Tinned Tomatoes & Puree
Napolina Chopped Tomatoes in a Rich Tomato Juice 400g
400g ¡ £3.13/kg£1.25Asda Chopped Tomatoes 400g
400g ¡ £1.75/kg£0.70ASDA Double Concentrate Tomato Puree 200g
200g ¡ £5.00/kg£1.00Asda Passata 500g
500g ¡ £2.50/kg£1.25Asda Just Essentials Peeled Plum Tomatoes 400g
400g ¡ £1.63/kg£0.65
Baked Beans
Heinz Beans 415g
415g ¡ £4.22/kg£1.75Asda Chilli Beans in Chilli Sauce 390g
390g ¡ £3.97/kg£1.55Heinz Beanz in A Rich Tomato Sauce with Richmond Pork Sausages 415g
415g ¡ £6.02/kg£2.50Asda Baked Beans in a Rich Tomato Sauce 410g
410g ¡ £1.59/kg£0.65
Tinned Vegetables, Beans & Pulses
Asda Chickpeas in Water 400g
400g ¡ £2.13/kg£0.85Asda Red Kidney Beans in Water 400g
400g ¡ £1.88/kg£0.75Napolina Butter Beans in Water 400g
400g ¡ £3.13/kg£1.25Asda Garden Peas in Water 290g
290g ¡ £2.41/kg£0.70Batchelors Chip Shop Style Mushy Peas 300g
300g ¡ £3.33/kg£1.00Batchelors Original Mushy Peas 300g
300g ¡ £3.33/kg£1.00
Tinned Soup
Batchelors 4 Chicken & Vegetable with Croutons Cup a Soup 110g
110g ¡ £18.64/kg£2.05Asda Sweet Potato & Red Chilli Soup 600g
600g ¡ £3.75/kg£2.25Heinz Classic Potato & Leek Soup 400g
400g ¡ £5.25/kg3 for £4.65£2.10Heinz Classic Vegetable Soup 400g
400g ¡ £5.25/kg3 for £4.65£2.10Heinz Cream of Tomato Soup 400g
400g ¡ £5.25/kg3 for £4.65£2.10Heinz Mix & Match
1pk ¡ £4.65 each£4.65Heinz Big Soup Beef & Vegetable 400g
400g ¡ £6.88/kg£2.75Heinz Classic Cream of Tomato Soup 4 x 400g
1.6kg ¡ £3.03/kg£4.85
Tinned Fish & Seafood
John West Tuna Chunks with a Little Brine 100g
300g ¡ £16.50/kg£4.95Asda Skinless & Boneless Mackerel Fillets in a Rich Tomato Sauce 125g
125g ¡ £14.00/kg£1.75Asda Sardines in Sunflower Oil 120g
120g ¡ £6.25/kg£0.75Asda Sardines in Brine 120g
120g ¡ £6.25/kg£0.75Asda Mackerel Fillets in Olive Oil 125g
125g ¡ £17.60/kg£2.20
Other Tinned & Pickled Food
Asda Sliced Beetroot in Vinegar 710g
710g ¡ £3.03/kg£2.15ASDA Stuffed Cherry Peppers 150g
150g ¡ £25.33/kg3 for £7£3.80Asda Pickled Silverskin Onions 440g
440g ¡ £3.64/kg£1.60Old El Paso Jalapenos 215g
215g ¡ £10.93/kg£2.35Asda Mandarin Segment in Mandarin Juice 298g
298g ¡ £4.36/kg£1.30Fray Bentos Tickled Pink Steak & Kidney Pie 425g
425g ¡ £8.82/kg£3.75Spam Chopped Pork And Ham 340g
340g ¡ £11.91/kg£4.05Wikinger 8 Hot Dogs 550g
550g ¡ £5.09/kg£2.80Blue Dragon Light Coconut Milk 400ml
400ml ¡ £7.75/L£3.10Asda Pickled Baby Gherkins 340g
340g ¡ £5.15/kg£1.75Dole Tropical Gold Pineapple Chunks in 100% Pineapple Juice 432g
432g ¡ £3.82/kg£1.65