Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Liverpool Wavertree

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • New York Bakery Everything Bagel 5 pack

    5pk · £0.52 each
    £2.60
    £1.85 Clubcard (£0.37 each)
  • Warburtons Soft White Pitta Breads 4 Pack

    4pk · £0.41 each
    £1.65
    £1.50 Clubcard (£0.38 each)
  • Pro Plus Caffeine Tablets 48s

    48pk · £0.11 each
    £5.25
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Red Seedless Grapes 500G

    £2.40
    £2.15 Clubcard
  • Tesco Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
    £1.45 Clubcard (£5.80/kg)
  • Tesco British Extra Mature Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco British Mild Cheddar Cheese 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • LOVE CORN Sweet & Salty 115g

    115g · £25.22/kg
    £2.90
    £2.45 Clubcard (£21.30/kg)
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Berocca Immuno Orange Flavour Sugar Free 15 Effervescent Tablets

    15pk · £0.70 each
    £10.55
    3 for 2 Clubcard
  • Solero Bonbon Exotic Ice Cream Frozen Snack 192ml

    £5.55
    £3.80 Clubcard
  • Pringles Sour Cream & Onion Sharing Crisps 165g

    165g · £16.67/kg
    £2.75
    £1.75 Clubcard (£10.61/kg)
  • Ben & Jerry's Sundae Brookies & Cream Ice Cream Tub 427ml

    £7.15
    £5.65 Clubcard
  • Veetee Indian Tikka Masala Sauce & Steamed Basmati Rice Meal Kit 530g

    530g · £7.83/kg
    £4.15
    £3.70 Clubcard (£6.98/kg)
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    £3.50
    Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Creamfields Mature White Cheddar 400G

    400g · £7.63/kg
    £3.05
  • Onken Fat Free Vanilla Yogurt 450G

    450g · £5.00/kg
    £2.25
  • Fage Total 0%Fat Greek Recipe Yogurt 450G

    450g · £9.56/kg
    £4.30
  • Tesco Raspberries 150G (C)

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Warburtons Danish Lighter Small White Sliced Bread 400g

    400g · £4.13/kg
    £1.65
  • Tesco Flat Leaf Parsley 15G (C)

    15g · £66.67/kg
    £1.00
  • Tesco All Rounder Potatoes 1.25kg

    1kg · £1.45/kg
    £1.45
  • Hovis Seed Sensations Seven Seeds Sliced Bread 800g

    800g · £3.06/kg
    £2.45
  • Tesco Sweet Easy Peeler 600G (C)

    600g · £2.83/kg
    £1.70
  • Tesco Mango Chunks 250G (FOS)

    250g · £12.40/kg
    £3.10
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.35 each
    £2.10
  • Tesco Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Tesco Smoked Back Bacon Rashers 300G

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Tesco Red Seedless Grapes 500G

    £2.40
    £2.15 Clubcard
  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Tesco Baking Potatoes 4 Pack

    4pk · £0.23 each
    £0.90
  • Tesco Egg & Cress Sandwich

    1pk · £1.60 each
    £1.60
  • Tesco British Unsalted Butter 250G

    250g · £8.00/kg
    £2.00
  • Warburtons Wholemeal Soft Sliced Rolls 6 Pack

    6pk · £0.22 each
    £1.30
  • Tesco Finest Sweet & Sour Chicken & Egg Fried Rice 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • New York Bakery Everything Bagel 5 pack

    5pk · £0.52 each
    £2.60
    £1.85 Clubcard (£0.37 each)
  • Simply Doughnuts Mini Classic and Sugar Ring 8 Pack

    8pk · £0.25 each
    £2.00
  • Tesco Honeydew Melon (C)

    1pk · £1.95 each
    £1.95
  • Tesco Ham & Mushroom Tagliatelle 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Wholemeal Pitta Bread 6 Pack Classic

    6pk · £0.10 each
    £0.60
  • Tesco Little Gem 2 Pack (C)

    2pk · £0.45 each
    £0.90
  • Onken Set Natural Yogurt 450g

    450g · £6.22/kg
    £2.80
  • Tesco Gouda & Chorizo Rollitos 88g

    88g · £43.75/kg
    £3.85
  • Tesco British Mild Cheddar Cheese 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Walls Single Scotch egg 113g

    113g · £11.95/kg
    £1.35
  • Tesco Finest Dry Cure Bacon Lardons 180G

    180g · £27.22/kg
    £4.90
  • Tesco Southern Fried Chicken Pasta 300G

    300g · £10.67/kg
    £3.20
  • Anchor Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £11.75/kg
    £4.70
  • Warburtons Soft White Pitta Breads 4 Pack

    4pk · £0.41 each
    £1.65
    £1.50 Clubcard (£0.38 each)
  • Tesco High Protein Jerk Chicken & Rice 400g

    400g · £12.00/kg
    £4.80
  • Tesco Finest Fish Pie 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Hunters Chicken Breast Fillet 430G

    430g · £15.58/kg
    £6.70
  • Serious Pig Snacking Cheese, 24g

    24g · £85.42/kg
    £2.05
  • Tesco Finest Brioche Burger Buns 4 pack

    4pk · £0.54 each
    £2.15
  • The Tofoo Co Naked Tofu 280G

    280g · £11.07/kg
    £3.10
  • Tesco Red Leicester Cheese 220G

    220g · £13.41/kg
    £2.95
  • Tesco Unsmoked Back Bacon Rashers 10 Pack 300g

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • GetPro 18g Chocolate & Hazelnut High Protein Pudding 180g

    18g · £147.22/kg
    £2.65
  • Tesco Mature Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 250g

    250g · £16.00/kg
    £4.00
  • Arla Protein on the go Strawberry yogurt 200g

    200g · £7.50/kg
    £1.50
  • Tesco Calorie Controlled Chicken Roast Dinner 380G

    380g · £11.58/kg
    £4.40
  • Tesco British Extra Mature Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco White Pitta Bread 6 Pack

    6pk · £0.10 each
    £0.60
  • Tesco Frites 300g

    300g · £12.83/kg
    £3.85
  • Tesco Chicken Jalfrezi and Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Soreen Malt Loaf 2 Slices 45G

    45g · £28.89/kg
    £1.30
  • Tesco Penne 300G

    300g · £6.83/kg
    £2.05
  • Clay Oven Bakery Hand Stretched Garlic & Coriander Naan Bread 2 Pack 360g

    360g · £8.89/kg
    £3.20
  • Tesco Finest Spanish Chorizo 225G

    225g · £15.11/kg
    £3.40
  • Dairylea Cheese Spread Triangles 8 pack 8x15.6G

    125g · £18.40/kg
    £2.30
  • Tesco Leeks 320G

    320g · £3.75/kg
    £1.20
  • Tesco Prawn Layered Salad 300G

    300g · £10.67/kg
    £3.20

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Liverpool Wavertree

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo