Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Asda Express - PFS Alperton

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Offers (61)

  • 0

    Swizzels An Assortment of Family Favourite Sweets 650g

    650g · £6.15/kg

    £1.65 off

    £4.00

    £5.65

  • 0

    Pepsi Max Cherry 2 Litres

    2L · £1.40/L

    2 for £4

    £2.80

  • 0

    Pepsi Max 2 Litres

    2L · £1.40/L

    2 for £4

    £2.80

  • 0

    Pepsi 2 litres

    2L · £1.40/L

    2 for £4

    £2.80

  • 0

    Cadbury 10 Milk Chocolate Mini Rolls

    10pk · £0.37 each

    £1.23 off

    £3.67

    £4.90

  • 0

    Strings & Things Cheestrings 8 x 20g (160g)

    160g · £17.69/kg

    £0.82 off

    £2.83

    £3.65

  • 0

    Tropicana Original Orange with Juicy Bits 900ml

    900ml · £3.21/L

    £0.96 off

    £2.89

    £3.85

  • 0

    Tropicana Perfectly Pressed Orchard Apple 900ml

    900ml · £3.21/L

    £0.96 off

    £2.89

    £3.85

  • 0

    Yazoo Strawberry Milk Drink 400ml

    400ml · £4.00/L

    5 for £5

    £1.60

  • 0

    Asda Creamy Greek Style Yogurt 500g

    500g · £2.70/kg

    5 for £5

    £1.35

  • 0

    Muller Corner Vanilla Yogurt Chocolate Balls 124g

    124g · £8.87/kg

    5 for £5

    £1.10

  • 0

    HARIBO Starmix Multipack Bag 352g

    352g · £7.10/kg

    £1.30 off

    £2.50

    £3.80

  • 0

    Starbucks Indulgent Caramel Flavour Frappuccino Coffee Drink 250ml

    250ml · £7.80/L

    £0.65 off

    £1.95

    £2.60

  • 0

    Cathedral City Mature Cheddar 350g

    350g · £9.54/kg

    £1.11 off

    £3.34

    £4.45

  • 0

    Regina Blitz Household Towel

    1pk · £3.15 each

    £1.05 off

    £3.15

    £4.20

  • 0

    Homefire Kiln Dried Logs

    16.5L · £0.48/L

    2 for £10

    £8.00

  • 0

    The Collective Great Dairy Peach & Apricot Suckies 90g

    90g · £10.56/kg

    £0.30 off

    £0.95

    £1.25

  • 0

    Philadelphia Plain Cream Cheese-soft 165g

    165g · £12.97/kg

    £0.71 off

    £2.14

    £2.85

  • 0

    Asda 20 Tie Top Bin Bags 75 Litres

    20pk · £0.20 each

    £0.46 off

    £4.09

    £4.55

  • 0

    Diet Coke 500ml

    500ml · £5.10/L

    2 for £3.75

    £2.55

  • View all (61)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes 3 x 41g (123g)

    120g · £23.75/kg
    £2.85
  • Frubes Assorted Yogurt Tubes 9 x 37g (333g)

    333g · £7.96/kg
    £2.65
  • Asda Tuna & Sweetcorn on Malted Bread

    1pk · £2.75 each
    £2.75
  • Muller Corner Vanilla Yogurt Chocolate Balls 124g

    124g · £8.87/kg
    5 for £5
    £1.10
  • St Pierre 4 Burger Buns

    4pk · £0.76 each
    £3.05
  • ASDA Pink Lady Apple and Grapes 100g

    100g · £19.00/kg
    £1.90
  • Ginsters Chicken & Mushroom Slice 170g

    170g · £16.47/kg
    £2.80
  • Philadelphia Plain Cream Cheese-soft 165g

    165g · £12.97/kg
    £0.71 off
    £2.14£2.85
  • Mission Wraps Original 367g

    6pk · £0.31 each
    £1.85
  • Asda 24 Pork Cocktail Sausages 240g

    240g · £11.25/kg
    3 for £7
    £2.70
  • Asda Mini Pork Pies 100g

    2pk · £0.83 each
    £1.65
  • Asda Grated Mature British Cheddar 250g

    250g · £12.60/kg
    2 for £5.45
    £3.15
  • Ginsters Cheese & Onion Slice 170g

    170g · £16.47/kg
    £2.80
  • Arla Skyr Natural Icelandic Style Yogurt 450g

    450g · £6.00/kg
    £2.70
  • Asda Creamy Greek Style Yogurt 500g

    500g · £2.70/kg
    5 for £5
    £1.35
  • The Collective Great Dairy Strawberry Suckies 90g

    90g · £13.89/kg
    £1.25
  • Nomadic Yogurt & Oat Clusters Double Choc 169g

    169g · £12.72/kg
    £2.15
  • Rustlers All Day Breakfast Sausage Muffin 155g

    155g · £14.84/kg
    £2.30
  • Babybel Mini Original Cheese 2 x 20g (40g)

    40g · £41.25/kg
    £1.65
  • Asda Oak Smoked Ham & Cheese on Malted Bread

    1pk · £3.45 each
    £3.45
  • Strings & Things Cheestrings 8 x 20g (160g)

    160g · £17.69/kg
    £0.82 off
    £2.83£3.65
  • Asda 18 Sausage Rolls 180g

    180g · £12.78/kg
    £2.30
  • Fridge Raiders Southern Style Chicken Bites 45g

    45g · £36.67/kg
    £1.65
  • Warburtons 6 Crumpets

    6pk · £0.18 each
    £1.05
  • Asda Scotch Egg 113g

    113g · £14.60/kg
    £1.65
  • The Collective Great Dairy Peach & Apricot Suckies 90g

    90g · £10.56/kg
    £0.30 off
    £0.95£1.25
  • Asda 24 Breaded Chicken Bites 192g

    192g · £14.06/kg
    3 for £7
    £2.70
  • ASDA Hard Boiled Eggs 90g

    90g · £18.33/kg
    £1.65
  • Cathedral City Mature Cheddar 350g

    350g · £9.54/kg
    £1.11 off
    £3.34£4.45
  • Asda Egg & Cress on Malted Bread

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Asda 10 Mini Chicken Breast Skewers 120g

    120g · £24.58/kg
    3 for £7
    £2.95
  • Myprotein Chilli Chipotle Beef with Rice 310g

    300g · £16.50/kg
    £4.95
  • ASDA Carrot Sticks with a Houmous Dip 100g

    100g · £16.50/kg
    £1.65
  • Muller Rice Strawberry 170g

    170g · £6.47/kg
    £1.10
  • Asda Chicken & Bacon on Malted Bread

    1pk · £3.45 each
    £3.45
  • Asda Hoisin Duck on a Wheat Wrap

    1pk · £3.75 each
    £3.75
  • Asda Chicken Salad on Malted Bread

    1pk · £3.45 each
    £3.45
  • Asda Classic Chicken Triple Sandwich

    1pk · £3.85 each
    £3.85
  • Asda Chicken & Bacon Caesar on a Wheat Wrap

    1pk · £3.60 each
    £3.60
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable 400g

    400g · £14.25/kg
    £5.70
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170g

    170g · £16.47/kg
    £2.80

Best Sellers 📈

View all (15)
  • Calpol SixPlus Sugar-Free Suspension Paracetamol 6+ Years 80ml

    80ml · £56.88/L
    £4.55
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Domestos Extended Germ-Kill Original Bleach 750ml

    750ml · £2.13/L
    £1.60
  • Cadbury Crunchie Rocks Chocolate 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
  • Cadbury Fingers Milk Chocolate Biscuits 114 Gr

    114g · £24.56/kg
    £2.80
  • McVitie's 10 The Original Jaffa Cakes

    110g · £15.91/kg
    £1.75
  • Jammie Dodgers Raspberry Flavour 140g

    140g · £7.50/kg
    £1.05
  • Evian Still Natural Mineral Water 1.5L

    1.5L · £1.30/L
    £1.95
  • Coca-Cola Cherry 1.75L

    1.75L · £1.91/L
    £3.35
  • Robinsons Fruit Shoot Apple & Blackcurrant Juice Drink 4 x 200ml

    4pk · £1.88/L
    £1.50
  • Dairylea Lunchers Ham And Cheese Convenience Meals 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
  • Warburtons 6 Crumpets

    6pk · £0.18 each
    £1.05
  • Yazoo Strawberry Milk Drink 400ml

    400ml · £4.00/L
    5 for £5
    £1.60
  • Yazoo Strawberry Milk Drink 1L

    1L · £2.65/L
    £2.65
  • Asda Whole British Milk 4 Pints/2272ml

    2.27L · £0.86/L
    £1.95

Cosy Nights In🍂

View all (4)
  • Walkers Sensations Lime & Coriander Chutney Sharing Poppadoms Crisps 82.5g

    82.5g · £38.18/kg
    £3.15
  • Walkers BBQ Sauce Grab Bag Crisps 45g

    45g · £30.00/kg
    £1.35
  • Galaxy Counters Milk Chocolate Buttons Pouch Bag 112g

    112g · £21.43/kg
    £2.40
  • Galaxy Cookie Crumble Chocolate Bar 114g

    114g · £24.12/kg
    £2.75

Life in the Express Lane 💚🚀

View all (4)
  • Heinz Mix & Match

    1pk · £4.65 each
    £4.65
  • Meal Deal

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Picnic Picky Bits

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Premium Meal Deal

    1pk · £6.00 each
    £6.00

In-Store Price Match

View all (16)
  • Nurofen for Children Strawberry Oral Suspension 3mths to 9yrs Ibuprofen 100ml

    100ml · £50.00/L
    £5.00
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Hero Adult Dog Light with Chicken, Rice & Veg 2.5kg

    2.5kg · £1.48/kg
    £3.70
  • Asda Hero Adult Dog Gravy Selection Meaty & Poultry 6 x 400g (2.4kg)

    2.4kg · £1.92/kg
    £4.60
  • Homefire Kiln Dried Logs

    16.5L · £0.48/L
    2 for £10
    £8.00
  • Kinder Surprise 20g

    20g · £77.50/kg
    £1.55
  • Barratt Flumps 20g

    20g · £25.00/kg
    £0.50
  • Asda Pancake Shaker 155g

    155g · £9.68/kg
    £1.50
  • Oreo Vanilla Cookies 154g

    154g · £11.04/kg
    £1.70
  • Asda Cook Oregano 12g

    12g · £104.17/kg
    £1.25
  • Asda Cook Mint 13g

    13g · £96.15/kg
    £1.25
  • Schweppes Slimline Lemonade 2L

    2L · £0.98/L
    £1.95
  • Lucozade Energy Drink Orange 4x380ml

    4pk · £2.76/L
    £4.20
  • Robinsons Fruit Shoot Apple & Blackcurrant Juice Drink 4 x 200ml

    4pk · £1.88/L
    £1.50
  • Mission Wraps Original 367g

    6pk · £0.31 each
    £1.85
  • Arla Skyr Natural Icelandic Style Yogurt 450g

    450g · £6.00/kg
    £2.70

Deals You'll Love 💚

View all (33)
  • McCoy's Flame Grilled Steak Flavour Potato Crisps 6 x 25g

    150g · £19.67/kg
    £2.95
  • Voltarol Joint & Back Pain Relief Gel 2.32% 50g

    50g · £293.00/kg
    £14.65
    Restricted
  • Benylin Chesty Coughs (Non-Drowsy)

    150ml · £49.33/L
    £7.40
    Restricted
  • Grenade White Chocolate Cookie Flavour Protein Bar 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Grenade Chocolate Chip Cookie Dough Flavour 60g

    60g · £65.83/kg
    £3.95
  • Grenade Oreo 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Grenade Oreo White 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Regina Blitz Household Towel

    1pk · £3.15 each
    £1.05 off
    £3.15£4.20
  • Asda 20 Tie Top Bin Bags 75 Litres

    20pk · £0.20 each
    £0.46 off
    £4.09£4.55
  • Cadbury 10 Milk Chocolate Mini Rolls

    10pk · £0.37 each
    £1.23 off
    £3.67£4.90
  • Sanex Expert Skin Health Moisturising Shower Gel Body Wash 450ml

    450ml · £10.33/L
    £4.65
  • Mentos Mint Chewy Dragees 38g

    38g · £28.95/kg
    £1.10
  • Candy Kittens Wild Strawberry Gourmet Sweets 140g

    140g · £22.50/kg
    £3.15
  • Cadbury Dairy Milk Chocolate Bar 110g

    110g · £21.36/kg
    £2.35
  • Cadbury Dairy Milk Fruit & Nut Chocolate Bar 110g

    110g · £21.36/kg
    £2.35
  • Cadbury Dairy Milk Caramel Chocolate Bar 120g

    120g · £19.58/kg
    £2.35
  • Cadbury Dairy Milk Biscoff Chocolate 105g

    105g · £22.38/kg
    £2.35
  • Terry's Chocolate Orange 145g

    145g · £17.59/kg
    £2.55
  • Maltesers Fairtrade Box 110g

    110g · £34.55/kg
    £3.80
  • Oreo Vanilla Cookies 154g

    154g · £11.04/kg
    £1.70

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo