Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Hammersmith King St

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • Tesco Chopped Caesar Salad Kit 260g

    260g · £12.31/kg
    £3.20
    £2.80 Clubcard (£10.77/kg)
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
    £1.45 Clubcard (£5.80/kg)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • Tesco Finest Italian Burrata 250G

    150g · £29.67/kg
    £4.45
    £4.00 Clubcard (£26.67/kg)
  • Yeo Valley Organic Natural Yogurt 450G

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £1.75 Clubcard (£3.89/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Pukka Chicken & Mushroom Pie

    1pk · £2.75 each
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£2.45 each)
  • Cadbury Dairy Milk Dessert with Freddo 75g

    75g · £22.00/kg
    £1.65
    £1.30 Clubcard (£17.33/kg)
  • Dorset Gloriously Nutty No Added Sugar Muesli 500g

    500g · £11.20/kg
    £5.60
    £3.30 Clubcard (£6.60/kg)
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    £3.50
    Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Chicken Breast Fillets 650g (c)

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Tesco Organic Salted Butter 250G

    250g · £15.00/kg
    £3.75
  • Tesco Finest Sirloin Steak 227G

    227g · £44.93/kg
    £10.20
  • Tesco Finest 4 Pork Sausage Rolls 188G

    188g · £21.28/kg
    £4.00
  • Fage Total 0%Fat Greek Recipe Yogurt 450G

    450g · £10.78/kg
    £4.85
  • Tesco Finest Italian Burrata 250G

    150g · £29.67/kg
    £4.45
    £4.00 Clubcard (£26.67/kg)
  • Jason's Sourdough White Ciabattin Bread with Grains & Seeds 580g

    580g · £4.91/kg
    £2.85
  • Tesco Roast Chicken Drumsticks 350g

    350g · £11.43/kg
    £4.00
  • Jason's Recipe No 08 White Sourdough Ciabattin Bread 580g

    580g · £4.91/kg
    £2.85
  • Tesco Chopped Caesar Salad Kit 260g

    260g · £12.31/kg
    £3.20
    £2.80 Clubcard (£10.77/kg)
  • Tesco Finest Rye & Mixed Seed Sourdough loaf 400G

    400g · £6.50/kg
    £2.60
  • Tesco Finest Finely Sliced Wiltshire Cured Ham 120g

    120g · £35.42/kg
    £4.25
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.35 each
    £2.10
  • Tesco Raspberries 150G (C)

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Tesco Mini Watermelon

    1pk · £3.30 each
    £3.30
  • Tesco Finest Green Grapes Seedless 500g (C)

    500g · £7.10/kg
    £3.55
  • Tesco Breaded Chicken Goujons 270g (C)

    270g · £11.48/kg
    £3.10
  • Warburtons Brown Sandwich Thins 6 Pack

    6pk · £0.32 each
    £1.90
  • Yeo Valley Organic Natural Yogurt 450G

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £1.75 Clubcard (£3.89/kg)
  • Cucumber Whole Each (C)

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Warburtons Toastie Thick and Small Sliced White Bread 400g

    400g · £2.50/kg
    £1.00
  • Tesco BBQ Roast Chicken Breast Chunks 80g

    80g · £28.75/kg
    £2.30
  • Tesco Cream Of Tomato Soup 600g

    600g · £3.83/kg
    £2.30
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Tesco Express Baby Plum Tomatoes 300G

    300g · £3.67/kg
    £1.10
  • Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165G

    165g · £17.27/kg
    £2.85
  • Tesco Mixed Peppers 420G (C)

    420g · £5.24/kg
    £2.20
  • Tesco British Mild Cheddar Cheese 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco Ripe & Ready Avocados Twin Pack

    2pk · £0.88 each
    £1.75
  • Tesco Asparagus Tips 125G

    125g · £22.00/kg
    £2.75
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Tesco Finest Baby Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
  • Tesco Unsmoked Back Bacon Rashers 10 Pack 300g

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Limes Each

    1pk · £0.30 each
    £0.30
  • Tesco Iceberg Lettuce Each (C)

    1pk · £0.95 each
    £0.95
  • Tesco Broccoli 375G

    375g · £2.53/kg
    £0.95
  • Tesco Baking Potatoes 4 Pack

    4pk · £0.21 each
    £0.85
  • Tesco Loose Red Peppers(C)

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Tesco 2 Roast Cooked Chicken Breast Fillets 245 G

    245g · £19.80/kg
    £4.85
  • Tesco Southern Fried Chicken Wrap (C)

    1pk · £3.35 each
    £3.35
  • Tesco Spinach & Ricotta Fresh Tortelloni 300g

    300g · £9.33/kg
    £2.80
  • Tesco Limited Edition Chorizo & Cheddar with Tomato and Chilli Jam

    1pk · £3.25 each
    £3.25
  • Tesco 2 Sweet Chill Hot Smoked Salmon Fillets 180G

    180g · £39.72/kg
    £7.15
  • Tesco British Salted Block Butter 250G

    250g · £8.00/kg
    £2.00
  • Cadbury Dairy Milk Dessert with Freddo 75g

    75g · £22.00/kg
    £1.65
    £1.30 Clubcard (£17.33/kg)
  • Tesco Cooked & Peeled King Prawns 150G

    150g · £29.33/kg
    £4.40
  • Simply Doughnuts Mini Classic and Sugar Ring 8 Pack

    8pk · £0.25 each
    £2.00
  • Pukka Chicken & Mushroom Pie

    1pk · £2.75 each
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£2.45 each)
  • Tesco 2 Boneless Salmon Fillets 260G

    260g · £22.50/kg
    £5.85
  • BOL Coconut Turmeric Lentil Daal Power Pot 450g

    450g · £8.33/kg
    £3.75
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 300G (C)

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Tesco Honey & Mustard Chicken Pasta 300G

    300g · £10.67/kg
    £3.20

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Hammersmith King St

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo