Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Asda Express - Clapham Express Petrol

Allergens and info

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Offers (340)

  • 0

    Lurpak Slightly Salted Spreadable 400g

    200g · £8.35/kg

    £1.43 off

    £1.67

    £3.10

  • 0

    HARIBO Share the Happy Multipack Bag 352g

    352g · £7.10/kg

    £1.50 off

    £2.50

    £4.00

  • 0

    HARIBO Tangfastics Bag 175g

    175g · £5.71/kg

    £0.60 off

    £1.00

    £1.60

  • 0

    Homefire Kiln Dried Logs

    16.5L · £0.48/L

    2 for £10

    £8.00

  • 0

    MAOAM Joystixx 140g

    140g · £7.14/kg

    £0.55 off

    £1.00

    £1.55

  • 0

    MAOAM Stripes 140g

    140g · £7.14/kg

    £0.55 off

    £1.00

    £1.55

  • 0

    HARIBO Starmix Multipack Bag 352g

    352g · £7.10/kg

    £1.30 off

    £2.50

    £3.80

  • 0

    Swizzels An Assortment of Family Favourite Sweets 650g

    650g · £6.15/kg

    £1.65 off

    £4.00

    £5.65

  • 0

    Pepsi Max 2 Litres

    2L · £1.40/L

    2 for £4

    £2.80

  • 0

    Strongbow Dark Fruit Cider 440ml

    4pk · £3.98/L

    2 for £10

    £7.00

  • 0

    Butterkist Crunchy Toffee Popcorn 170g

    170g · £10.59/kg

    £0.65 off

    £1.80

    £2.45

  • 0

    Fanta Orange 500ml

    500ml · £5.10/L

    2 for £3.75

    £2.55

  • 0

    Absolut Wild Berri Berry Flavoured Vodka 700ml

    700ml · £31.50/L

    £7.50 off

    £22.05

    £29.55

  • 0

    Activia Cherry Yoghurt 4 x 115g (460g)

    460g · £5.54/kg

    £0.85 off

    £2.55

    £3.40

  • 0

    Activia Strawberry Gut Health Yoghurt 4 x 115g (460g)

    460g · £5.54/kg

    £0.85 off

    £2.55

    £3.40

  • 0

    Alpro Packed with Protein Soya 1L

    1L · £1.87/L

    £0.63 off

    £1.87

    £2.50

  • 0

    Barefoot White Zinfandel 750ml

    750ml · £9.15/L

    £2.29 off

    £6.86

    £9.15

  • 0

    Buckfast Tonic Wine 35cl

    350ml · £20.34/L

    £2.38 off

    £7.12

    £9.50

  • 0

    GU Zillionaire Cheesecake 2 x 84.5g (169g)

    170g · £20.71/kg

    £1.18 off

    £3.52

    £4.70

  • 0

    Ginsters Cornish Pasty Original 227g

    227g · £9.25/kg

    £0.70 off

    £2.10

    £2.80

  • View all (340)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Arla Protein Salted Caramel Yogurt 200g

    200g · £9.25/kg
    5 for £5
    £1.85
  • ASDA Protein Salt & Pepper Chicken Pizza 257g

    257g · £15.56/kg
    £4.00
  • Heck 6 Chicken Italia Chipolatas 255g

    255g · £13.33/kg
    £1 off
    £3.40£4.40
  • Myprotein Panang Chicken with Rice 325g

    300g · £16.50/kg
    £4.95
  • Asda 4 Tender Lamb Chops 300g

    300g · £24.33/kg
    2 for £11
    £7.30
  • Babybel Mini Original Cheese 2 x 20g (40g)

    40g · £41.25/kg
    5 for £5
    £1.65
  • Asda Meal for One Chicken Jalfrezi with Pilau Rice 400g

    400g · £10.25/kg
    2 for £6.50
    £4.10
  • New York Bakery Co. 5 The Original Bagels

    5pk · £0.48 each
    £2.40
  • Cathedral City Extra Mature Cheddar 350g

    350g · £9.54/kg
    £1.11 off
    £3.34£4.45
  • Warburtons Original Seeded Batch Bread 800g

    800g · £3.00/kg
    £2.40
  • Asda The Bakery Brioche Rolls 280g

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • The Gym Kitchen Chicken Tikka 400g

    400g · £11.50/kg
    2 for £6.50
    £4.60
  • Asda Sweet & Bursting Blueberries 150g

    150g · £15.67/kg
    £2.35
  • Asda Carrot & Coriander Soup 600g

    600g · £3.75/kg
    £2.25
  • Asda Beef Lasagne 800g

    800g · £6.50/kg
    £5.20
  • ASDA Tender Diced Chicken Breast 400g

    400g · £12.00/kg
    £4.80
  • Muller Myprotein Chocolate Flavour Pudding 200g

    200g · £13.75/kg
    £2.75
  • Warburtons Medium Soft White Bread 800g

    800g · £2.19/kg
    £1.75
  • Asda Sweet & Fruity Baby Plum Tomatoes 300g

    300g · £4.33/kg
    2 for £1.90
    £1.30
  • Asda German Style Salami 115g

    115g · £14.78/kg
    £1.70
  • Philadelphia Plain Cream Cheese-soft 165g

    165g · £12.97/kg
    £0.71 off
    £2.14£2.85
  • Strings & Things Twisted Cheestrings 4 x 20g (80g)

    80g · £28.13/kg
    £2.25
  • Warburtons 6 Sliced Soft White Rolls

    6pk · £0.26 each
    £1.55
  • Asda Tangy & Zesty Lemons

    4pk · £0.41 each
    £1.65
  • Asda Grower's Selection Sweetclems 600g

    600g · £3.25/kg
    £1.95
  • Asda Grated Mozzarella 250g

    250g · £12.60/kg
    2 for £5.45
    £3.15
  • Asda Slow Cooked Beef Joint with Onion Gravy 500g

    500g · £13.60/kg
    £6.80
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes Cheese Snacks 41g

    41g · £40.24/kg
    £1.65
  • Pukka All Steak Pie

    209g · £10.53/kg
    £0.60 off
    £2.20£2.80
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes 3 x 41g (123g)

    120g · £23.75/kg
    £2.85
  • Asda Grated Mature British Cheddar 250g

    250g · £12.60/kg
    2 for £5.45
    £3.15
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable 400g

    200g · £8.35/kg
    £1.43 off
    £1.67£3.10
  • Asda 4 Slices Corned Beef 125g

    125g · £22.40/kg
    £2.80
  • Asda Grated Parmigiano Reggiano 100g

    100g · £34.00/kg
    2 for £5.45
    £3.40
  • Arla Protein Passionfruit & Papaya Yogurt 200g

    200g · £10.25/kg
    £2.05
  • ASDA 10 Smoked Back Bacon Rashers 310g

    310g · £8.06/kg
    £2.50
  • Asda Mozzarella 215g

    125g · £12.00/kg
    5 for £5
    £1.50
  • Asda Exceptional 12 Classic Pork Chipolata Sausages 375g

    375g · £11.33/kg
    £4.25
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable 400g

    400g · £14.25/kg
    £5.70
  • Frubes Assorted Yogurt Tubes 9 x 37g (333g)

    333g · £7.96/kg
    £2.65
  • Asda Southern Fried Chicken Mini Fillets 305g

    305g · £19.51/kg
    £5.95
  • ASDA Pizza Dough 400g

    400g · £7.75/kg
    £3.10
  • Lurpak Plant Based 400g

    400g · £14.13/kg
    £5.65
  • Babybel Mini Original Cheese 6 x 20g (120g)

    120g · £25.42/kg
    £3.05

Best Sellers 📈

View all (33)
  • Calpol Infant Sugar-Free Oral Suspension Paracetamol 2+ Months 100ml

    100ml · £44.00/L
    £4.40
    Restricted
  • Calpol SixPlus Sugar-Free Suspension Paracetamol 6+ Years 80ml

    80ml · £56.88/L
    £4.55
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml

    500ml · £1.90/L
    £0.95
  • Asda 6 Sweet & Creamy Bananas

    6pk · £0.20 each
    2 for £1.90
    £1.20
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Asda Creamy & Nutty Avocados

    2pk · £0.80 each
    £1.60
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • ASDA Flavourful Lean Beef Steak Mince

    500g · £13.00/kg
    2 for £11
    £6.50
  • ASDA Flavourful Reduced Fat Beef Steak Mince 500g

    500g · £13.20/kg
    £6.60
  • ASDA Tender Diced Chicken Breast 400g

    400g · £12.00/kg
    £4.80
  • Cadbury Crunchie Rocks Chocolate 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
  • Betty Crocker Velvety Vanilla Cake Mix 425g

    425g · £9.41/kg
    £4.00
  • Cadbury Fingers Milk Chocolate Biscuits 114 Gr

    114g · £24.56/kg
    £2.80
  • McVitie's 10 The Original Jaffa Cakes

    110g · £15.91/kg
    £1.75
  • Jammie Dodgers Raspberry Flavour 140g

    140g · £7.50/kg
    £1.05
  • Nestle Pure Life Still Spring Water 12x500ml

    6L · £0.53/L
    £3.15
  • Evian Still Natural Mineral Water 1.5L

    1.5L · £1.30/L
    £1.95
  • Coca-Cola Cherry 1.75L

    1.75L · £1.91/L
    £3.35
  • Coca-Cola Classic 8 x 330ml

    8pk · £2.78/L
    £7.35

Cosy Nights In🍂

View all (8)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Coated Sharing Peanuts 150g

    150g · £23.00/kg
    £3.45
  • That’s Nuts Walkers Smoky Bacon Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Thats Nuts Walkers Salt & Vinegar Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Walkers Bugles Southern Style BBQ Sharing Snacks Crisps 110g

    110g · £16.82/kg
    £1.85
  • Galaxy Counters Milk Chocolate Buttons Pouch Bag 112g

    112g · £21.43/kg
    £2.40
  • Cadbury Drinking Hot Chocolate 500g

    500g · £11.20/kg
    £5.60
  • GU Banoffee Cheesecake 2 x 86g (172g)

    172g · £24.71/kg
    £4.25
  • GU Salted Caramel Cheesecake 2 x 82g (164g)

    164g · £28.66/kg
    £4.70

Life in the Express Lane 💚🚀

View all (13)
  • Beer, Ale, Cider

    1pk · £5.50 each
    £5.50
  • Feelin' Fresh

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Fill Your Freezer

    1pk · £7.50 each
    £7.50
  • Heinz Mix & Match

    1pk · £4.65 each
    £4.65
  • Meat, Fish and Poultry

    1pk · £11.00 each
    £11.00
  • Meals in Minutes

    1pk · £6.50 each
    £6.50
  • Meal Deal

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Pasta & Sauce

    1pk · £3.00 each
    £3.00
  • Picnic Picky Bits

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Premium Meal Deal

    1pk · £6.00 each
    £6.00
  • Spritz Me! 🍊

    1pk · £20.00 each
    £20.00
  • The Big Brekkie

    1pk · £10.00 each
    £10.00
  • Yogurt Bowl

    1pk · £6.00 each
    £6.00

In-Store Price Match

View all (25)
  • Asda Onion Rings 150g

    150g · £9.00/kg
    £1.35
  • Nurofen for Children Strawberry Oral Suspension 3mths to 9yrs Ibuprofen 100ml

    100ml · £50.00/L
    £5.00
    Restricted
  • Calpol SixPlus Fast Melts Paracetamol Strawberry Flavour 6+ Years 12s

    12pk · £0.52 each
    £6.25
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Harringtons Dry Adult Dog Food, Rich in Lamb & Rice 1.7kg

    1.7kg · £3.97/kg
    £6.75
  • Asda Hero Adult Dog Gravy Selection Meaty & Poultry 6 x 400g (2.4kg)

    2.4kg · £1.92/kg
    £4.60
  • Homefire Kiln Dried Logs

    16.5L · £0.48/L
    2 for £10
    £8.00
  • Asda Original Thick Bleach 750ml

    750ml · £1.40/L
    £1.05
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Asda Sweet & Bursting Blueberries 150g

    150g · £15.67/kg
    £2.35
  • Asda Creamy & Nutty Avocados

    2pk · £0.80 each
    £1.60
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • ASDA Flavourful Lean Beef Steak Mince

    500g · £13.00/kg
    2 for £11
    £6.50
  • Kinder Surprise 20g

    20g · £77.50/kg
    £1.55
  • Asda Pancake Shaker 155g

    155g · £9.68/kg
    £1.50
  • Goldenfry Farmhouse Style Dumpling Mix 142g

    142g · £10.56/kg
    £1.50
  • Oreo Vanilla Cookies 154g

    154g · £11.04/kg
    £1.70
  • ASDA Double Concentrate Tomato Puree 200g

    200g · £5.00/kg
    £1.00
  • Asda Cook Thyme 17g

    17g · £73.53/kg
    £1.25
  • Asda Cook Paprika 46g

    46g · £27.17/kg
    £1.25

Deals You'll Love 💚

View all (112)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Sharing Bag Crisps 150grams

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • KP Original Salted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • McCoy's Flame Grilled Steak Flavour Potato Crisps 6 x 25g

    150g · £19.67/kg
    £2.95
  • Benylin Chesty Coughs (Non-Drowsy)

    150ml · £49.33/L
    £7.40
    Restricted
  • Sudafed Blocked Nose Spray

    15ml · £433.33/L
    £6.50
    Restricted
  • Regina Blitz Household Towel

    1pk · £3.15 each
    £1.05 off
    £3.15£4.20
  • Dreamies Cat Treat Biscuits with Tasty Chicken 6x200g

    200g · £17.00/kg
    £0.80 off
    £3.40£4.20
  • Whiskas Cat Food with Delicious Chicken 1+ 800g

    800g · £5.33/kg
    £1.19 off
    £4.26£5.45
  • Febreze Bathroom, Continuous Air Freshener Lenor Spring Awakening 1 Count

    1pk · £2.50 each
    £0.60 off
    £2.50£3.10
  • Asda 20 Tie Top Bin Bags 75 Litres

    20pk · £0.20 each
    £0.46 off
    £4.09£4.55
  • Pampers Baby-Dry Nappy Pants Size 5, 33 Nappies, 12kg-17kg, Essential Pack

    33pk · £0.40 each
    £2.63 off
    £13.32£15.95
  • Simple Kind to Skin Hydrating Light Moisturiser 125ml

    125ml · £38.40/L
    £4.80
  • Simple Kind to Skin Moisturising Facial Wash 150ml

    150ml · £32.00/L
    £4.80
  • Aquafresh Little Teeth Toothpaste 3-5 years | Kids toothpaste | 75 ml

    75ml · £31.33/L
    £2.35
  • Richmond 8 Thick Pork Sausages 410g

    410g · £4.93/kg
    £0.68 off
    £2.02£2.70
  • Heck 6 Chicken Italia Chipolatas 255g

    255g · £13.33/kg
    £1 off
    £3.40£4.40
  • Quorn Picnic Eggs 140g

    140g · £13.07/kg
    £0.57 off
    £1.83£2.40
  • Smint 50 Peppermint XXL 35g

    35g · £54.29/kg
    £1.90
  • Smint XXL Spearmint Sugarfree 50 Mints 35g

    35g · £54.29/kg
    £1.90
  • Smint 150 Sugarfree Peppermint 105g

    130g · £29.23/kg
    £3.80

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Asda Express - Clapham Express Petrol

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo