Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Bexley Blackfen Rd

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Pringles Sour Cream & Onion Sharing Crisps 165g

    165g · £16.67/kg
    £2.75
    £1.75 Clubcard (£10.61/kg)
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard
  • Anchor Salted Butter 200G

    200g · £16.50/kg
    £3.30
    £2.45 Clubcard (£12.25/kg)
  • Alpro Almond Original Chilled Dairy Free Drink 1L

    £2.50
    £2.20 Clubcard
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Yeo Valley Organic Natural Yogurt 450G

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £1.75 Clubcard (£3.89/kg)
  • Alpro Barista Coconut Chilled Dairy Free Drink 750ml

    £2.00
    £1.75 Clubcard
  • Activia Kefir Strawberry Gut Health Yoghurt Drink 280ml

    £2.15
    £1.40 Clubcard
  • Tesco Simply Smashed Avocado 100G

    100g · £17.50/kg
    £1.75
    £1.50 Clubcard (£15.00/kg)
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170G

    170g · £17.06/kg
    £2.90
    £2.25 Clubcard (£13.24/kg)
  • Sour Patch Kids Blue Raspberry Flavour Sweets 120G

    120g · £13.33/kg
    £1.60
    £1.50 Clubcard (£12.50/kg)
  • Arctic Coffee Cafe Latte 1 Litre

    £3.00
    £2.70 Clubcard
  • Pro Mlk Protein Shake Chocolate 1L

    £3.60
    £2.00 Clubcard
  • Tesco Crispy Sweet Potato Fries 300G

    300g · £8.83/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard
  • Mockingbird Raw Shield, Carrot, Orange, Ginger Juice with Vitamins 750ml

    £5.35
    £4.50 Clubcard
  • Oatly Whole Oat Drink Chilled 1L

    £3.10
    £2.40 Clubcard
  • Tesco Mash Potato 450g (c)

    450g · £3.33/kg
    £1.50
    3 for 2 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco 0% Fat Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Tesco Honeydew Melon (C)

    1pk · £1.95 each
    £1.95
  • Hovis Soft White Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • New York Bakery The Original Bagels 5 Pack

    5pk · £0.47 each
    £2.35
  • Tesco Wafer Thin Roast Chicken Slices 125g

    125g · £11.60/kg
    £1.45
  • Nairn's Gluten Free Mini Cheese Snacks 45g

    45g · £30.00/kg
    £1.35
  • Tesco Edam Cheese 10 Slice 250G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
  • Abra-Ca-Debora Buttermilk Pancakes 240G

    240g · £13.33/kg
    £3.20
  • Tesco Crispy Sweet Potato Fries 300G

    300g · £8.83/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Smoky BBQ Rib Rack 460g

    460g · £12.83/kg
    £5.90
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • New York Bakery Co Sesame Bagels 5 Pack

    5pk · £0.47 each
    £2.35
  • Fridge Raiders Southern Style Chicken Bites 45g

    45g · £30.00/kg
    £1.35
  • Tesco All Butter Croissants 8 Pack

    8pk · £0.38 each
    £3.00
  • Cadbury Flake Milk Chocolate Dessert 75G

    75g · £22.00/kg
    £1.65
    £1.30 Clubcard (£17.33/kg)
  • Cheestrings Original Cheese Snacks 4 Pack 80G

    4pk · £112.50/kg
    £2.25
  • The Gym Kitchen BBQ Shredded Chicken 160g

    160g · £28.75/kg
    £4.60
  • Biotiful Gut Health Kefir Milk Drink Original 500ml

    £2.90
  • Tesco Broccoli 375G

    375g · £2.53/kg
    £0.95
  • Tesco Chicken Caesar Salad 185G

    185g · £20.27/kg
    £3.75
  • Tesco Seeded Large Burger Buns 4 Pack

    4pk · £0.25 each
    £1.00
  • Tesco The Chicken Club Sandwich

    1pk · £3.50 each
    £3.50
  • Tesco Ham, Cheese & Chicken Triple Sandwich

    1pk · £3.50 each
    £3.50
  • Tesco British Cooked Ham Slices 120g

    120g · £20.42/kg
    £2.45
  • Tesco Sweetcorn Cobettes 4 Pack

    4pk · £0.43 each
    £1.70
  • Tesco Mash Potato 450g (c)

    450g · £3.33/kg
    £1.50
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Chicken Breast Fillets 650g (c)

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Tesco 2 Mini Melton Mowbray Pork Pies 100G

    100g · £14.00/kg
    £1.40
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170G

    170g · £17.06/kg
    £2.90
    £2.25 Clubcard (£13.24/kg)
  • Tesco Butternut Squash Each (C)

    1pk · £1.85 each
    £1.85
  • Tesco Brioche Burger Buns 4 Pack

    4pk · £0.30 each
    £1.20
  • St. Ewe Rich Yolk Large Free-Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.75 each
    £4.50
  • Tesco British Goats Cheese 125G

    125g · £27.20/kg
    £3.40
  • Tesco Sausage Bacon & & Egg Triple

    1pk · £3.50 each
    £3.50
  • Tesco Conference Each (C)

    1pk · £0.65 each
    £0.65
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco BBQ Roast Chicken Slices 160g

    160g · £24.69/kg
    £3.95
  • Happy Egg Free Range Eggs Large 10 Pack

    10pk · £0.51 each
    £5.10
  • Tesco Egg & Salad Cream 130G

    130g · £10.77/kg
    £1.40
  • Anchor Salted Butter 200G

    200g · £16.50/kg
    £3.30
    £2.45 Clubcard (£12.25/kg)
  • Beyond Burger Plant Based Patties 226G

    2pk · £45.58/kg
    £5.15
  • Tesco Finest Slow Cooked Roast Chicken Breast 3 Slices 100g

    100g · £46.50/kg
    £4.65
  • Tesco Unsmoked Back Bacon Rashers 10 Pack 300g

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Tesco Organic Tomatoes On The Vine 400G

    400g · £7.75/kg
    £3.10
  • Tesco British Blue Stilton Cheese 220 G

    220g · £17.73/kg
    £3.90
  • Tesco Finest Ham Mushroom Mascarpone Woodfired Pizza 450g

    450g · £13.33/kg
    £6.00
  • Warburtons Half And Half Medium Bread 800G

    800g · £2.19/kg
    £1.75
  • Tesco 8 Pork Sausage 454G (C

    454g · £4.41/kg
    £2.00

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Bexley Blackfen Rd

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo