Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Hither Green

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • Tesco Prosciutto Crudo & Salami Platter 120G

    120g · £33.33/kg
    £4.00
    £3.50 Clubcard (£29.17/kg)
  • Properoni Classic Sliced Pepperoni 80g

    80g · £53.13/kg
    £4.25
    £3.75 Clubcard (£46.88/kg)
  • Dove Men+Care Clean Comfort 72h Antiperspirant Deodorant 150ml

    £4.90
    £2.90 Clubcard
  • Tesco Finest Pink Lady Apple 4 Pack

    4pk · £0.95 each
    £3.80
    £3.20 Clubcard (£0.80 each)
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Watermelon Wedges 550G

    550g · £7.82/kg
    £4.30
    £3.50 Clubcard (£6.36/kg)
  • Zespri SunGold Kiwi 4 pack

    4pk · £0.89 each
    £3.55
    £3.15 Clubcard (£0.79 each)
  • Tesco Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
    £1.45 Clubcard (£5.80/kg)
  • St.Ewe Rich Yolk Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.68 each
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£0.60 each)
  • Kerrygold Salted Butter Stick 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
    £2.30 Clubcard (£23.00/kg)
  • Jason's Recipe No 01 The Great White Straight Up Sourdough Loaf 450g

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £2.55 Clubcard (£5.67/kg)
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Dairylea Lunchers Chicken 'N' Cheese 60g

    60g · £31.67/kg
    £1.90
    £1.25 Clubcard (£20.83/kg)
  • Tesco Finest Comte Aop 180G

    180g · £30.83/kg
    £5.55
    £4.95 Clubcard (£27.50/kg)
  • Tesco Simply Smashed Avocado 100G

    100g · £17.50/kg
    £1.75
    £1.50 Clubcard (£15.00/kg)
  • Dove Advanced Care Go Fresh Pomegranate 72h Antiperspirant Deodorant 150ml

    £4.90
    £2.90 Clubcard
  • Kit Kat Chunky Milk Chocolate Bars Multipack 40g 4 Pack

    4pk · £76.25/kg
    £3.05
    £2.25 Clubcard (£56.25/kg)
  • Pilgrims Choice Extra Mature Cheddar Cheese 350 G

    350g · £16.00/kg
    £5.60
    £4.45 Clubcard (£12.71/kg)
  • Tesco Finest Gruyere AOP Reserve Cheese 195g

    195g · £30.77/kg
    £6.00
    £5.75 Clubcard (£29.49/kg)
  • Mr Kipling Vanilla Birthday Cake Tarts 4 Pack

    4pk · £0.68 each
    £2.70
    £1.45 Clubcard (£0.36 each)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Mascarpone Cheese 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
  • Tesco Salami Slices 12 Pack 100g

    100g · £13.00/kg
    £1.30
  • Tesco Pink Lady Apple Min 6 Pack (C)

    5pk · £0.69 each
    £3.45
  • Tesco Large Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.41 each
    £2.45
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.35 each
    £2.10
  • Tesco Finest Buttermilk Pancakes 4 pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40
  • Tesco Mixed Peppers 420G (C)

    420g · £5.24/kg
    £2.20
  • Tesco Blackberries 150G (C)

    150g · £22.00/kg
    £3.30
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Small Pots 6 x 47g

    47g · £53.19/kg
    £2.50
  • Tesco Finest Mac & Four Cheese 400g

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Smoked Back Bacon Rashers 300G

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Wasabi Sweet Chilli Chicken Yakisoba Noodles 450G

    450g · £13.89/kg
    £6.25
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G (C)

    500g · £4.80/kg
    £2.40
  • The Laughing Cow Original Cheese Spread Triangles x8 120g

    120g · £21.25/kg
    £2.55
  • Tesco British Salted Block Butter 250G

    250g · £8.00/kg
    £2.00
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Red Seedless Grape Punnet (C)

    500g · £4.80/kg
    £2.40
  • Tesco Wafer Thin Roast Chicken Slices 125g

    125g · £12.80/kg
    £1.60
  • Tesco Large Vegetable Stir Fry 570g (C)

    570g · £4.82/kg
    £2.75
  • Tesco Prosciutto Crudo & Salami Platter 120G

    120g · £33.33/kg
    £4.00
    £3.50 Clubcard (£29.17/kg)
  • Tesco Smoked Cheese 125G

    125g · £19.60/kg
    £2.45
  • Tesco Seeded Large Burger Buns 4 Pack

    4pk · £0.25 each
    £1.00
  • Mr Kipling Vanilla Birthday Cake Tarts 4 Pack

    4pk · £0.68 each
    £2.70
    £1.45 Clubcard (£0.36 each)
  • Pilgrims Choice Extra Mature Cheddar Cheese 350 G

    350g · £16.00/kg
    £5.60
    £4.45 Clubcard (£12.71/kg)
  • Tesco Unsmoked Back Bacon Rashers 10 Pack 300g

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Tesco Limes Minimum 5 Pack

    5pk · £0.27 each
    £1.35
  • Tesco Finest Quarter Pounders 4 Beef Burgers 454g

    454g · £15.20/kg
    £6.90
  • Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 400g

    400g · £5.25/kg
    £2.10
  • Pizza Express Hawaiian Ham & Pineapple Pizza 267g

    267g · £22.47/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£13.11/kg)
  • Biotiful Gut Health Kefir Milk Drink Cherry 500ml

    £2.90
  • Tesco Finest Dine In Roasted Mushrooms in Creamy Garlic Sauce 300g

    300g · £12.50/kg
    £3.75
  • Tesco Finest Gruyere AOP Reserve Cheese 195g

    195g · £30.77/kg
    £6.00
    £5.75 Clubcard (£29.49/kg)
  • Ambrosia Rice Pudding 150G

    150g · £8.33/kg
    £1.25
  • GetPro 18g Chocolate & Hazelnut High Protein Pudding 180g

    18g · £147.22/kg
    £2.65
  • Tesco Red Chillies 60G

    60g · £9.17/kg
    £0.55
  • Kerrygold Salted Butter Stick 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
    £2.30 Clubcard (£23.00/kg)
  • graham's THE family DAIRY Protein 25g Mango Passionfruit & Papaya Pouch 200G

    200g · £10.25/kg
    £2.05
  • Tesco Slow Cooked Smoky BBQ Pulled Pork 410g

    410g · £16.46/kg
    £6.75
  • Tesco Salad Tomatoes 360G (C)

    360g · £2.78/kg
    £1.00
  • Tesco Wild Rocket 60G

    60g · £20.00/kg
    £1.20
  • Tesco Plain White Tortilla Wraps 8 Pack

    8pk · £0.20 each
    £1.60
  • Tesco Lean Diced Beef 400G

    400g · £17.75/kg
    £7.10
  • Tesco Mature Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco Finest 6 Cumberland Sausage 400G

    400g · £9.38/kg
    £3.75
  • Tesco Prawn Mayonnaise Sandwich

    1pk · £3.10 each
    £3.10
  • Hartley's Sugar Free Raspberry Jelly 125g

    115g · £8.70/kg
    £1.00
  • Dairylea Lunchers Chicken 'N' Cheese 60g

    60g · £31.67/kg
    £1.90
    £1.25 Clubcard (£20.83/kg)
  • Tesco Tuna & Sweetcorn Pasta 300G

    300g · £10.67/kg
    £3.20
  • The Gym Kitchen Chicken Tikka

    300g · £11.17/kg
    £3.35
  • Tesco Fresh Tagliatelle Nests 300g

    300g · £6.83/kg
    £2.05
  • Cheestrings Twisted Cheese Snacks 4 Pk, 80 G

    4pk · £112.50/kg
    £2.25
  • Tesco Finest Comte Aop 180G

    180g · £30.83/kg
    £5.55
    £4.95 Clubcard (£27.50/kg)
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Hither Green

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo