Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Tooting Balham High Rd

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 20x36g

    20pk · £175.00/kg
    £6.30
    £4.25 Clubcard (£118.06/kg)
  • Mutti Finely Chopped Tomatoes 400g

    400g · £5.38/kg
    £2.15
    £1.60 Clubcard (£4.00/kg)
  • Dettol Antibacterial Limescale Bathroom Cleaning Spray 750ml

    £3.55
    £3.10 Clubcard
  • Tesco Finest Pink Lady Apple 4 Pack

    4pk · £0.95 each
    £3.80
    £3.20 Clubcard (£0.80 each)
  • Clover Original Spread 500G

    500g · £7.00/kg
    £3.50
    £2.65 Clubcard (£5.30/kg)
  • Kerrygold Salted Butter Stick 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
    £2.30 Clubcard (£23.00/kg)
  • Pilgrims Choice Extra Mature Cheddar Cheese 350 G

    350g · £16.00/kg
    £5.60
    £4.45 Clubcard (£12.71/kg)
  • Twix Hazelnut Multipack Milk Chocolate Biscuit Bars 9 x 20g

    9pk · £19.44/kg
    £3.50
    £2.40 Clubcard (£13.33/kg)
  • Applewood Slices 160G

    160g · £22.50/kg
    £3.60
    2 for £4.50 Clubcard
  • Quaker Oat So Simple Original Big Pack Porridge Sachets 22x27g

    594g · £11.28/kg
    £6.70
    £4.25 Clubcard (£7.15/kg)
  • Cathedral City Minis Mature Cheddar Cheese 6x20g

    6pk · £145.00/kg
    £2.90
    £2.60 Clubcard (£130.00/kg)
  • Boursin Garlic and Herb Soft French Cream Cheese 150g

    150g · £28.00/kg
    £4.20
    £3.25 Clubcard (£21.67/kg)
  • Galbani Italian Mozzarella Cheese 125g

    225g · £9.56/kg
    £2.15
    £1.60 Clubcard (£7.11/kg)
  • Tesco Finest 4 Signature Pork Sausages 440g

    440g · £13.52/kg
    £5.95
    £4.45 Clubcard (£10.11/kg)
  • Original Source Mint Shower Gel 250M

    £2.25
    £1.60 Clubcard
  • Yorkshire Provender Roast Chicken & Vegetables Soup 560g

    560g · £7.59/kg
    £4.25
    £3.80 Clubcard (£6.79/kg)
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Roast Chicken Slices 180g

    180g · £25.56/kg
    £4.60
    £4.20 Clubcard (£23.33/kg)
  • Mutti Peeled Whole Plum Tomatoes 400g

    400g · £5.38/kg
    £2.15
    £1.60 Clubcard (£4.00/kg)
  • Pizza Express BBQ Chicken & Red Onion Pizza 272g

    272g · £22.06/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£12.87/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Finest Wild Garlic Crispy Chicken Kiev 395g

    395g · £21.14/kg
    £8.35
  • Tesco Tender Vegetable Medley 160G

    160g · £14.38/kg
    £2.30
  • Tesco Chicken Breast Fillets 650g (c)

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Tesco Raspberries 150G (C)

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Tesco 2 Boneless Salmon Fillets 260G

    260g · £22.50/kg
    £5.85
  • Tesco Finest Finely Sliced Wiltshire Cured Ham 120g

    120g · £37.50/kg
    £4.50
  • Jason's Sourdough White Ciabattin Bread with Grains & Seeds 580g

    580g · £5.00/kg
    £2.90
  • Tesco Finest Victoria Sponge Cake

    1pk · £5.25 each
    £5.25
  • Charlie Bigham's Lasagne 355G

    355g · £20.28/kg
    £7.20
  • Pizza Express BBQ Chicken & Red Onion Pizza 272g

    272g · £22.06/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£12.87/kg)
  • Tesco Finest Ham Mushroom Mascarpone Woodfired Pizza 450g

    450g · £12.44/kg
    £5.60
  • Fage Total 0%Fat Greek Recipe Yogurt 450G

    450g · £9.56/kg
    £4.30
  • Cathedral City Mature Cheddar Cheese 350 G

    350g · £13.43/kg
    £4.70
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.35 each
    £2.10
  • Tesco Organic Broccoli 335G

    335g · £5.82/kg
    £1.95
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Tesco Finest Sweet Pointed Peppers 180g

    180g · £12.50/kg
    £2.25
  • Tesco Roast Chicken Slices 180g

    180g · £25.56/kg
    £4.60
    £4.20 Clubcard (£23.33/kg)
  • Pilgrims Choice Extra Mature Cheddar Cheese 350 G

    350g · £16.00/kg
    £5.60
    £4.45 Clubcard (£12.71/kg)
  • Applewood Slices 160G

    160g · £22.50/kg
    £3.60
    2 for £4.50 Clubcard
  • Clover Original Spread 500G

    500g · £7.00/kg
    £3.50
    £2.65 Clubcard (£5.30/kg)
  • Tesco Asparagus Tips 125G

    125g · £22.00/kg
    £2.75
  • Tesco Finest Baby Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
  • Tesco Finest All Butter Sultana Scones 4 Pack

    4pk · £0.73 each
    £2.90
  • Tesco Mango & Passion Fruit Pot 250g

    250g · £15.60/kg
    £3.90
  • Yorkshire Provender Roast Chicken & Vegetables Soup 560g

    560g · £7.59/kg
    £4.25
    £3.80 Clubcard (£6.79/kg)
  • Galbani Italian Mozzarella Cheese 125g

    225g · £9.56/kg
    £2.15
    £1.60 Clubcard (£7.11/kg)
  • Tesco Finest Pink Lady Apple 4 Pack

    4pk · £0.95 each
    £3.80
    £3.20 Clubcard (£0.80 each)
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Kerrygold Salted Butter Stick 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
    £2.30 Clubcard (£23.00/kg)
  • Boursin Garlic and Herb Soft French Cream Cheese 150g

    150g · £28.00/kg
    £4.20
    £3.25 Clubcard (£21.67/kg)
  • Arla Protein on the go Strawberry yogurt 200g

    200g · £7.50/kg
    £1.50
  • Happy Egg Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.56 each
    £3.35
  • Tesco Finest Rye & Mixed Seed Sourdough loaf 400G

    400g · £7.00/kg
    £2.80
  • Tesco British Salted Block Butter 250G

    250g · £8.00/kg
    £2.00
  • Richmond Meat-Free Sausages 8 Pack 304g

    304g · £9.21/kg
    £2.80
  • Tesco Bunched Spring Onions 100G (C)

    100g · £7.00/kg
    £0.70
  • Muller Corner Strawberry Yogurt 136G

    136g · £8.09/kg
    £1.10
  • Tesco Large Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.41 each
    £2.45
  • Rachel's Organic Divine Rice 2 X150g

    2pk · £18.33/kg
    £2.75
  • Warburtons Toastie Thick Sliced White Bread 800g

    800g · £1.81/kg
    £1.45
  • Tesco Salami Slices 12 Pack 100g

    100g · £13.00/kg
    £1.30
  • Loose Oranges

    1pk · £0.50 each
    £0.50
  • Tesco Express Baby Plum Tomatoes 300G

    300g · £3.83/kg
    £1.15
  • MULLERICE PROTEIN Chocolate 180g

    180g · £7.22/kg
    £1.30
  • Tesco 12 Beef Meatballs 336G

    336g · £13.69/kg
    £4.60
  • Charlie Bigham's Macaroni Cheese with Crispy Bacon 340g

    340g · £21.18/kg
    £7.20
  • Tesco German Style Salami Slices 12 Pack 125g

    125g · £8.80/kg
    £1.10
  • Simply Doughnuts Mini Classic and Sugar Ring 8 Pack

    8pk · £0.25 each
    £2.00
  • Cheestrings Original Cheese Snacks 4 Pack 80G

    4pk · £112.50/kg
    £2.25
  • Tesco Egg & Cress Sandwich

    1pk · £1.60 each
    £1.60
  • Tesco Smoked Cheese 125G

    125g · £19.60/kg
    £2.45
  • Lurpak Butter - Slightly Salted 200g

    200g · £16.00/kg
    £3.20
  • Tesco Belgian Chocolate Eclairs 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
  • Tesco Finest Rump Steak 255G

    255g · £33.14/kg
    £8.45
  • Cathedral City Minis Mature Cheddar Cheese 6x20g

    6pk · £145.00/kg
    £2.90
    £2.60 Clubcard (£130.00/kg)

Meal deals

View all (4)
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Tooting Balham High Rd

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo