Skip to:ContentFooter
Deliveroo

One Stop Stores - Leicester

Allergens and info

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Offers (225)

  • 0

    Diet Coke 330ml 18 pack

    330ml · £30.76/L

    £3 off

    £10.15

    £13.15

  • 0

    Monster Energy Pipeline Punch 500ml 4 pack

    500ml · £13.60/L

    £1.25 off

    £6.80

    £8.05

  • 0

    Arla BOB Skimmed Milk 2 litre

    2L · £1.65/L

    2 for £4.50

    £3.30

  • 0

    Cravendale Whole Milk 2 litre

    2L · £1.58/L

    2 for £4.50

    £3.15

  • 0

    Cravendale Semi Skimmed Milk 2 litre

    2L · £1.58/L

    2 for £4.50

    £3.15

  • 0

    Fruit Shoot Orange 200ml 4 pack

    200ml · £10.25/L

    £1.35 off

    £2.05

    £3.40

  • 0

    Cadbury Fudge 4 pack

    4pk · £0.33 each

    £0.55 off

    £1.30

    £1.85

  • 0

    Walkers Monster Munch Giants Pickled Onion 85g

    85g · £21.76/kg

    £0.75 off

    £1.85

    £2.60

  • 0

    Cadbury Dairy Milk Chocolate Fingers 114g

    114g · £17.54/kg

    £1 off

    £2.00

    £3.00

  • 0

    Coca-Cola Zero Sugar 330ml 18 pack

    330ml · £30.76/L

    £3 off

    £10.15

    £13.15

  • 0

    Monster Energy 500ml 4 pack

    500ml · £13.60/L

    £1.25 off

    £6.80

    £8.05

  • 0

    Dr Pepper Zero Sugar Cherry Crush 2 litre

    2L · £1.48/L

    2 for £5

    £2.95

  • 0

    Fanta Orange 2 litre

    2L · £1.38/L

    2 for £5

    £2.75

  • 0

    Fanta Fruit Twist 2 litre

    2L · £1.38/L

    2 for £5

    £2.75

  • 0

    Rowntree's Randoms Juicers 140g

    140g · £10.36/kg

    £0.50 off

    £1.45

    £1.95

  • 0

    Haagen Dazs Salted Caramel 460ml

    460ml · £9.89/L

    £2 off

    £4.55

    £6.55

  • 0

    Cadbury Dairy Milk Giant Buttons 175g

    175g · £18.00/kg

    £0.75 off

    £3.15

    £3.90

  • 0

    Walkers Sensations Thai Sweet Chilli 150g

    150g · £15.00/kg

    £0.65 off

    £2.25

    £2.90

  • 0

    Coca-Cola 330ml 12 pack

    12pk · £0.83 each

    £2 off

    £9.90

    £11.90

  • 0

    Lucozade Energy Orange 380ml 4 pack

    380ml · £7.89/L

    £1 off

    £3.00

    £4.00

  • View all (225)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Mr Kipling Golden Syrup Pudding 2's

    2pk · £1.48 each
    £2.95
  • Sharwood's Garlic & Coriander Naans 2's

    260g · £6.54/kg
    £0.50 off
    £1.70£2.20
  • Tesco Pink Lady Apples

    5pk · £0.77 each
    £3.85
  • Tesco Bake At Home Baguettes 2's

    2pk · £0.88 each
    £1.75
  • Rolo Dessert 2 pack

    65g · £20.00/kg
    £1 off
    £1.30£2.30
  • Tesco Chocolate Filled Crepes 6's

    192g · £14.06/kg
    £2.70
  • Strings & Things Cheestrings 4 pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40
  • Activia Strawberry 115g 4 pack

    115g · £29.57/kg
    £3.40
  • Ginsters Cornish Pasty Original 227g

    227g · £11.89/kg
    £2.70
  • Tesco Chicken Tikka Masala with Pilau Rice 400g

    400g · £10.75/kg
    2 for £7
    £4.30
  • Tesco Mixed Leaf Salad 120g

    120g · £13.33/kg
    £1.60
  • Chicken, Bacon & Stuffing Sandwich Lunch Meal Deal

    1pk · £4.50 each
    £4.50
  • Ripe Bananas 5 pack

    5pk · £0.28 each
    £1.40
  • Wall's Jumbo Pork Sausage Roll 130g

    130g · £12.31/kg
    £1.60
  • Les Brioches Brioche Rolls Chocolate Chips 6's

    6pk · £0.40 each
    £2.40
  • Tesco Egg Custard Tarts 2's

    2pk · £0.65 each
    £1.30
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes 3 pack

    41g · £51.22/kg
    £2.10
  • Utterly Butterly 500g

    500g · £3.70/kg
    £0.70 off
    £1.85£2.55
  • Wall's Peppered Steak Slice 180g

    180g · £12.78/kg
    £2.30
  • Warburtons White Toastie 400g

    400g · £3.25/kg
    £1.30
  • Peppa Pig Strawberry Fromage Frais 45g 6 pack

    45g · £33.33/kg
    £1.50
  • Tesco Iceberg Lettuce

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 300g

    300g · £4.00/kg
    £1.20
  • Tesco Cucumber

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Pizza Night Bundle (2 Pizzas + Side + Drink)

    1pk · £10.00 each
    £10.00
  • Tesco Prime Cuts 6 Roast Chicken Slices 120g

    120g · £24.17/kg
    2 for £5
    £2.90
  • Tesco Free Range Eggs Large 6's

    6pk · £0.43 each
    £2.55
  • Tesco All-Rounder Potatoes 2kg

    2kg · £0.85/kg
    £1.70
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes

    41g · £39.02/kg
    £1.60
  • Planet Deli Plain Folded Flatbreads 4's

    1pk · £1.85 each
    £1.85
  • Tesco Unsmoked Streaky Bacon 300g

    300g · £10.50/kg
    2 for £5
    £3.15
  • Warburtons White Medium 400g

    400g · £3.25/kg
    £1.30
  • GetPRO Chocolate Hazelnut Flavour Pudding 180g

    180g · £12.78/kg
    £2.30

In-store Price Match 🪙✅

View all (20)
  • Skittles Chewies Fruits 137g

    137g · £9.12/kg
    £1.25
  • Daz All in 1 Pods 12 wash

    12pk · £0.21 each
    £0.79 off
    £2.50£3.29
  • DFE Frankfurters 12's

    12pk · £0.08 each
    £1.00
  • Mentos Mints 135g

    135g · £9.26/kg
    £1.25
  • Mentos Fruits 135g

    135g · £9.26/kg
    £1.25
  • UFIT White Chocolate 310ml

    310ml · £7.42/L
    £2.30
  • Winalot Chicken in Jelly 400g

    400g · £3.13/kg
    £1.25
  • Mornflake Chocolatey Squares 375g

    375g · £6.64/kg
    £2.49
  • Cheez-It Snap'd Cheese & Chilli 65g

    65g · £15.38/kg
    £1.00
  • McVitie's Digestives Caramel Millionaire Slices 5s

    10pk · £0.13 each
    £0.24 off
    £1.25£1.49
  • Cheetos Fiery Jalapeno & Cheese 70g

    70g · £21.29/kg
    £1.49
  • Tropicana Orange Smooth 850ml

    850ml · £3.47/L
    £2.95
  • Space Raiders Beef 30g

    30g · £16.67/kg
    £0.50
  • Regina Gentle Soft 9 roll

    9pk · £0.44 each
    £3.95
  • Bebeto Fruity Twists Fruit Mix 180g

    180g · £5.56/kg
    £1.00
  • Bebeto Wacky Sticks Fizzy Strawberry 180g

    180g · £5.56/kg
    £1.00
  • Bebeto Wacky Sticks Strawberry 180g

    180g · £5.56/kg
    £1.00
  • Walkers Monster Munch Pickled Onion 72g

    72g · £18.75/kg
    £1.35
  • Walkers Quavers Cheese 54g

    54g · £25.00/kg
    £1.35
  • Nik Naks Rib 'N' Saucy 75g

    75g · £18.00/kg
    £1.35

Back to Routine 🎒

View all (39)
  • Walkers Quavers Cheese 6 pack

    16g · £125.00/kg
    £0.75 off
    £2.00£2.75
  • Walkers Wotsits Really Cheesy 6 pack

    6pk · £0.33 each
    £0.75 off
    £2.00£2.75
  • Fruit Shoot Apple & Blackcurrant 200ml 4 pack

    200ml · £10.25/L
    £1.35 off
    £2.05£3.40
  • McVitie's Toasting Waffles 8's

    8pk · £0.21 each
    £0.80 off
    £1.65£2.45
  • Fruit Shoot Orange 200ml 4 pack

    200ml · £10.25/L
    £1.35 off
    £2.05£3.40
  • Kellogg's Nutri-grain Strawberry 6 pack

    6pk · £0.36 each
    £0.90 off
    £2.15£3.05
  • Nature Valley Crunchy Oats & Honey 5's

    5pk · £0.47 each
    £1.35 off
    £2.35£3.70
  • Cadbury Dairy Milk Chocolate Fingers 114g

    114g · £17.54/kg
    £1 off
    £2.00£3.00
  • Nestle Shreddies The Frosted One 500g

    500g · £6.70/kg
    £1.25 off
    £3.35£4.60
  • Walkers Squares Variety 6 pack

    22g · £90.91/kg
    £0.75 off
    £2.00£2.75
  • Nutella B-ready 6 pack

    6pk · £0.57 each
    £0.40 off
    £3.40£3.80
  • Simply Doughnuts Mini Ring Bites 8's

    8pk · £0.17 each
    £0.30 off
    £1.35£1.65
  • McCoy's Classic Variety 6 pack

    6pk · £0.36 each
    £0.85 off
    £2.15£3.00
  • Hartley's 10 Cal Raspberry Jelly 175g

    175g · £4.86/kg
    £0.25 off
    £0.85£1.10
  • Cadbury Milk Chocolate Spread 400g

    400g · £9.25/kg
    £1.45 off
    £3.70£5.15
  • McCoy's Flame Grilled Steak 6 pack

    6pk · £0.36 each
    £0.85 off
    £2.15£3.00
  • Nestle Cheerios Multigrain 390g

    390g · £7.69/kg
    £1 off
    £3.00£4.00
  • Kellogg's Fruit Winders Strawberry 5 pack

    5pk · £0.38 each
    £0.95 off
    £1.90£2.85
  • Tesco Melon & Pineapple Fingers 300g

    300g · £9.83/kg
    £2.95
  • Rolo Dessert 2 pack

    65g · £20.00/kg
    £1 off
    £1.30£2.30

Essentials For Less 💙

View all (20)
  • Cravendale Whole Milk 2 litre

    2L · £1.58/L
    2 for £4.50
    £3.15
  • Cravendale Semi Skimmed Milk 2 litre

    2L · £1.58/L
    2 for £4.50
    £3.15
  • Tesco Prime Cuts 6 Roast Chicken Slices 120g

    120g · £24.17/kg
    2 for £5
    £2.90
  • Tesco Prime Cuts 4 Roast Beef Slices 90g

    90g · £32.22/kg
    2 for £5
    £2.90
  • 12 Pork Chipolatas 400g

    400g · £10.63/kg
    2 for £7.50
    £4.25
  • 6 Pork Sausages 400g

    400g · £10.63/kg
    2 for £7.50
    £4.25
  • Tesco Grated Mozzarella 250g

    250g · £14.20/kg
    2 for £5.50
    £3.55
  • Tesco Red Leicester 220g

    220g · £15.91/kg
    2 for £5.50
    £3.50
  • Tesco Mature Cheddar Cheese 220g

    220g · £15.00/kg
    2 for £5.50
    £3.30
  • Tesco Grated Mature Cheddar Cheese 250g

    250g · £14.20/kg
    2 for £5.50
    £3.55
  • Tesco Mature Cheddar Cheese Slices 250g

    250g · £16.00/kg
    £4.00
  • Tesco Hot & Spicy Chicken Tenders 305g

    305g · £18.03/kg
    2 for £10
    £5.50
  • Tesco Unsmoked Streaky Bacon 300g

    300g · £10.50/kg
    2 for £5
    £3.15
  • Tesco Grated Mild Cheddar 250g

    250g · £14.20/kg
    2 for £5.50
    £3.55
  • Tesco 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 300g

    300g · £8.50/kg
    2 for £5
    £2.55
  • Tesco 10 Smoked Back Bacon Rashers 300g

    300g · £8.50/kg
    £2.55
  • Tesco Corned Beef 110g

    110g · £26.36/kg
    2 for £5
    £2.90
  • Tesco Slow Cooked Sweet Chilli Chicken Wings 310g

    310g · £14.35/kg
    £4.45
  • Arla BOB Skimmed Milk 2 litre

    2L · £1.65/L
    2 for £4.50
    £3.30
  • Tesco Mild Cheddar Slices 250g

    250g · £15.80/kg
    2 for £5.50
    £3.95

This Week's Star Buys ⭐

View all (38)
  • Fox's Party Rings 125g

    125g · £8.40/kg
    £0.65 off
    £1.05£1.70
  • Fruit Shoot Apple & Blackcurrant 200ml 4 pack

    200ml · £10.25/L
    £1.35 off
    £2.05£3.40
  • Oreo Original 154g

    154g · £8.12/kg
    £0.75 off
    £1.25£2.00
  • Fruit Shoot Orange 200ml 4 pack

    200ml · £10.25/L
    £1.35 off
    £2.05£3.40
  • Cadbury Dairy Milk Caramel 120g

    120g · £16.25/kg
    £0.65 off
    £1.95£2.60
  • Yorkshire Tea Bags 160's

    160pk · £0.04 each
    £1.75 off
    £5.70£7.45
  • Kenco Millicano 100g

    100g · £59.50/kg
    £3.25 off
    £5.95£9.20
  • Cadbury Dairy Milk Oreo 120g

    120g · £16.25/kg
    £0.65 off
    £1.95£2.60
  • Cadbury Dairy Milk Daim 120g

    120g · £16.25/kg
    £0.65 off
    £1.95£2.60
  • Cadbury Dairy Milk Chocolate Fingers 114g

    114g · £17.54/kg
    £1 off
    £2.00£3.00
  • Cadbury Dairy Milk 110g

    110g · £17.73/kg
    £0.65 off
    £1.95£2.60
  • Rowntree's Randoms 150g

    150g · £9.67/kg
    £0.50 off
    £1.45£1.95
  • Cadbury Dairy Milk Wholenut 120g

    120g · £16.25/kg
    £0.65 off
    £1.95£2.60
  • Cadbury Dairy Milk Fruit & Nut 110g

    110g · £17.73/kg
    £0.65 off
    £1.95£2.60
  • Rowntree's Jelly Tots 150g

    150g · £9.67/kg
    £0.50 off
    £1.45£1.95
  • Rowntree's Randoms Juicers 140g

    140g · £10.36/kg
    £0.50 off
    £1.45£1.95
  • Flipz Gingerbread 150g

    150g · £16.00/kg
    £2.40
  • Skittles Fruits 136g

    136g · £10.29/kg
    £0.25 off
    £1.40£1.65
  • Starburst Fruit Chews Original 138g

    138g · £10.14/kg
    £0.25 off
    £1.40£1.65
  • Fairy Non Bio Gel 26 wash

    858ml · £8.92/L
    £2.50 off
    £7.65£10.15

Quality You Know And Trust 🍓🥑

View all (25)
  • Tesco Carrots 500g

    500g · £1.00/kg
    £0.50
  • Tesco Iceberg Lettuce

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Gala Apples 6 pack

    6pk · £0.40 each
    £2.40
  • Tesco 15% Fat Beef Steak Mince 500g

    500g · £12.20/kg
    £6.10
  • Tesco 4 Beef Quarter Pounders 454g

    454g · £11.12/kg
    £5.05
  • Tesco 36 Wafer Thin Roast Chicken Slices 400g

    400g · £7.25/kg
    £2.90
  • Tesco 10 Wafer Thin Roast Chicken Slices 125g

    125g · £13.60/kg
    £1.70
  • Tesco 8 Honey Roast Ham Slices 125g

    125g · £8.80/kg
    £1.10
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 300g

    300g · £4.00/kg
    £1.20
  • Tesco Chicken Thighs 600g

    600g · £5.58/kg
    £3.35
  • Tesco 5% Fat Lean Beef Steak Mince 500g

    500g · £12.20/kg
    £6.10
  • Tesco Broccoli 375g

    375g · £3.07/kg
    £1.15
  • Tesco Wholemeal Medium 800g

    800g · £1.13/kg
    £0.90
  • Tesco White Toastie Thick 800g

    800g · £1.13/kg
    £0.90
  • Tesco Blueberries 150g

    150g · £16.00/kg
    £2.40
  • Tesco Brown Onions 3 pack

    3pk · £0.37 each
    £1.10
  • Tesco Grated Mozzarella 250g

    250g · £14.20/kg
    2 for £5.50
    £3.55
  • Tesco Grated Mature Cheddar Cheese 250g

    250g · £14.20/kg
    2 for £5.50
    £3.55
  • Tesco Belgian Buns 2's

    2pk · £1.20 each
    £2.40
  • Tesco Grated Mild Cheddar 250g

    250g · £14.20/kg
    2 for £5.50
    £3.55

Ready Meals Multibuy 🍴

View all (13)
  • Ristorante Hawaii Pizza 355g

    355g · £11.69/kg
    2 for £6
    £4.15
  • Tesco Chicken Chow Mein 400g

    400g · £10.75/kg
    2 for £7
    £4.30
  • One Stop Chicken Tikka Masala with Pilau Rice 400g

    400g · £8.25/kg
    2 for £6
    £3.30
  • One Stop Beef Dinner 400g

    400g · £8.88/kg
    2 for £6
    £3.55
  • One Stop Cottage Pie 400g

    400g · £8.25/kg
    2 for £6
    £3.30
  • Young's Admiral's Pie 300g

    300g · £10.00/kg
    2 for £5
    £3.00
  • One Stop Sweet&Sour Chicken & EggFried Rice 400g

    400g · £8.25/kg
    £3.30
  • Tesco Chicken & Bacon Pasta Bake 400g

    400g · £10.75/kg
    2 for £7
    £4.30
  • Tesco Beef Lasagne 400g

    400g · £10.75/kg
    2 for £7
    £4.30
  • Tesco Chicken Tikka Masala with Pilau Rice 400g

    400g · £10.75/kg
    2 for £7
    £4.30
  • Ristorante Pepperoni Salame Pizza 320g

    320g · £12.97/kg
    2 for £6
    £4.15
  • Ristorante Mozzarella Pizza 335g

    335g · £12.39/kg
    2 for £6
    £4.15
  • Ristorante Funghi Pizza 365g

    365g · £11.37/kg
    2 for £6
    £4.15

New & Exciting🎉

View all (8)
  • Walkers Monster Munch Giants Roast Beef 85g

    85g · £20.00/kg
    £1.70
  • Flipz Gingerbread 150g

    150g · £16.00/kg
    £2.40
  • Haribo Bone Shakers 140g

    1pk · £1.65 each
    £1.65
  • The Traitors Jelly Beans 100g

    1pk · £3.25 each
    £3.25
  • Haribo Sour Skeletons 160g

    1pk · £1.65 each
    £1.65
  • Walkers Wotsits Bag of Bones 120g

    1pk · £2.00 each
    £2.00
  • Walkers Grilled Cheese & Chilli Jam 6 pack

    1pk · £2.15 each
    £2.15
  • Walkers Salt & Pepper Chicken 6 pack

    1pk · £2.15 each
    £2.15

Bundle Deals🔥

View all (11)
  • Treat Bundle (Drink + 2 Snacks + Ice Cream)

    1pk · £12.00 each
    £12.00
  • Tesco Cheese Multibuy

    1pk · £5.50 each
    £5.50
  • Monster Cans Multibuy

    1pk · £4.00 each
    £4.00
  • Tesco British Sliced Meat Multibuy

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Pizza Night Bundle (2 Pizzas + Side + Drink)

    1pk · £10.00 each
    £10.00
  • Coca-Cola 2L Multibuy

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Cravendale Milk Multibuy

    1pk · £4.50 each
    £4.50
  • Frozen Meal Bundle (1 Main + 2 Sides)

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Tesco Bacon Multibuy

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Sausage Multibuy

    1pk · £7.50 each
    £7.50
  • Tesco Wings & Tenders Multibuy

    1pk · £10.00 each
    £10.00

New

  • 2L Soft Drinks Multibuy

    1pk · £4.50 each
    £4.50
  • Tesco Microwave Meals Multibuy

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Lunch Meal Deal

    1pk · £4.50 each
    £4.50

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • One Stop Stores - Leicester

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo