Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Fazakerley Longmoor Ln

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • Nakd Peanut Delight Raw Fruit & Nut Bar 4x35g

    4pk · £105.71/kg
    £3.70
    £2.95 Clubcard (£84.29/kg)
  • Huel Ready-to-drink Complete Meal Strawberries & Cream 500ml

    £4.55
    £3.80 Clubcard
  • Original Source Mint Shower Gel 250M

    £2.25
    £1.60 Clubcard
  • Dettol Antibacterial Limescale Bathroom Cleaning Spray 750ml

    £3.55
    £3.10 Clubcard
  • Tesco Mixed Vegetables 225G (C)

    250g · £8.80/kg
    £2.20
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Dairylea Lunchers Ham n Cheese 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
    £1.25 Clubcard (£19.23/kg)
  • Activia Peach No Added Sugar Fat Free Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    460g · £8.04/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£4.35/kg)
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • M&M'S Minis Milk Chocolate Funsize 220g

    220g · £28.64/kg
    £6.30
    £4.35 Clubcard (£19.77/kg)
  • Tesco Roast Chicken Slices 180g

    180g · £25.56/kg
    £4.60
    £4.20 Clubcard (£23.33/kg)
  • Warburtons 6 Choc Chip Pancakes

    6pk · £0.38 each
    £2.30
    £1.75 Clubcard (£0.29 each)
  • Patak's Indian Garlic & Coriander Naan Breads 2 Pack

    2pk · £1.28 each
    £2.55
    £2.05 Clubcard (£1.03 each)
  • Patak's Indian Korma Curry Sauce 450g

    450g · £7.00/kg
    £3.15
    £2.60 Clubcard (£5.78/kg)
  • Huel RTD Chocolate Brownie 500ml

    £4.55
    £3.80 Clubcard
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170G

    170g · £17.06/kg
    £2.90
    £2.25 Clubcard (£13.24/kg)
  • Tesco Continental Meat Selection 120g

    120g · £32.08/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Oreo Gingerbread Sandwich Biscuits 154g

    154g · £9.74/kg
    £1.50
    £0.90 Clubcard (£5.84/kg)
  • Lindt Teddy with Gift Tag 100g

    100g · £45.00/kg
    £4.50
    £4.00 Clubcard (£40.00/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Raspberries 150G (C)

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170G

    170g · £17.06/kg
    £2.90
    £2.25 Clubcard (£13.24/kg)
  • Tesco Mature Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco Roast Chicken Slices 180g

    180g · £25.56/kg
    £4.60
    £4.20 Clubcard (£23.33/kg)
  • Tesco Finest Dine In Golden-baked Potato Dauphinoise 400g

    400g · £9.38/kg
    £3.75
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.35 each
    £2.10
  • Jason's Recipe No 08 White Sourdough Ciabattin Bread 580g

    580g · £5.00/kg
    £2.90
  • Tesco Ripe & Ready Avocado (C)

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • Hovis Soft White Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Tesco Baking Potatoes 4 Pack

    4pk · £0.23 each
    £0.90
  • Activia Peach No Added Sugar Fat Free Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    460g · £8.04/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£4.35/kg)
  • Tesco Chicken & Bacon Sandwich Filler 235g (C)

    235g · £9.36/kg
    £2.20
  • Schar Every Day Gluten-free Soft Rolls - White Ciabatta 200g

    200g · £15.75/kg
    £3.15
  • Tesco Smoky BBQ Chicken Sub

    1pk · £3.10 each
    £3.10
  • Hollands Potato & Meat Pie 184G

    184g · £13.04/kg
    £2.40
  • Dairylea Lunchers Ham n Cheese 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
    £1.25 Clubcard (£19.23/kg)
  • Petits Filous Kids Yoghurt Drink - Strawberry Flavour 100g

    100g · £11.00/kg
    £1.10
  • Banana Each (C)

    1pk · £0.29 each
    £0.29
  • Tesco Celery Sticks 250G

    250g · £4.80/kg
    £1.20
  • Tesco Spreadable Brussels Pate 175g

    175g · £4.86/kg
    £0.85
  • Tesco Coleslaw 300g

    300g · £5.17/kg
    £1.55
  • Tesco Sausage Bacon & & Egg Triple

    1pk · £3.50 each
    £3.50
  • Tesco Melton Mowbray Pork Pies 6 Pack 300g

    300g · £11.17/kg
    £3.35
  • Patak's Indian Garlic & Coriander Naan Breads 2 Pack

    2pk · £1.28 each
    £2.55
    £2.05 Clubcard (£1.03 each)
  • Tesco Baby Corn 130G

    130g · £10.77/kg
    £1.40
  • La Famiglia Rana Prosciutto Crudo Cappelletti 250g

    250g · £13.80/kg
    £3.45
  • Warburtons Soft White Sandwich Rolls 6 Pack

    6pk · £0.22 each
    £1.30
  • Tesco Mini White Tortilla Wraps Plain 8 Pack

    8pk · £0.19 each
    £1.55
  • Tesco Mango Chunks 120G (FOS)

    120g · £15.83/kg
    £1.90
  • Hartley's Orange Jelly 125g

    125g · £8.00/kg
    £1.00
  • Tesco Smoked Back Bacon Rashers 300G

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Tesco Spicy Chicken Pasta 275G

    275g · £6.55/kg
    £1.80
  • Muller Rice Original Low Fat Dessert 170G

    170g · £6.76/kg
    £1.15
  • Philadelphia Light Low Fat Soft Cream Cheese 165G

    165g · £17.27/kg
    £2.85
  • Tesco Mixed Vegetables 225G (C)

    250g · £8.80/kg
    £2.20
    3 for 2 Clubcard
  • The Real Greek Giant Bean & Aubergine Salad 200g

    200g · £19.25/kg
    £3.85
  • Yeo Valley Honey Greek Style Yogurt 4 X100g

    4pk · £39.00/kg
    £3.90
  • La Famiglia Rana Spinach & Ricotta Ravioli 250g

    250g · £13.80/kg
    £3.45
  • Tesco Sweetcorn Cobettes 4 Pack

    4pk · £0.43 each
    £1.70
  • Tesco Beansprouts 300G (C)

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Tesco Smoked Salmon Tuna & Prawn Sushi 136g

    136g · £25.00/kg
    £3.40
  • Nomadic Low Fat Yogurt & Oat Clusters - Strawberry 169g

    169g · £14.20/kg
    £2.40
  • Crosta & Mollica Regina Pizza 448g

    448g · £17.08/kg
    £7.65
  • Arla Protein on the go Strawberry yogurt 200g

    200g · £7.50/kg
    £1.50
  • Tesco Granny Smith Apple 6 Pack

    5pk · £0.42 each
    £2.10
  • Tesco Finest Extra Fruity Hot Cross Buns 4 Pack

    4pk · £0.61 each
    £2.45
  • Tesco Egg Waffles 8 pack

    200g · £13.00/kg
    £2.60
  • Tesco Continental Meat Selection 120g

    120g · £32.08/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Biotiful Gut Health Kefir Milk Drink Original 500ml

    £2.90
  • Grapefruit Each

    1pk · £0.80 each
    £0.80
  • Tesco Finest Lemon Drizzle Cake

    1pk · £5.25 each
    £5.25
  • Tesco Finest Dine In Green Vegetable Medley 220g

    220g · £17.05/kg
    £3.75
  • Tesco The Chicken Club Sandwich

    1pk · £3.50 each
    £3.50
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G (C)

    500g · £4.80/kg
    £2.40
  • Deli Kitchen 4 Greek Style Flatbreads 320g

    320g · £7.97/kg
    £2.55
  • Tesco Smooth Smoked Salmon Pate 100g

    100g · £21.50/kg
    £2.15
  • Tesco Red Seedless Grape Punnet (C)

    500g · £4.80/kg
    £2.40
  • Tesco Carrot & Houmous 100g

    100g · £13.00/kg
    £1.30
  • Dolmio Classics Meatballs Fusilli Pasta Ready Meal 250g

    250g · £16.20/kg
    £4.05

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Fazakerley Longmoor Ln

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo