Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Asda Express - St James - Express Petrol

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Offers (226)

  • 0

    Fillipo Sansovino Pinot Grigio Rose 75cl

    750ml · £11.80/L

    3 for 25% off

    £8.85

  • 0

    I Heart Rose 75cl

    750ml · £10.93/L

    3 for 25% off

    £8.20

  • 0

    Echo Falls White Zinfandel Rose Wine 75cl

    750ml · £11.13/L

    3 for 25% off

    £8.35

  • 0

    Carlsberg Export Lager Beer 4 x 568ml Pint Cans

    4pk · £3.43/L

    2 for £10

    £7.80

  • 0

    Strongbow Dark Fruit Cider 440ml

    4pk · £3.98/L

    2 for £10

    £7.00

  • 0

    Strongbow Original Apple Cider Can 4.5% ABV 4 x 440ml

    4pk · £3.61/L

    2 for £10

    £6.35

  • 0

    Tooth & Claw Cat Amongst Tropical IPA 440ml

    440ml · £9.89/L

    2 for £5.50

    £4.35

  • 0

    Beavertown Neck Oil Session IPA 440ml

    440ml · £9.66/L

    2 for £5.50

    £4.25

  • 0

    BrewDog Punk IPA Post Modern Classic 440ml

    440ml · £8.41/L

    2 for £5.50

    £3.70

  • 0

    Voga Pinot Grigio 750ml

    750ml · £14.40/L

    3 for 25% off

    £10.80

  • 0

    McGuigan Black Label Pinot Grigio 75cl

    750ml · £12.20/L

    3 for 25% off

    £9.15

  • 0

    McGuigan Black Label Chardonnay 75cl

    750ml · £12.20/L

    3 for 25% off

    £9.15

  • 0

    Westons Stowford Press Sweet Apple Orchard Cider 4 x 440ml

    1.76L · £3.13/L

    2 for £10

    £5.50

  • 0

    Hobgoblin Ruby Beer 4 x 568ml

    4pk · £3.39/L

    2 for £10

    £7.70

  • 0

    Hobgoblin Gold Beer 4 x 568ml

    4pk · £3.39/L

    2 for £10

    £7.70

  • 0

    Desperados Tequila Lager Beer 650ml Bottle

    650ml · £7.46/L

    2 for £5.50

    £4.85

  • 0

    Asahi Super Dry Beer 620ml

    620ml · £6.94/L

    2 for £5.50

    £4.30

  • 0

    Birra Moretti Lager Beer 660ml Bottle

    660ml · £6.44/L

    2 for £5.50

    £4.25

  • 0

    Cono Sur Bicicleta Viognier 75cl

    750ml · £11.80/L

    3 for 25% off

    £8.85

  • 0

    Blossom Hill Crisp & Fruity White Wine 750ml

    750ml · £10.93/L

    3 for 25% off

    £8.20

  • View all (226)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Asda Tangy & Zesty Lemons

    4pk · £0.41 each
    £1.65
  • Dairylea Lunchers Ham And Cheese Convenience Meals 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
  • Asda Grated Mature British Cheddar 250g

    250g · £12.60/kg
    2 for £5.45
    £3.15
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes 3 x 41g (123g)

    120g · £23.75/kg
    £2.85
  • Myprotein Chilli Chipotle Beef with Rice 310g

    300g · £16.50/kg
    £4.95
  • ASDA 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 310g

    310g · £8.06/kg
    £2.50
  • Asda 15 Pork Cocktail Sausages 150g

    150g · £12.00/kg
    £1.80
  • Lurpak Butter Slightly Salted 200g

    200g · £16.25/kg
    £3.25
  • Asda Sweet & Sour Chicken with Egg Fried Rice Meal for 1 400g

    400g · £10.25/kg
    2 for £6.50
    £4.10
  • Asda Meal for One Fish Pie 400g

    400g · £10.25/kg
    2 for £6.50
    £4.10
  • Cathedral City Mature Cheddar 350g

    350g · £9.54/kg
    £1.11 off
    £3.34£4.45
  • Asda Sausages & Buttery Mash Meal for One 400g

    400g · £10.25/kg
    2 for £6.50
    £4.10
  • Babybel Mini Original Cheese 6 x 20g (120g)

    120g · £25.42/kg
    £3.05
  • Asda Sliced Mature British Cheddar 10 Slices 250g

    250g · £13.40/kg
    2 for £5.45
    £3.35
  • Warburtons Toastie Soft Thick White Bread 400g

    400g · £3.13/kg
    £1.25
  • Asda Italian Inspired Beef Lasagne 400g

    400g · £10.25/kg
    £4.10
  • Ginsters Cornish Pasty Original 227g

    227g · £9.25/kg
    £0.70 off
    £2.10£2.80
  • The Collective Great Dairy Peach & Apricot Suckies 90g

    90g · £10.56/kg
    £0.30 off
    £0.95£1.25
  • Asda Grated Mozzarella 250g

    250g · £12.60/kg
    2 for £5.45
    £3.15
  • ASDA Red Berry Yogurt with Granola 190g

    190g · £10.00/kg
    £1.90
  • Dairylea Snackers Mini Chocolate Cookies Convenience Meals 61g

    61g · £31.15/kg
    £1.90
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170g

    170g · £16.47/kg
    £2.80
  • Asda Royal Gala Apples

    6pk · £0.33 each
    £1.95
  • Warburtons Soft Thick White Toastie Bread 800g

    800g · £2.19/kg
    £1.75
  • Warburtons Original Seeded Batch Bread 800g

    800g · £3.00/kg
    £2.40
  • ASDA 10 Smoked Back Bacon Rashers 310g

    310g · £8.06/kg
    £2.50
  • Warburtons Soft White Our Dough Bread 400g

    400g · £5.75/kg
    £2.30
  • Pasta & Sauce

    1pk · £3.00 each
    £3.00
  • Asda Quiche Lorraine 170g

    170g · £17.65/kg
    £3.00
  • Ginsters Original Cornish Pasty 130g

    130g · £15.77/kg
    £2.05
  • Hartley's Jelly Strawberry Flavour 125g

    125g · £8.40/kg
    £1.05
  • Asda Cucumber

    1pk · £1.25 each
    2 for £1.90
    £1.25
  • ASDA Golden Syrup Flavour Protein Porridge Pot 70g

    70g · £16.43/kg
    £1.15
  • Asda 3 Sweet & Crunchy Red Onions

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • Fridge Raiders Meat-Free Slow Roasted Tasty Bites 45g

    45g · £36.67/kg
    £1.65
  • The Collective Great Dairy Strawberry Suckies 90g

    90g · £10.44/kg
    £0.31 off
    £0.94£1.25
  • Asda Four Cheese Tortelloni 300g

    300g · £8.17/kg
    £2.45
  • Dairylea Cheese Slices 8 x 18.75g (150g)

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • ASDA Cheesy Bites with a Tomato Ketchup Dip Snack 75g

    75g · £26.67/kg
    £2.00
  • Asda Meal for One Chicken Madras with Pilau Rice 400g

    400g · £10.25/kg
    2 for £6.50
    £4.10

Best Sellers 📈

View all (31)
  • Calpol Infant Sugar-Free Oral Suspension Paracetamol 2+ Months 100ml

    100ml · £44.00/L
    £4.40
    Restricted
  • Calpol SixPlus Sugar-Free Suspension Paracetamol 6+ Years 80ml

    80ml · £56.88/L
    £4.55
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Asda Shades Everyday Kitchen Towels 2 Rolls

    2pk · £1.55 each
    £3.10
  • Asda Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml

    500ml · £1.90/L
    £0.95
  • Calpol Infant Sugar & Colour-Free Oral Suspension 2+ Months 100ml

    100ml · £39.50/L
    £3.95
    Restricted
  • Asda Cucumber

    1pk · £1.25 each
    2 for £1.90
    £1.25
  • Asda Banana Each (Single)

    1pk · £0.35 each
    £0.35
  • Asda 6 Sweet & Creamy Bananas

    6pk · £0.20 each
    2 for £1.90
    £1.20
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • ASDA Flavourful Reduced Fat Beef Steak Mince 500g

    500g · £13.20/kg
    £6.60
  • Cadbury Crunchie Rocks Chocolate 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
  • Cadbury Buttons Chocolate 100g

    100g · £29.00/kg
    £2.90
  • Cadbury Fingers Milk Chocolate Biscuits 114 Gr

    114g · £24.56/kg
    £2.80
  • McVitie's 10 The Original Jaffa Cakes

    110g · £15.91/kg
    £1.75
  • Jammie Dodgers Raspberry Flavour 140g

    140g · £7.50/kg
    £1.05
  • Evian Still Natural Mineral Water 1.5L

    1.5L · £1.30/L
    £1.95
  • Coca-Cola Classic 8 x 330ml

    8pk · £2.78/L
    £7.35

Cosy Nights In🍂

View all (8)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Coated Sharing Peanuts 150g

    150g · £23.00/kg
    £3.45
  • That’s Nuts Walkers Smoky Bacon Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Thats Nuts Walkers Salt & Vinegar Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Butterkist Sweet & Salty Popcorn 100g

    100g · £23.50/kg
    £2.35
  • Walkers BBQ Sauce Grab Bag Crisps 45g

    45g · £30.00/kg
    £1.35
  • Walkers Bugles Southern Style BBQ Sharing Snacks Crisps 110g

    110g · £16.82/kg
    £1.85
  • Galaxy Cookie Crumble Chocolate Bar 114g

    114g · £24.12/kg
    £2.75
  • Cadbury Drinking Hot Chocolate 500g

    500g · £11.20/kg
    £5.60

Life in the Express Lane 💚🚀

View all (11)
  • Beer, Ale, Cider

    1pk · £5.50 each
    £5.50
  • Feelin' Fresh

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Fill Your Freezer

    1pk · £7.50 each
    £7.50
  • Heinz Mix & Match

    1pk · £4.65 each
    £4.65
  • Meals in Minutes

    1pk · £6.50 each
    £6.50
  • Meal Deal

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Pasta & Sauce

    1pk · £3.00 each
    £3.00
  • Picnic Picky Bits

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Premium Meal Deal

    1pk · £6.00 each
    £6.00
  • Spritz Me! 🍊

    1pk · £20.00 each
    £20.00
  • The Big Brekkie

    1pk · £10.00 each
    £10.00

In-Store Price Match

View all (22)
  • Asda Onion Rings 150g

    150g · £9.00/kg
    £1.35
  • Nurofen for Children Strawberry Oral Suspension 3mths to 9yrs Ibuprofen 100ml

    100ml · £50.00/L
    £5.00
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Harringtons Dry Adult Dog Food, Rich in Lamb & Rice 1.7kg

    1.7kg · £3.97/kg
    £6.75
  • Asda Hero Adult Dog Gravy Selection Meaty & Poultry 6 x 400g (2.4kg)

    2.4kg · £1.92/kg
    £4.60
  • Homefire Kiln Dried Logs

    16.5L · £0.48/L
    2 for £10
    £8.00
  • Fairy Original Washing Up Liquid Green with LiftAction 320ML

    320ml · £3.91/L
    £1.25
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • Kinder Surprise 20g

    20g · £77.50/kg
    £1.55
  • Barratt Flumps 20g

    20g · £25.00/kg
    £0.50
  • Asda Sizzlin' Fajita Seasoning 30g

    30g · £41.67/kg
    £1.25
  • Dr. Oetker 18 Party Candles

    18pk · £0.11 each
    £1.95
  • Oreo Vanilla Cookies 154g

    154g · £11.04/kg
    £1.70
  • ASDA Double Concentrate Tomato Puree 200g

    200g · £5.00/kg
    £1.00
  • Asda Cook Oregano 12g

    12g · £104.17/kg
    £1.25
  • Asda Cook Mixed Herbs 12g

    12g · £104.17/kg
    £1.25
  • Asda Cook Ground Ginger 28g

    28g · £44.64/kg
    £1.25
  • Asda Orange & Pineapple Squash 1.5 Litres

    1.5L · £1.33/L
    £2.00

Deals You'll Love 💚

View all (76)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Sharing Bag Crisps 150grams

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • Walkers Sensations Roasted Chicken & Thyme Sharing Crisps 150g

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • KP Original Salted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • KP Dry Roasted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • McCoy's Classic Variety Multipack Crisps 6 Pack

    150g · £19.67/kg
    £2.95
  • McCoy's Flame Grilled Steak Flavour Potato Crisps 6 x 25g

    150g · £19.67/kg
    £2.95
  • Nexium Control Heartburn & Indigestion Tablets, 7 Tablets

    7pk · £1.24 each
    £8.70
  • Sudafed Blocked Nose Spray

    15ml · £433.33/L
    £6.50
    Restricted
  • Grenade Caramel Chaos Caramel Flavour Protein Bar 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Grenade Oreo 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Regina Blitz Household Towel

    1pk · £3.15 each
    £1.05 off
    £3.15£4.20
  • Dreamies Cat Treat Biscuits with Tasty Chicken 6x200g

    200g · £17.00/kg
    £0.80 off
    £3.40£4.20
  • Febreze Bathroom, Continuous Air Freshener Lenor Spring Awakening 1 Count

    1pk · £2.50 each
    £0.60 off
    £2.50£3.10
  • Asda 20 Tie Top Bin Bags 75 Litres

    20pk · £0.20 each
    £0.46 off
    £4.09£4.55
  • Asda Kitchen Foil 10 Metres

    1pk · £1.39 each
    £0.46 off
    £1.39£1.85
  • Simple Kind to Skin Moisturising Facial Wash 150ml

    150ml · £32.00/L
    £4.80
  • Sanex Expert Skin Health Moisturising Shower Gel Body Wash 450ml

    450ml · £10.33/L
    £4.65
  • Aquafresh Little Teeth Toothpaste 3-5 years | Kids toothpaste | 75 ml

    75ml · £31.33/L
    £2.35
  • Sure Nonstop Protection Anti-Perspirant Aerosol Invisible Pure 250 ml

    250ml · £19.60/L
    £4.90
  • Smint 150 Sugarfree Peppermint 105g

    130g · £29.23/kg
    £3.80

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo