Skip to:ContentFooter
Deliveroo
  • Offers
    Offers
  • Save with Nectar Prices
    Save with Nectar Prices
  • Meal Deals
    Meal Deals
  • Grab and Go Snacks
    Grab and Go Snacks
  • Autumn is here
    Autumn is here
  • Why Wait For Christmas?
    Why Wait For Christmas?
  • Autumn Flavours
    Autumn Flavours
  • Save 25% on Selected Taste The Difference
    Save 25% on Selected Taste The Difference
  • Dine In Like You're Dining Out
    Dine In Like You're Dining Out
  • Spooky Season
    Spooky Season
  • Meal Deals & Bundles
    Meal Deals & Bundles
  • Fruit
    Fruit
  • Vegetables
    Vegetables
  • Salad & Herbs
    Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
    Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
    Cheese
  • Yoghurt
    Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
    Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
    Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
    Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
    Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
    Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
    Desserts
  • Ice Cream
    Ice Cream
  • Frozen
    Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
    Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
    Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
    Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
    Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
    Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
    Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
    Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
    Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
    Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
    Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
    Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
    Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
    Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
    Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
    Jams, Honey, Spreads
  • Baby
    Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
    Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
    Pet
  • Sexual Wellness
    Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
    Beauty & Toiletries
  • Health Care
    Health Care
  • Flowers
    Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
    Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
    Tobacco & Vaping

Berries

  • Sainsbury's Raspberries 150g

    150g · £17.67/kg
    £2.65
  • Sainsbury's Strawberries 250g

    250g · £9.60/kg
    £2.40
  • Sainsbury's Taste the Difference British Strawberries 250g

    250g · £13.80/kg
    £3.45
  • Sainsbury's Blueberries 150g

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Blackberries 150g

    150g · £22.00/kg
    £3.30
  • Sainsbury's Strawberries 400g

    400g · £9.68/kg
    £3.87
  • Sainsbury's Cherries

    250g · £16.20/kg
    £4.05
  • Sainsbury's Cranberries

    300g · £8.67/kg
    £2.60

Bananas

  • Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas

    5pk · £0.27 each
    £1.35
  • Sainsbury's SO Organic 6 Fairtrade Bananas

    6pk · £0.40 each
    £2.40
  • Sainsbury's Fairtrade 8 Small Bananas

    8pk · £0.20 each
    £1.60
  • Sainsbury's Fairtrade 8 Bananas

    8pk · £0.20 each
    £1.60

Citrus Fruit

  • Sainsbury's 4 Unwaxed Lemons

    4pk · £0.40 each
    £1.60
  • Sainsbury's Lemon Loose

    1pk · £0.40 each
    £0.40
  • Sainsbury's Limes

    1pk · £0.30 each
    £0.30
  • Sainsbury's Easy Peelers 600g

    600g · £3.08/kg
    £1.85
  • Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g

    600g · £3.38/kg
    25% off
    £2.03£2.70
  • Sainsbury's 4 Large Oranges

    4pk · £0.58 each
    £2.30
  • Red Grapefruit

    1pk · £0.70 each
    £0.70
  • Sainsbury's Easy Peeler (each)

    1pk · £0.40 each
    £0.40

Apples & Pears

  • Sainsbury's Pink Lady Apples

    6pk · £0.58 each
    £3.45
  • Sainsbury's Royal Gala Apples x6

    6pk · £0.34 each
    £2.05
  • Sainsbury's SO Organic Royal Gala Apples

    6pk · £0.50 each
    £3.00
  • Sainsbury's Braeburn Apples x6

    6pk · £0.34 each
    £2.05
  • Sainsbury's Conference Pears

    4pk · £0.73 each
    £2.90
  • Sainsbury's Pears

    4pk · £0.66 each
    £2.65
  • Sainsbury's Conference Pears x4

    4pk · £0.50 each
    £2.00
  • Sainsbury's Conference Pear Single

    1pk · £0.65 each
    £0.65
  • Sainsbury's Pink Lady Apple Single

    1pk · £0.65 each
    £0.65

Grapes

  • Sainsbury's Black Seedless Grapes

    500g · £5.50/kg
    £2.75
  • Sainsbury's Red Seedless Grapes

    500g · £5.50/kg
    £2.75
  • Sainsbury's White Seedless Grapes

    500g · £5.50/kg
    £2.75
  • Sainsbury's Mixed Seedless Grapes

    500g · £5.50/kg
    £2.75

Prepared Fruit

  • Sainsbury's Mango 250g

    250g · £13.80/kg
    £3.45
  • Sainsbury's Rainbow Fruit Salad 450g

    450g · £12.56/kg
    £5.65
  • Sainsbury's Mango 450g

    450g · £12.56/kg
    £5.65
  • Sainsbury’s Melon 500g

    500g · £9.40/kg
    £4.70
  • Sainsbury's Pineapple 300g

    300g · £10.83/kg
    £3.25
  • Sainsbury's Watermelon 300g

    300g · £10.83/kg
    £3.25
  • Sainsbury's Melon 160g

    160g · £12.19/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Pineapple 160g

    160g · £12.19/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Melon Medley 160g

    160g · £12.19/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Pomegranate 240g

    240g · £14.79/kg
    £3.55
  • Sainsbury's On the Go Pineapple 160g

    160g · £12.19/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Berry Fruit Salad 240g

    240g · £13.54/kg
    £3.25
  • Sainsbury's Apple, Pineapple & Grape 160g

    160g · £12.19/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Pineapple & Mango 160g

    160g · £12.19/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Pomegranate 80g

    80g · £23.75/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Mango 120g

    120g · £15.83/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Watermelon 160g

    160g · £12.19/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Coconut 80g

    80g · £23.75/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Apple & Grape 130g

    130g · £15.00/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Apple & Caramel 110g

    110g · £14.55/kg
    £1.60
  • Sainsbury's On the Go Apple, Grape & Strawberry 135g

    135g · £14.44/kg
    £1.95
  • Sainsbury's On the Go Watermelon 160g

    160g · £12.19/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Mango, Watermelon & Pineapple 260g

    260g · £14.23/kg
    £3.70
  • Sainsbury's Watermelon Fingers 540g

    540g · £9.81/kg
    £5.30
  • Sainsbury's Pink Lady Apple Slices 120g

    120g · £16.25/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Watermelon Fingers 80g

    80g · £8.75/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Melon Medley 300g

    300g · £10.83/kg
    £3.25
  • Sainsbury's Pineapple 500g

    500g · £7.50/kg
    £3.75

Other Fruit

  • Sainsbury's 2 Sweet & Aromatic Mango Fruit

    2pk · £1.15 each
    £2.30
  • Sainsbury's Mango Single

    1pk · £1.55 each
    £1.55
  • Sainsbury's 3 Sharon Fruit

    3pk · £0.68 each
    £2.05
  • Sainsbury's Kiwi Fruit

    6pk · £0.25 each
    £1.50
  • Sainsbury's Crownless Pineapple

    1pk · £1.45 each
    £1.45
  • Honeydew Melon

    1pk · £2.50 each
    £2.50
  • Sainsbury's Watermelon

    1pk · £4.70 each
    £4.70
  • Sainsbury's Plums

    400g · £5.50/kg
    £2.20
  • Sainsbury's Nectarine Punnet (Min x4)

    4pk · £0.63 each
    £2.50
  • Sainsbury's Figs 140g

    3pk · £8.93/kg
    £0.95 off
    £1.25£2.20
  • Papaya

    1pk · £2.80 each
    £2.80
  • Baby Watermelon

    1pk · £3.45 each
    £3.45

Offers

  • Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g

    600g · £3.38/kg
    25% off
    £2.03£2.70
  • Sainsbury's Figs 140g

    3pk · £8.93/kg
    £0.95 off
    £1.25£2.20
  • View Vegetables

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo