- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Offers (481)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Karyatis Roasted Red Peppers 450g
450g · £8.33/kg£3.75Sainsbury's Grated Four Cheese Mix 250g
250g · £13.80/kg£3.45Tariq Halal Halal British Beef Sirloin Steak
200g · £48.50/kg£9.70Sainsbury's Stamford Street Co. Grated Cheddar 500g
500g · £7.80/kg£3.90Tariq Halal Small Whole Chicken without Giblets
1kg · £5.55/kg£5.55Sainsbury's British Chicken Wings 1kg
1kg · £2.75/kg£2.75Benecol Buttery Taste 500g
500g · £11.00/kg£5.50Sainsbury's British Beef Steak Burgers, Taste the Difference x4 680g
680g · £13.31/kg£9.05Arla Protein Salted Caramel 200g
200g · £8.75/kg£1.75Sainsbury's British 6 Pork Shoulder Steaks 900g
900g · £10.89/kg£9.80Sainsbury's Roast British Whole Chicken
1kg · £8.33/kg£8.35Apetina Original Paneer Cheese 225g
225g · £13.33/kg£3.00Sainsbury's Taste the Difference Chicken & King Prawn Paella with Saffron Rice 400g
400g · £15.13/kg£6.05Fage Total 0% Fat Natural Fat Free Greek Recipe Strained Yoghurt 950g
950g · £7.68/kg£7.30Sainsbury's Taste the Difference 12 Golden Yolk Free Range British Eggs 656g
12pk · £8.16/kg£5.35Sainsbury's Blueberries 500g
500g · £10.90/kg£5.45Sainsbury's Taste the Difference Pistachio Tiramisu 400g
400g · £15.38/kg£6.15Sainsbury's Mixed Seedless Grapes 900g
900g · £5.44/kg£4.90Tariq Halal Fresh Grade A Chicken Breast Fillets 500g
500g · £12.30/kg£6.15Sainsbury's Taste the Difference Bake at Home Stonebaked White Baguette 250g
250g · £9.60/kg£2.40Sainsbury's SO Organic Royal Gala Apples
6pk · £0.50 each£3.00Sainsbury's 12 Medium British Free Range Eggs
12pk · £0.27 each£3.25Quorn Sweet Chilli Mini Fillets 138g
138g · £29.71/kg£4.10Sainsbury's So Organic Ripe & Ready Avocados
2pk · £1.70 each£3.40Kingsmill 50/50 Medium Bread 800g
800g · £2.25/kg£1.80Müller Corner Toffee Hoops 124g
124g · £8.47/kg£1.05Sainsbury's Large Vine Tomatoes 500g
500g · £3.50/kg£1.75Riya's Original Recipe 5 Premium Wholemeal Roti Indian Flat Bread
5pk · £6.17/kg£1.85Tasty African Food Jollof Rice and Chicken 600g
600g · £13.92/kg£8.35Sainsbury's Baking Sweet Potatoes 500g
500g · £5.00/kg£2.50Sainsbury's Greek Style Natural Yogurt 1kg
1kg · £2.90/kg£2.90Lurpak Unsalted Butter 200g
200g · £17.75/kg£3.55
Save with Nectar Prices
Mr Kipling Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Maltesers White Chocolate Gift Box 88g
88g · £36.93/kg£3.25£1.75 Nectar Price (£19.89/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Fanta Lemon 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Walkers Wotsits Giants Snacks Sweet & Spicy Sharing Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Maltesers White Chocolate Bag 126g
126g · £34.92/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£21.43/kg)Dr Pepper Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Country Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk 4 x 19.5g Caramel Freddo Chocolate Bar
78g · £21.15/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£12.82/kg)Fanta Orange 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Victoria Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)
Meal deals
TTD Pasta and Sauce for £5.50
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Taste the Difference Dine in for two
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Cadbury Brunch 4 x 26g Light Orange Chocolate Cereal Bars
104g · £17.79/kg£1.85belVita Soft Bakes Breakfast Apricot Filled 250g
250g · £13.80/kg£3.45Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
Autumn is here
Costa Coffee Smooth Medium Blend Instant Coffee 190g
190g · £48.42/kg£9.20Walkers Wavy Worcester Sauce Ridged Sharing Crisps 140g
140g · £15.00/kg£2.10Walkers Wavy Sticky Teriyaki Ridged Sharing Crisps 140g
140g · £15.00/kg£2.10Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Fox's Fabulous Triple Chocolate Cookies 180g
180g · £18.89/kg£3.40Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4
4pk · £0.36 each£1.45Sainsbury's Three Cheese Pasta Bake 750g
750g · £7.93/kg£5.95Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Fox's Party Rings 125g
125g · £10.40/kg£1.30Sainsbury's British Potato Carrot & Swede Mash 400g
400g · £5.63/kg£2.25Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Sainsbury's Chicken Pesto Pasta 400g
400g · £9.88/kg£3.95Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)
7pk · £19.14/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Taste the Difference Chocolate Chunk Scottish Shortbread 175g
175g · £21.71/kg£3.80Sainsbury's SO Organic Broccoli
300g · £5.33/kg£1.60
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Sainsbury's Festive Edition Bourbon Twists with a Tiramisù Flavour Filling 150g
150g · £5.33/kg£0.80Sainsbury's Festive Edition Malted Milk Twists 150g
150g · £5.33/kg£0.80Sainsbury's Cinnamon Spice and All Things Nice Biscuits 200g
200g · £4.00/kg£0.80McVitie's Family Circle 400g
400g · £11.00/kg£4.40Fox's Viennese Biscuit Selection 350g
350g · £21.43/kg£7.50Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Sainsbury's Free From 4 Mini Yule Logs 176g
176g · £19.03/kg£3.35Sainsbury's Taste the Difference 6 Stollen Slices 200g
6pk · £23.75/kg£4.75M&M's Multipack Crispy Chocolate Santa 5 x 29g
5pk · £23.10/kg£3.35Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g
70g · £22.14/kg£1.55Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20
Autumn Flavours
Sainsbury's Taste the Difference Masala Spiced Cauliflower Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Starbucks Holiday Edition White Chocolate Mocha Flavour Chilled Coffee 750ml
750ml · £5.53/L£4.15Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Califia Farms Limited Edition Oat Pumpkin Spice Barista Blend 1L
1L · £3.10/L£3.10Tideford Organics Mexican Style Corn & Red Pepper 560g
560g · £6.52/kg£3.65Guinness Guinness Ale & Steak Pie Mix 40g
40g · £21.25/kg£0.85Sainsbury's Taste the Difference Moroccan Style Chicken & Chickpea Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Sainsbury's Taste the Difference Discovery Slow-Cooked Tuscan Style Pork Belly with Beans 688g
688g · £12.35/kg£8.50Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Alpro Barista Cinnamon Roll Dairy Free Drink 1L
1L · £2.55/L£2.55Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65Sainsbury's Taste the Difference Carrot & Honey Roast Parsnip Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Sainsbury's British Cooking Pumpkin
1pk · £1.45 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Jamaican Jerk Style Chicken Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Yorkshire Provender Thai Green Chicken Noodle 560g
560g · £6.52/kg£3.65Yorkshire Provender Cauliflower, Cheese & Kale 560g
560g · £6.52/kg£3.65Sainsbury's Chicken, Nduja & Kale Soup, Autumn Edition, Taste the Difference 600g
600g · £5.67/kg£3.40Sainsbury's Taste the Difference Creamy Butternut Squash Risotto Soup 600g
600g · £5.67/kg£3.40Sainsbury's Chocolate & Pistachio Sticky Buns 165g
165g · £30.00/kg£4.95
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 750g
750g · £9.31/kg25% off£6.98£9.30Sainsbury's Taste the Difference Pistachio & Milk Chocolate Cookies 200g
200g · £12.20/kg25% off£2.44£3.25Sainsbury's Taste the Difference Quadruple Chocolate Cookies 200g
200g · £13.90/kg25% off£2.78£3.70Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans
200g · £8.65/kg25% off£1.73£2.30Sainsbury's Taste the Difference Stem Ginger Cookies 200g
200g · £13.90/kg25% off£2.78£3.70Sainsbury's Taste the Difference Fish Pie 800g
800g · £8.95/kg25% off£7.16£9.55Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 800g
800g · £8.73/kg25% off£6.98£9.30Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Pave Rolls, Taste the Difference x4 300g
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g
472g · £9.45/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Chicken Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Strawberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80The Spice Tailor Southern Pepper Curry 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Thai Red Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sharwood's 8 Plain Poppadoms
8pk · £40.97/kg£2.95Tilda Microwave Fragrant Jasmine Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sharwood's 2 Garlic & Coriander Flame-Baked Naans
2pk · £10.19/kg£2.65Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's Peeled Coldwater Prawns MSC 150g
150g · £33.33/kg3 for £12£5.00Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45The Spice Tailor Spicy Bengali Jalfrezi 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20The Spice Tailor Delicate Korma Curry 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Classics Sticky Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25The Spice Tailor Classic Balti Curry 300g
300g · £17.33/kg£5.20Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00The Spice Tailor Japanese Katsu Curry 245g
245g · £20.82/kg£5.10
Spooky Season
HARIBO Bone Shakers 160g
160g · £7.81/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Ghoulish Ghosts with a Caramel Crème Filling 72g
72g · £22.92/kg£1.65Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.35 each£2.35Sainsbury's Home Mini Pumpkins Assortment
£4.00Cadbury 5 Mini Bonfire Logs Honeycomb Flavour
5pk · £0.51 each£2.55Sainsbury's Popping Candy Fright Bites 110g
110g · £18.18/kg£2.00Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Sainsbury's Salted Bats and Ghosts 100g
100g · £17.50/kg£1.75Sainsbury's Home Carving Spoon
£1.50Mr Kipling 6 Terrifying Toffee Whirls
6pk · £0.33 each£2.00Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65Cadbury 5 Spooky Mallow Marshmallow Flavour Cake Bars
5pk · £0.36 each£1.80The Toffee Apple Co. Toffee Apple
1pk · £1.00 each£1.00The Toffee Apple Co. Milk Chocolate Apple with Marshmallows
1pk · £1.00 each£1.00Sainsbury's Home Halloweem Mini Light Up Pumpkin
£2.00Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Milk Chocolate Popping Candy Eyeballs 75g
75g · £22.00/kg£1.65Reese's 2 Peanut Butter Pumpkins 68g
68g · £20.59/kg£1.40Sainsbury's BBQ Flavour Witches Hats Maize Snacks 100g
100g · £17.50/kg£1.75
Meal Deals & Bundles
Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 4)
£13.00