Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Romford

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    £10.00
    Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Oatly Semi Oat Drink Chilled 1L

    £3.10
    £2.40 Clubcard
  • Cathedral City Extra Mature Cheddar Cheese 550 G

    550g · £12.91/kg
    £7.10
    £5.40 Clubcard (£9.82/kg)
  • Tesco British Mature Cheddar Cheese 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Finest Italian Burrata 250G

    150g · £29.67/kg
    £4.45
    £4.00 Clubcard (£26.67/kg)
  • Yeo Valley Organic Little Yeos Fruity Favourites Kids Yogurt 4x85g

    4pk · £31.18/kg
    £2.65
    £2.00 Clubcard (£23.53/kg)
  • Tesco BBQ Chicken Thigh Fillets 350g

    350g · £17.29/kg
    £6.05
    £5.40 Clubcard (£15.43/kg)
  • Tesco Pork Shoulder Steaks 1Kg

    1kg · £11.20/kg
    £11.20
    £5.65 Clubcard (£5.65/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • Patak's Indian Raita 170g

    170g · £14.12/kg
    £2.40
    £1.90 Clubcard (£11.18/kg)
  • Higgidy Cheddar & Hot Maple Roasted Winter Veg Quiche 400g

    400g · £13.88/kg
    £5.55
    £4.45 Clubcard (£11.13/kg)
  • Higgidy Slow-Cooked Steak & Guinness Pie 200g

    200g · £23.25/kg
    £4.65
    £3.90 Clubcard (£19.50/kg)
  • Tesco Slow Cooked Mexican Inspired Pulled Pork 410g

    410g · £16.22/kg
    £6.65
    £5.65 Clubcard (£13.78/kg)
  • Tesco Flame Grilled Chicken Breast Mini Fillets 170g

    170g · £27.06/kg
    £4.60
    £3.00 Clubcard (£17.65/kg)
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 650g

    650g · £10.77/kg
    £7.00
    £6.15 Clubcard (£9.46/kg)
  • Tesco Soy & Ginger Pork Medallions with Red Chilli & Teriyaki Sauce 358g

    358g · £16.20/kg
    £5.80
    £4.75 Clubcard (£13.27/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Marvel Spiderman Celebration Cake

    1pk · £20.00 each
    £20.00
  • Yeo Valley Organic Whole Milk Vanilla Yogurt 450g

    450g · £6.00/kg
    £2.70
  • Tesco Finest Fillet Steak 210G

    210g · £67.86/kg
    £14.25
  • Tesco Finest Chef's Collection Caponata Lamb Shanks 1.2kg

    1kg · £27.25/kg
    £27.25
  • Tesco Thai Green Chicken Curry & Jasmine Rice 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Cadbury Dairy Milk Dessert with Freddo 4x75g

    4pk · £62.00/kg
    £4.65
  • Hayden's Strawberry Trifle Dessert 472g

    472g · £9.00/kg
    £4.25
  • Tesco Finest Ham Hock, Leek & Gratin 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Little Dish Lasagnette Kids Meal 200g

    200g · £20.00/kg
    £4.00
    £3.65 Clubcard (£18.25/kg)
  • St Pierre Croissants 6 pack

    6pk · £0.51 each
    £3.05
  • Violife Original Grated Vegan Cheese Alternative 175g

    175g · £20.57/kg
    £3.60
  • Yeo Valley Organic Kefir Natural 950g

    950g · £6.84/kg
    £6.50
  • Tesco Pork Shoulder Steaks 1Kg

    1kg · £11.20/kg
    £11.20
    £5.65 Clubcard (£5.65/kg)
  • Tesco 2 Sweet Chilli & Salmon fillet 240g

    240g · £26.46/kg
    £6.35
  • Tesco Sliced Brioche Loaf 500G

    500g · £4.20/kg
    £2.10
  • Mash Direct Beer Battered Chips 400G

    400g · £7.75/kg
    £3.10
  • Yankee HI Strawberry Waffle Cone Large 538g Jar

    538g · £31.60/kg
    £17.00
  • Fage Total 5% Fat Greek Recipe Yogurt 950G

    950g · £7.16/kg
    £6.80
  • Bonne Maman Salted Caramel Creme 2 x 90g

    2pk · £27.22/kg
    £2.45
  • Warburtons Seeds & Grains Bread with Sourdough 400g

    400g · £5.88/kg
    £2.35
  • Tesco Flame Grilled Chicken Breast Mini Fillets 170g

    170g · £27.06/kg
    £4.60
    £3.00 Clubcard (£17.65/kg)
  • Finne Brogue Naked Ultimate Pork Sausage 400G

    400g · £11.75/kg
    £4.70
  • The Collective Suckies Peach Apricot Yogurt 90G

    90g · £14.44/kg
    £1.30
  • Cathedral City Lactose Free Mature Cheddar Cheese 200G

    200g · £26.50/kg
    £5.30
  • Tesco Chicken Wings 1KG

    1kg · £2.80/kg
    £2.80
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • Tesco Finest Slow Cooked Lamb Tagine With Apricots & Chickpeas 1.06kg

    1kg · £17.30/kg
    £17.30
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 650g

    650g · £10.77/kg
    £7.00
    £6.15 Clubcard (£9.46/kg)
  • Yeo Valley Organic Little Yeos Fruity Favourites Kids Yogurt 4x85g

    4pk · £31.18/kg
    £2.65
    £2.00 Clubcard (£23.53/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Tesco Finest Free Range 6 Golden Yolk Eggs

    6pk · £0.56 each
    £3.35
  • Eastman's Sliced Cooked Chicken 240G

    240g · £9.17/kg
    £2.20
  • Warburtons Soft White Bread with Sourdough 400g

    400g · £5.88/kg
    £2.35
  • Jason's Recipe No 01 The Great White Straight Up Sourdough Loaf 450g

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £2.55 Clubcard (£5.67/kg)
  • Petits Filous Greek Style Strawberry Yogurt Pouch 4x85g

    4pk · £43.53/kg
    £3.70
  • Cathedral City Extra Mature Cheddar Cheese 550 G

    550g · £12.91/kg
    £7.10
    £5.40 Clubcard (£9.82/kg)
  • Nightingale Farms Peppers 375G

    375g · £6.40/kg
    £2.40
  • Tesco Swedish Style Meatballs & Mash 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Smooth Brussels Pate 170g

    170g · £10.00/kg
    £1.70
  • Tesco Finest Dine In Creamy Buttery Mash 450g

    450g · £8.33/kg
    £3.75
  • Castello Extra Creamy Brie Cheese 200g

    200g · £19.00/kg
    £3.80
  • Tesco Bread & Butter Pudding 500G

    500g · £11.10/kg
    £5.55
  • Tesco Finest Roast Dry Cured Ham 120g

    120g · £37.50/kg
    £4.50
  • Cully & Sully Chicken & Vegetable Soup 400G

    400g · £7.00/kg
    £2.80
  • The Delicious Dessert Company 2 Caramel & Toffee Delight Doughnuts

    2pk · £1.80 each
    £3.60
    £3.10 Clubcard (£1.55 each)
  • Tesco Mashed Potato 450G

    450g · £3.00/kg
    £1.35
  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Tesco Large Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.33 each
    £3.95
  • Tesco British Barn Eggs 10 Pack

    10pk · £0.23 each
    £2.30
  • Tesco Fat Free Quark 250g

    250g · £6.60/kg
    £1.65
  • Creamfields Grated Cheddar 500G

    500g · £6.70/kg
    £3.35
  • Warburtons Soft Pancakes 6 Pack

    6pk · £0.25 each
    £1.50
  • The Real Seafood Co. Smoked Salmon 100G

    100g · £55.50/kg
    £5.55
  • Creamfields 4 Pack Strawberry Raspberry Yogurt Pouches 320G

    4pk · £17.50/kg
    £1.40
  • Tesco Ripe Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90
  • Tesco Pork Belly Slices 500g

    500g · £9.60/kg
    £4.80
  • Tesco British Mature Cheddar Cheese 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco BBQ Roast Chicken Breast Chunks 180g

    180g · £25.28/kg
    £4.55

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    Buy 1 Main, 1 Sauce & 1 Side
    £10.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Romford

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo