Skip to:ContentFooter
Deliveroo
  • Offers
    Offers
  • Save with Nectar Prices
    Save with Nectar Prices
  • Meal Deals
    Meal Deals
  • Grab and Go Snacks
    Grab and Go Snacks
  • Autumn is here
    Autumn is here
  • Why Wait For Christmas?
    Why Wait For Christmas?
  • Autumn Flavours
    Autumn Flavours
  • Save 25% on Selected Taste The Difference
    Save 25% on Selected Taste The Difference
  • Dine In Like You're Dining Out
    Dine In Like You're Dining Out
  • Spooky Season
    Spooky Season
  • Meal Deals & Bundles
    Meal Deals & Bundles
  • Fruit
    Fruit
  • Vegetables
    Vegetables
  • Salad & Herbs
    Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
    Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
    Cheese
  • Yoghurt
    Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
    Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
    Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
    Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
    Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
    Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
    Desserts
  • Ice Cream
    Ice Cream
  • Frozen
    Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
    Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
    Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
    Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
    Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
    Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
    Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
    Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
    Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
    Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
    Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
    Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
    Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
    Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
    Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
    Jams, Honey, Spreads
  • Baby
    Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
    Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
    Pet
  • Sexual Wellness
    Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
    Beauty & Toiletries
  • Health Care
    Health Care
  • Flowers
    Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
    Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
    Tobacco & Vaping

Lettuce & Salad Bags

  • Sainsbury's Wild Rocket 60g

    60g · £20.83/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Hearts of Romaine

    2pk · £0.73 each
    £1.45
  • Sainsbury's Sweet Leaf Salad 250g

    250g · £4.60/kg
    £1.15
  • Sainsbury's Butterhead Salad 80g

    90g · £13.89/kg
    £1.25
  • Sainsbury's SO Organic Little Gem Lettuce

    1pk · £2.10 each
    £2.10
  • Sainsbury's Spinach, Watercress & Rocket Salad 80g

    100g · £17.00/kg
    £1.70
  • Sainsbury's Baby Leaf Spinach 200g

    200g · £7.00/kg
    £0.40 off
    £1.40£1.80
  • Sainsbury's Little Gem Lettuce

    2pk · £0.63 each
    £1.25
  • Sainsbury's Sweet Gem Lettuce

    2pk · £0.70 each
    £1.40
  • Sainsbury's Mixed Leaf Salad 200g

    180g · £12.22/kg
    £2.20
  • Sainsbury's Bistro Salad 150g

    150g · £11.33/kg
    £1.70
  • Sainsbury's Italian Style Salad 100g

    100g · £17.00/kg
    £1.70
  • Sainsbury's Iceberg Lettuce 200g

    200g · £5.25/kg
    £1.05
  • Sainsbury's Lambs Lettuce 60g

    60g · £20.83/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Watercress 80g

    80g · £21.25/kg
    £1.70
  • Sainsbury's Baby Leaf Salad 90g

    90g · £13.89/kg
    £1.25
  • Sainsbury's British Salad Cress

    20g · £25.00/kg
    £0.50
  • Sainsbury's Italian Style Salad 180g

    160g · £13.75/kg
    £2.20
  • Sainsbury's Round Lettuce

    1pk · £1.20 each
    £1.20
  • Florette Crispy 140g

    140g · £12.14/kg
    £1.70
  • Sainsbury's Red Mini Cos Lettuce

    2pk · £0.70 each
    £1.40
  • Sainsbury's SO Organic Young Spinach 200g

    200g · £13.75/kg
    £2.75
  • Sainsbury's Young Spinach 260g

    260g · £7.31/kg
    £1.90
  • Sainsbury’s Spinach, SO Organic 100g

    100g · £18.00/kg
    £1.80
  • Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g

    120g · £11.67/kg
    £1.40
  • Sainsbury's Iceberg Lettuce

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Sainsbury's Super Veg & Seed Mix 350g

    350g · £9.29/kg
    £3.25
  • Florette Mixed 125g

    125g · £11.20/kg
    £1.40

Fresh Herbs

  • Sainsbury's Basil 30g

    30g · £28.00/kg
    £0.84
  • Sainsbury's Flat Leaf Parsley 100g

    100g · £13.50/kg
    £1.35
  • Sainsbury's Flat Leaf Parsley 30g

    30g · £28.00/kg
    £0.84
  • Sainsbury's Mint 30g

    30g · £23.33/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Dill 20g

    20g · £35.00/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Thyme 20g

    20g · £45.00/kg
    £0.90
  • Sainsbury's Chives 20g

    20g · £55.00/kg
    £1.10
  • Sainsbury's Parsley 6g

    6g · £208.33/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Thai Basil 20g

    20g · £52.50/kg
    £1.05
  • Sainsbury's 4 Lime Leaves

    4pk · £0.59 each
    £2.35
  • Sainsbury's Tarragon 20g

    20g · £35.00/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Curly Leaf Parsley 30g

    30g · £23.33/kg
    £0.70
  • Sainsbury's 10 Bay Leaves

    10pk · £0.09 each
    £0.90
  • Sainsbury's Sage 20g

    20g · £35.00/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Fresh Oregano 20g

    20g · £40.00/kg
    £0.80
  • Sainsbury's Coriander 100g

    100g · £15.50/kg
    £1.55
  • Sainsbury's Coriander 30g

    30g · £28.00/kg
    £0.84
  • Sainsbury's Rosemary 20g

    20g · £35.00/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Basil

    1pk · £2.20 each
    £2.20

Dressings & Croutons

  • Sainsbury's Oven Baked Garlic & Herb Croutons 100g

    100g · £16.00/kg
    £1.60
  • Newman's Own Dressing & Dip Ranch 250ml

    250ml · £12.20/L
    £3.05
  • Heinz Salad Cream Original 425g

    425g · £10.00/kg
    £4.25
  • Sainsbury's Caesar Dressing 150ml

    150ml · £11.33/L
    £1.70
  • Sainsbury's Caesar Dressing 150ml

    150ml · £11.33/L
    £1.70
  • Hellmann's Real Thousand Island Salad Dressing & Dip 250ml

    250ml · £10.60/L
    £2.65
  • Osem Mini Croutons 400g

    400g · £9.13/kg
    £3.65
  • Pizza Express House Light Dressing 235ml

    235ml · £16.60/L
    £3.90
  • Pizza Express Honey & Mustard Dressing 235ml

    235ml · £16.60/L
    £3.90
  • Sainsbury's Sea Salt & Black Pepper Croutons 100g

    100g · £16.00/kg
    £1.60
  • Sainsbury's Taste the Difference French Style Dressing 255ml

    255ml · £12.55/L
    £3.20
  • Newman's Own Dressing & Dip Italian 250ml

    250ml · £12.20/L
    £3.05
  • Sainsbury's Taste the Difference Balsamic Dressing 255ml

    255ml · £12.55/L
    £3.20
  • Hellmann's Fat free Vinaigrette 250ml

    250ml · £10.60/L
    £2.65
  • Sainsbury's Ranch Style Dressing 150ml

    150ml · £11.33/L
    £1.70
  • Sainsbury's French Style Dressing 150ml

    150ml · £11.33/L
    £1.70
  • Sainsbury's Be Good to Yourself French Dressing 250ml

    250ml · £6.00/L
    £1.50
  • Sainsbury's Reduced Fat Salad Cream 420g

    420g · £3.10/kg
    £1.30
  • Sainsbury's Taste the Difference Chilli, Ginger and Soy Dressing 150ml

    150ml · £13.00/L
    £1.95
  • Sainsbury's Taste the Difference Truffle Caesar Dressing 150ml

    150ml · £13.00/L
    £1.95
  • Sainsbury's Taste the Difference Balsamic Dressing 150ml

    150ml · £13.00/L
    £1.95
  • Heinz Salad Cream Light 30% Less Fat 605g

    605g · £8.51/kg
    £5.15
  • Heinz Salad Cream 285g

    285g · £10.88/kg
    £3.10
  • Pizza Express House Dressing 235ml

    235ml · £16.60/L
    £3.90
  • Pizza Express Caesar Dressing 235ml

    235ml · £16.60/L
    £3.90
  • Heinz Salad Cream 30% Less Fat 415g

    415g · £10.24/kg
    £4.25
  • Heinz Salad Cream Original 605g

    605g · £8.51/kg
    £5.15
  • Sainsbury's Soured Cream Topping 280g

    280g · £7.50/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Honey & Mustard Dressing 150ml

    150ml · £11.33/L
    £1.70
  • Sainsbury's Be Good to Yourself Honey & Mustard Dressing 250ml

    250ml · £6.00/L
    £1.50
  • Sainsbury's Caesar Dressing 250ml

    250ml · £6.00/L
    £1.50
  • Sainsbury's Stamford Street Co. Salad Cream 420g

    420g · £2.50/kg
    £1.05
  • Sainsbury's Tangy Garlic Sauce 285g

    285g · £8.07/kg
    £2.30
  • Hellmann's Real Honey & Mustard Salad Dressing & Dip 250ml

    250ml · £10.60/L
    £2.65
  • Sainsbury's Inspired to Cook Mediterranean Style Herb Croutons 150g

    150g · £13.00/kg
    £1.95
  • Farrington's Mellow Yellow Honey & Mustard Dressing 250ml

    250ml · £16.80/L
    £4.20
  • Heinz Salad Cream 70% Less Fat 435g

    435g · £9.77/kg
    £4.25
  • Newman's Own French Dressing & Dip 250ml

    250ml · £12.20/L
    £3.05
  • Mary Berry's Light Salad Dressing 235ml

    235ml · £19.36/L
    £4.55

Tomatoes

  • Sainsbury's Large Vine Tomatoes 500g

    500g · £3.50/kg
    £1.75
  • Sainsbury's Jubilee Large Vine Tomatoes, Taste the Difference 450g

    450g · £5.67/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Taste the Difference Pomodorino Baby Plum Tomatoes

    250g · £8.40/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80
  • Sainsbury's Cherry Tomatoes

    330g · £3.03/kg
    £1.00
  • Sainsbury’s British Tomato Festive Variety Box, Taste the Difference 900g

    900g · £7.67/kg
    £6.90
  • Sainsbury's Taste the Difference British Pomodorino Baby Plum Vine Tomatoes

    250g · £10.80/kg
    £2.70
  • Sainsbury's Large Tomatoes, SO Organic 400g

    400g · £6.50/kg
    £2.60
  • Sainsbury's Baby Plum Tomatoes

    325g · £3.85/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Flavouripe Tomatoes

    6pk · £0.18 each
    £1.10
  • Sainsbury's Taste the Difference Best of British Vine Tomatoes

    250g · £11.20/kg
    £2.80
  • Sainsbury's Taste the Difference Majestic Vine Tomatoes

    300g · £8.50/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Cherry Tomatoes 500g

    500g · £3.50/kg
    £1.75
  • Sainsbury's Plum Tomatoes

    500g · £3.80/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Sundream Plum Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £10.20/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Taste the Difference Vittoria Cherry Vine Tomatoes

    400g · £9.38/kg
    £3.75
  • Sainsbury's Taste the Difference Beef Tomato

    1pk · £1.60 each
    £1.60
  • Sainsbury's So Organic Cherry Tomatoes on the Vine

    200g · £12.00/kg
    £2.40

Cucumbers

  • Sainsbury's Whole Cucumber

    1pk · £1.05 each
    £1.05
  • Sainsbury's Baby Cucumbers

    200g · £6.50/kg
    £1.30
  • Sainsbury's Large Cucumber

    1pk · £1.20 each
    £1.20
  • Sainsbury's Small Whole Cucumber

    180g · £4.17/kg
    £0.75

Avocados

  • Sainsbury's Avocado

    2pk · £1.03 each
    £2.05
  • Large Avocado

    1pk · £1.35 each
    £1.35
  • Sainsbury's Avocados

    4pk · £0.86 each
    £3.45
  • Sainsbury's Hass Avocado

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • Sainsbury's Ripen at Home Avocados

    4pk · £0.51 each
    £2.05
  • Sainsbury's So Organic Ripe & Ready Avocados

    2pk · £1.70 each
    £3.40

Peppers

  • Sainsbury's Sweet Peppers

    3pk · £0.77 each
    £2.30
  • Sainsbury's Taste the Difference Baby Sweet Peppers 270g

    270g · £9.44/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Mixed Sweet Pointed Peppers, Taste the Difference x2

    2pk · £1.00 each
    £2.00
  • Sainsbury's So Organic Mixed Peppers

    3pk · £1.00 each
    £3.00
  • Red Pepper

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Sainsbury's Green Pepper

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Sainsbury's Taste the Difference Sweet Pointed Pepper

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Stamford Street Co. Peppers 600g

    600g · £3.08/kg
    £1.85
  • Sainsbury's So Organic Sweet Pointed Peppers

    2pk · £1.08 each
    £2.15
  • Sainsbury's Taste the Difference Padron Peppers 180g

    180g · £10.28/kg
    £1.85
  • Sainsbury's Yellow Pepper

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Orange Pepper

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Sainsbury's Taste the Difference Sweet Crunchino Peppers 200g

    200g · £11.00/kg
    £2.20

Spring Onions & Celery

  • Sainsbury's Spring Onions

    1pk · £0.80 each
    £0.80
  • Sainsbury's SO Organic Spring Onions

    1pk · £1.50 each
    £1.50
  • Sainsbury's Large Spring Onions

    1pk · £1.40 each
    £1.40
  • Sainsbury's SO Organic Celery

    1pk · £1.80 each
    £1.80
  • Sainsbury's Celery

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • Sainsbury's Celery Sticks 250g

    250g · £5.40/kg
    £1.35

Chilli, Ginger & Garlic

  • Sainsbury's Ginger 100g

    100g · £15.00/kg
    £1.50
  • Sainsbury's Finger Chillies 80g

    80g · £16.25/kg
    £1.30
  • Sainsbury's Rocket Chillies

    250g · £9.60/kg
    £2.40
  • Sainsbury's Scotch Bonnet Chillies 60g

    60g · £15.83/kg
    £0.95
  • Sainsbury's Bird Eye Chillies 20g

    20g · £40.00/kg
    £0.80
  • Sainsbury's Mixed Chillies 80g

    80g · £8.75/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Red Chillies 65g

    65g · £10.77/kg
    £0.70
  • Taj Whole Green Chilli 300g

    300g · £5.67/kg
    £1.70
  • Sainsbury's Green Chillies 65g

    65g · £11.54/kg
    £0.75
  • Sainsbury's Garlic x4

    4pk · £0.28 each
    £1.10
  • Sainsbury's Large Garlic

    1pk · £0.60 each
    £0.60
  • Sainsbury’s Garlic, So Organic Min x3

    3pk · £0.35 each
    £1.05
  • The Original Black Garlic 1 Whole Bulb

    1pk · £2.15 each
    £2.15
  • Sainsbury's Garlic

    1pk · £0.25 each
    £0.25

Offers

  • Sainsbury's Baby Leaf Spinach 200g

    200g · £7.00/kg
    £0.40 off
    £1.40£1.80
  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80
  • View Milk, Eggs, Dairy

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo