- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Offers (192)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsburys 21 Day matured ribeye steak 225g
225g · £39.56/kg£8.90Sainsbury's British 4 Pork Loin Steaks 480g
480g · £13.33/kg£6.40Charlie Bigham's Lasagne 355g
355g · £22.39/kg£7.95Sainsbury's ASC Oak Smoked Scottish Salmon, Taste the Difference 100g (Ready to eat)
100g · £65.00/kg£6.50Sainsbury's British or Irish 5% Fat Beef Mince 500g
500g · £11.60/kg£5.80Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas
5pk · £0.27 each£1.35Sainsbury's Smoked Salmon & Cream Cheese on Oatmeal Bread
1pk · £4.05 each£4.05Sainsbury's Raspberries 150g
150g · £17.67/kg£2.65Biotiful Gut Health Kefir Drink Cherry 500ml
500ml · £6.70/L£3.35Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Sainsbury's Hot Smoked British Mackerel Fillets 140g
140g · £33.93/kg£4.75Sainsbury's Jubilee Large Vine Tomatoes, Taste the Difference 450g
450g · £5.67/kg£2.55Nomadic Clusters Yogurt & Oats & Strawberry 169g
169g · £14.20/kg£2.40Sainsbury's Strawberries 250g
250g · £9.60/kg£2.40Sainsbury's Watermelon 300g
300g · £10.83/kg£3.25Sainsbury's 21 Day Matured Rump Steak 225g
225g · £20.89/kg£4.70Sainsbury's Tuna & Sweetcorn on Malted Bread
1pk · £2.75 each£2.75Charlie Bigham's Thai Red Chicken Curry & Fragrant Rice 835g
835g · £14.55/kg£12.15Sainsbury's 12 Large British Free Range Eggs
12pk · £0.34 each£4.05Sainsbury's SO Organic Carrots 750g
750g · £2.20/kg£1.65Unearthed Spanish Potato Tortilla 250g
250g · £17.80/kg£4.45Fage Total 5% Fat Natural Greek Recipe Strained Yoghurt 450g
450g · £10.67/kg£4.80Sainsbury's Baby Cucumbers
200g · £6.50/kg£1.30Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's Gold Kiwi, Taste the Difference
4pk · £0.94 each£3.75Sainsbury's Mango 250g
250g · £13.80/kg£3.45Crosta Mollica Regina Sourdough Pizza 448g
448g · £17.08/kg£7.65Sainsbury's 2 Boneless Scottish Salmon Fillets 240g
240g · £25.83/kg£6.20Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Flora Buttery 450g
450g · £4.78/kg£0.85 off£2.15£3.00Sainsbury's Blackberries 150g
150g · £22.00/kg£3.30itsu 8 Chicken & Spring Onion Gyoza Dumplings 150g
150g · £35.33/kg£5.30Sainsbury's Courgettes 500g
500g · £4.00/kg£2.00Fridge Raiders Slow Roasted Chicken Bites 70g
70g · £26.43/kg£1.85Jason's No1 The Great White Sourdough 450g
450g · £6.33/kg£2.85Sainsbury's Taste the Difference Giant Couscous & Feta Salad 220g
220g · £17.05/kg3 for £10£3.75Sainsbury's Strawberries 400g
400g · £9.68/kg£3.87Sainsbury's Pineapple 300g
300g · £10.83/kg£3.25
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for two
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£15.002 for £6.50 Ready Meals
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Pizza and Bread
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£7.50Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 2)
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£8.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
In Store Prices
Evian Natural Mineral Water 75cl
75cl · £2.67/L£2.00Bounty Coconut & Milk Chocolate Snack Bar Duo 57g
57g · £22.81/kg£1.30Buxton Still Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95Dr. Oetker Bicarbonate of Soda 200g
200g · £8.75/kg£1.75Lucozade Sport Drink Orange 500ml
500ml · £4.30/L£2.15Walkers Monster Munch Pickled Onion Snacks Grab Bag Crisps 40g
40g · £37.50/kg£1.50Nando's Bag & Bake Medium 20g
20g · £80.00/kg£1.60Sainsbury's Bay Leaves 3g
3g · £416.67/kg£1.25Sainsbury's Firecracker Chicken Breast Mini Fillets 305g
305g · £12.62/kg£3.85Sainsbury’s Cat Milk 3x200ml
600ml · £4.42/L£2.65Sainsbury's 100 Round Cotton Wool Double Faced Pads
100pk · £0.02 each£2.00Sainsbury's Click & Seal Food & Freezer Bags 20 Bags Medium
20pk · £0.09 each£1.85Sainsbury's Garlic Granules 58g
58g · £21.55/kg£1.25Sainsbury's Harissa Paste, Inspired to Cook 90g
90g · £23.89/kg£2.15Sainsbury's + Healthcare Ibuprofen 200mg Capsules 16 Capsules
16pk · £0.07 each£1.10RestrictedSainsbury's Mixed Herbs 14g
14g · £89.29/kg£1.25Sainsbury's Non Stick Baking Paper
£2.45Sainsbury's Paprika 44g
44g · £28.41/kg£1.25Sainsbury's Rosemary 22g
22g · £56.82/kg£1.25Sainsbury's Tie Top Pedal Bin Liners Bags x30 30L
30pk · £0.09 each£2.70
Autumn is here
Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4
4pk · £0.36 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Sainsbury's Taste The Difference Carrot Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's White Cabbage
1pk · £1.20 each£1.20Charlie Bigham's Lasagne 690g
690g · £17.61/kg£12.15Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 700g
700g · £12.86/kg£9.00Sainsbury's Curly Leaf Kale
200g · £6.25/kg£1.25Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 805g
805g · £15.09/kg£12.15Cadbury Instant Hot Chocolate 300g
300g · £10.00/kg£1.40 off£3.00£4.40Sainsbury's Cauliflower
1pk · £1.50 each£1.50Kellogg's Squares Totally Chocolatey Rice Krispies Bars 4 x 36g (144g)
4pk · £19.44/kg£2.80
Autumn Flavours
Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Sainsbury's Chocolate & Pistachio Sticky Buns 165g
165g · £30.00/kg£4.95
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Oreo 6 White Enrobed 246g
246g · £9.76/kg£2.40Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Cadbury Puds Egg 35g
35g · £28.57/kg£1.00Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90M&M's Crispy Milk Chocolate Christmas Santa Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80M&M's Christmas Mini Santa Chocolate Bag 55g
4pk · £7.73/kg£1.70Maltesers Mini Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treats Bag 59g
59g · £28.81/kg£1.70Maltesers Mini Chocolate Christmas Reindeers 59g
59g · £38.98/kg£2.30HARIBO Limited Edition Merry-Mix 160g
160g · £7.81/kg£1.25
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans
200g · £8.65/kg25% off£1.73£2.30Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g
472g · £9.45/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Buttermilk Pancakes, Taste the Difference x4
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Sticky Toffee Pudding, Taste the Difference 400g
400g · £12.85/kg25% off£5.14£6.85Sainsbury's Taste the Difference 2 Smoked Haddock Fishcakes 290g
290g · £11.90/kg25% off£3.45£4.60Sainsbury's Taste the Difference Echalion Shallots
400g · £3.85/kg25% off£1.54£2.05Sainsbury's British Sweet Spear Carrots, Taste the Difference 450g
450g · £3.76/kg25% off£1.69£2.25Sainsbury's Half Ciabatta, Taste the Difference x2
270g · £8.07/kg25% off£2.18£2.90Sainsbury's Taste the Difference Extra Mature Cheddar & Red Onion Flatbread 255g
255g · £9.84/kg25% off£2.51£3.35Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g
215g · £8.88/kg25% off£1.91£2.55Sainsbury's Taste the Difference 6 Unsmoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
6pk · £2.76/kg25% off£3.64£4.85
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Spooky Season
Cadbury 5 Mini Bonfire Logs Honeycomb Flavour
5pk · £0.51 each£2.55Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Sainsbury's Salted Bats and Ghosts 100g
100g · £17.50/kg£1.75Mr Kipling 6 Terrifying Toffee Whirls
6pk · £0.33 each£2.00Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Baby Ghost Munchkin Pumpkin
350g · £4.14/kg£1.45Sainsbury's Monster Islands Fizzy Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Home Halloween Balloons
£2.00Sainsbury's Mallow-Ween Marshmallows 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Pumpkins Net 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Gruesome Gummies 6 x 11g (66g)
6pk · £21.21/kg£1.40Cadbury 4 Pumpkin Patch Cakes
4pk · £0.85 each£3.40Mr Kipling 8 Fiendish Fancies
8pk · £0.39 each£3.15HARIBO 600g
600g · £6.67/kg£1 off£4.00£5.00Wotsits Bag of Bones Cheese Corn Puffs Sharing Snacks 120g
120g · £22.92/kg£2.75Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.50 each£2.50Sainsbury's Home Pack of 16 Halloween Napkins
£2.00