- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Offers (251)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Fridge Raiders Southern Style Chicken Bites 70g
70g · £26.43/kg£1.85Tariq Halal Fresh Grade A Skinless Thigh Fillet
600g · £11.75/kg£7.05Sainsbury's Italian Milano Salami Slices 86g
86g · £25.00/kg£2.15Babybel Mini Original Cheese 12 x 20g (240g)
12pk · £20.21/kg£4.85Sainsbury's Grated Parmigiano Reggiano DOP 120g
120g · £35.42/kg£4.25Yeo Valley Organic Greek Style Natural 4 x 110g (440g)
4pk · £7.39/kg£3.25Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165g
165g · £17.27/kg£2.85Fage Total 5% Fat Natural Greek Recipe Strained Yoghurt 950g
950g · £8.21/kg£7.80Sainsbury's Basa Fillets ASC 250g
250g · £14.80/kg£3.70Sainsbury's SO Organic 6 Free Range British Eggs Medium
6pk · £0.60 each£3.60Najma Bear Turkey Slices 90g
90g · £28.89/kg£2.60Sainsbury's 15 Medium British Free Range Eggs
15pk · £0.27 each£4.05Sainsbury's Roast British Chicken Thighs 450g
450g · £7.78/kg£1 off£3.50£4.50Quorn Vegan Chicken Free Slices 100g
100g · £34.00/kg£3.40Sainsbury's 12 Medium British Free Range Eggs
12pk · £0.27 each£3.25Sainsburys 21 Day matured ribeye steak 225g
225g · £39.56/kg£8.90Sainsbury's Fresh Grated Parmigiano Cheese 60g
60g · £51.67/kg£3.10Sainsbury's ASC Scottish Mild Smoked Salmon 100g (Ready to Eat)
100g · £53.00/kg3 for £12£5.30Yeo Valley Organic Natural Live Smooth & Creamy Yogurt 450g
450g · £5.89/kg£2.65Sainsbury's 2 Boneless Scottish Salmon Fillets 240g
240g · £25.83/kg£6.20Sainsbury's British 7% Fat Turkey Mince 750g
750g · £7.40/kg£5.55Sainsbury's Taste the Difference Discovery Hot Smoked BBQ Chicken Wings 380g
380g · £15.00/kg£5.70Sainsbury's Tomato & Basil Soup 600g
600g · £3.00/kg£1.80Jason's Sourdough White 580g
580g · £4.91/kg£2.85Sainsbury's Taste the Difference 2 Skinless & Boneless Yellowfin Tuna Steaks 240g
240g · £39.58/kg£9.50Actimel Strawberry Immune Support Yoghurt Drink Multipack, 12x100g
1.2kg · £4.92/kg£5.90Clarence Court 6 Mabel Pearman's Burford Browns Medium Free Range Eggs
6pk · £0.72 each£4.30Sainsbury's Lamb Chops 340g
340g · £26.62/kg£9.05Sainsbury's Whole Cucumber
1pk · £1.05 each£1.05Sainsbury's Pak Choi 250g
250g · £8.40/kg£2.10Sainsbury's Gold Kiwi, Taste the Difference
4pk · £0.94 each£3.75Sainsbury's Sage & Onion British Chicken Breast Slices 180g
180g · £27.50/kg£4.95Sainsbury's Lime & Chilli British Chicken Breast Mini Fillets 170g
170g · £25.59/kg£4.35Piątnica Cottage Cheese 200g
200g · £8.25/kg£1.65Arla Skyr Natural Icelandic Style Yogurt 450g
450g · £6.11/kg£2.75Tariq Halal Halal British Mince Beef
500g · £17.10/kg£8.55Sainsbury's British Mature Grated Cheddar Cheese 250g
250g · £15.00/kg£3.75
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Fanta Lemon 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Maltesers White Chocolate Bag 126g
126g · £34.92/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£21.43/kg)Dr Pepper Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Country Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Fanta Orange 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Fruit Twist 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
Autumn is here
Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Fox's Fabulous Triple Chocolate Cookies 180g
180g · £18.89/kg£3.40Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Fox's Party Rings 125g
125g · £10.40/kg£1.30Sainsbury's British Potato Carrot & Swede Mash 400g
400g · £5.63/kg£2.25Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)
7pk · £19.14/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's SO Organic Broccoli
300g · £5.33/kg£1.60Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 403g
403g · £17.87/kg£7.20Horlicks Original Hot Malty Goodness 400g
400g · £14.25/kg£5.70Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Sainsbury's Fine Green Beans 200g
200g · £9.50/kg£1.90Sainsbury's Tuna Pasta Bake 400g
400g · £9.88/kg£3.95Sainsbury's White Cabbage
1pk · £1.20 each£1.20Albert Bartlett Classic Fries 300g
300g · £9.00/kg£2.70Charlie Bigham's Lasagne 690g
690g · £17.61/kg£12.15
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Sainsbury's Free From 4 Mini Yule Logs 176g
176g · £19.03/kg£3.35Sainsbury's 411g Mincemeat
411g · £5.35/kg£2.20Sainsbury's 6 Mince Pies 320g
6pk · £4.69/kg£1.50Sainsbury's Classic Panettone 100g
100g · £19.50/kg£1.95Cadbury Heroes Chocolate Assortment Carton 240 g
240g · £16.67/kg£1.50 off£4.00£5.50
Autumn Flavours
Sainsbury's Taste the Difference Masala Spiced Cauliflower Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Sainsbury's Taste the Difference Moroccan Style Chicken & Chickpea Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65Sainsbury's Taste the Difference Carrot & Honey Roast Parsnip Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 750g
750g · £9.31/kg25% off£6.98£9.30Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Chicken Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Strawberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Free From Chocolate Cake, Taste the Difference 396g
396g · £12.60/kg25% off£4.99£6.65Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Buttermilk Pancakes, Taste the Difference x4
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Sultana Scones, Taste the Difference x4
4pk · £0.51 each25% off£2.03£2.70Sainsbury's Taste the Difference 2 Smoked Haddock Fishcakes 290g
290g · £11.90/kg25% off£3.45£4.60Sainsbury's Taste the Difference Slow Cooked Beef Bourguignon 545g
545g · £14.94/kg25% off£8.14£10.85
Dine In Like You're Dining Out
Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80Tilda Microwave Fragrant Jasmine Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Tilda Classics Sticky Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00Tilda Classics White & Wholegrain Basmati Rice Blend 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25The Spice Tailor Thai Green Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05The Spice Tailor Thai Massaman Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Spooky Season
The Toffee Apple Co. Toffee Apple
1pk · £1.00 each£1.00The Toffee Apple Co. Milk Chocolate Apple with Marshmallows
1pk · £1.00 each£1.00Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.50 each£2.50
Meal Deals & Bundles
Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 4)
£13.00