Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Sainsbury's Supermarket - Clapham Common

Allergens and info

1.60 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Earn with Nectar

    Earn points on your order. Link or sign up now.

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Offers (491)

  • 0

    Coca-Cola Zero sugar 8 x 330ml

    2.64L · £1.42/L

    £2 off

    £3.75

    £5.75

  • 0

    Arla Lacto Free Semi Skimmed Milk Drink 1 Litre

    1L · £1.35/L

    £0.80 off

    £1.35

    £2.15

  • 0

    Sainsbury's British Diced Chicken Breast 400g

    400g · £13.38/kg

    3 for £12

    £5.35

  • 0

    Sainsbury's British or Irish 20% Fat Beef Mince 500g

    500g · £10.00/kg

    3 for £12

    £5.00

  • 0

    Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 320g

    320g · £16.56/kg

    3 for £12

    £5.30

  • 0

    Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg

    25% off

    £2.10

    £2.80

  • 0

    Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g

    100g · £12.50/kg

    £1.25 off

    £1.25

    £2.50

  • 0

    Andrex Ultimate Quilts 9 Rolls

    9pk · £0.63 each

    £1.05 off

    £5.70

    £6.75

  • 0

    Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Sharing Bag Crisps 150g

    150g · £12.33/kg

    £0.90 off

    £1.85

    £2.75

  • 0

    Sainsbury's British or Irish 5% Fat 12 Beef Meatballs 350g

    350g · £15.14/kg

    3 for £12

    £5.30

  • 0

    Sainsbury's ASC Scottish Mild Smoked Salmon 100g (Ready to Eat)

    100g · £53.00/kg

    3 for £12

    £5.30

  • 0

    Sainsbury's British Chicken Thighs 1kg

    1kg · £4.25/kg

    3 for £12

    £4.25

  • 0

    Coca-Cola Zero Sugar 2L Bottle

    2L · £0.88/L

    £1 off

    £1.75

    £2.75

  • 0

    Cravendale Semi Skimmed 1L

    1L · £1.40/L

    £0.60 off

    £1.40

    £2.00

  • 0

    McCain Crispy French Fries 900g

    900g · £2.22/kg

    £1.50 off

    £2.00

    £3.50

  • 0

    Sainsbury's Taste the Difference Authentic Greek Yogurt 500g

    500g · £4.58/kg

    25% off

    £2.29

    £3.05

  • 0

    Sainsbury's Baby Leaf Spinach 200g

    200g · £7.00/kg

    £0.40 off

    £1.40

    £1.80

  • 0

    Highland Spring Eco Bottle Still Spring Water 1.5 Litre

    1.5L · £0.67/L

    £0.30 off

    £1.00

    £1.30

  • 0

    Sainsbury's British 7% Fat Turkey Mince 500g

    500g · £9.30/kg

    3 for £12

    £4.65

  • 0

    Sainsbury's Breaded MSC Cod Fillets x2 300g

    300g · £14.17/kg

    3 for £12

    £4.25

  • View all (491)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Sainsbury's SO Organic 20% Fat British Lamb Mince 400g

    400g · £20.88/kg
    £8.35
  • Sainsbury's Just Cook 21 Day Matured Beef Steaks 300g

    300g · £26.00/kg
    £7.80
  • Sainsbury's Shepherd's Pie 750g

    750g · £7.67/kg
    £5.75
  • Arla Skyr Natural Icelandic Style Yogurt 1kg

    1kg · £4.05/kg
    £4.05
  • Alterego Original Cottage Cheese 200g

    200g · £10.25/kg
    £2.05
  • Sainsbury's Mixed Leaf Salad 200g

    180g · £12.22/kg
    £2.20
  • Gosh! Moroccan Spiced Falafel with Sweet Dates, Lemon & Parsley 171g

    171g · £14.91/kg
    £2.55
  • Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 403g

    403g · £17.87/kg
    £7.20
  • Sainsbury's Itc Chorizo Crumb 120g

    120g · £27.92/kg
    £3.35
  • Sainsbury's Jubilee Large Vine Tomatoes, Taste the Difference 450g

    450g · £5.67/kg
    £2.55
  • Sainsbury's British or Irish 5% Fat Beef Mince 750g

    750g · £10.87/kg
    £8.15
  • Sainsbury's Double Gloucester 250g

    250g · £13.40/kg
    £3.35
  • Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g

    400g · £13.75/kg
    £5.50
  • Sainsbury's 30 Days Matured British Beef Ribeye Steak, Taste the Difference 285g

    285g · £46.14/kg
    £13.15
  • Sainsbury's Coq Au Vin, Taste the Difference Ready Meal For 1 400g

    400g · £10.75/kg
    £4.30
  • Applewood Plant Based Block 200g

    200g · £16.75/kg
    £3.35
  • Sainsbury's Sweet & Sour Chicken with Egg Fried Rice 400g

    400g · £12.25/kg
    £4.90
  • Sainsbury's 2 Boneless Scottish Salmon Fillets 240g

    240g · £25.83/kg
    £6.20
  • Sainsbury's 8 Plain Tortilla Wraps 496g

    8pk · £3.33/kg
    £1.65
  • Arla Protein Raspberry 200g

    200g · £8.75/kg
    £1.75
  • Sainsbury's Taste the Difference 18 Pork Cocktail Sausages 270g

    270g · £15.00/kg
    £4.05
  • Sainsbury's Blackberries 150g

    150g · £22.00/kg
    £3.30
  • Sainsbury's Grated Mozzarella 250g

    250g · £15.00/kg
    £3.75
  • Sainsbury's So Organic 12 Free Range British Eggs Mixed Sizes 646g

    12pk · £8.59/kg
    £5.55
  • Sainsbury's Chilli Con Carne 400g

    400g · £9.88/kg
    £3.95
  • Sainsbury's Swiss Mature Reserve Gruyere Cheese, Taste the Difference 200g

    200g · £31.00/kg
    £6.20
  • Sainsbury's ASC Scottish Mild Smoked Salmon 100g (Ready to Eat)

    100g · £53.00/kg
    3 for £12
    £5.30
  • Sainsbury's Plant Pioneers Southern Fried 'No Chicken' Goujons 190g

    190g · £14.47/kg
    £2.75
  • Sainsbury's Just Cook Teriyaki Chicken Thigh Fillets 380g

    380g · £13.16/kg
    £5.00
  • Biotiful Gut Health Kefir Protein Original 250g

    250g · £8.80/kg
    £2.20
  • Sainsbury's Organic British Beef Mince 5% Fat 500g

    500g · £23.00/kg
    £11.50
  • Arla Skyr Natural Icelandic Style Yogurt 450g

    450g · £6.11/kg
    £2.75
  • Sainsbury's Stamford Street Co. 10 Free Range Mixed Size British Eggs 536g

    10pk · £4.01/kg
    £2.15
  • Sainsbury's Smoked 2 Gammon Steaks 450g

    450g · £12.89/kg
    £5.80
  • Sainsbury's Tenderstem Broccoli 200g

    200g · £14.25/kg
    £2.85
  • The Happy Egg Co. Free Range 10 Large

    10pk · £0.51 each
    £5.05
  • Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g

    560g · £5.18/kg
    £0.75 off
    £2.90£3.65
  • Sainsbury's Sweet Peppers

    3pk · £0.77 each
    £2.30
  • Charlie Bigham's Cottage Pie 325g

    325g · £23.69/kg
    £7.70

Save with Nectar Prices

View all (24)
  • Mr Kipling Pies

    6pk · £0.58 each
    £3.50
    £1.75 Nectar Price (£0.29 each)
  • Mr Kipling 8 Angel Slices

    8pk · £0.38 each
    £3.00
    £2.00 Nectar Price (£0.25 each)
  • Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g

    130g · £19.23/kg
    £2.50
    £1.35 Nectar Price (£10.38/kg)
  • Maltesers White Chocolate Gift Box 88g

    88g · £36.93/kg
    £3.25
    £1.75 Nectar Price (£19.89/kg)
  • Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar

    72g · £22.92/kg
    £1.65
    £1.00 Nectar Price (£13.89/kg)
  • Galaxy Milk Chocolate Bar 180g

    180g · £18.33/kg
    £3.30
    £2.50 Nectar Price (£13.89/kg)
  • Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g

    195g · £22.56/kg
    £4.40
    £2.70 Nectar Price (£13.85/kg)
  • Fanta Lemon 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Dr Pepper 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies

    6pk · £0.58 each
    £3.50
    £1.75 Nectar Price (£0.29 each)
  • Mr Kipling 6 Bakewell Slices

    6pk · £0.54 each
    £3.25
    £1.47 Nectar Price (£0.25 each)
  • Walkers Wotsits Giants Snacks Sweet & Spicy Sharing Crisps 130g

    130g · £19.23/kg
    £2.50
    £1.35 Nectar Price (£10.38/kg)
  • Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g

    72g · £22.92/kg
    £1.65
    £1.00 Nectar Price (£13.89/kg)
  • Maltesers White Chocolate Bag 126g

    126g · £34.92/kg
    £4.40
    £2.70 Nectar Price (£21.43/kg)
  • Dr Pepper Zero 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Mr Kipling 6 Country Slices

    6pk · £0.54 each
    £3.25
    £1.47 Nectar Price (£0.25 each)
  • Cadbury Dairy Milk 4 x 19.5g Caramel Freddo Chocolate Bar

    78g · £21.15/kg
    £1.65
    £1.00 Nectar Price (£12.82/kg)
  • Fanta Orange 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Mr Kipling 6 Victoria Slices

    6pk · £0.54 each
    £3.25
    £1.47 Nectar Price (£0.25 each)
  • Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g

    88g · £18.75/kg
    £1.65
    £1.00 Nectar Price (£11.36/kg)

Meal deals

View all (5)
  • Lunch Meal Deal

    For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk
    £5.50
  • TTD Pasta and Sauce for £5.50

    For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk
    £5.50
  • Premium Lunch Meal Deal

    For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk
    £6.50
  • Taste the Difference Dine in for two

    For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk
    £18.00
  • Taste the Difference Dine in for 2

    For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk
    £18.00

Grab and Go Snacks

View all (4)
  • Cadbury Brunch 4 x 26g Light Orange Chocolate Cereal Bars

    104g · £17.79/kg
    £1.85
  • belVita Soft Bakes Breakfast Apricot Filled 250g

    250g · £13.80/kg
    £3.45
  • Philadelphia Garlic & Herbs 165g

    165g · £17.27/kg
    £2.85
  • Philadelphia Light 165g

    165g · £17.27/kg
    £2.85

Autumn is here

View all (30)
  • Costa Coffee Smooth Medium Blend Instant Coffee 190g

    190g · £48.42/kg
    £9.20
  • Walkers Wavy Worcester Sauce Ridged Sharing Crisps 140g

    140g · £15.00/kg
    £2.10
  • Walkers Wavy Sticky Teriyaki Ridged Sharing Crisps 140g

    140g · £15.00/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g

    400g · £9.50/kg
    £3.80
  • Sainsbury's British Baking Potatoes

    4pk · £0.21 each
    £0.85
  • Fox's Fabulous Triple Chocolate Cookies 180g

    180g · £18.89/kg
    £3.40
  • Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4

    4pk · £0.36 each
    £1.45
  • Sainsbury's Three Cheese Pasta Bake 750g

    750g · £7.93/kg
    £5.95
  • Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g

    395g · £12.66/kg
    £5.00
  • Fox's Party Rings 125g

    125g · £10.40/kg
    £1.30
  • Sainsbury's British Potato Carrot & Swede Mash 400g

    400g · £5.63/kg
    £2.25
  • Sainsbury's Pancetta & Three Cheese Carbonara Ready Meal For 1, Taste the Difference 375g

    375g · £14.67/kg
    £5.50
  • Sainsbury's Sausages & Mash 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Sainsbury's British Asparagus Tips 125g

    100g · £23.00/kg
    £2.30
  • Sainsbury's Chicken Pesto Pasta 400g

    400g · £9.88/kg
    £3.95
  • Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)

    7pk · £19.14/kg
    £2.80
  • Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g

    345g · £14.49/kg
    £5.00
  • Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g

    240g · £6.88/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g

    375g · £14.67/kg
    £5.50
  • Sainsbury's Taste the Difference Chocolate Chunk Scottish Shortbread 175g

    175g · £21.71/kg
    £3.80

Why Wait For Christmas?

View all (23)
  • KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)

    8pk · £15.10/kg
    £2.50
  • Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g

    475g · £19.26/kg
    £9.15
  • Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g

    475g · £19.26/kg
    £9.15
  • Celebrations Milk Chocolate Tub 500g

    500g · £18.30/kg
    £9.15
  • Quality Street 550g

    550g · £16.64/kg
    £9.15
  • Sainsbury's Festive Edition Bourbon Twists with a Tiramisù Flavour Filling 150g

    150g · £5.33/kg
    £0.80
  • Sainsbury's Festive Edition Malted Milk Twists 150g

    150g · £5.33/kg
    £0.80
  • Sainsbury's Cinnamon Spice and All Things Nice Biscuits 200g

    200g · £4.00/kg
    £0.80
  • Fox's Viennese Biscuit Selection 350g

    350g · £21.43/kg
    £7.50
  • Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition

    154g · £11.69/kg
    £1.80
  • Sainsbury's Free From 4 Mini Yule Logs 176g

    176g · £19.03/kg
    £3.35
  • Oreo 6 White Enrobed 246g

    246g · £9.76/kg
    £2.40
  • Sainsbury's Taste the Difference 6 Stollen Slices 200g

    6pk · £23.75/kg
    £4.75
  • M&M's Multipack Crispy Chocolate Santa 5 x 29g

    5pk · £23.10/kg
    £3.35
  • Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g

    29g · £24.14/kg
    £0.10 off
    £0.70£0.80
  • Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g

    5pk · £3.45/kg
    £0.60 off
    £2.50£3.10
  • Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar

    100g · £22.00/kg
    £2.20
  • Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g

    70g · £22.14/kg
    £1.55
  • Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g

    110g · £20.91/kg
    £2.30
  • Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g

    74g · £29.73/kg
    £2.20

Autumn Flavours

View all (20)
  • Sainsbury's Taste the Difference Masala Spiced Cauliflower Soup 600g

    600g · £4.25/kg
    25% off
    £2.55£3.40
  • Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)

    4pk · £24.48/kg
    £2.35
  • Starbucks Holiday Edition White Chocolate Mocha Flavour Chilled Coffee 750ml

    750ml · £5.53/L
    £4.15
  • Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g

    600g · £4.43/kg
    25% off
    £2.66£3.55
  • Califia Farms Limited Edition Oat Pumpkin Spice Barista Blend 1L

    1L · £3.10/L
    £3.10
  • Tideford Organics Mexican Style Corn & Red Pepper 560g

    560g · £6.52/kg
    £3.65
  • Guinness Guinness Ale & Steak Pie Mix 40g

    40g · £21.25/kg
    £0.85
  • Sainsbury's Taste the Difference Moroccan Style Chicken & Chickpea Soup 600g

    600g · £4.43/kg
    25% off
    £2.66£3.55
  • Sainsbury's Taste the Difference Discovery Slow-Cooked Tuscan Style Pork Belly with Beans 688g

    688g · £12.35/kg
    £8.50
  • Sainsbury's British Munchkin Pumpkin

    100g · £14.50/kg
    £1.45
  • Alpro Barista Cinnamon Roll Dairy Free Drink 1L

    1L · £2.55/L
    £2.55
  • Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g

    560g · £5.18/kg
    £0.75 off
    £2.90£3.65
  • Sainsbury's Taste the Difference Carrot & Honey Roast Parsnip Soup 600g

    600g · £4.25/kg
    25% off
    £2.55£3.40
  • Sainsbury's British Cooking Pumpkin

    1pk · £1.45 each
    £1.45
  • Sainsbury's Taste the Difference Jamaican Jerk Style Chicken Soup 600g

    600g · £4.25/kg
    25% off
    £2.55£3.40
  • Yorkshire Provender Thai Green Chicken Noodle 560g

    560g · £6.52/kg
    £3.65
  • Yorkshire Provender Cauliflower, Cheese & Kale 560g

    560g · £6.52/kg
    £3.65
  • Sainsbury's Chicken, Nduja & Kale Soup, Autumn Edition, Taste the Difference 600g

    600g · £5.67/kg
    £3.40
  • Sainsbury's Taste the Difference Creamy Butternut Squash Risotto Soup 600g

    600g · £5.67/kg
    £3.40
  • Pukka All Steak

    500g · £11.00/kg
    £5.50

Save 25% on Selected Taste The Difference

View all (96)
  • Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g

    600g · £3.38/kg
    25% off
    £2.03£2.70
  • Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 750g

    750g · £9.31/kg
    25% off
    £6.98£9.30
  • Sainsbury's Taste the Difference Pistachio & Milk Chocolate Cookies 200g

    200g · £12.20/kg
    25% off
    £2.44£3.25
  • Sainsbury's Taste the Difference Quadruple Chocolate Cookies 200g

    200g · £13.90/kg
    25% off
    £2.78£3.70
  • Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans

    200g · £8.65/kg
    25% off
    £1.73£2.30
  • Sainsbury's Taste the Difference Stem Ginger Cookies 200g

    200g · £13.90/kg
    25% off
    £2.78£3.70
  • Sainsbury's Taste the Difference Fish Pie 800g

    800g · £8.95/kg
    25% off
    £7.16£9.55
  • Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 800g

    800g · £8.73/kg
    25% off
    £6.98£9.30
  • Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Pave Rolls, Taste the Difference x4 300g

    4pk · £0.45 each
    25% off
    £1.80£2.40
  • Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g

    2pk · £0.90 each
    25% off
    £1.80£2.40
  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80
  • TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g

    455g · £9.80/kg
    25% off
    £4.46£5.95
  • TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g

    484g · £9.21/kg
    25% off
    £4.46£5.95
  • TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g

    480g · £9.29/kg
    25% off
    £4.46£5.95
  • TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g

    472g · £9.45/kg
    25% off
    £4.46£5.95
  • Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1L

    1L · £2.81/L
    25% off
    £2.81£3.75
  • Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g

    340g · £7.62/kg
    25% off
    £2.59£3.45
  • Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g

    200g · £9.95/kg
    25% off
    £1.99£2.65
  • Sainsbury's Taste the Difference Authentic Greek Yogurt 500g

    500g · £4.58/kg
    25% off
    £2.29£3.05
  • Sainsbury's Taste the Difference Chicken Gravy Granules 200g

    200g · £9.95/kg
    25% off
    £1.99£2.65

Dine In Like You're Dining Out

View all (20)
  • The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g

    250g · £4.80/kg
    £1.20
  • Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g

    640g · £9.06/kg
    £5.80
  • The Spice Tailor Southern Pepper Curry 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • The Spice Tailor Thai Red Curry 275g

    275g · £18.36/kg
    £5.05
  • Sharwood's 8 Plain Poppadoms

    8pk · £40.97/kg
    £2.95
  • Tilda Microwave Fragrant Jasmine Rice 250g

    250g · £5.00/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Large King Prawns 150g

    150g · £25.00/kg
    £3.75
  • Sharwood's 2 Garlic & Coriander Flame-Baked Naans

    2pk · £10.19/kg
    £2.65
  • Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g

    640g · £12.19/kg
    £7.80
  • Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g

    320g · £10.78/kg
    £3.45
  • The Spice Tailor Spicy Bengali Jalfrezi 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g

    250g · £4.80/kg
    £1.20
  • The Spice Tailor Delicate Korma Curry 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • Tilda Classics Sticky Rice 250g

    250g · £5.00/kg
    £1.25
  • The Spice Tailor Classic Balti Curry 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g

    300g · £6.67/kg
    £2.00
  • The Spice Tailor Japanese Katsu Curry 245g

    245g · £20.82/kg
    £5.10
  • Tilda Classics White & Wholegrain Basmati Rice Blend 250g

    250g · £4.80/kg
    £1.20

Spooky Season

View all (20)
  • HARIBO Bone Shakers 160g

    160g · £7.81/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Milk Chocolate Ghoulish Ghosts with a Caramel Crème Filling 72g

    72g · £22.92/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Carving Pumpkin

    1pk · £2.35 each
    £2.35
  • Sainsbury's Home Mini Pumpkins Assortment

    £4.00
  • Sainsbury's Sour Spiders 130g

    130g · £9.62/kg
    £1.25
  • Decorated White Chocolate Lollipop 27g

    27g · £46.30/kg
    £1.25
  • Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g

    154g · £10.71/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Monster Islands Sour Seas 170g

    170g · £7.94/kg
    £1.35
  • The Toffee Apple Co. Toffee Apple

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • The Toffee Apple Co. Milk Chocolate Apple with Marshmallows

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g

    170g · £7.94/kg
    £1.35
  • Sainsbury's Milk Chocolate Popping Candy Eyeballs 75g

    75g · £22.00/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Brain Teasers 130g

    130g · £9.62/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Fizzy Watermelon Witches 130g

    130g · £9.62/kg
    £1.25
  • Kinder 18 Mini Chocolate 120g

    120g · £33.33/kg
    £4.00
  • Sainsbury's Gruesome Ghost & Bat Sprinkles 75g

    75g · £20.67/kg
    £1.55
  • Cake Décor Limited Edition Halloween Sprinkles 126g

    126g · £13.89/kg
    £1.75
  • Cake Décor Limited Edition Edible Blood 90g

    90g · £18.33/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Baby Ghost Munchkin Pumpkin

    350g · £4.14/kg
    £1.45
  • The Toffee Apple Co. Dark Chocolate with Salted Caramel

    1pk · £1.00 each
    £1.00

Meal Deals & Bundles

  • Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 4)

    £13.00

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Sainsbury's Supermarket - Clapham Common

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo