Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Superstore - Lewisham

Allergens and info

0.20 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    £10.00
    Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Finest Sugarbelle Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Sliced Leeks 200g

    200g · £6.75/kg
    £1.35
    £1.10 Clubcard (£5.50/kg)
  • Anchor Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 750g

    750g · £12.13/kg
    £9.10
    £7.10 Clubcard (£9.47/kg)
  • Philadelphia Light Low Fat Soft Cream Cheese 280G

    280g · £14.11/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£10.71/kg)
  • Smarties Split Pot Vanilla Flavour Yogurt 4X107g

    4pk · £35.51/kg
    £3.80
    £3.25 Clubcard (£30.37/kg)
  • Muller Corner Oreo Yogurt 124g

    124g · £8.87/kg
    £1.10
    £0.65 Clubcard (£5.24/kg)
  • Activia Rhubarb Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    4pk · £32.17/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£17.39/kg)
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Big Pots 4 x 85g

    4pk · £28.82/kg
    £2.45
    £1.90 Clubcard (£22.35/kg)
  • Pakeeza Exotic Mango Lassi 1Kg

    1kg · £4.70/kg
    £4.70
    £3.90 Clubcard (£3.90/kg)
  • Tesco Finest Wild Garlic Crispy Chicken Kievs 386g

    386g · £19.95/kg
    £7.70
    £7.50 Clubcard (£19.43/kg)
  • Tesco Thin Cut Pork Loin Steaks 6 Pack 600G

    600g · £9.00/kg
    £5.40
    £4.60 Clubcard (£7.67/kg)
  • Tesco Finest Sweetcure Smoked Mackerel Fillets 160G

    160g · £52.19/kg
    £8.35
    £7.15 Clubcard (£44.69/kg)
  • Cawoods Skinless & Boneless Saltfish 200G

    200g · £22.00/kg
    £4.40
    £3.40 Clubcard (£17.00/kg)
  • Tesco Finest Arctic Circle Prime Sharing Salmon Fillet 500g

    500g · £36.20/kg
    £18.10
    £15.10 Clubcard (£30.20/kg)
  • SABRA HOUMOUS CLASSIC 250G

    250g · £12.40/kg
    £3.10
    2 for £4 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Warburtons Thin Bagels - Sesame 6 Pack

    6pk · £0.39 each
    £2.35
  • Tesco Medium Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.28 each
    £3.40
  • Tesco Granny Smith Apples Minimum 5 Pack

    5pk · £0.42 each
    £2.10
  • Bio&Me Natural Energy Matcha Vanilla Kefir Drink 280ml

    £2.45
  • Soreen Lunchbox Loaves - Strawberry 5 Pack

    150g · £15.33/kg
    £2.30
    £1.55 Clubcard (£10.33/kg)
  • Vivera Plant Based Doner Kebab 160g

    160g · £17.81/kg
    £2.85
  • Tesco Finest Tomatoes On The Vine 450G

    450g · £5.67/kg
    £2.55
  • Tesco Finest Sugarbelle Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Crispy Chicken Tenders 305g

    305g · £17.87/kg
    £5.45
  • Squeaky Bean Chargrilled Cajun Mini Fillets 120g

    120g · £35.83/kg
    £4.30
  • Philadelphia Light Low Fat Soft Cream Cheese 280G

    280g · £14.11/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£10.71/kg)
  • Tesco Finest Arctic Circle Prime Sharing Salmon Fillet 500g

    500g · £36.20/kg
    £18.10
    £15.10 Clubcard (£30.20/kg)
  • Hearty Food Co. Cheese & Tomato Pizza 300g

    300g · £4.67/kg
    £1.40
  • Abra-ca-Debora Original Dutch Style Pancakes 6 Pack 405g

    405g · £7.90/kg
    £3.20
  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Polli Black Olive Bruschetta 140g

    140g · £20.00/kg
    £2.80
  • Tesco Thin Cut Pork Loin Steaks 6 Pack 600G

    600g · £9.00/kg
    £5.40
    £4.60 Clubcard (£7.67/kg)
  • Pakeeza Exotic Mango Lassi 1Kg

    1kg · £4.70/kg
    £4.70
    £3.90 Clubcard (£3.90/kg)
  • Dolmio Active Zesty Chicken Fusilli Pasta Ready Meal 250g

    250g · £17.00/kg
    £4.25
  • Anchor Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 750g

    750g · £12.13/kg
    £9.10
    £7.10 Clubcard (£9.47/kg)
  • Tesco Chicken Korma 392G

    392g · £6.63/kg
    £2.60
  • Creamfields Strawberry Low fat Yogurt 450g

    450g · £2.56/kg
    £1.15
  • Tesco 2 Cape Hake Fillets 240G

    240g · £26.46/kg
    £6.35
  • Tesco Tuna & Sweetcorn 423g

    423g · £8.75/kg
    £3.70
  • Tesco Finest Steak Ragu 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Brunswick Ham Slices 130G.

    130g · £14.23/kg
    £1.85
  • Cawoods Skinless & Boneless Saltfish 200G

    200g · £22.00/kg
    £4.40
    £3.40 Clubcard (£17.00/kg)
  • Tesco Bake at home Ciabatta Loaf 250g

    250g · £11.80/kg
    £2.95
  • Tesco Smoked Gammon Steaks 2 Pack 450g

    450g · £11.56/kg
    £5.20
  • Tesco 4 Pork Pies 260g

    260g · £6.35/kg
    £1.65
  • Tesco Slower Grown Chicken Drumsticks 600g

    600g · £5.67/kg
    £3.40
  • Tesco Finest Extra Mature English Cheddar Cheese 350G

    350g · £15.00/kg
    £5.25
  • Tesco Roast In Bag Butter Basted Whole Chicken 1.5Kg

    1kg · £9.90/kg
    £9.90
  • Stockwell & Co. Soft Spread 500G

    500g · £2.50/kg
    £1.25
  • Tesco Morello Cherry Bakewell Tart 410G

    410g · £9.27/kg
    £3.80
  • Suntrail Farms Price Lemons Minimum 4 Pack

    4pk · £0.28 each
    £1.10
  • Mr Kipling Bramley Apple & Blackcurrant Pie 30% Less Sugar 6 Pack

    6pk · £0.72 each
    £4.30
    £2.50 Clubcard (£0.42 each)
  • Tesco Finest Lamb & Mint Pie 250g

    250g · £19.80/kg
    £4.95
  • Duda Frankfurter Style Sausage 480G

    480g · £10.94/kg
    £5.25
  • Tesco Finest Sweetcure Smoked Mackerel Fillets 160G

    160g · £52.19/kg
    £8.35
    £7.15 Clubcard (£44.69/kg)
  • Tesco Chargrilled Vegetable Couscous 200g

    200g · £12.75/kg
    £2.55
  • Tesco Finest Wild Garlic Crispy Chicken Kievs 386g

    386g · £19.95/kg
    £7.70
    £7.50 Clubcard (£19.43/kg)
  • Beretta Cacciatore Salamini 150G

    150g · £27.33/kg
    £4.10
  • Tesco Artichoke Antipasti 285G

    285g · £12.63/kg
    £3.60
  • Beretta Bresaola Della Valtellina PGI 70g

    70g · £70.71/kg
    £4.95

Meal deals

View all (5)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    Buy 1 Main, 1 Sauce & 1 Side
    £10.00
    Unlock with Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Superstore - Lewisham

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo