Skip to:ContentFooter
Deliveroo

ASDA - Lewisham Supermarket

Allergens and info

3.20 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Asda Succulent Chicken Thighs 1.1kg

    1.1kg · £3.64/kg
    £4.00
  • ASDA Chicken & Wholewheat Pasta Salad 300g

    300g · £8.00/kg
    £2.40
  • ASDA British Chicken Breast Fillets

    1kg · £8.55/kg
    £8.55
  • Asda Cottage Pie Ready Meal 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Asda Creamy & Flavoursome Sweet Potatoes 1kg

    1kg · £1.53/kg
    £1.53
  • Asda Tender Diced Chicken Breast 400g

    400g · £12.25/kg
    £4.90
  • Shazans Chicken Thigh Fillets 600g

    600g · £9.33/kg
    £5.60
  • Asda Succulent Extra Tasty Small Chicken 1.250kg

    1.25kg · £5.24/kg
    £6.55
  • Just Essentials by ASDA Beef Steak 170g

    170g · £19.53/kg
    £3.32
  • Shazans Halal Diced Chicken Breast 450g

    450g · £11.56/kg
    £5.20
  • Asda Lean Turkey Mince 500g

    500g · £10.30/kg
    £5.15
  • ASDA Blueberries 300g

    300g · £12.83/kg
    £3.85
  • Just Essentials by Asda Spaghetti Bolognese 400g

    400g · £6.80/kg
    £2.72
  • Président French Brie Cheese 200g

    200g · £14.75/kg
    £2.95
  • Actimel Multifruit Yogurt Drinks 12pk

    1.2kg · £4.63/kg
    £5.55
  • ASDA Strawberries 400g

    400g · £7.00/kg
    £2.80
  • Shazans Halal Beef Mince 500g

    500g · £12.90/kg
    £6.45
  • Warburtons Seeded Batch Bread 800G

    800g · £2.93/kg
    £2.34
  • Asda Super Easy Peelers 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30

Baby Event

View all (20)
  • Pampers Baby-Dry Nappy Pants Size 7, 50 Nappies

    50pk · £0.32 each
    £15.95
  • Kiddylicious Fruity Bakes, Apple, Infant Snack, 12 Months+, Multipack, 6 x 22g (132g)

    132g · £24.62/kg
    £3.25
  • Organix Summer Fruits Rice Cake Clouds 7+ Months 40g

    40g · £48.75/kg
    £1.95
  • Milton 30 Antibacterial Surface Wipes

    30pk · £0.12 each
    £3.50
  • Pampers Premium Protection New Baby Size 1, 80 Nappies, 2kg-5kg

    80pk · £0.20 each
    £15.95
  • Kiddylicious Cheesy Flavour Veggie Straws 4 x 12 (48g)

    48g · £67.71/kg
    £3.25
  • Pampers Premium Protection Size 6, 48 Nappies

    48pk · £0.33 each
    £15.95
  • Kiddylicious Strawberry Fruity Bakes 12+ Months

    132g · £24.62/kg
    £3.25
  • Organix Melty Carrot Puffs Organic Baby Finger Food Snack 20g

    20g · £47.50/kg
    £0.95
  • Organix Strawberry Weaning Wands Organic Baby Snacks Puffs 25g 6 months+

    25g · £58.00/kg
    £1.45
  • Huggies® DryNites®, Pyjama Pants, Girl, 4-7 Years (17-30kgs), 10 Pants

    10pk · £0.65 each
    £6.45
  • Kiddylicious Biscotti, Banana, Baby Snack, 7 Months+, Multipack, 6 x 20g

    120g · £27.08/kg
    £3.25
  • Huggies® DryNites®, Pyjama Pants, Boy, 4-7 Years (17-30kgs), 10 Pants

    10pk · £0.65 each
    £6.45
  • Kiddylicious Veggie Straws 12G

    12g · £79.17/kg
    £0.95
  • Pampers Baby-Dry Nappy Pants Size 4, 72 Nappies

    72pk · £0.22 each
    £15.95
  • Organix Jumbo Puffs Banana Toddler Snacks Puffs 25g 12months+

    25g · £58.00/kg
    £1.45
  • Pampers Baby-Dry Nappy Pants Size 6+, 52 Nappies

    52pk · £0.31 each
    £15.95
  • Kiddylicious Apple Soft Biscotti 7+ Months 6 x 20g (120g)

    120g · £27.08/kg
    £3.25
  • Milton Sterilising Fluid 500mL

    500ml · £6.30/L
    £3.15
  • Huggies DryNites Bed Mats - 12

    12pk · £1.26 each
    £15.15

Off to Uni

View all (20)
  • Chicago Town Meat Supreme Pizza Subs 2 x 125g (250g)

    250g · £9.40/kg
    £2.35
  • Pot Noodle Beef & Tomato 90 g

    90g · £10.00/kg
    £0.90
  • Madrí Excepcional 10 x 440ml

    4.4L · £2.98/L
    £13.10
  • Asda All Purpose Cleaning Cloths 10pk

    10pk · £0.11 each
    £1.05
  • Pot Noodle Original Curry 90 g

    90g · £10.00/kg
    £0.90
  • Birds Eye 12 Chicken Dippers 220g

    220g · £16.59/kg
    £3.65
  • Asda Everyday White Shades 4 Rolls

    4pk · £0.61 each
    £2.45
  • Birds Eye Southern Fried Breaded Chicken Popstars 150g

    150g · £24.67/kg
    £3.70
  • Batchelors Pasta 'n' Sauce Cheese, Leek & Ham Flavour Pasta Sachet 99g

    99g · £15.15/kg
    £1.50
  • Frozen Chicago Town Fully Loaded Deep Dish Pepperoni Pizzas 2x155g

    310g · £7.90/kg
    £2.45
  • Starbucks Multiserve Caramel Macchiato Iced Coffee 750ml

    750ml · £5.73/L
    £4.30
  • Shades by Asda Everyday Kitchen Towels 2 Rolls

    2pk · £1.50 each
    £3.00
  • Pot Noodle Chicken & Mushroom 90g

    90g · £10.00/kg
    £0.90
  • Bens Original Chinese Style Microwave Rice 220g

    220g · £6.82/kg
    £1.50
  • Asda Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml

    500ml · £1.70/L
    £0.85
  • Ben's Original Pilau 220g

    220g · £6.82/kg
    £1.50
  • Napolina Penne Pasta 500g

    500g · £3.70/kg
    £1.85
  • Carling Original Lager Beer Can 10 x 440ml

    4.4L · £3.27/L
    £14.40
  • Batchelors Pasta 'n' Sauce Chicken & Mushroom Flavour Pasta Sachet 99g

    99g · £15.15/kg
    £1.50
  • Asda Soft White Toastie Thick Sliced Bread 800g

    800g · £1.13/kg
    £0.90

Autumn Comforts

View all (20)
  • Twinings Strong English Breakfast 80 Tea Bags 250g

    250g · £28.40/kg
    £7.10
  • Asda Tomato & Mascarpone Soup 600G

    600g · £3.75/kg
    £2.25
  • Monin Caramel Syrup 250ml

    250ml · £14.60/L
    £3.65
  • Asda Chunky Minestrone Soup 600g

    600g · £3.75/kg
    £2.25
  • Mug Shot Macaroni Cheese Flavour Pasta 62g

    68g · £8.82/kg
    £0.60
  • Ambrosia Devon Custard Dessert Can 400g

    400g · £5.13/kg
    £2.05
  • Options Belgian Choc 220g

    220g · £30.23/kg
    £6.65
  • Mug Shot Pasta Snack Creamy Cheese 68g

    68g · £8.82/kg
    £0.60
  • ASDA Cottage Pie 800g

    800g · £6.94/kg
    £5.55
  • Twinings Superblends Moment of Calm Spiced Camomile & Vanilla 20 Tea Bags 30g

    30g · £141.67/kg
    £4.25
  • Mug Shot Pasta Snack Tomato & Herb 64g

    64g · £9.38/kg
    £0.60
  • Cadbury Drinking Hot Chocolate 500g

    500g · £11.00/kg
    £5.50
  • Kenco Smooth Instant Coffee 190g

    190g · £53.95/kg
    £10.25
  • Taylors of Harrogate Yorkshire Gold 80 Tea Bags 250g

    250g · £19.60/kg
    £4.90
  • Ovaltine Original 300g

    300g · £17.67/kg
    £5.30
  • Asda Oatie Crumbles 300g

    300g · £2.83/kg
    £0.85
  • ASDA The Bakery Sticky Toffee Puddings 2 x 105g (210g)

    2pk · £1.63 each
    £3.25
  • Asda Chicken & Mushroom Soup 600G

    600g · £3.75/kg
    £2.25
  • ASDA Root Veg Mash 400g

    400g · £4.00/kg
    £1.60
  • Asda Giant Yorkshire Pudding 110g

    110g · £11.73/kg
    £1.29

Indulge In Something Exceptional

View all (20)
  • Exceptional by ASDA Pinot Grigio Trentino 75cl

    750ml · £12.33/L
    £9.25
  • Exceptional by ASDA 12 Italian Inspired Meatballs 340g

    340g · £17.94/kg
    £6.10
  • Asda Extra Special Sea Salt & Chardonnay Wine Vinegar Hand Cooked Crisps 150g

    150g · £12.33/kg
    £1.85
  • Exceptional by Asda 6 Triple Chilli Pork Sausages 400g

    400g · £9.75/kg
    £3.90
  • Asda Extra Special Colombian Roast Coffee Beans 227g

    227g · £21.59/kg
    £4.90
  • Exceptional by Asda Vine Ripened Tomatoes

    4pk · £0.64 each
    £2.55
  • Asda Exceptional White Sourdough Loaf 500g

    500g · £6.00/kg
    £3.00
  • Exceptional by ASDA Spanish Chorizo 225g

    225g · £14.44/kg
    £3.25
  • Exceptional by ASDA Sweet Pointed Peppers

    2pk · £1.03 each
    £2.05
  • Asda Extra Special Frozen Raw & Peeled Jumbo King Prawns 200g

    200g · £29.25/kg
    £5.85
  • Asda Exceptional Manchego DOP 150g

    150g · £32.67/kg
    £4.90
  • Exceptional by Asda 6 Bacon & Maple Syrup Pork Sausages 400g

    400g · £9.75/kg
    £3.90
  • Exceptional by ASDA Malbec 75cl

    750ml · £12.33/L
    £9.25
  • Exceptional by ASDA Mild & Delicate Scottish Smoked Salmon 100g

    100g · £58.50/kg
    £5.85
  • Exceptional by ASDA Aberdeen Angus 8oz Sirloin Steak 227g

    227g · £43.17/kg
    £9.80
  • Exceptional by Asda Classic Coleslaw 300g

    300g · £7.33/kg
    £2.20
  • Exceptional by Asda Chocolate Fudge Cake

    1pk · £4.90 each
    £4.90
  • Exceptional by ASDA British Potatoes 2kg

    2kg · £1.40/kg
    £2.80
  • ASDA Extra Special Prosecco Brut 75cl

    750ml · £13.13/L
    £9.85
  • Exceptional by Asda 14 Dry Cured Oak Smoked Streaky Bacon Rashers 200g

    200g · £22.25/kg
    £4.45

Easy Midweek Meals

View all (20)
  • Birds Eye Garden Peas 375g

    375g · £5.60/kg
    £2.10
  • John West Tuna Chunks in Brine 4 x 132g

    372g · £12.10/kg
    £4.50
  • ASDA Flavourful Lean Beef Steak Mince (Typically Less Than 5% Fat)

    500g · £12.70/kg
    £6.35
  • Asda 3 Crunchy & Fragrant Brown Onions

    3pk · £0.39 each
    £1.16
  • Heinz Chicken Noodle Tinned Soup 400g

    400g · £5.00/kg
    £2.00
  • ASDA Firm & Flavoursome Baby Potatoes 1kg

    1kg · £1.20/kg
    £1.20
  • Dolmio Stir In Pasta Sauce Smoked Bacon & Tomato 150G

    150g · £12.00/kg
    £1.80
  • ASDA Beef Stir-Fry Strips 300g

    300g · £21.67/kg
    £6.50
  • Asda Seasoned Sweet Potato Fries 500g

    500g · £5.40/kg
    £2.70
  • Napolina Spaghetti Pasta 500g

    500g · £3.70/kg
    £1.85
  • ASDA Breaded Chicken Goujons 600g

    600g · £9.83/kg
    £5.90
  • Branston Baked Beans in Tomato Sauce 4 x 410g

    1.64kg · £2.26/kg
    £3.70
  • ASDA White Mushrooms 400g

    400g · £3.98/kg
    £1.59
  • Dolmio Bolognese Original Pasta Sauce 450g

    450g · £6.78/kg
    £3.05
  • Dolmio Bolognese Smooth Tomato Pasta Sauce 450g

    450g · £6.78/kg
    £3.05
  • Dolmio Stir in Pasta Sauce Carbonara 150g

    150g · £14.33/kg
    £2.15
  • ASDA Penne 500g

    500g · £1.70/kg
    £0.85
  • Heinz Beef & Vegetable Chunky Big Soup 400g

    400g · £6.63/kg
    £2.65
  • Asda Fusilli Pasta 500g

    500g · £1.80/kg
    £0.90
  • ASDA British Fluffy & Golden Large Baking Potatoes 4pk

    4pk · £0.23 each
    £0.92

Tickled Pink

View all (6)
  • Swizzels Drumstick Squashies Original Raspberry & Milk Flavour 140g

    140g · £7.50/kg
    £1.05
  • Young's Chip Shop 4 Omega 3 Fish Fillets 400g

    400g · £7.75/kg
    £3.10
  • Pukka Chicken & Mushroom Pie

    212g · £14.62/kg
    £3.10
  • Napolina Rigatoni Pasta 500g

    500g · £3.70/kg
    £1.85
  • Kellogg's Corn Flakes 670g

    670g · £6.42/kg
    £4.30
  • Walkers Classic Pack 20 x 25g

    500g · £13.02/kg
    £6.51

Too Early for Christmas? Never!

View all (6)
  • Ferrero Rocher Chocolate Pralines Gift Box of Chocolate 16 Pieces (200g)

    200g · £43.00/kg
    £8.60
  • Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g

    475g · £12.95/kg
    £6.15
  • Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g

    475g · £12.95/kg
    £6.15
  • Quality Street 550g

    550g · £12.82/kg
    £7.05
  • Terry's Chocolate Orange Milk 157g

    145g · £20.34/kg
    £2.95
  • Celebrations Milk Chocolate Sharing Tub 500g

    500g · £12.30/kg
    £6.15

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • ASDA - Lewisham Supermarket

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo