.22/kg
    £2.65
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Mash Direct Potato Cheese Onion Croquettes 300G

    300g · £10.33/kg
    £3.10
  • Tesco Strawberries 400G

    400g · £7.25/kg
    £2.90
  • Creamfields Mild White Cheddar 400G

    400g · £7.63/kg
    £3.05
  • Tesco Sweet Potatoes 1Kg

    1kg · £1.40/kg
    £1.40
  • Jaffa Easy Peelers 600g

    600g · £5.25/kg
    £3.15
  • Hovis Authentic Granary Thick Bread 800g

    800g · £3.25/kg
    £2.60
    £2.05 Clubcard (£2.56/kg)
  • Gü Chocolate Melt in the Middle Pudding 2 x 90g

    2pk · £54.44/kg
    £4.90
  • Light & Free Cherry Greek Style Fat Free Yoghurt 4x115g

    460g · £7.07/kg
    £3.25
    £2.60 Clubcard (£5.65/kg)
  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Tesco Whole Cucumber Each

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Tesco Ginger 100g

    100g · £15.00/kg
    £1.50
  • Tesco Finest Finely Sliced Wiltshire Cured Ham 120g

    120g · £37.50/kg
    £4.50
  • Tesco Mozzarella Grated 500g

    500g · £10.70/kg
    £5.35
    £4.50 Clubcard (£9.00/kg)
  • Tesco Sweet Peppers 500G

    500g · £4.60/kg
    £2.30
  • Tesco Maris Piper Potatoes 1.25Kg

    1kg · £1.60/kg
    £1.60
    £1.20 Clubcard (£1.20/kg)
  • Tesco Four Cheese Tortelloni 300G

    300g · £9.00/kg
    £2.70
  • Tesco Plant Chef All Day Breakfast Sandwich

    1pk · £3.00 each
    £3.00
  • Bay Fishmongers King Prawns 150G

    150g · £21.67/kg
    £3.25
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Tesco Baby Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
  • Tesco Finest 2 Wild Garlic Naan Breads

    2pk · £1.15 each
    £2.30
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Big Pots 4 x 85g

    4pk · £28.82/kg
    £2.45
    £1.90 Clubcard (£22.35/kg)
  • Tesco Peeled Potatoes 750G

    750g · £3.47/kg
    £2.60
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Sugarsnap Peas 180g

    180g · £12.22/kg
    £2.20

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    Buy 1 Main, 1 Sauce & 1 Side
    £10.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Romford

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo