Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Borough Long Ln

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    £3.50
    Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Finest Shiitake Mushrooms 125g

    125g · £18.80/kg
    £2.35
    £2.10 Clubcard (£16.80/kg)
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • ProActiv Spread - Buttery Taste 250g

    250g · £14.40/kg
    £3.60
    £3.10 Clubcard (£12.40/kg)
  • St.Ewe Rich Yolk Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.68 each
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£0.60 each)
  • Clover Original Spread 500G

    500g · £7.00/kg
    £3.50
    £2.65 Clubcard (£5.30/kg)
  • Oatly Semi Oat Drink Chilled 1L

    £3.10
    £2.40 Clubcard
  • Cathedral City Minis Mature Cheddar Cheese 6x20g

    6pk · £145.00/kg
    £2.90
    £2.60 Clubcard (£130.00/kg)
  • Président French Brie Cheese 200g

    200g · £19.75/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£15.00/kg)
  • Tesco Finest Italian Burrata 250G

    150g · £29.67/kg
    £4.45
    £4.00 Clubcard (£26.67/kg)
  • Yeo Valley Organic Natural Yogurt 450G

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £1.75 Clubcard (£3.89/kg)
  • Tesco Smoked Thick Cut Back Bacon 300G

    300g · £5.67/kg
    £1.70
    £1.50 Clubcard (£5.00/kg)
  • Heck Chicken Italia Sausages 255G

    255g · £12.94/kg
    £3.30
    £2.90 Clubcard (£11.37/kg)
  • Tesco Unsmoked Thick Cut Back Bacon 300G

    300g · £5.67/kg
    £1.70
    £1.50 Clubcard (£5.00/kg)
  • Pukka All Steak Pie

    1pk · £2.75 each
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£2.45 each)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Lamb Shank In Mint Gravy 450G

    450g · £20.00/kg
    £9.00
  • Tesco Finest Free Range 6 Golden Yolk Eggs

    6pk · £0.56 each
    £3.35
  • Cadbury Dairy Milk Pots Of Joy 350G

    350g · £10.71/kg
    £3.75
  • Tesco Sweet & Easy Peel Clementines 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
  • Tesco Cooked & Peeled King Prawns 150G

    150g · £29.33/kg
    £4.40
  • Tesco Finest Scottish Smoked Salmon 50g

    50g · £79.00/kg
    £3.95
  • Tesco Salami Slices 12 Pack 100g

    100g · £13.00/kg
    £1.30
  • Tesco Finest Spaghetti Carbonara 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Oykos Peach Luxury Greek Style Yoghurt Dessert 4x110g

    440g · £6.70/kg
    £2.95
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Fage Total 5% Fat Greek Recipe Yogurt 450G

    450g · £9.56/kg
    £4.30
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.33 each
    £2.00
  • Rustlers Bbq Pork Rib Sandwich 157G

    157g · £18.79/kg
    £2.95
    £2.45 Clubcard (£15.61/kg)
  • Tesco Finest Coleslaw 300g (C)

    300g · £7.33/kg
    £2.20
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
  • Tesco Finest Bourbon Pulled Beef With Creamy Mash 400G

    400kg · £0.02/kg
    £6.00
  • Tesco Mature Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco Paneer Cheese 200G

    200g · £11.75/kg
    £2.35
  • Tesco Boneless Smoked Haddock 280G

    280g · £37.50/kg
    £10.50
  • Tesco Large Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.41 each
    £2.45
  • Tesco British Chicken Thighs 600G (C)

    600g · £5.50/kg
    £3.30
  • Tesco Sweet Vine Ripened Tomatoes 255G

    255g · £5.69/kg
    £1.45
  • Tesco Finest Rye & Mixed Seed Sourdough loaf 400G

    400g · £7.00/kg
    £2.80
  • Yeo Valley Organic Natural Yogurt 450G

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £1.75 Clubcard (£3.89/kg)
  • Tesco Ham And Cheddar Cheese Sub

    1pk · £3.10 each
    £3.10
  • ProActiv Spread - Buttery Taste 250g

    250g · £14.40/kg
    £3.60
    £3.10 Clubcard (£12.40/kg)
  • Pukka All Steak Pie

    1pk · £2.75 each
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£2.45 each)
  • Philadelphia Garlic & Herbs Soft Cream Cheese 165G

    165g · £17.27/kg
    £2.85
  • Tesco Beef Casserole & Dumplings 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Lemon and Herb Chicken With Baby Roast Potatoes 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Large Pink Lady Apples (C) Loose Class 1

    1pk · £0.65 each
    £0.65
  • Tesco Sweet Easy Peeler 600G (C)

    600g · £2.83/kg
    £1.70
  • Tesco Finest Cooked Jumbo King Prawns 150G

    150g · £34.00/kg
    £5.10
  • Dolmio Classics Meatballs Fusilli Pasta Ready Meal 250g

    250g · £16.20/kg
    £4.05
  • Tesco Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
  • Jason's Recipe No 08 White Sourdough Ciabattin Bread 580g

    580g · £4.40/kg
    £2.55
  • Tesco Ripe & Ready Avocados Twin Pack

    2pk · £0.90 each
    £1.80
  • Tesco Mixed Leaf Salad 120G

    120g · £12.92/kg
    £1.55
  • Tesco Smoked Thick Cut Back Bacon 300G

    300g · £5.67/kg
    £1.70
    £1.50 Clubcard (£5.00/kg)
  • Tesco Red Onions 3 Pack

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • McVitie's Toasting Waffles 8 Pack

    200g · £11.50/kg
    £2.30
  • Clover Original Spread 500G

    500g · £7.00/kg
    £3.50
    £2.65 Clubcard (£5.30/kg)
  • Tesco 8 Pork Sausage 454G (C

    454g · £4.41/kg
    £2.00
  • Clarence Court Leghorn Whites 6 Large Free Range Eggs

    6pk · £0.68 each
    £4.05
  • Heck Chicken Italia Sausages 255G

    255g · £12.94/kg
    £3.30
    £2.90 Clubcard (£11.37/kg)
  • Muller Corner Vanilla Chocolate Yogurt 124g

    124g · £8.87/kg
    £1.10
  • Auntys Golden Syrup Steamed Puddings 2 X 95G

    95g · £18.95/kg
    £1.80
  • Tesco Salad Tomatoes 360G (C)

    360g · £2.78/kg
    £1.00
  • Warburtons Wholemeal Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Popits Bite-Sized Cucumbers 180g

    180g · £11.94/kg
    £2.15
  • Tesco Unsmoked Thick Cut Back Bacon 300G

    300g · £5.67/kg
    £1.70
    £1.50 Clubcard (£5.00/kg)
  • Clarence Court Brown Medium Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.72 each
    £4.30
  • Tesco Finest Echalion Shallots 400G

    400g · £5.25/kg
    £2.10
  • Tesco Sweetheart Cabbage (C)

    1pk · £0.90 each
    £0.90
  • Tesco Organic Gala Apples 630G

    630g · £4.60/kg
    £2.90
  • Muller Corner Vanilla Yogurt with Chocolate Digestive Biscuits

    124g · £8.87/kg
    £1.10
  • Tesco Butter Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95

Meal deals

View all (5)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Borough Long Ln

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo