Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Countesthorpe

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Yeo Valley Organic Natural Yogurt 450G

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £1.75 Clubcard (£3.89/kg)
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Watermelon Wedges 550G

    550g · £7.82/kg
    £4.30
    £3.50 Clubcard (£6.36/kg)
  • Zespri SunGold Kiwi 4 pack

    4pk · £0.89 each
    £3.55
    £3.15 Clubcard (£0.79 each)
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard
  • Clover Original Spread 500G

    500g · £7.00/kg
    £3.50
    £2.65 Clubcard (£5.30/kg)
  • Alpro Barista Coconut Chilled Dairy Free Drink 750ml

    £2.00
    £1.75 Clubcard
  • Activia Kefir Mango Gut Health Yoghurt Drink 280g

    280g · £7.14/kg
    £2.00
    £1.40 Clubcard (£5.00/kg)
  • Mockingbird Raw Shield, Carrot, Orange, Ginger Juice with Vitamins 750ml

    £5.35
    £4.50 Clubcard
  • Dove Men+Care Clean Comfort 72h Antiperspirant Deodorant 150ml

    £4.90
    £2.90 Clubcard
  • KETTLE Sweet Chilli & Sour Cream Potato Chips 130g

    130g · £27.69/kg
    £3.60
    £2.60 Clubcard (£20.00/kg)
  • Warburtons Half And Half Medium Bread 800G

    800g · £2.19/kg
    £1.75
    £1.25 Clubcard (£1.56/kg)
  • Tesco Roast Chicken Slices 180g

    180g · £25.56/kg
    £4.60
    £4.20 Clubcard (£23.33/kg)
  • Tesco Simply Smashed Avocado 100G

    100g · £17.50/kg
    £1.75
    £1.50 Clubcard (£15.00/kg)
  • Genius Gluten Free Brioche Style Burger Buns 2 Pack

    2pk · £1.30 each
    £2.60
    £2.20 Clubcard (£1.10 each)
  • Oatly Semi Oat Drink Chilled 1L

    £3.10
    £2.40 Clubcard
  • Activia Kefir Strawberry Gut Health Yoghurt Drink 280ml

    £2.15
    £1.40 Clubcard
  • Arla Skyr Natural Icelandic Style Yogurt 450g

    450g · £6.89/kg
    £3.10
    £2.00 Clubcard (£4.44/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco British Medium Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
  • Tesco Smoked Back Bacon Rashers 300G

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Tesco Continental Meat Selection 120g

    120g · £32.08/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Clover Original Spread 500G

    500g · £7.00/kg
    £3.50
    £2.65 Clubcard (£5.30/kg)
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 300G (C)

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Tesco Wholemeal Tortilla Wraps 8 pack

    8pk · £0.20 each
    £1.60
  • Tesco Kale 180G (C)

    180g · £5.56/kg
    £1.00
  • Warburtons Half And Half Medium Bread 800G

    800g · £2.19/kg
    £1.75
    £1.25 Clubcard (£1.56/kg)
  • Tesco Prime Cuts Honey Roast Ham 6 Slices 120g

    120g · £20.00/kg
    £2.40
  • Tesco Pickled Pink Slaw 140G

    140g · £14.64/kg
    £2.05
  • Warburtons Gluten Free Super Soft Sliced Square Rolls 4 pack

    4pk · £0.83 each
    £3.30
  • Billy Bear Slices 100G

    100g · £18.50/kg
    £1.85
  • Warburtons Toastie Thick Sliced White Bread 800g

    800g · £1.81/kg
    £1.45
  • Tesco Finest Finely Sliced Wiltshire Cured Ham 120g

    120g · £35.42/kg
    £4.25
  • Tesco Finest Chicken, King Prawn & Chorizo Paella 400g

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Smoked Salmon Sushi 135g

    135g · £25.19/kg
    £3.40
  • Tesco 16 Seafood Sticks 250G

    250g · £6.20/kg
    £1.55
  • Tesco Baby Corn 130G

    130g · £10.77/kg
    £1.40
  • Tesco All Rounder Potatoes 1.25kg

    1kg · £1.45/kg
    £1.45
  • Hovis Soft White Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Itsu Chicken Gyoza Snack Pot 47g

    47g · £31.91/kg
    £1.50
  • Warburtons Soft White Bread with Sourdough 400g

    400g · £5.88/kg
    £2.35
  • Tesco Chicken Breast Fillets 650g (c)

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Tesco Salami Slices 12 Pack 100g

    100g · £13.00/kg
    £1.30
  • Tesco British Unsalted Butter 250G

    250g · £8.00/kg
    £2.00
  • Soreen Original Fruited Malt Loaf 260g

    260g · £7.50/kg
    £1.95
    £1.70 Clubcard (£6.54/kg)
  • Tesco Honey & Mustard Chicken Pasta 300G

    300g · £10.67/kg
    £3.20
  • St Pierre Sesame Seeds Brioche Burger Buns 4 Pack

    4pk · £0.99 each
    £3.95
  • Charlie Bigham's Lasagne 355G

    355g · £20.28/kg
    £7.20
  • Tesco 12 Beef Meatballs 336G

    336g · £14.58/kg
    £4.90
  • Tesco Finest Chicken Chow Mein 380G

    380g · £15.79/kg
    £6.00
  • Tesco Carrot & Houmous 100g

    100g · £13.00/kg
    £1.30
  • Tesco Finest Spaghetti Carbonara 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Fire Pit 4 British Beef Quarter Pounders 454g (C)

    454g · £11.12/kg
    £5.05
  • Zespri SunGold Kiwi 4 pack

    4pk · £0.89 each
    £3.55
    £3.15 Clubcard (£0.79 each)
  • Warburtons Wholemeal Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Warburtons Wholemeal Medium Sliced Bread 400g

    400g · £2.50/kg
    £1.00
  • Genius Gluten Free Brioche Style Burger Buns 2 Pack

    2pk · £1.30 each
    £2.60
    £2.20 Clubcard (£1.10 each)
  • Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 125g

    125g · £11.60/kg
    £1.45
  • Tesco 2 Cape Hake Fillets 240G

    240g · £26.46/kg
    £6.35
  • Tesco 2 Garlic Baguettes 410g

    410g · £5.12/kg
    £2.10
  • Beyond Burger Plant Based Patties 226G

    2pk · £45.58/kg
    £5.15
  • Tesco 4 Smash Burger 340g

    340g · £16.76/kg
    £5.70
  • Tesco Celery Sticks 250G

    250g · £4.40/kg
    £1.10
  • Tesco White Toastie Bread Thick Sliced 800g

    800g · £1.00/kg
    £0.80
  • Warburtons Tiger Bread Bloomer 600g

    600g · £3.67/kg
    £2.20
  • Tesco Finest Super Seeded Sliced Farmhouse Loaf 800g

    800g · £2.88/kg
    £2.30
  • Tesco Gnocchi 500G

    500g · £5.00/kg
    £2.50
  • Cully & Sully Chicken & Vegetable Soup 400G

    400g · £7.13/kg
    £2.85
  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Schar Gluten-Free Soft Seeded Loaf Bread 300g

    300g · £12.50/kg
    £3.75
  • Tesco Pork Loin Steaks 250g

    250g · £19.60/kg
    £4.90
  • Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 400g

    400g · £5.25/kg
    £2.10
  • Hovis Seed Sensations Seven Seeds Sliced Bread 800g

    800g · £3.06/kg
    £2.45
  • Tesco Finest Dine In Rosemary & Parmesan Fries 350g

    350g · £10.86/kg
    £3.80
  • Tesco Seeded Large Burger Buns 4 Pack

    4pk · £0.25 each
    £1.00

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Countesthorpe

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo