- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Offers (440)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's British Beef Thick Cut Rump Steak, Taste the Difference 400g
400g · £36.75/kg£14.70GetPro Strawberry Yoghurt 160g
160g · £10.94/kg£1.75Sainsbury's Chinese Crispy Chilli King Prawns Ready Meal Main For 2 300g
300g · £19.67/kg£5.90Sainsbury's Smoky BBQ Chicken 400g
400g · £10.00/kg£4.00Morliny Chicken Sausage 400g
400g · £10.63/kg£4.25Wasabi Sweet Chilli Chicken Yakisoba 450g
450g · £14.22/kg£6.40Lurpak Unsalted Butter 200g
200g · £17.75/kg£3.55Sainsbury's Chicken Madras 400g
400g · £12.50/kg£5.00Charlie Bigham's Meatballs Al Forno 650g
650g · £18.69/kg£12.15Sainsbury's British Diced Chicken Breasts 640g
640g · £9.92/kg£6.35Sainsbury's All Day Breakfast Sandwich
1pk · £3.65 each£3.65Sainsbury's Brussels Style Pâté with Garlic 170g
170g · £10.00/kg£1.70Sainsbury's 30 Days Matured British Beef Ribeye Steak, Taste the Difference 285g
285g · £46.14/kg£13.15Sainsbury's 6 Corned Beef Slices 175g
175g · £26.29/kg£4.60Activia Natural High Protein Probiotic Yoghurt, 400g
400g · £6.25/kg£2.50Dairylea Dunkers Jumbo Tubes Cheese Snacks Pack x6 246g
246g · £18.50/kg£4.55Sainsbury's Taste the Difference Baby Vegetable Stir Fry 220g
220g · £15.23/kg£3.35Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 750g
750g · £11.80/kg£8.85Sainsbury's Chicken Chow Mein 400g
400g · £12.25/kg£4.90Sainsbury's Tiger Loaf Bread, Taste the Difference 800g
800g · £2.50/kg£2.00Tariq Halal Fresh Grade A Chicken Mini Fillets
500g · £14.10/kg£7.05Sainsbury's Beef Hotpot 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's 12 Medium British Free Range Eggs
12pk · £0.27 each£3.25Sainsbury's Crispy Sweet & Sour Chicken with Egg Fried Rice 400g
400g · £12.25/kg£4.90Sainsbury's Stamford Street Co. 2 Salmon Fillets 240g
240g · £16.25/kg£3.90Sainsbury's Brioche Burger Buns, Taste the Difference x4
4pk · £0.53 each£2.10Sainsbury's British Mature Grated Cheddar Cheese 250g
250g · £15.00/kg£3.75Sainsbury's Extra Mature British Cheddar 400g
400g · £8.63/kg£3.45Sainsbury's Taste the Difference Vivaldi Baking Potatoes
4pk · £0.56 each£2.25Sainsbury's 6 Bake at Home White Petits Pains 300g
6pk · £6.00/kg£1.80Sainsbury's British Chicken Drumsticks 1kg
1kg · £2.80/kg£2.80Sainsbury's Chicken Tikka Bites 150g
150g · £24.00/kg£3.60Sainsbury's Pak Choi 250g
250g · £8.40/kg£2.10
Save with Nectar Prices
Mr Kipling Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Maltesers White Chocolate Gift Box 88g
88g · £36.93/kg£3.25£1.75 Nectar Price (£19.89/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Maltesers White Chocolate Bag 126g
126g · £34.92/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£21.43/kg)Fanta Lemon 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Walkers Wotsits Giants Snacks Sweet & Spicy Sharing Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Dr Pepper Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Country Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk 4 x 19.5g Caramel Freddo Chocolate Bar
78g · £21.15/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£12.82/kg)Fanta Orange 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Victoria Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Cadbury Brunch 4 x 26g Light Orange Chocolate Cereal Bars
104g · £17.79/kg£1.85belVita Soft Bakes Breakfast Apricot Filled 250g
250g · £13.80/kg£3.45Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
Autumn is here
Costa Coffee Smooth Medium Blend Instant Coffee 190g
190g · £48.42/kg£9.20Walkers Wavy Worcester Sauce Ridged Sharing Crisps 140g
140g · £15.00/kg£2.10Walkers Wavy Sticky Teriyaki Ridged Sharing Crisps 140g
140g · £15.00/kg£2.10Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Fox's Fabulous Triple Chocolate Cookies 180g
180g · £18.89/kg£3.40Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4
4pk · £0.36 each£1.45Sainsbury's Three Cheese Pasta Bake 750g
750g · £7.93/kg£5.95Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Fox's Party Rings 125g
125g · £10.40/kg£1.30Sainsbury's British Potato Carrot & Swede Mash 400g
400g · £5.63/kg£2.25Sainsbury's Pancetta & Three Cheese Carbonara Ready Meal For 1, Taste the Difference 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Sainsbury's Chicken Pesto Pasta 400g
400g · £9.88/kg£3.95Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)
7pk · £19.14/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Taste the Difference Chocolate Chunk Scottish Shortbread 175g
175g · £21.71/kg£3.80
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Sainsbury's Festive Edition Bourbon Twists with a Tiramisù Flavour Filling 150g
150g · £5.33/kg£0.80Sainsbury's Festive Edition Malted Milk Twists 150g
150g · £5.33/kg£0.80Sainsbury's Cinnamon Spice and All Things Nice Biscuits 200g
200g · £4.00/kg£0.80Fox's Viennese Biscuit Selection 350g
350g · £21.43/kg£7.50Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Sainsbury's Free From 4 Mini Yule Logs 176g
176g · £19.03/kg£3.35Oreo 6 White Enrobed 246g
246g · £9.76/kg£2.40Sainsbury's Taste the Difference 6 Stollen Slices 200g
6pk · £23.75/kg£4.75M&M's Multipack Crispy Chocolate Santa 5 x 29g
5pk · £23.10/kg£3.35Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g
70g · £22.14/kg£1.55Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50
Autumn Flavours
Sainsbury's Taste the Difference Masala Spiced Cauliflower Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Starbucks Holiday Edition White Chocolate Mocha Flavour Chilled Coffee 750ml
750ml · £5.53/L£4.15Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Tideford Organics Mexican Style Corn & Red Pepper 560g
560g · £6.52/kg£3.65Guinness Guinness Ale & Steak Pie Mix 40g
40g · £21.25/kg£0.85Sainsbury's Taste the Difference Moroccan Style Chicken & Chickpea Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Sainsbury's Taste the Difference Discovery Slow-Cooked Tuscan Style Pork Belly with Beans 688g
688g · £12.35/kg£8.50Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65Sainsbury's Taste the Difference Carrot & Honey Roast Parsnip Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Sainsbury's British Cooking Pumpkin
1pk · £1.45 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Jamaican Jerk Style Chicken Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Yorkshire Provender Thai Green Chicken Noodle 560g
560g · £6.52/kg£3.65Sainsbury's Chocolate & Pistachio Sticky Buns 165g
165g · £30.00/kg£4.95Pukka All Steak
500g · £11.00/kg£5.50
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 750g
750g · £9.31/kg25% off£6.98£9.30Sainsbury's Taste the Difference Pistachio & Milk Chocolate Cookies 200g
200g · £12.20/kg25% off£2.44£3.25Sainsbury's Taste the Difference Quadruple Chocolate Cookies 200g
200g · £13.90/kg25% off£2.78£3.70Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans
200g · £8.65/kg25% off£1.73£2.30Sainsbury's Taste the Difference Stem Ginger Cookies 200g
200g · £13.90/kg25% off£2.78£3.70Sainsbury's Taste the Difference Fish Pie 800g
800g · £8.95/kg25% off£7.16£9.55Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 800g
800g · £8.73/kg25% off£6.98£9.30Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Pave Rolls, Taste the Difference x4 300g
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g
472g · £9.45/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Authentic Greek Yogurt 500g
500g · £4.58/kg25% off£2.29£3.05Sainsbury's Taste the Difference Chicken Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80The Spice Tailor Southern Pepper Curry 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Thai Red Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sharwood's 8 Plain Poppadoms
8pk · £40.97/kg£2.95Tilda Microwave Fragrant Jasmine Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sharwood's 2 Garlic & Coriander Flame-Baked Naans
2pk · £10.19/kg£2.65Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's Peeled Coldwater Prawns MSC 150g
150g · £33.33/kg3 for £12£5.00Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45The Spice Tailor Spicy Bengali Jalfrezi 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20The Spice Tailor Delicate Korma Curry 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Classics Sticky Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25The Spice Tailor Classic Balti Curry 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Classics White & Wholegrain Basmati Rice Blend 250g
250g · £4.80/kg£1.20The Spice Tailor Rustic Rogan Josh 300g
300g · £17.33/kg£5.20
Spooky Season
HARIBO Bone Shakers 160g
160g · £7.81/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Ghoulish Ghosts with a Caramel Crème Filling 72g
72g · £22.92/kg£1.65Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.35 each£2.35Sainsbury's Home Mini Pumpkins Assortment
£4.00Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65Sainsbury's Monster Islands Sour Seas 170g
170g · £7.94/kg£1.35The Toffee Apple Co. Toffee Apple
1pk · £1.00 each£1.00The Toffee Apple Co. Milk Chocolate Apple with Marshmallows
1pk · £1.00 each£1.00Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Milk Chocolate Popping Candy Eyeballs 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Brain Teasers 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Fizzy Watermelon Witches 130g
130g · £9.62/kg£1.25Kinder 18 Mini Chocolate 120g
120g · £33.33/kg£4.00Sainsbury's Gruesome Ghost & Bat Sprinkles 75g
75g · £20.67/kg£1.55Sainsbury's Baby Ghost Munchkin Pumpkin
350g · £4.14/kg£1.45The Toffee Apple Co. Dark Chocolate with Salted Caramel
1pk · £1.00 each£1.00Sainsbury's Home Purple Skull String Lights
£5.00Sainsbury's Home Small Light Up Ghost
£3.00
Meal Deals & Bundles
Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 4)
£13.00