- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Save with My Waitrose
Save on your order. Link or sign up now.
Going the extra mile
This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (1692)
My Waitrose
Proper Corn Sweet & Salty Popcorn 6x14g
84g · £32.74/kg£2.75£2.06 loyalty card (£24.52/kg)Waitrose Extra Large Oranges 4s
1pk · £4.45 each£4.45£3.56 loyalty card (£3.56 each)Waitrose Best of British Apples 4s
1pk · £2.70 each£2.70£2.16 loyalty card (£2.16 each)Waitrose Mini Watermelon Each
1pk · £4.25 each£4.25£3.40 loyalty card (£3.40 each)No.1 Red Choice Tomatoes 300g
300g · £10.83/kg£3.25£2.93 loyalty card (£9.77/kg)Waitrose British Miniature Potatoes 500g
500g · £4.90/kg£2.45£1.23 loyalty card (£2.46/kg)No. 1 Cornish Quartz Vintage Reserve Mature Cheddar Cheese Strength 7 200g
200g · £21.00/kg£4.20£3.36 loyalty card (£16.80/kg)No.1 British Free Range 12 Pork Sausages 800g
800g · £12.00/kg£9.60£7.20 loyalty card (£9.00/kg)Waitrose Slow Cooked Lamb Shoulder with Garlic & Herbs 770g
770g · £31.95/kg£24.60£18.45 loyalty card (£23.96/kg)No.1 Smoked Silver Fox 200g
200g · £21.50/kg£4.30£3.44 loyalty card (£17.20/kg)No.1 Aberdeen Angus Beef Topside 80g
80g · £68.75/kg£5.50£4.40 loyalty card (£55.00/kg)Easy to Cook Maple-glazed Gammon Joint 456g
456g · £17.98/kg£8.20£6.15 loyalty card (£13.49/kg)No.1 Watercress Tzatziki 170g
170g · £21.18/kg£3.60£2.88 loyalty card (£16.94/kg)No.1 Sicilian Giarraffa Olives 130g
130g · £36.92/kg£4.80£3.84 loyalty card (£29.54/kg)Waitrose Chicken & Leek Pie 550g
550g · £10.91/kg£6.00£4.80 loyalty card (£8.73/kg)No.1 Ultimate Quiche Lorraine 400g
400g · £18.00/kg£7.20£5.76 loyalty card (£14.40/kg)No.1 Prosciutto di Parma 90g
90g · £86.67/kg£7.80£6.24 loyalty card (£69.33/kg)No.1 Outdoor Bred Pork Mini Sausage Rolls 300g
300g · £18.00/kg£5.40£4.32 loyalty card (£14.40/kg)Waitrose Free Range British Pork 4 Loin Medallions 400g
400g · £19.38/kg£7.75£5.81 loyalty card (£14.53/kg)Duchy Organic Pitted Kalamata Olives 290g
160g · £22.50/kg£3.60£2.88 loyalty card (£18.00/kg)
Recently Added Products 👀
Absolut Blue Original Swedish Vodka 350ml
350ml · £40.89/L10% off£14.31£15.90Highland Spring Still Spring Water 12x500ml
6L · £0.78/L£4.70Waitrose Banana Loaf Cake Each
1pk · £3.35 each£3.35Waitrose Strawberries 400g
400g · £10.50/kg£4.20Waitrose Plums min 4
1pk · £3.10 each£3.10Waitrose Perfectly Ripe Kiwi 4s
1pk · £3.40 each£3.40Deli Kitchen Greek Style Flatbreads 4s
1pk · £1.76 each25% off£1.76£2.35Cornetto Classico Ice Cream Cones 6x90ml
540ml · £8.80/L£4.75TruFru Strawberries White & Milk Chocolate 200g
200g · £36.00/kg£7.20Waitrose 4 Triple Belgian Chocolate Cookies 4s
1pk · £2.90 each£2.90Tony's Chocolonely Everything Bar 180g
180g · £18.67/kg30% off£3.36£4.80Waitrose Blueberry Muffins 4s
1pk · £2.40 each£2.40Waitrose King Gold Kiwi each
1pk · £1.20 each£1.20Waitrose 4 Valencia Orange Lollies 4x73ml
292ml · £11.64/L£3.40Canti Prosecco DOC Millesimato 75cl
750ml · £11.52/L20% off£8.64£10.80Rio Mare MSC Tuna in Olive Oil 3x80g
156g · £30.77/kg20% off£4.80£6.005 Sugared Ring Doughnuts 5s
1pk · £1.85 each£1.85Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie Ice Cream Tub 465ml
465ml · £14.95/L£6.95No.1 Prosciutto Arrosto 100g
100g · £38.40/kg20% off£3.84£4.80Waitrose 4 Belgian Chocolate Shortbreads 4s
1pk · £2.90 each£2.90
New Lower Prices 👇
Perfectly Ripe Avocados 2s
1pk · £1.96 each15% off£1.96£2.30Waitrose Large British Blacktail Free Range Eggs 12s
1pk · £4.51 each15% off£4.51£5.30Essential Easy Peelers 600g
600g · £3.15/kg10% off£1.89£2.10Essential Sweetcorn 195g
160g · £4.19/kg30% off£0.67£0.95Waitrose Soft White Toastie Thick Sliced Bread 800g
800g · £1.25/kg20% off£1.00£1.25Essential Limes 5s 5s
1pk · £1.66 each15% off£1.66£1.95Essential Tortilla Chips Salted 200g
200g · £5.20/kg20% off£1.04£1.30Waitrose Trimmed Leeks 400g
400g · £3.68/kg33% off£1.47£2.20Waitrose Maris Piper Potatoes 2kg
2kg · £1.13/kg15% off£2.25£2.65Essential British Beef Rump Steak 230g
230g · £25.52/kg15% off£5.87£6.90Essential Salad Mixed 100g
100g · £14.50/kg£1.45Essential Oval Paracetamol Tablets 16s
1pk · £0.54 each40% off£0.54£0.90RestrictedWaitrose Super Soft White Medium Sliced Bread 800g
800g · £1.20/kg20% off£0.96£1.20Waitrose Sweet Kingdom Orange Mini Carrots 340g
340g · £5.38/kg15% off£1.83£2.15Essential Pure Orange Juice 1litre
1L · £1.50/L25% off£1.50£2.00Waitrose Conference Pears 4s
1pk · £2.40 each20% off£2.40£3.00Essential Custard Creams 150g
150g · £2.93/kg20% off£0.44£0.55Essential Round Ibuprofen Tablets 16s
1pk · £0.54 each40% off£0.54£0.90RestrictedEssential Malted Milk Biscuits 200g
200g · £3.00/kg25% off£0.60£0.80Essential Bourbon Creams Biscuits 400g
400g · £2.88/kg£1.15
Meal deals
Stir Fry Dine In
Pick up noodles or rice + meat or tofu + stir fry veg + sauce for just £10. Perfect for speedy midweek meals!£10.00No.1 Food Lovers' Dine In for 2 😍
Choose 1 main + 1 side + 1 starter or dessert£18.00Lunch Meal Deal 🥪
Choose 1 Main + 1 Side + 1 Drink£6.50
Bake of the Week ⭐
Tate & Lyle Fairtrade Icing Sugar 500g
500g · £4.20/kg£2.10Guinness Draught Stout Beer Cans 4x440ml
1.76L · £4.26/L£7.50Waitrose British Blacktail FR Medium Eggs 6s
1pk · £1.62 each15% off£1.62£1.90Waitrose Eggs British Blacktail Free Range 6s
1pk · £2.80 each£2.80Essential Salted Dairy Butter 250g
250g · £9.60/kg£2.40Essential Unsalted Dairy Butter 250g
250g · £9.60/kg£2.40Essential Free Range Double Cream 300ml
300ml · £7.67/L£2.30British Soured Cream 150ml
150ml · £7.33/L£1.10Cooks' Ingredients Madagascan Vanilla Extract 38ml
38ml · £63.16/L£2.40Essential Plain White Flour 1.5kg
1.5kg · £0.67/kg£1.00Cooks' Ingredients Bicarbonate of Soda 180g
180g · £10.28/kg£1.85Waitrose Belgian Dark Chocolate 72% 180g
180g · £23.33/kg£4.20Waitrose Walnut Pieces 200g
200g · £18.50/kg£3.70Bonne Maman Raspberry Conserve 370g
370g · £12.97/kg£4.80Essential Strong White Bread Flour 1.5kg
1.5kg · £1.13/kg£1.70Waitrose Fairtrade Golden Caster Sugar 1kg
1kg · £3.60/kg£3.60Essential Self Raising White Wheat Flour 1.5kg
1.5kg · £0.67/kg£1.00Nescafé Gold Blend Espresso Instant Coffee 95g
95g · £55.05/kg33% off£5.23£7.80Cooks' Ingredients Belgian Dark Chocolate 180g
180g · £23.33/kg£4.20Nielsen-Massey Vanilla Extract 60ml
60ml · £117.00/L10% off£7.02£7.80
Pet Event 🐾
PURINA ONE Chicken Dry Cat Food 800g
800g · £8.63/kg25% off£6.90£9.20GOURMET Mon Petit Fish Variety Tuna, Salmon, Trout Wet Cat Food 6x50g
300g · £7.63/kg25% off£2.29£3.05GOURMET Perle Ocean Delicacies in Gravy Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg25% off£5.40£7.20FELIX As Good As it Looks Meaty Selection in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Lily's Kitchen Chomp Away Chicken Bites Dog Treats 70g
70g · £50.43/kg25% off£3.53£4.70Harringtons Adult Turkey Dry Food 1.7Kg
1.7kg · £4.24/kg£7.20HiLife 100% Natural Chicken Breast Cat Treats 30g
30g · £150.00/kg25% off£4.50£6.00FELIX As Good As it Looks Senior 7+ Fish in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Lily's Kitchen The Best Ever Beef Mini Burgers Dog Treats 70g
70g · £50.43/kg25% off£3.53£4.70Dreamies Cat Treat Biscuits with Chicken Mega Pack 200g
200g · £20.65/kg25% off£4.13£5.50BONIO Original Dog Biscuits 650g
650g · £3.60/kg35% off£2.34£3.60FELIX As Good As it Looks Kitten Mixed in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Lily's Kitchen Lamb Hotpot Wet Food for Dogs 400g
400g · £7.78/kg25% off£3.11£4.15Lily's Kitchen Woofbrush Dental Chew for Dogs Medium Pack 196g
196g · £40.00/kg25% off£7.84£10.45FELIX As Good As it Looks Senior 7+ Meat in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Forthglade Complete Grain Free Chicken Variety Pack 6x395g
2.37kg · £4.02/kg25% off£9.53£12.70Sheba Select Slices in Gravy Succulent Selection Cat Food 12x85g
1.02kg · £7.55/kg£7.70FELIX As Good As it Looks Favourites Selection Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Sheba Fine Flakes Adult Cat Food Fish Selection in Jelly 12x85g
1.02kg · £7.55/kg£7.70Forthglade Complete Grain Free Duck & Turkey Variety Pack 6x395g
2.37kg · £4.02/kg25% off£9.53£12.70
The Organic Shop 🥦
Duchy Organic Blueberries 125g
125g · £25.60/kg£3.20Duchy Organic Carrots 700g
700g · £2.64/kg£1.85Duchy Organic British Free Range Eggs Large 6s
1pk · £4.20 each£4.20Duchy Organic Sweet Potatoes 700g
700g · £5.14/kg£3.60Duchy Organic Salad Onions Bunch Each
1pk · £1.55 each£1.55Duchy Organic British Potatoes 1.5kg
1.47kg · £1.47/kg£2.15Duchy Organic Spinach 200g
200g · £13.25/kg£2.65Duchy Organic British Chestnut Mushrooms 250g
250g · £12.00/kg£3.00Duchy Organic Leeks 350g
350g · £6.71/kg£2.35Duchy Organic Kale 180g
180g · £13.06/kg£2.35Duchy Organic Finely Sliced Roast Ham 90g
90g · £56.67/kg£5.10Duchy Organic Chickpeas in Water 410g
246g · £6.10/kg£1.50Duchy Organic Pure Clear Honey 340g
340g · £13.24/kg£4.50Duchy Organic Baked Beans in Tomato Sauce 420g
420g · £3.10/kg£1.30Duchy Organic Extra Mature Cheddar Cheese Strength 5 350g
350g · £16.29/kg£5.70Duchy Organic 12 British Pork Chipolatas 340g
340g · £20.15/kg£6.85Duchy Organic 6 British Pork Sausages 400g
400g · £17.13/kg£6.85Duchy Organic Houmous 300g
300g · £11.00/kg£3.30
Back to Routine 🎒
Waitrose Seedless Easy Peelers 600g
600g · £5.33/kg£3.20Philadelphia Original Soft Cheese 165g
165g · £12.73/kg25% off£2.10£2.80Waitrose British Finely Sliced Ham 115g
115g · £34.78/kg£4.00Hovis Seed Sensations Multiseeded Sliced Bread 800g
800g · £3.00/kg£2.40Cheestrings Strings & Things Lunchbox Snack Cheese 160g
160g · £23.75/kg£3.80Innocent Kids Strawberries, Raspberries & Apples Fruit Smoothies 4x150ml
600ml · £7.58/L£4.55Fitzgeralds Sourdough Bagels 5s
1pk · £2.65 each£2.65Bonne Maman 7 Madeleine Cakes 175g
175g · £22.86/kg£4.00Innocent Kids Oranges, Mangoes & Pineapples Fruit Smoothies 4x150ml
600ml · £7.58/L£4.55Waitrose 4 Buttermilk Pancakes 4s
1pk · £2.35 each£2.35Nestlé KitKat 2 Finger Original 8 Bars 8x20.7g
165.6g · £18.12/kg£3.00Yeo Valley Organic Little Yeos Fruity Favourites Kids Yogurt Selection 4x85g
340g · £7.94/kg£2.70Actimel Immunity Strawberry Live Yogurt Drinks Large Pack 12x100g
1.2kg · £5.00/kg£6.00Bonne Maman 7 Madeleine Cakes with Milk Chocolate 210g
210g · £19.05/kg£4.00Kellogg's Frosties Breakfast Cereal 470g 470g
470g · £9.57/kg£4.50Actimel Immunity Multifruit Live Yogurt Drinks Large Pack 12x100g
1.2kg · £5.00/kg£6.00McCoy's Ridge Cut Flame Grilled Steak 6x25g
150g · £19.67/kg£2.95Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Pot 57g
57g · £26.32/kg3 for £3.60£1.50Mini Cheddars Original 12s 12x23g
276g · £16.12/kg£4.45Anchor Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g
400g · £14.00/kg£5.60
Picky Bits 😍
Waitrose MSC Cantabrian Anchovies 145g
145g · £33.10/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Mozzarella & Basil Pesto 170g
170g · £28.24/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Popcorn Chicken with BBQ Sauce Dip 200g
200g · £23.75/kg3 for £10.80£4.75Waitrose Tortilla With Mediterranean Vegetables 250g
250g · £16.80/kg3 for £10.80£4.20Waitrose Spinach Falafels 190g
190g · £25.26/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Pork & Egg Gala Pie Slices 250g
250g · £16.80/kg3 for £10.80£4.20Waitrose Sweetcorn Fritters 150g
150g · £30.00/kg3 for £10.80£4.50Waitrose Summer Sundried Tomato & Mozzarella Pasta Salad 240g
240g · £17.50/kg£4.20Waitrose Borettane Onions 160g
160g · £30.00/kg£4.80
Snacks😋
Cadbury Dairy Milk Giant Buttons Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Tyrrells Furrows Sea Salted Crisps 150g
150g · £16.53/kg25% off£2.48£3.30Bahlsen PiCK UP! Milk Chocolate Biscuits 5x28g
140g · £12.50/kg30% off£1.75£2.50Hula Hoops Original 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Maltesers More To Share Chocolate Bag 158g
158g · £31.96/kg£5.05Candy Kittens Wild Strawberry 140g
140g · £15.36/kg35% off£2.15£3.30Tyrrells Furrows Salt & Vinegar Crisps 150g
150g · £16.53/kg25% off£2.48£3.30Proper Chips Lentil Chips Sea Salt 85g
85g · £24.24/kg25% off£2.06£2.75Cadbury Twirl Bites Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Hula Hoops BBQ Beef 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Cadbury Dairy Milk Caramel Nibbles Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40McVitie's Jaffa Cakes Original Twin Pack Biscuits 20s
20pk · £0.12 each33% off£2.35£3.50Proper Corn Sweet & Salty Popcorn 6x14g
84g · £32.74/kg£2.75£2.06 loyalty card (£24.52/kg)Candy Kittens Sour Watermelon 140g
140g · £15.36/kg35% off£2.15£3.30Maryland Cookies Chocolate Chip 200g
200g · £5.90/kg50% off£1.18£2.35Kettle Chips Sweet Chilli 130g
130g · £16.00/kg35% off£2.08£3.20Kettle Chips Sea Salt & Balsamic Vinegar 130g
130g · £16.00/kg35% off£2.08£3.20Proper Chips Lentil Chips Barbecue 85g
85g · £24.24/kg25% off£2.06£2.75Popchips Barbeque 85g
85g · £22.71/kg30% off£1.93£2.75McVitie's Penguin Original Biscuit Bars Multipack 172g
172g · £10.52/kg33% off£1.81£2.70
Bundles
Curry night is on 🥘
£0.00Curry night 😛
£0.00