- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Save with My Waitrose
Save on your order. Link or sign up now.
Going the extra mile
This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (2110)
My Waitrose
Walkers Squares Salt & Vinegar Crisps Multipack Snacks 6s
6pk · £0.50 each£3.00£2.10 loyalty card (£0.35 each)Waitrose Extra Large Oranges 4s
1pk · £4.45 each£4.45£3.56 loyalty card (£3.56 each)Waitrose Best of British Apples 4s
1pk · £2.70 each£2.70£2.16 loyalty card (£2.16 each)Waitrose Mini Watermelon Each
1pk · £4.25 each£4.25£3.40 loyalty card (£3.40 each)Waitrose Perfectly Ripe Large Mango Each
1pk · £2.75 each£2.75£2.20 loyalty card (£2.20 each)Waitrose British Miniature Potatoes 500g
500g · £4.90/kg£2.45£1.23 loyalty card (£2.46/kg)No. 1 Cornish Quartz Vintage Reserve Mature Cheddar Cheese Strength 7 200g
200g · £21.00/kg£4.20£3.36 loyalty card (£16.80/kg)Waitrose Davidstow Cornish Mature Grated Cheddar Cheese Strength 5 250g
250g · £15.60/kg£3.90£2.93 loyalty card (£11.72/kg)Waitrose Italian Mini Mozzarella Cheese Strength 1 280g
150g · £16.67/kg£2.50£2.00 loyalty card (£13.33/kg)No. 1 Cornish Quartz Extra Mature Cheddar Cheese Strength 6 200g
200g · £21.00/kg£4.20£3.36 loyalty card (£16.80/kg)No.1 British Free Range 12 Pork Sausages 800g
800g · £12.00/kg£9.60£7.20 loyalty card (£9.00/kg)Waitrose British Native Breed Thick Cut Rump Steak 300g
300g · £36.00/kg£10.80£8.10 loyalty card (£27.00/kg)Waitrose Slow Cooked Lamb Shoulder with Garlic & Herbs 770g
770g · £31.95/kg£24.60£18.45 loyalty card (£23.96/kg)Easy to Cook Maple-glazed Gammon Joint 456g
456g · £17.98/kg£8.20£6.15 loyalty card (£13.49/kg)No.1 Extra Virgin Olive Oil Houmous 170g
170g · £21.18/kg£3.60£2.88 loyalty card (£16.94/kg)No.1 Sicilian Giarraffa Olives 130g
130g · £36.92/kg£4.80£3.84 loyalty card (£29.54/kg)Waitrose Chicken & Leek Pie 550g
550g · £10.91/kg£6.00£4.80 loyalty card (£8.73/kg)No.1 Ultimate Quiche Lorraine 400g
400g · £18.00/kg£7.20£5.76 loyalty card (£14.40/kg)Waitrose Davidstow Cornish Vintage Mature Cheddar Cheese Strength 7 Large 550g
550g · £12.55/kg£6.90£5.52 loyalty card (£10.04/kg)No.1 Aberdeen Angus Beef Topside 80g
80g · £68.75/kg£5.50£4.40 loyalty card (£55.00/kg)
Recently Added Products 👀
Highland Spring Still Spring Water 12x500ml
6L · £0.78/L£4.70Waitrose Banana Loaf Cake Each
1pk · £3.35 each£3.35Waitrose Cotton Candy Grapes 400g
400g · £9.88/kg£3.95Waitrose Red Romano Peppers 180g
180g · £11.94/kg£2.15Diet Coke 24x330ml 24x330ml
7.92L · £1.27/L30% off£10.08£14.40Waitrose Plums min 4
1pk · £3.10 each£3.10Waitrose Perfectly Ripe Kiwi 4s
1pk · £3.40 each£3.40Cornetto Classico Ice Cream Cones 6x90ml
540ml · £8.80/L£4.75Waitrose 4 Triple Belgian Chocolate Cookies 4s
1pk · £2.90 each£2.90Tony's Chocolonely Everything Bar 180g
180g · £18.67/kg30% off£3.36£4.80BEAST Super Strong Drawstring Bin Bags 70L 10s
10pk · £0.48 each£4.75Häagen-Dazs Matcha Ice Cream 460ml
460ml · £15.65/L£7.20Waitrose 4 Valencia Orange Lollies 4x73ml
292ml · £11.64/L£3.40Ben & Jerry's Half Baked Chocolate & Vanilla Ice Cream Tub 465ml
465ml · £14.95/L£6.95Rio Mare MSC Tuna in Olive Oil 3x80g
156g · £30.77/kg20% off£4.80£6.00Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie Ice Cream Tub 465ml
465ml · £14.95/L£6.95No.1 Prosciutto Arrosto 100g
100g · £38.40/kg20% off£3.84£4.80Waitrose 4 Belgian Chocolate Shortbreads 4s
1pk · £2.90 each£2.90Little Moons Passionfruit & Mango Mochi Ice Cream 6x32g
192g · £32.81/kg£6.30Freja Chicken Bone Broth 500ml
500ml · £12.60/L25% off£6.30£8.40
New Lower Prices 👇
Waitrose Large British Blacktail Free Range Eggs 12s
1pk · £4.51 each15% off£4.51£5.30Essential Houmous 200g
200g · £5.85/kg40% off£1.17£1.95Waitrose Slower Reared Chicken Wings 475g
475g · £3.79/kg25% off£1.80£2.40Essential Sweetcorn 195g
160g · £4.19/kg30% off£0.67£0.95Essential Limes 5s 5s
1pk · £1.66 each15% off£1.66£1.95Essential Tortilla Chips Salted 200g
200g · £5.20/kg20% off£1.04£1.30Waitrose Trimmed Leeks 400g
400g · £3.68/kg33% off£1.47£2.20Essential Iceberg Lettuce 250g
250g · £4.00/kg20% off£1.00£1.25Essential British Beef Rump Steak 230g
230g · £25.52/kg15% off£5.87£6.90Essential Oval Paracetamol Tablets 16s
1pk · £0.54 each40% off£0.54£0.90RestrictedWaitrose Classic Vine Tomatoes 450g
450g · £4.04/kg35% off£1.82£2.80Essential Pure Orange Juice 1litre
1L · £1.50/L25% off£1.50£2.00Waitrose Conference Pears 4s
1pk · £3.00 each£3.00Essential Custard Creams 150g
150g · £2.93/kg20% off£0.44£0.55Essential Round Ibuprofen Tablets 16s
1pk · £0.54 each40% off£0.54£0.90RestrictedEssential Malted Milk Biscuits 200g
200g · £3.00/kg25% off£0.60£0.80Essential Bourbon Creams Biscuits 400g
400g · £2.88/kg£1.15Waitrose 2 Egg Custard Tarts 2x86.5g
173g · £7.40/kg20% off£1.28£1.60Waitrose Jazz Apples 4s
1pk · £2.70 each10% off£2.70£3.00Waitrose Asparagus Tips 100g
100g · £23.00/kg15% off£2.30£2.70
Meal deals
Stir Fry Dine In
Pick up noodles or rice + meat or tofu + stir fry veg + sauce for just £10. Perfect for speedy midweek meals!£10.00No.1 Food Lovers' Dine In for 2 😍
Choose 1 main + 1 side + 1 starter or dessert£18.00Lunch Meal Deal 🥪
Choose 1 Main + 1 Side + 1 Drink£6.50No.1 Food Lovers’ Takeaway for 4 🥘
Choose 2 mains + 2 sides£22.00
Bake of the Week ⭐
Tate & Lyle Fairtrade Icing Sugar 500g
500g · £4.20/kg£2.10Waitrose British Blacktail FR Medium Eggs 6s
1pk · £1.62 each15% off£1.62£1.90Waitrose Eggs British Blacktail Free Range 6s
1pk · £2.80 each£2.80Essential Salted Dairy Butter 250g
250g · £9.60/kg£2.40Essential Unsalted Dairy Butter 250g
250g · £9.60/kg£2.40Essential Free Range Double Cream 300ml
300ml · £7.67/L£2.30Duchy Organic British Free Range Medium Eggs 6s
1pk · £3.70 each£3.70British Soured Cream 150ml
150ml · £7.33/L£1.10Essential Free Range Single Cream Small 150ml
150ml · £8.00/L£1.20Cooks' Ingredients Madagascan Vanilla Extract 38ml
38ml · £63.16/L£2.40Essential Plain White Flour 1.5kg
1.5kg · £0.67/kg£1.00Elmlea Vegetarian Double Cream Alternative 270ml
270ml · £8.15/L£2.20Waitrose Belgian Dark Chocolate 72% 180g
180g · £23.33/kg£4.20Waitrose Walnut Pieces 200g
200g · £18.50/kg£3.70Bonne Maman Raspberry Conserve 370g
370g · £12.97/kg£4.80Essential Strong White Bread Flour 1.5kg
1.5kg · £1.13/kg£1.70Waitrose Fairtrade Golden Caster Sugar 1kg
1kg · £3.60/kg£3.60Essential Self Raising White Wheat Flour 1.5kg
1.5kg · £0.67/kg£1.00Nescafé Gold Blend Espresso Instant Coffee 95g
95g · £55.05/kg33% off£5.23£7.80Cooks' Ingredients Belgian Dark Chocolate 180g
180g · £23.33/kg£4.20
Pet Event 🐾
PURINA ONE Chicken Dry Cat Food 800g
800g · £8.63/kg25% off£6.90£9.20GOURMET Mon Petit Fish Variety Tuna, Salmon, Trout Wet Cat Food 6x50g
300g · £7.63/kg25% off£2.29£3.05GOURMET Perle Ocean Delicacies in Gravy Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg25% off£5.40£7.20FELIX As Good As it Looks Meaty Selection in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Lily's Kitchen Chomp Away Chicken Bites Dog Treats 70g
70g · £50.43/kg25% off£3.53£4.70Harringtons Adult Turkey Dry Food 1.7Kg
1.7kg · £4.24/kg£7.20HiLife 100% Natural Chicken Breast Cat Treats 30g
30g · £150.00/kg25% off£4.50£6.00FELIX As Good As it Looks Senior 7+ Fish in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Lily's Kitchen The Best Ever Beef Mini Burgers Dog Treats 70g
70g · £50.43/kg25% off£3.53£4.70Dreamies Cat Treat Biscuits with Chicken Mega Pack 200g
200g · £20.65/kg25% off£4.13£5.50BONIO Original Dog Biscuits 650g
650g · £3.60/kg35% off£2.34£3.60PURINA ONE Salmon Dry Cat Food 800g
800g · £8.63/kg25% off£6.90£9.20Marleybones Lush Lamb Wet Dog Food 390g
390g · £10.77/kg£4.20GOURMET Perle Chef's Collection in Gravy Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg25% off£5.40£7.20GOURMET Perle Country Medley in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg25% off£5.40£7.20FELIX As Good As it Looks Kitten Mixed in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00BAKERS Small Dog Chicken Dry Dog Food 1.1kg
1.1kg · £3.75/kg20% off£4.12£5.15GOURMET Mon Petit Fish Variety Cod, Sardine, Salmon Wet Cat Food 6x50g
300g · £7.63/kg25% off£2.29£3.05Lily's Kitchen Lamb Hotpot Wet Food for Dogs 400g
400g · £7.78/kg25% off£3.11£4.15Lily's Kitchen Chew Sticks with Chicken Dog Treats 120g
120g · £37.08/kg£4.45
The Organic Shop 🥦
Duchy Organic Blueberries 125g
125g · £25.60/kg£3.20Duchy Organic Carrots 700g
700g · £2.64/kg£1.85Duchy Organic British Free Range Eggs Large 6s
1pk · £4.20 each£4.20Duchy Organic Salad Cucumber each
1pk · £1.80 each£1.80Duchy Organic Sweet Potatoes 700g
700g · £5.14/kg£3.60Duchy Organic Houmous 200g
200g · £12.00/kg£2.40Duchy Organic British Free Range Medium Eggs 6s
1pk · £3.70 each£3.70Duchy Organic Salad Onions Bunch Each
1pk · £1.55 each£1.55Duchy Organic Raw King Prawns 150g
150g · £44.67/kg£6.70Duchy Organic British Potatoes 1.5kg
1.47kg · £1.47/kg£2.15Duchy Organic Pears 4s
1pk · £3.60 each£3.60Duchy Organic 12 British Beef Meatballs 300g
300g · £20.00/kg£6.00Duchy Organic Chickpeas in Water 410g
246g · £6.10/kg£1.50Duchy Organic Chopped Tomatoes in Juice 400g
400g · £5.00/kg£2.00Duchy Organic Pure Clear Honey 340g
340g · £13.24/kg£4.50Duchy Organic Frozen Berry Mix 300g
300g · £16.00/kg£4.80Duchy Organic Cooked Beetroot 250g
250g · £5.80/kg£1.45Duchy Organic Baked Beans in Tomato Sauce 420g
420g · £3.10/kg£1.30Duchy Organic Long Grain Rice 500g
500g · £5.90/kg£2.95Duchy Organic Chicken Breast Chunks 275g
275g · £33.82/kg£9.30
Back to Routine 🎒
Philadelphia Original Soft Cheese 165g
165g · £12.73/kg25% off£2.10£2.80Waitrose British Finely Sliced Ham 115g
115g · £34.78/kg£4.00Cheestrings Strings & Things Lunchbox Snack Cheese 160g
160g · £23.75/kg£3.80Innocent Kids Strawberries, Raspberries & Apples Fruit Smoothies 4x150ml
600ml · £7.58/L£4.55Activia Strawberry Gut Health Yogurts 4x115g
460g · £7.61/kg£3.50Bonne Maman 7 Madeleine Cakes 175g
175g · £22.86/kg£4.00Fitzgeralds Multiseed & Cereal Bagel Slims 6s
1pk · £2.65 each£2.65BEAR Yo Yos Strawberry 5s
5pk · £0.47 each35% off£2.34£3.60Philadelphia Light Soft Cheese 165g
165g · £12.73/kg25% off£2.10£2.80Innocent Kids Oranges, Mangoes & Pineapples Fruit Smoothies 4x150ml
600ml · £7.58/L£4.55Forest Feast Preda Mango 100g
100g · £47.00/kg£4.70Nestlé KitKat 2 Finger Original 8 Bars 8x20.7g
165.6g · £18.12/kg£3.00Yeo Valley Organic Little Yeos Fruity Favourites Kids Yogurt Selection 4x85g
340g · £7.94/kg£2.70McCoy's The Classics Ridge Cut 6x25g
150g · £19.67/kg£2.95BEAR Gently Baked Mango 100g
100g · £37.00/kg£3.70Bear Yo Yos Mango 5s
5pk · £0.47 each35% off£2.34£3.60Kellogg's Frosties Breakfast Cereal 470g 470g
470g · £9.57/kg£4.50Proper Chips Sea Salt Lentil Chips 5x14g
70g · £39.29/kg£2.75McCoy's Ridge Cut Flame Grilled Steak 6x25g
150g · £19.67/kg£2.95Activia Rhubarb Gut Health Yogurts 4x115g
460g · £7.61/kg£3.50
Picky Bits 😍
Waitrose MSC Cantabrian Anchovies 145g
145g · £33.10/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Mozzarella & Basil Pesto 170g
170g · £28.24/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Spanish Style Tapas Selection 180g
180g · £30.00/kg3 for £10.80£5.40Waitrose Popcorn Chicken with BBQ Sauce Dip 200g
200g · £23.75/kg3 for £10.80£4.75Waitrose Spinach Falafels 190g
190g · £25.26/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Pork & Egg Gala Pie Slices 250g
250g · £16.80/kg3 for £10.80£4.20Waitrose Sweetcorn Fritters 150g
150g · £30.00/kg3 for £10.80£4.50Waitrose Summer Orzo, Fire Roasted Pepper & Black Olive Salad 250g
250g · £16.80/kg£4.20Waitrose Melton Mowbray Pork Pie 290g
290g · £13.45/kg£3.90Waitrose Borettane Onions 160g
160g · £30.00/kg£4.80
Snacks😋
Hula Hoops Variety Multipack Crisps 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Cadbury Dairy Milk Giant Buttons Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Tyrrells Furrows Sea Salted Crisps 150g
150g · £16.53/kg25% off£2.48£3.30Pom-Bear Original 6x13g
78g · £22.31/kg40% off£1.74£2.90Bahlsen PiCK UP! Milk Chocolate Biscuits 5x28g
140g · £12.50/kg30% off£1.75£2.50Waitrose All Butter Cheddar Cheese Twists 125g
125g · £16.56/kg10% off£2.07£2.30Hula Hoops Original 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Maltesers More To Share Chocolate Bag 158g
158g · £31.96/kg£5.05Candy Kittens Wild Strawberry 140g
140g · £15.36/kg35% off£2.15£3.30Tyrrells Furrows Salt & Vinegar Crisps 150g
150g · £16.53/kg25% off£2.48£3.30Proper Chips Lentil Chips Sea Salt 85g
85g · £24.24/kg25% off£2.06£2.75Cadbury Twirl Bites Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Hula Hoops BBQ Beef 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Cadbury Dairy Milk Caramel Nibbles Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Walkers Baked Crisps Quavers Cheese Multipack Crisps 6x16g
96g · £21.88/kg30% off£2.10£3.00McVitie's Jaffa Cakes Original Twin Pack Biscuits 20s
20pk · £0.12 each33% off£2.35£3.50Candy Kittens Sour Watermelon 140g
140g · £15.36/kg35% off£2.15£3.30Butterkist Toffee Popcorn 170g
170g · £11.76/kg20% off£2.00£2.50Maryland Cookies Chocolate Chip 200g
200g · £5.90/kg50% off£1.18£2.35Kettle Chips Sweet Chilli 130g
130g · £16.00/kg35% off£2.08£3.20
Bundles
Curry night is on 🥘
£0.00Curry night 😛
£0.00