Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Superstore - Lewisham

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Red Seedless Grapes 500G

    £2.40
    £2.15 Clubcard
  • Applewood Original Smoky Cheddar Cheese Bar 185g

    185g · £18.38/kg
    £3.40
    £2.90 Clubcard (£15.68/kg)
  • Tesco Sliced Edam 250g

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • siggi's skyr Natural 0% fat Icelandic style yogurt 450g

    450g · £9.33/kg
    £4.20
    £2.85 Clubcard (£6.33/kg)
  • Tesco Finest Yogurt Mango, Passionfruit & Coconut 425g

    425g · £8.47/kg
    £3.60
    £2.45 Clubcard (£5.76/kg)
  • Light & Free Strawberry Greek Style Fat Free Yoghurt 4x115g

    4pk · £28.26/kg
    £3.25
    £2.60 Clubcard (£22.61/kg)
  • Activia Vanilla No Added Sugar Fat Free Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    4pk · £32.17/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£17.39/kg)
  • Heck Simply Chicken Chipolatas 340G

    340g · £13.38/kg
    £4.55
    £3.85 Clubcard (£11.32/kg)
  • Tesco Finest 4 Scottish Salmon Fillets 520g

    520g · £29.04/kg
    £15.10
    £12.60 Clubcard (£24.23/kg)
  • Tesco 10 No-Prawn Bubble Tempuras 150g

    150g · £16.67/kg
    £2.50
    3 for 2 Clubcard
  • Higgidy Slow-Braised Steak & Craft Ale Pie 200g

    200g · £23.25/kg
    £4.65
    £3.90 Clubcard (£19.50/kg)
  • Genius Gluten Free Brioche Style Burger Buns 2 Pack

    2pk · £1.30 each
    £2.60
    £2.20 Clubcard (£1.10 each)
  • Mission Carb Balance Original Tortillas 4 wraps 200g

    4pk · £48.00/kg
    £2.40
    £2.05 Clubcard (£41.00/kg)
  • Cadbury Milk Chocolate Caramel Mini Rolls Cakes 10 pack

    10pk · £0.52 each
    £5.15
    £3.50 Clubcard (£0.35 each)
  • Genius Gluten Free Double Chocolate Muffins 2 Pack

    2pk · £1.40 each
    £2.80
    £2.30 Clubcard (£1.15 each)
  • Patak's Indian Black Dhal Ready Meal 270g

    270g · £13.70/kg
    £3.70
    £3.15 Clubcard (£11.67/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Finest 2 Thick Whole Slices Roast Ham 120g

    120g · £37.50/kg
    £4.50
  • The Collective Suckies No Added Sugar Mango & Peach Kids Yoghurt Pouch 90g

    90g · £14.44/kg
    £1.30
  • Tesco Mini White Tortilla Wraps Plain 8 Pack

    8pk · £0.19 each
    £1.55
  • CREAMFIELDS BERRY MEDLEY LOW FAT YOGURT 6X125G

    6pk · £10.80/kg
    £1.35
  • Tesco Finest Yogurt Mango, Passionfruit & Coconut 425g

    425g · £8.47/kg
    £3.60
    £2.45 Clubcard (£5.76/kg)
  • Tesco Organic Cooked & Peeled King Prawns 150g

    150g · £41.00/kg
    £6.15
  • Najma Halal Sliced Turkey Breast 150G

    150g · £26.33/kg
    £3.95
  • Muller Corner Vanilla Chocolate Yogurt 124g

    124g · £8.87/kg
    £1.10
  • The Delicious Dessert Company Sticky Toffee Eclairs 2 Pack

    2pk · £1.85 each
    £3.70
  • Delamere Dairy Goats Butter 250G

    250g · £13.20/kg
    £3.30
  • Activia Vanilla No Added Sugar Fat Free Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    4pk · £32.17/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£17.39/kg)
  • H.W. Nevills Wholemeal Tortilla Wraps 8 Pack

    8pk · £0.16 each
    £1.30
  • Tesco Prawn Cocktail 170G

    170g · £23.82/kg
    £4.05
  • Tesco Fat Free Cottage Cheese 300G

    300g · £7.33/kg
    £2.20
  • Warburtons Crumpets 9 Pack

    9pk · £0.16 each
    £1.40
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 500g

    500g · £11.00/kg
    £5.50
  • Patak's Indian Black Dhal Ready Meal 270g

    270g · £13.70/kg
    £3.70
    £3.15 Clubcard (£11.67/kg)
  • Tesco Curled Parsley Medium Pot

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Tesco Mango 450G

    450g · £10.78/kg
    £4.85
  • Tesco Red Seedless Grapes 500G

    £2.40
    £2.15 Clubcard
  • Light & Free Strawberry Greek Style Fat Free Yoghurt 4x115g

    4pk · £28.26/kg
    £3.25
    £2.60 Clubcard (£22.61/kg)
  • Tesco Vegetable Sushi Snack 70g

    70g · £21.43/kg
    £1.50
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Small Pots 6 x 47g

    47g · £50.00/kg
    £2.35
  • Ambrosia Light Rice Pudding 150G

    150g · £8.33/kg
    £1.25
  • Dolmio Active Sundried Tomato and Chicken Rigatoni Pasta Ready Meal 250g

    250g · £16.20/kg
    £4.05
    £3.45 Clubcard (£13.80/kg)
  • Tesco Finest Sundried Tomato & Basil Sausage Roll Limited Edition 188g

    188g · £22.87/kg
    £4.30
  • Mission Carb Balance Original Tortillas 4 wraps 200g

    4pk · £48.00/kg
    £2.40
    £2.05 Clubcard (£41.00/kg)
  • Tesco Sliced Edam 250g

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Biotiful Gut Health Kefir Milk Drink Original 500ml

    £2.90
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Tesco Satay Style Roast Chicken Breast Chunks 80g

    80g · £28.75/kg
    £2.30
  • siggi's skyr Natural 0% fat Icelandic style yogurt 450g

    450g · £9.33/kg
    £4.20
    £2.85 Clubcard (£6.33/kg)
  • GetPRO 25g Protein Yoghurt Pouch - Banana 200g

    200g · £10.25/kg
    £2.05
  • Tesco British Chicken Thighs 1Kg

    1kg · £3.95/kg
    £3.95
  • Tesco Finest Chicken & Pancetta Bake 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Eastmans Steak Pie 150G

    150g · £11.33/kg
    £1.70
  • Nairn's Gluten Free Mini Cheese Snacks 45g

    45g · £30.00/kg
    £1.35
  • Heck Simply Chicken Chipolatas 340G

    340g · £13.38/kg
    £4.55
    £3.85 Clubcard (£11.32/kg)
  • Genius Gluten Free Double Chocolate Muffins 2 Pack

    2pk · £1.40 each
    £2.80
    £2.30 Clubcard (£1.15 each)
  • Genius Gluten Free Brioche Style Burger Buns 2 Pack

    2pk · £1.30 each
    £2.60
    £2.20 Clubcard (£1.10 each)
  • Higgidy Slow-Braised Steak & Craft Ale Pie 200g

    200g · £23.25/kg
    £4.65
    £3.90 Clubcard (£19.50/kg)
  • TESCO finest Chargrilled Lime & Coriander Tortillas 252g

    252g · £9.33/kg
    £2.35

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Superstore - Lewisham

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo