Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Asda Express - Aigburth Road Express Petrol

Allergens and info

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Offers (174)

  • 0

    MOTH Margarita 125ml

    125ml · £47.20/L

    3 for £9

    £5.90

  • 0

    Au Vodka Cherryade 330ml

    330ml · £15.30/L

    3 for £9

    £5.05

  • 0

    Au Vodka Blue Raspberry Soda Made with Vodka 330ml

    330ml · £15.30/L

    3 for £9

    £5.05

  • 0

    San Miguel Especial Premium Lager 4 x 568ml

    4pk · £3.27/L

    £2.48 off

    £7.42

    £9.90

  • 0

    Exceptional by ASDA Old Bush Vine Chenin Blanc 75cl

    750ml · £13.07/L

    3 for 25% off

    £9.80

  • 0

    Hardys VR Pinot Grigio 750ml

    750ml · £13.07/L

    3 for 25% off

    £9.80

  • 0

    Fillipo Sansovino Pinot Grigio Rose 75cl

    750ml · £11.80/L

    3 for 25% off

    £8.85

  • 0

    Henry Westons Vintage Cider 500ml

    500ml · £6.70/L

    2 for £5.50

    £3.35

  • 0

    Tooth & Claw Cat Amongst Tropical IPA 440ml

    440ml · £9.89/L

    2 for £5.50

    £4.35

  • 0

    Beavertown Neck Oil Session IPA 440ml

    440ml · £9.66/L

    2 for £5.50

    £4.25

  • 0

    Tanqueray Flor de Sevilla Gin and Tonic 6.5% vol 250ml

    250ml · £17.00/L

    3 for £9

    £4.25

  • 0

    Casillero del Diablo Sauvignon Blanc 18.7cl

    187ml · £24.60/L

    3 for £9

    £4.60

  • 0

    Captain Morgan Original Spiced Gold and Pepsi MAX Ready to Drink 330ml 5% vol can

    330ml · £12.27/L

    3 for £9

    £4.05

  • 0

    San Miguel Especial Premium Lager 12 x 330ml

    12pk · £3.83/L

    £3.50 off

    £15.15

    £18.65

  • 0

    I Heart Rose 75cl

    750ml · £10.93/L

    3 for 25% off

    £8.20

  • 0

    Diablo Black Cabernet Sauvignon Red Wine 75cl

    750ml · £19.60/L

    3 for 25% off

    £14.70

  • 0

    Exceptional by ASDA Malbec Rose 75cl

    750ml · £14.80/L

    3 for 25% off

    £11.10

  • 0

    Au Vodka Blue Raspberry Flavoured Vodka Spirit Drink 70cl

    700ml · £54.07/L

    £6.50 off

    £37.85

    £44.35

  • 0

    Red Bull Energy Drink 8 x 250ml

    8pk · £5.08/L

    £3.39 off

    £10.16

    £13.55

  • 0

    Pica Pica Sauvignon Blanc 250ml

    250ml · £17.20/L

    3 for £9

    £4.30

  • View all (174)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Cathedral City Mature Cheddar 350g

    350g · £9.54/kg
    £1.11 off
    £3.34£4.45
  • Express Cuisine Chicken Tikka with Salad & Mayo

    210g · £19.05/kg
    £4.00
  • Warburtons Half & Half Medium Bread 800g

    800g · £1.59/kg
    £0.43 off
    £1.27£1.70
  • Lurpak Butter Slightly Salted 200g

    200g · £16.25/kg
    £3.25
  • Frubes Assorted Yogurt Tubes 9 x 37g (333g)

    333g · £7.96/kg
    £2.65
  • Warburtons 6 Sliced Wholemeal Rolls

    6pk · £0.26 each
    £1.55
  • The Collective Great Dairy Strawberry Suckies 90g

    90g · £10.44/kg
    £0.31 off
    £0.94£1.25
  • Babybel Mini Original Cheese 2 x 20g (40g)

    40g · £41.25/kg
    5 for £5
    £1.65
  • Babybel Mini Original Cheese 6 x 20g (120g)

    120g · £25.42/kg
    £3.05
  • Dairylea Lunchers Ham And Cheese Convenience Meals 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
  • The Collective Great Dairy Peach & Apricot Suckies 90g

    90g · £10.56/kg
    £0.30 off
    £0.95£1.25
  • Asda Sliced Mature British Cheddar 10 Slices 250g

    250g · £13.40/kg
    2 for £5.45
    £3.35
  • Asda 4 Slices Corned Beef 125g

    125g · £22.40/kg
    £2.80
  • Warburtons Original Seeded Batch Bread 800g

    800g · £3.00/kg
    £2.40
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170g

    170g · £16.47/kg
    £2.80
  • Asda 2 Scotch Eggs 226g

    226g · £8.85/kg
    £2.00
  • Asda Four Cheese Tortelloni 300g

    300g · £8.17/kg
    £2.45
  • Asda 24 Breaded Chicken Bites 192g

    192g · £14.06/kg
    3 for £7
    £2.70
  • Dairylea Cheese Slices 8 x 18.75g (150g)

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Grab It Chinese Chicken Stick 50g

    50g · £49.00/kg
    £2.45
  • Warburtons Soft Thick White Toastie Bread 800g

    800g · £2.19/kg
    £1.75
  • Asda Sweet & Tangy Kiwi, Melon & Strawberry 220g

    220g · £12.73/kg
    £2.80
  • Muller Corner Strawberry Yogurt 136g

    136g · £8.09/kg
    5 for £5
    £1.10
  • Warburtons 6 Sliced Soft White Rolls

    6pk · £0.26 each
    £1.55
  • Fridge Raiders Southern Style Chicken Bites 5 x 22.5g

    112.5g · £21.69/kg
    £0.81 off
    £2.44£3.25
  • ASDA Large Vegetable Samosa 90g

    90g · £21.11/kg
    £1.90
  • Strings & Things Cheestrings Twin Pack 20g

    40g · £41.25/kg
    £1.65
  • ASDA Crisp and Sweet Pink Lady Apple 80g

    80g · £21.25/kg
    £1.70
  • Asda Mini Pork Pies 100g

    2pk · £0.83 each
    £1.65
  • Express Cuisine Southern Fried Chicken

    230g · £17.39/kg
    £4.00
  • Fridge Raiders Southern Style Chicken Bites 45g

    45g · £36.67/kg
    £1.65
  • Asda 24 Pork Cocktail Sausages 240g

    240g · £11.25/kg
    3 for £7
    £2.70
  • Bio&Me Kefir Vanilla Yoghurt & Blueberry Granola 150g

    150g · £12.67/kg
    £1.90
  • Rustlers All Day Breakfast Sausage Muffin 155g

    155g · £14.84/kg
    £2.30
  • Mission Wraps Original 367g

    6pk · £0.31 each
    £1.85
  • Ginsters Limited Edition Buffalo Chicken Pocket 100g

    100g · £19.00/kg
    £1.90
  • Muller Corner Vanilla Yogurt Chocolate Balls 124g

    124g · £8.87/kg
    5 for £5
    £1.10
  • Jake & Nayns' Loaded Naan Chicken Tikka 185g

    185g · £18.65/kg
    £3.45
  • Asda 5 Slices Honey Roast Dry Cured Ham 120g

    120g · £23.33/kg
    3 for £7
    £2.80

Best Sellers 📈

View all (24)
  • Calpol Infant Sugar-Free Oral Suspension Paracetamol 2+ Months 100ml

    100ml · £44.00/L
    £4.40
    Restricted
  • Calpol SixPlus Sugar-Free Suspension Paracetamol 6+ Years 80ml

    80ml · £56.88/L
    £4.55
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Shades Everyday Kitchen Towels 2 Rolls

    2pk · £1.55 each
    £3.10
  • Asda Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml

    500ml · £1.90/L
    £0.95
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • Cadbury Crunchie Rocks Chocolate 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
  • Cadbury Fingers Milk Chocolate Biscuits 114 Gr

    114g · £24.56/kg
    £2.80
  • Coca-Cola Cherry 1.75L

    1.75L · £1.91/L
    £3.35
  • Coca-Cola Classic 8 x 330ml

    8pk · £2.78/L
    £7.35
  • Fillipo Sansovino Prosecco D.O.C. Rose 75cl

    750ml · £14.40/L
    3 for 25% off
    £10.80
  • Fillipo Sansovino Prosecco 75cl

    750ml · £13.93/L
    3 for 25% off
    £10.45
  • BuzzBallz Strawberry 'Rita Cocktails 200ml

    200ml · £26.25/L
    3 for £12.50
    £5.25
  • BuzzBallz Lime 'Rita Margarita Cocktail 200ml

    200ml · £26.25/L
    3 for £12.50
    £5.25
  • BuzzBallz Berry Cherry Limeade 200ml

    200ml · £26.25/L
    3 for £12.50
    £5.25
  • BuzzBallz Passionfruit Martini Cocktails 200ml

    200ml · £26.25/L
    3 for £12.50
    £5.25
  • Smirnoff No. 21 Vodka Red Label 37.5% vol 70cl

    700ml · £34.21/L
    £23.95
  • Gordon's Spritz Watermelon & Berry 8.4% vol 750ml

    750ml · £13.40/L
    £10.05
  • Gordon's Spritz Elderflower & Citrus 8.4% vol 750ml

    750ml · £13.40/L
    £10.05
  • Dairylea Lunchers Ham And Cheese Convenience Meals 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90

Cosy Nights In🍂

View all (6)
  • Walkers Sensations Lime & Coriander Chutney Sharing Poppadoms Crisps 82.5g

    82.5g · £38.18/kg
    £3.15
  • Butterkist Sweet & Salty Popcorn 100g

    100g · £23.50/kg
    £2.35
  • Walkers BBQ Sauce Grab Bag Crisps 45g

    45g · £30.00/kg
    £1.35
  • Walkers Bugles Southern Style BBQ Sharing Snacks Crisps 110g

    110g · £16.82/kg
    £1.85
  • Galaxy Counters Milk Chocolate Buttons Pouch Bag 112g

    112g · £21.43/kg
    £2.40
  • Galaxy Cookie Crumble Chocolate Bar 114g

    114g · £24.12/kg
    £2.75

Life in the Express Lane 💚🚀

View all (7)
  • Beer, Ale, Cider

    1pk · £5.50 each
    £5.50
  • Heinz Mix & Match

    1pk · £4.65 each
    £4.65
  • Meals in Minutes

    1pk · £6.50 each
    £6.50
  • Meal Deal

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Pasta & Sauce

    1pk · £3.00 each
    £3.00
  • Picnic Picky Bits

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Premium Meal Deal

    1pk · £6.00 each
    £6.00

In-Store Price Match

View all (15)
  • Asda Onion Rings 150g

    150g · £9.00/kg
    £1.35
  • Nurofen for Children Strawberry Oral Suspension 3mths to 9yrs Ibuprofen 100ml

    100ml · £50.00/L
    £5.00
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Hero Adult Dog Gravy Selection Meaty & Poultry 6 x 400g (2.4kg)

    2.4kg · £1.92/kg
    £4.60
  • Homefire Kiln Dried Logs

    16.5L · £0.48/L
    2 for £10
    £8.00
  • Fairy Original Washing Up Liquid Green with LiftAction 320ML

    320ml · £3.91/L
    £1.25
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • Asda Dental Floss Mint Flavour 40m

    1pk · £1.25 each
    £1.25
  • Barratt Flumps 20g

    20g · £25.00/kg
    £0.50
  • Oreo Vanilla Cookies 154g

    154g · £11.04/kg
    £1.70
  • ASDA Double Concentrate Tomato Puree 200g

    200g · £5.00/kg
    £1.00
  • ASDA Stonebaked Pepperoni Pizza 310g

    310g · £12.90/kg
    2 for £6.50
    £4.00
  • Mission Wraps Original 367g

    6pk · £0.31 each
    £1.85
  • Muller Frijj Fudge Brownie Flavour Milkshake 330ml

    330ml · £5.30/L
    £1.75
  • Muller Frijj Chocolate Flavour Milkshake 330ml

    330ml · £5.30/L
    £1.75

Deals You'll Love 💚

View all (62)
  • Walkers Sensations Roasted Chicken & Thyme Sharing Crisps 150g

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • KP Original Salted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • McCoy's Flame Grilled Steak Flavour Potato Crisps 6 x 25g

    150g · £19.67/kg
    £2.95
  • Nexium Control Heartburn & Indigestion Tablets, 7 Tablets

    7pk · £1.24 each
    £8.70
  • Benylin Chesty Coughs (Non-Drowsy)

    150ml · £49.33/L
    £7.40
    Restricted
  • Sudafed Blocked Nose Spray

    15ml · £433.33/L
    £6.50
    Restricted
  • Grenade Caramel Chaos Caramel Flavour Protein Bar 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Grenade Chocolate Chip Salted Caramel Flavour Protein Bar 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Grenade Oreo 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Grenade Oreo White 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Regina Blitz Household Towel

    1pk · £3.15 each
    £1.05 off
    £3.15£4.20
  • Asda 20 Tie Top Bin Bags 75 Litres

    20pk · £0.20 each
    £0.46 off
    £4.09£4.55
  • Cif Cream Lemon with Microparticles 500ml

    500ml · £3.68/L
    £0.26 off
    £1.84£2.10
  • Pampers Premium Protection New Baby Size 2, 44 Nappies, 4kg-8kg

    44pk · £0.29 each
    £12.65
  • Cadbury 5 Milk Chocolate Mini Rolls

    5pk · £0.46 each
    £0.78 off
    £2.32£3.10
  • Cadbury Raspberry Mini Rolls Cakes x5

    5pk · £0.46 each
    £0.78 off
    £2.32£3.10
  • Nivea Creme Moisturiser 200ML

    200ml · £35.00/L
    £7.00
  • Simple Kind to Skin Hydrating Light Moisturiser 125ml

    125ml · £38.40/L
    £4.80
  • Simple Kind to Skin Moisturising Facial Wash 150ml

    150ml · £32.00/L
    £4.80
  • Carex Original Antibacterial Hand Wash 250ml

    250ml · £8.20/L
    £2.05

Shop by category

  • Fruit
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo