- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Save with My Waitrose
Save on your order. Link or sign up now.
Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (2700)
My Waitrose
Walkers Squares Salt & Vinegar Crisps Multipack Snacks 6s
6pk · £0.50 each£3.00£2.10 loyalty card (£0.35 each)Ember Original Biltong 25g
25g · £120.00/kg£3.00£2.70 loyalty card (£108.00/kg)Waitrose Extra Large Oranges 4s
1pk · £4.45 each£4.45£3.56 loyalty card (£3.56 each)Waitrose Best of British Apples 4s
1pk · £2.70 each£2.70£2.16 loyalty card (£2.16 each)Waitrose Mini Watermelon Each
1pk · £4.25 each£4.25£3.40 loyalty card (£3.40 each)No.1 Red Choice Tomatoes 300g
300g · £10.83/kg£3.25£2.93 loyalty card (£9.77/kg)Waitrose British Miniature Potatoes 500g
500g · £4.90/kg£2.45£1.23 loyalty card (£2.46/kg)Waitrose Baby Carrots 150g
150g · £15.33/kg£2.30£1.84 loyalty card (£12.27/kg)No. 1 Cornish Quartz Vintage Reserve Mature Cheddar Cheese Strength 7 200g
200g · £21.00/kg£4.20£3.36 loyalty card (£16.80/kg)No. 1 Cornish Quartz Extra Mature Cheddar Cheese Strength 6 200g
200g · £21.00/kg£4.20£3.36 loyalty card (£16.80/kg)Waitrose Davidstow Cornish Mature Grated Cheddar Cheese Strength 5 250g
250g · £15.60/kg£3.90£2.93 loyalty card (£11.72/kg)Waitrose Italian Mini Mozzarella Cheese Strength 1 280g
150g · £16.67/kg£2.50£2.00 loyalty card (£13.33/kg)No.1 British Free Range 12 Pork Sausages 800g
800g · £12.00/kg£9.60£7.20 loyalty card (£9.00/kg)Waitrose Slow Cooked Lamb Shoulder with Garlic & Herbs 770g
770g · £31.95/kg£24.60£18.45 loyalty card (£23.96/kg)Waitrose British Native Breed Thick Cut Rump Steak 300g
300g · £36.00/kg£10.80£8.10 loyalty card (£27.00/kg)Easy to Cook Maple-glazed Gammon Joint 456g
456g · £17.98/kg£8.20£6.15 loyalty card (£13.49/kg)No.1 Extra Virgin Olive Oil Houmous 170g
170g · £21.18/kg£3.60£2.88 loyalty card (£16.94/kg)Duchy Organic Pitted Kalamata Olives 290g
160g · £22.50/kg£3.60£2.88 loyalty card (£18.00/kg)No.1 Smoked Silver Fox 200g
200g · £21.50/kg£4.30£3.44 loyalty card (£17.20/kg)No.1 Aberdeen Angus Beef Topside 80g
80g · £68.75/kg£5.50£4.40 loyalty card (£55.00/kg)
Recently Added Products 👀
Absolut Blue Original Swedish Vodka 350ml
350ml · £40.89/L10% off£14.31£15.90Highland Spring Still Spring Water 12x500ml
6L · £0.78/L£4.70Waitrose Banana Loaf Cake Each
1pk · £3.35 each£3.35Waitrose Red Romano Peppers 180g
180g · £11.94/kg£2.15Diet Coke 24x330ml 24x330ml
7.92L · £1.27/L30% off£10.08£14.40Waitrose Perfectly Ripe Kiwi 4s
1pk · £3.40 each£3.40Deli Kitchen Greek Style Flatbreads 4s
1pk · £1.76 each25% off£1.76£2.35Cornetto Classico Ice Cream Cones 6x90ml
540ml · £8.80/L£4.75Waitrose Free Range Pork Belly Slices 500g
500g · £15.40/kg£7.70Ben & Jerry's Half Baked Chocolate & Vanilla Ice Cream Tub 465ml
465ml · £14.95/L£6.95TruFru Strawberries White & Milk Chocolate 200g
200g · £36.00/kg£7.20Waitrose Blueberry Muffins 4s
1pk · £2.40 each£2.40Häagen-Dazs Matcha Ice Cream 460ml
460ml · £15.65/L£7.20Waitrose 4 Valencia Orange Lollies 4x73ml
292ml · £11.64/L£3.40Waitrose 4 Triple Belgian Chocolate Cookies 4s
1pk · £2.90 each£2.90Tony's Chocolonely Everything Bar 180g
180g · £18.67/kg30% off£3.36£4.80BEAST Super Strong Drawstring Bin Bags 70L 10s
10pk · £0.48 each£4.75Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie Ice Cream Tub 465ml
465ml · £14.95/L£6.95Goodfella's Stonebaked Thin Margherita 334g
334g · £11.38/kg£3.80Rio Mare MSC Tuna in Olive Oil 3x80g
156g · £30.77/kg20% off£4.80£6.00
New Lower Prices 👇
Perfectly Ripe Avocados 2s
1pk · £1.96 each15% off£1.96£2.30Waitrose Large British Blacktail Free Range Eggs 12s
1pk · £4.51 each15% off£4.51£5.30Waitrose Slower Reared Chicken Wings 475g
475g · £3.79/kg25% off£1.80£2.40Essential Houmous 200g
200g · £5.85/kg40% off£1.17£1.95Waitrose Soft White Toastie Thick Sliced Bread 800g
800g · £1.25/kg20% off£1.00£1.25Essential Sweetcorn 195g
160g · £4.19/kg30% off£0.67£0.95Essential Limes 5s 5s
1pk · £1.66 each15% off£1.66£1.95Essential Easy Peelers 600g
600g · £3.15/kg10% off£1.89£2.10Waitrose Maris Piper Potatoes 2kg
2kg · £1.13/kg15% off£2.25£2.65Essential Tortilla Chips Salted 200g
200g · £5.20/kg20% off£1.04£1.30Essential Iceberg Lettuce 250g
250g · £4.00/kg20% off£1.00£1.25Essential Salad Mixed 100g
100g · £14.50/kg£1.45Essential Oval Paracetamol Tablets 16s
1pk · £0.54 each40% off£0.54£0.90RestrictedEssential British Beef Rump Steak 230g
230g · £25.52/kg15% off£5.87£6.90Waitrose Classic Vine Tomatoes 450g
450g · £4.04/kg35% off£1.82£2.80Waitrose Super Soft White Medium Sliced Bread 800g
800g · £1.20/kg20% off£0.96£1.20Essential Custard Creams 150g
150g · £2.93/kg20% off£0.44£0.55Essential Round Ibuprofen Tablets 16s
1pk · £0.54 each40% off£0.54£0.90RestrictedWaitrose Conference Pears 4s
1pk · £2.40 each20% off£2.40£3.00Essential Pure Orange Juice 1litre
1L · £1.50/L25% off£1.50£2.00
Bake of the Week ⭐
Tate & Lyle Fairtrade Icing Sugar 500g
500g · £4.20/kg£2.10Guinness Draught Stout Beer Cans 4x440ml
1.76L · £4.26/L£7.50Waitrose British Blacktail FR Medium Eggs 6s
1pk · £1.62 each15% off£1.62£1.90Waitrose Eggs British Blacktail Free Range 6s
1pk · £2.80 each£2.80Essential Salted Dairy Butter 250g
250g · £9.60/kg£2.40Essential Unsalted Dairy Butter 250g
250g · £9.60/kg£2.40Essential Free Range Double Cream 300ml
300ml · £7.67/L£2.30Duchy Organic British Free Range Medium Eggs 6s
1pk · £3.70 each£3.70British Soured Cream 150ml
150ml · £7.33/L£1.10Elmlea Vegetarian Double Cream Alternative 270ml
270ml · £8.15/L£2.20Essential Free Range Single Cream Small 150ml
150ml · £8.00/L£1.20Cooks' Ingredients Madagascan Vanilla Extract 38ml
38ml · £63.16/L£2.40Essential Plain White Flour 1.5kg
1.5kg · £0.67/kg£1.00Cooks' Ingredients Bicarbonate of Soda 180g
180g · £10.00/kg£1.80Waitrose Belgian Dark Chocolate 72% 180g
180g · £23.33/kg£4.20Waitrose Walnut Pieces 200g
200g · £18.50/kg£3.70Bonne Maman Raspberry Conserve 370g
370g · £12.97/kg£4.80Essential Strong White Bread Flour 1.5kg
1.5kg · £1.13/kg£1.70Essential Self Raising White Wheat Flour 1.5kg
1.5kg · £0.67/kg£1.00Waitrose Fairtrade Golden Caster Sugar 1kg
1kg · £3.60/kg£3.60
The Organic Shop 🥦
Duchy Organic Fairtrade Bananas 6s
1pk · £2.35 each£2.35Duchy Organic Blueberries 125g
125g · £25.60/kg£3.20Duchy Organic Carrots 700g
700g · £2.57/kg£1.80Duchy Organic British Free Range Eggs Large 6s
1pk · £4.20 each£4.20Duchy Organic Houmous 200g
200g · £12.00/kg£2.40Duchy Organic 2 Scottish Salmon Fillets 265g
265g · £40.75/kg£10.80Duchy Organic Raw King Prawns 150g
150g · £44.00/kg£6.60Duchy Organic British Free Range Medium Eggs 6s
1pk · £3.70 each£3.70Duchy Organic Salad Onions Bunch Each
1pk · £1.50 each£1.50Duchy Organic British Beef Mince 12% Fat 500g
500g · £19.20/kg£9.60Duchy Organic British Potatoes 1.5kg
1.5kg · £1.43/kg£2.15Duchy Organic Finely Sliced Roast Ham 90g
90g · £56.67/kg£5.10Duchy Organic Chickpeas in Water 410g
246g · £6.10/kg£1.50Duchy Organic Chopped Tomatoes in Juice 400g
400g · £5.00/kg£2.00Duchy Organic Pears 4s
1pk · £3.60 each£3.60Duchy Organic Pure Clear Honey 340g
340g · £13.24/kg£4.50Duchy Organic Long Grain Rice 500g
500g · £5.90/kg£2.95Duchy Organic Baked Beans in Tomato Sauce 420g
420g · £3.10/kg£1.30Duchy Organic Extra Mature Cheddar Cheese Strength 5 350g
350g · £16.29/kg£5.70Duchy Organic Broccoli 350g
350g · £5.71/kg£2.00
Back to Routine 🎒
Hovis Seed Sensations Multiseeded Sliced Bread 800g
800g · £3.00/kg£2.40Philadelphia Original Soft Cheese 165g
165g · £12.73/kg25% off£2.10£2.80Cheestrings Strings & Things Lunchbox Snack Cheese 160g
160g · £23.75/kg£3.80Activia Strawberry Gut Health Yogurts 4x115g
460g · £7.61/kg£3.50Fitzgeralds Sourdough Bagels 5s
1pk · £2.65 each£2.65Innocent Kids Oranges, Mangoes & Pineapples Fruit Smoothies 4x150ml
600ml · £7.58/L£4.55Forest Feast Preda Mango 100g
100g · £47.00/kg£4.70Fitzgeralds Multiseed & Cereal Bagel Slims 6s
1pk · £2.65 each£2.65Bonne Maman 7 Madeleine Cakes 175g
175g · £22.86/kg£4.00BEAR Yo Yos Strawberry 5s
5pk · £0.47 each35% off£2.34£3.60Waitrose 4 Buttermilk Pancakes 4s
1pk · £2.35 each£2.35Nestlé KitKat 2 Finger Original 8 Bars 8x20.7g
165.6g · £18.12/kg£3.00Philadelphia Light Soft Cheese 165g
165g · £12.73/kg25% off£2.10£2.80Yeo Valley Organic Little Yeos Fruity Favourites Kids Yogurt Selection 4x85g
340g · £7.94/kg£2.70Hovis Premium Burger Buns 4s
4pk · £0.50 each£2.00McCoy's The Classics Ridge Cut 6x25g
150g · £19.67/kg£2.95Activia Rhubarb Gut Health Yogurts 4x115g
460g · £7.61/kg£3.50Bonne Maman 7 Madeleine Cakes with Milk Chocolate 210g
210g · £19.05/kg£4.00BEAR Yo Yos Raspberry 5s
5pk · £0.47 each35% off£2.34£3.60Bear Yo Yos Mango 5s
5pk · £0.47 each35% off£2.34£3.60
Picky Bits 😍
Waitrose MSC Cantabrian Anchovies 145g
145g · £33.10/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Sweet Potato Falafels 192g
192g · £25.00/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Tortilla With Mediterranean Vegetables 250g
250g · £16.80/kg3 for £10.80£4.20Waitrose 12 Sausage Rolls 360g
360g · £11.67/kg3 for £10.80£4.20Waitrose Summer Harissa Couscous Salad 240g
240g · £17.50/kg£4.20Waitrose Melton Mowbray Pork Pie 290g
290g · £13.45/kg£3.90
Snacks😋
Hula Hoops Variety Multipack Crisps 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Cadbury Dairy Milk Giant Buttons Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Tyrrells Furrows Sea Salted Crisps 150g
150g · £16.53/kg25% off£2.48£3.30Bahlsen PiCK UP! Milk Chocolate Biscuits 5x28g
140g · £12.50/kg30% off£1.75£2.50Pom-Bear Original 6x13g
78g · £22.31/kg40% off£1.74£2.90Maltesers Chocolate More To Share Pouch 158g
158g · £31.96/kg£5.05Waitrose All Butter Cheddar Cheese Twists 125g
125g · £16.56/kg10% off£2.07£2.30Hula Hoops Original 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Candy Kittens Wild Strawberry 140g
140g · £15.36/kg35% off£2.15£3.30Cadbury Twirl Bites Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Proper Chips Lentil Chips Sea Salt 85g
85g · £24.24/kg25% off£2.06£2.75Tyrrells Furrows Salt & Vinegar Crisps 150g
150g · £16.53/kg25% off£2.48£3.30Walkers Baked Crisps Quavers Cheese Multipack Crisps 6x16g
96g · £21.88/kg30% off£2.10£3.00Hula Hoops BBQ Beef 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Cadbury Dairy Milk Caramel Nibbles Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40McVitie's Jaffa Cakes Original Twin Pack Biscuits 20s
20pk · £0.12 each33% off£2.35£3.50Popchips Barbeque 85g
85g · £22.71/kg30% off£1.93£2.75Butterkist Toffee Popcorn 170g
170g · £11.76/kg20% off£2.00£2.50Proper Chips Lentil Chips Barbecue 85g
85g · £24.24/kg25% off£2.06£2.75Kettle Chips Sweet Chilli 130g
130g · £16.00/kg35% off£2.08£3.20
Meal deals
Waitrose Pizza Club Meal Deal 😍
Choose 2 pizzas + 1 side for the ultimate night in 🍕£15.00Stir Fry Dine In
Pick up noodles or rice + meat or tofu + stir fry veg + sauce for just £10. Perfect for speedy midweek meals!£10.00No.1 Food Lovers' Dine In for 2 😍
Choose 1 main + 1 side + 1 starter or dessert£18.00Lunch Meal Deal 🥪
Choose 1 Main + 1 Side + 1 Drink£6.50
Bundles
Curry night is on 🥘
£0.00Curry night 😛
£0.00