- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (283)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's Italian 'Nduja, Inspired to Cook 60g
60g · £55.83/kg£3.35Sainsbury's Pink Lady Apples
6pk · £0.58 each£3.45Najma Premium Roasted Turkey Slices 150g
150g · £27.00/kg£4.05Sainsbury's Greek Style Natural Yogurt 500g
500g · £3.50/kg£1.75Sainsbury's Blackberries 150g
150g · £22.00/kg£3.30Arla Protein Strawberry Yogurt 200g
200g · £8.75/kg£1.75Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas
5pk · £0.27 each£1.35Tariq Halal Fresh Grade A Chicken Skinless Thighs
1kg · £7.40/kg£7.40Tariq Halal Extra Lean British Diced Lamb 450g
450g · £26.44/kg£11.90Sainsbury's Raspberries 150g
150g · £17.67/kg£2.65Fage Total 5% Fat Natural Greek Recipe Strained Yoghurt 950g
950g · £8.21/kg£7.80Sainsbury's Easy Peelers 600g
600g · £3.08/kg£1.85Sainsbury's 8 British Turkey Sausages 454g
454g · £10.13/kg£4.60Sainsbury's 8 Plain Tortilla Wraps 496g
8pk · £3.33/kg£1.65Sainsbury's SO Organic 6 Fairtrade Bananas
6pk · £0.40 each£2.40Sainsbury's 30 Days Matured British Beef Sirloin Steak, Taste the Difference 225g
225g · £47.33/kg£10.65Sainsbury's 10 Gouda Slices 250g
250g · £13.00/kg£3.25Fage Total 0% Fat Natural Fat Free Greek Recipe Strained Yoghurt 950g
950g · £7.68/kg£7.30Sainsbury's Taste the Difference Raspberries 150g
150g · £26.00/kg£3.90Sainsbury's Avocado
2pk · £1.03 each£2.05Sainsbury's Mango 250g
250g · £13.80/kg£3.45Sainsbury's Blueberries 500g
500g · £10.90/kg£5.45Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165g
165g · £17.27/kg£2.85Sainsbury's ASC Scottish Mild Smoked Salmon 100g (Ready to Eat)
100g · £53.00/kg3 for £12£5.30Sainsbury's Strawberries 250g
250g · £9.60/kg£2.40Sainsbury's British or Irish 5% Fat Beef Mince 500g
500g · £11.60/kg£5.80Leap Wild Sockeye Salmon 220g
220g · £62.27/kg£13.70Sainsbury's SO Organic 6 Free Range British Eggs Medium
6pk · £0.60 each£3.60Sainsbury's Unsalted British Butter 250g
250g · £8.60/kg£2.15Activia Strawberry & Mixed Fruit Low Fat Gut Health Yoghurt Multipack 8x115g
8pk · £6.09/kg£5.60Sainsbury's Taste the Difference 6 Golden Yolk Free Range British Eggs 328g
6pk · £1.50/kg£2.95Tariq Halal Large Whole Chicken without Giblets
2kg · £4.78/kg£9.55Sainsbury's Fresh Grated Parmigiano Cheese 60g
60g · £51.67/kg£3.10Clarence Court 6 Mabel Pearman's Burford Browns Medium Free Range Eggs
6pk · £0.72 each£4.30Sainsbury's Taste the Difference British Strawberries 250g
250g · £13.80/kg£3.45Fridge Raiders Southern Style Chicken Bites 5 x 22.5g
5pk · £28.89/kg£3.25Sainsbury's 12 Large British Free Range Eggs
12pk · £0.34 each£4.05Sainsbury's Chicken Caesar Salad 180g
180g · £21.67/kg£3.90Kingsmill 50/50 Medium Bread 800g
800g · £2.25/kg£1.80Sainsbury's Pak Choi 250g
250g · £8.40/kg£2.10Sainsbury's Blueberries 300g
300g · £11.67/kg£3.50Sainsbury's ASC Oak Smoked Scottish Salmon, Taste the Difference 100g (Ready to eat)
100g · £65.00/kg£6.50Sainsbury's 12 Medium British Free Range Eggs
12pk · £0.27 each£3.25
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Fanta Lemon 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Maltesers White Chocolate Bag 126g
126g · £34.92/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£21.43/kg)Fanta Orange 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Country Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Fruit Twist 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
Autumn is here
Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Fox's Fabulous Triple Chocolate Cookies 180g
180g · £18.89/kg£3.40Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Fox's Party Rings 125g
125g · £10.40/kg£1.30Sainsbury's British Potato Carrot & Swede Mash 400g
400g · £5.63/kg£2.25Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)
7pk · £19.14/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's SO Organic Broccoli
300g · £5.33/kg£1.60Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 403g
403g · £17.87/kg£7.20Horlicks Original Hot Malty Goodness 400g
400g · £14.25/kg£5.70Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Sainsbury's Fine Green Beans 200g
200g · £9.50/kg£1.90Sainsbury's Taste The Difference Carrot Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's Brussels Sprouts 200g
200g · £11.75/kg£2.35
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Sainsbury's Free From 4 Mini Yule Logs 176g
176g · £19.03/kg£3.35Sainsbury's 411g Mincemeat
411g · £5.35/kg£2.20Sainsbury's 6 Mince Pies 320g
6pk · £4.69/kg£1.50Sainsbury's Classic Panettone 100g
100g · £19.50/kg£1.95Cadbury Heroes Chocolate Assortment Carton 240 g
240g · £16.67/kg£1.50 off£4.00£5.50
Autumn Flavours
Sainsbury's Taste the Difference Masala Spiced Cauliflower Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Sainsbury's Taste the Difference Moroccan Style Chicken & Chickpea Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65Sainsbury's Taste the Difference Carrot & Honey Roast Parsnip Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 750g
750g · £9.31/kg25% off£6.98£9.30Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans
200g · £8.65/kg25% off£1.73£2.30Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 800g
800g · £8.73/kg25% off£6.98£9.30Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Authentic Greek Yogurt 500g
500g · £4.58/kg25% off£2.29£3.05Sainsbury's Taste the Difference Chicken Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Strawberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Free From Chocolate Cake, Taste the Difference 396g
396g · £12.60/kg25% off£4.99£6.65Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Buttermilk Pancakes, Taste the Difference x4
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40
Dine In Like You're Dining Out
Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80Tilda Microwave Fragrant Jasmine Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's Peeled Coldwater Prawns MSC 150g
150g · £33.33/kg3 for £12£5.00Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Tilda Classics Sticky Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00Tilda Classics White & Wholegrain Basmati Rice Blend 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25The Spice Tailor Thai Green Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05The Spice Tailor Thai Massaman Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Spooky Season
The Toffee Apple Co. Toffee Apple
1pk · £1.00 each£1.00The Toffee Apple Co. Milk Chocolate Apple with Marshmallows
1pk · £1.00 each£1.00Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.50 each£2.50
Meal Deals & Bundles
Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 4)
£13.00