Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Superstore - Clapham

Allergens and info

3.60 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LOVE CORN Sweet & Salty 115g

    115g · £25.22/kg
    £2.90
    £2.45 Clubcard (£21.30/kg)
  • Original Source Mint Shower Gel 250M

    £2.25
    £1.60 Clubcard
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Tesco Finest Pink Lady Apple 4 Pack

    4pk · £0.95 each
    £3.80
    £3.20 Clubcard (£0.80 each)
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Boursin Garlic and Herb Soft French Cream Cheese 150g

    150g · £28.00/kg
    £4.20
    £3.25 Clubcard (£21.67/kg)
  • Light & Free Cherry Greek Style Fat Free Yoghurt 4x115g

    460g · £7.07/kg
    £3.25
    £2.60 Clubcard (£5.65/kg)
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
    £4.60 Clubcard (£11.50/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Pringles Sour Cream & Onion Sharing Crisps 165g

    165g · £16.67/kg
    £2.75
    £1.75 Clubcard (£10.61/kg)
  • Oral-B Pro Expert Whitening Toothpaste 75Ml

    £4.95
    £2.50 Clubcard
  • Glade ONE Refill Sensual Sandalwood & Jasmine 13ml

    £3.45
    £2.45 Clubcard
  • Suhana Cuppa Poha Mix 80g

    80g · £20.63/kg
    £1.65
    £1.25 Clubcard (£15.63/kg)
  • Tesco Finest Slow Cooked Pork Belly Burnt Ends in a Sweet Honey BBQ Pit Rub & Texas Style Tang Mop Glaze 410G

    410g · £32.93/kg
    £13.50
    £11.50 Clubcard (£28.05/kg)
  • Tesco Finest Sweetcure Smoked Mackerel Fillets 160G

    160g · £52.19/kg
    £8.35
    £7.15 Clubcard (£44.69/kg)
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • Tesco Large Chicken Fillet Pack 1.6Kg

    1kg · £12.10/kg
    £12.10
    £11.00 Clubcard (£11.00/kg)
  • Quorn Vegan Chicken Free Slices 100G

    100g · £34.00/kg
    £3.40
    £3.00 Clubcard (£30.00/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Strawberries 400G

    400g · £7.25/kg
    £2.90
  • Tesco Baby Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
    £4.60 Clubcard (£11.50/kg)
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Organic British Chicken Thighs 500g

    500g · £19.80/kg
    £9.90
  • Tesco Greek Style Natural Yogurt 1Kg

    1kg · £2.05/kg
    £2.05
  • Tesco Large Chicken Fillet Pack 1.6Kg

    1kg · £12.10/kg
    £12.10
    £11.00 Clubcard (£11.00/kg)
  • Tesco Finest Chocolate Cake 6 Servings

    1pk · £5.25 each
    £5.25
  • Tesco Grated Pecorino Cheese 50G

    50g · £39.00/kg
    £1.95
  • New York Bakery Co The Original Plain Bagels 5 Pack

    5pk · £0.49 each
    £2.45
  • Tesco Finest Red Grapes Seedless 500G

    500g · £7.10/kg
    £3.55
  • Tesco Whole Cucumber Each

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Mature Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Tesco Beef Mince 20% Fat 500g

    500g · £7.60/kg
    £3.80
  • Tesco Sweet Vine Ripened Tomatoes 255G

    255g · £6.47/kg
    £1.65
  • Tesco Finest Cave Aged Goat Cheese 200G

    200g · £25.50/kg
    £5.10
  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Boursin Garlic and Herb Soft French Cream Cheese 150g

    150g · £28.00/kg
    £4.20
    £3.25 Clubcard (£21.67/kg)
  • Tesco Finest Pink Lady Apple 4 Pack

    4pk · £0.95 each
    £3.80
    £3.20 Clubcard (£0.80 each)
  • Tesco All Butter Croissants 8 Pack

    8pk · £0.34 each
    £2.75
  • Tesco Finest Italian Pepperoni 90G

    90g · £43.89/kg
    £3.95
  • Tesco Fresh Egg Pasta Tortelloni - Ham & Cheese 300g

    300g · £9.00/kg
    £2.70
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 250G

    250g · £11.80/kg
    £2.95
  • Tesco Babyleaf Salad 90G

    90g · £12.22/kg
    £1.10
  • Tesco Finest Slow Cooked Roast Chicken Breast 3 Slices 100g

    100g · £46.50/kg
    £4.65
  • Tesco British Chicken Drumsticks 1Kg

    1kg · £2.80/kg
    £2.80
  • Tesco Finest Dine In Creamy Buttery Mash 450g

    450g · £8.33/kg
    £3.75
  • Tesco Brown Onions 3 Pack

    3pk · £0.35 each
    £1.05
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • Tesco Tenderstem Broccoli Spears 330G

    330g · £8.64/kg
    £2.85
  • Tesco Sliced Mushrooms 250G

    250g · £6.60/kg
    £1.65
  • Happy Egg Free Range Eggs Large 6 Pack

    6pk · £0.57 each
    £3.40
  • Tesco Finest Grapes Selection Seedless 500g

    500g · £7.70/kg
    £3.85
  • Tesco British Chicken Thigh Fillets 600G

    600g · £11.83/kg
    £7.10
  • Tesco Buttermilk Chicken Tenders 305g

    305g · £15.08/kg
    £4.60
  • Tesco Finest Steak Ragu 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco All Butter Pain Au Chocolat 4 Pack

    4pk · £0.68 each
    £2.70
  • Tesco Raw King Prawns 165G

    165g · £27.88/kg
    £4.60
  • Tesco Plain White Tortilla Wraps 8 Pack

    8pk · £0.20 each
    £1.60
  • Tesco Parmigiano Reggiano 100G

    100g · £35.50/kg
    £3.55
  • Tesco Classic Round Tomatoes 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
  • Tesco Baby Plum Tomatoes 300G

    300g · £3.83/kg
    £1.15
  • Eastman's Sliced Cooked Chicken 240G

    240g · £9.17/kg
    £2.20
  • ProActiv Light Spread 450g

    450g · £14.78/kg
    £6.65
  • Crosta & Mollica Margherita Pizza 403g

    403g · £18.98/kg
    £7.65
  • Tesco Chicken Wings 1KG

    1kg · £2.80/kg
    £2.80
  • Vivera Plant-Based Shawarma Kebab 175g

    175g · £16.29/kg
    £2.85
  • Tesco Large Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.33 each
    £3.95
  • Tesco Finest Sweetcure Smoked Mackerel Fillets 160G

    160g · £52.19/kg
    £8.35
    £7.15 Clubcard (£44.69/kg)

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Superstore - Clapham

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo