Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Asda Express - Eastgate

Allergens and info

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Offers (23)

  • 0

    Stella Artois Belgium Premium Lager 4 x 568ml

    4pk · £3.05/L

    £2.31 off

    £6.94

    £9.25

  • 0

    Red Bull Energy Drink 8 x 250ml

    8pk · £5.08/L

    £3.39 off

    £10.16

    £13.55

  • 0

    Swizzels An Assortment of Family Favourite Sweets 650g

    650g · £6.15/kg

    £1.65 off

    £4.00

    £5.65

  • 0

    Fillipo Sansovino Prosecco 75cl

    750ml · £13.93/L

    3 for 25% off

    £10.45

  • 0

    Butterkist Crunchy Toffee Popcorn 170g

    170g · £10.59/kg

    £0.65 off

    £1.80

    £2.45

  • 0

    Babybel Mini Original Cheese 2 x 20g (40g)

    40g · £41.25/kg

    5 for £5

    £1.65

  • 0

    Muller Corner Vanilla Yogurt Chocolate Balls 124g

    124g · £8.87/kg

    5 for £5

    £1.10

  • 0

    The Collective Great Dairy Strawberry Suckies 90g

    90g · £10.44/kg

    £0.31 off

    £0.94

    £1.25

  • 0

    Asda 20 Tie Top Bin Bags 75 Litres

    20pk · £0.20 each

    £0.46 off

    £4.09

    £4.55

  • 0

    Stella Artois Belgium Premium Lager Beer 660ml

    660ml · £5.76/L

    2 for £5.50

    £3.80

  • 0

    MAOAM Stripes 140g

    140g · £7.14/kg

    £0.55 off

    £1.00

    £1.55

  • 0

    The Collective Great Dairy Peach & Apricot Suckies 90g

    90g · £10.56/kg

    £0.30 off

    £0.95

    £1.25

  • 0

    Oasis Summer Fruits 500ml

    500ml · £5.40/L

    2 for £3.75

    £2.70

  • 0

    Monster Energy Drink Zero Sugar 500ml

    500ml · £5.20/L

    2 for £3.75

    £2.60

  • 0

    Diet Coke 500ml

    500ml · £5.10/L

    2 for £3.75

    £2.55

  • 0

    Sprite 500ml

    500ml · £5.10/L

    2 for £3.75

    £2.55

  • 0

    Evian Natural Mineral Water 75cl

    750ml · £3.07/L

    2 for £4

    £2.30

  • 0

    Monster Energy Drink Lando Norris Zero Sugar 500ml

    500ml · £5.20/L

    2 for £3.75

    £2.60

  • 0

    Dr Pepper 500ml

    500ml · £5.10/L

    2 for £3.75

    £2.55

  • 0

    Fanta Orange 500ml

    500ml · £5.10/L

    2 for £3.75

    £2.55

  • View all (23)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Fridge Raiders Southern Style Chicken Bites 45g

    45g · £36.67/kg
    £1.65
  • ASDA Pink Lady Apple and Grapes 100g

    100g · £19.00/kg
    £1.90
  • Asda The Bakery 6 White Pittas 360g

    6pk · £0.13 each
    £0.80
  • Asda 2 Scotch Eggs 226g

    226g · £8.85/kg
    £2.00
  • Dairylea Lunchers Ham And Cheese Convenience Meals 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
  • Babybel Mini Original Cheese 2 x 20g (40g)

    40g · £41.25/kg
    5 for £5
    £1.65
  • Asda Mini Pork Pies 100g

    2pk · £0.83 each
    £1.65
  • Asda Southern Fried Chicken on a Wheat Wrap

    1pk · £3.75 each
    £3.75
  • Mission Wraps Original 367g

    6pk · £0.31 each
    £1.85
  • Asda Scotch Egg 113g

    113g · £14.60/kg
    £1.65
  • ASDA Pineapple 150g

    150g · £11.33/kg
    £1.70
  • Asda All-Day Breakfast Triple Sandwich

    1pk · £3.85 each
    £3.85
  • Nomadic Yogurt & Oat Clusters Double Choc 169g

    169g · £12.72/kg
    £2.15
  • Muller Corner Vanilla Yogurt Chocolate Balls 124g

    124g · £8.87/kg
    5 for £5
    £1.10
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable 400g

    400g · £14.25/kg
    £5.70
  • The Collective Great Dairy Peach & Apricot Suckies 90g

    90g · £10.56/kg
    £0.30 off
    £0.95£1.25
  • Asda Chicken & Bacon Caesar on a Wheat Wrap

    1pk · £3.60 each
    £3.60
  • Asda Oak Smoked Ham & Cheese on Malted Bread

    1pk · £3.45 each
    £3.45
  • Ginsters Chicken & Mushroom Slice 170g

    170g · £16.47/kg
    £2.80
  • Asda Chicken Salad on Malted Bread

    1pk · £3.45 each
    £3.45
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170g

    170g · £16.47/kg
    £2.80
  • Strings & Things Cheestrings Twin Pack 20g

    40g · £41.25/kg
    £1.65
  • The Collective Great Dairy Strawberry Suckies 90g

    90g · £10.44/kg
    £0.31 off
    £0.94£1.25
  • Asda Cheese & Onion on Malted Bread

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Asda Classic Chicken Triple Sandwich

    1pk · £3.85 each
    £3.85
  • ASDA Protein Tandoori Chicken Breast with a Yogurt & Mint Dip 80g

    80g · £23.75/kg
    £1.90
  • Ginsters Sausage Roll 100g

    100g · £20.50/kg
    £2.05
  • Asda 2 Chicken Tikka Slices 300g

    300g · £7.33/kg
    £2.20
  • ASDA Carrot Sticks with a Houmous Dip 100g

    100g · £16.50/kg
    £1.65
  • Asda Egg & Cress on Malted Bread

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Asda Tuna Mayo on Soft White

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Asda Chicken & Bacon Caesar Pasta Salad 290g

    290g · £9.83/kg
    £2.85
  • Asda Italian Inspired Beef Lasagne 400g

    400g · £10.25/kg
    £4.10

Best Sellers 📈

View all (15)
  • Calpol Infant Sugar-Free Oral Suspension Paracetamol 2+ Months 100ml

    100ml · £44.00/L
    £4.40
    Restricted
  • Calpol SixPlus Sugar-Free Suspension Paracetamol 6+ Years 80ml

    80ml · £56.88/L
    £4.55
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Domestos Extended Germ-Kill Original Bleach 750ml

    750ml · £2.13/L
    £1.60
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • Cadbury Crunchie Rocks Chocolate 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
  • Cadbury Fingers Milk Chocolate Biscuits 114 Gr

    114g · £24.56/kg
    £2.80
  • McVitie's 10 The Original Jaffa Cakes

    110g · £15.91/kg
    £1.75
  • Jammie Dodgers Raspberry Flavour 140g

    140g · £7.50/kg
    £1.05
  • Evian Still Natural Mineral Water 1.5L

    1.5L · £1.30/L
    £1.95
  • Fillipo Sansovino Prosecco 75cl

    750ml · £13.93/L
    3 for 25% off
    £10.45
  • Dairylea Lunchers Ham And Cheese Convenience Meals 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
  • Yazoo Strawberry Milk Drink 1L

    1L · £2.65/L
    £2.65
  • Asda Whole British Milk 4 Pints/2272ml

    2.27L · £0.86/L
    £1.95
  • Asda British Milk Semi Skimmed 4 Pints/2272ml

    2.27L · £0.86/L
    £1.95

In-Store Price Match

View all (6)
  • Nurofen for Children Strawberry Oral Suspension 3mths to 9yrs Ibuprofen 100ml

    100ml · £50.00/L
    £5.00
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Original Thick Bleach 750ml

    750ml · £1.40/L
    £1.05
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • Oreo Vanilla Cookies 154g

    154g · £11.04/kg
    £1.70
  • Mission Wraps Original 367g

    6pk · £0.31 each
    £1.85

Deals You'll Love 💚

View all (25)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Sharing Bag Crisps 150grams

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • KP Original Salted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • KP Dry Roasted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • Nexium Control Heartburn & Indigestion Tablets, 7 Tablets

    7pk · £1.24 each
    £8.70
  • Voltarol Joint & Back Pain Relief Gel 2.32% 50g

    50g · £293.00/kg
    £14.65
    Restricted
  • Benylin Chesty Coughs (Non-Drowsy)

    150ml · £49.33/L
    £7.40
    Restricted
  • Sudafed Blocked Nose Spray

    15ml · £433.33/L
    £6.50
    Restricted
  • Durex Play Water Base Play Lube 100ml Lubricant

    100ml · £110.50/L
    £11.05
  • Grenade Oreo 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Asda 20 Tie Top Bin Bags 75 Litres

    20pk · £0.20 each
    £0.46 off
    £4.09£4.55
  • Sanex Expert Skin Health Moisturising Shower Gel Body Wash 450ml

    450ml · £10.33/L
    £4.65
  • Smint 150 Sugarfree Peppermint 105g

    130g · £29.23/kg
    £3.80
  • Werther's Original Butter Candies 135g

    135g · £11.85/kg
    £1.60
  • Cadbury Dairy Milk Chocolate Bar 110g

    110g · £21.36/kg
    £2.35
  • Cadbury Dairy Milk Fruit & Nut Chocolate Bar 110g

    110g · £21.36/kg
    £2.35
  • Oreo Vanilla Cookies 154g

    154g · £11.04/kg
    £1.70
  • Maryland Choc Chip 200g

    200g · £9.75/kg
    £1.95
  • Jammie Dodgers Raspberry Flavour 140g

    140g · £7.50/kg
    £1.05
  • Jacob's TUC Cheese Sandwich 150g

    150g · £14.00/kg
    £2.10
  • Volvic Touch of Strawberry 1.5L

    1.5L · £1.20/L
    £1.80

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Asda Express - Eastgate

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo