Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Superstore - Ilkley

Allergens and info

5.30 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Orange Minimum 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.50 Clubcard (£0.30 each)
  • Tesco Finest All Rounder Potatoes 2Kg

    2kg · £1.55/kg
    £3.10
    £2.55 Clubcard (£1.28/kg)
  • Tesco Carrot, Savoy Cabbage & Greens 205g

    205g · £13.90/kg
    £2.85
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 400G

    400g · £3.38/kg
    £1.35
    £1.10 Clubcard (£2.75/kg)
  • Tesco Organic Carrots 700G

    700g · £2.21/kg
    £1.55
    £1.35 Clubcard (£1.93/kg)
  • Tesco Tenderstem & Mixed Vegetables 160G

    160g · £14.38/kg
    £2.30
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Edamame Beans 150G

    150g · £13.00/kg
    £1.95
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Cathedral City Minis Mature Cheddar Cheese 6x20g

    6pk · £145.00/kg
    £2.90
    £2.60 Clubcard (£130.00/kg)
  • Tesco Made Without Added Nitrite British 6 Smoked Back Bacon Rashers 250g

    250g · £12.20/kg
    £3.05
    £2.55 Clubcard (£10.20/kg)
  • Tesco Finest Quarter Pounders 454g

    454g · £15.20/kg
    £6.90
    £6.15 Clubcard (£13.55/kg)
  • Tesco Simply Smashed Avocado - 100g

    100g · £17.50/kg
    £1.75
    £1.50 Clubcard (£15.00/kg)
  • Pork Farms Medium Pork Pie

    1pk · £3.65 each
    £3.65
    £2.25 Clubcard (£2.25 each)
  • New York Bakery Protein Boost Sliced Bagels 5 pack

    5pk · £0.52 each
    £2.60
    £1.85 Clubcard (£0.37 each)
  • Tesco Stir Fry Medley 190G

    190g · £13.68/kg
    £2.60
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Chicken Jalfrezi With Pilau Rice 400G

    400g · £7.00/kg
    £2.80
    £2.50 Clubcard (£6.25/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Beef Medallion Steak 227G

    227g · £20.04/kg
    £4.55
  • Ginsters Vegan Moroccan Vegetable Pasty 180G

    180g · £15.83/kg
    £2.85
  • Tesco Chicken Jalfrezi With Pilau Rice 400G

    400g · £7.00/kg
    £2.80
    £2.50 Clubcard (£6.25/kg)
  • Eastman's Sliced Cooked Chicken 240G

    240g · £9.17/kg
    £2.20
  • Tesco Lactose Free Greek Yogurt 400G

    400g · £5.25/kg
    £2.10
  • Tesco Sirloin Steak 227G

    227g · £34.36/kg
    £7.80
  • Tesco Finest Quarter Pounders 454g

    454g · £15.20/kg
    £6.90
    £6.15 Clubcard (£13.55/kg)
  • Tesco Finest Mac & Four Cheese 400g

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Finest 6 Cumberland Pork Sausages 400g

    400g · £9.38/kg
    £3.75
  • Tesco Southern Fried Chicken Tenders 305g

    305g · £15.08/kg
    £4.60
  • Pork Farms Medium Pork Pie

    1pk · £3.65 each
    £3.65
    £2.25 Clubcard (£2.25 each)
  • Creamfields Mature White Cheddar 400G

    400g · £7.63/kg
    £3.05
  • Tesco Chinese Style Chicken Curry With Egg Fried Rice 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Orange Minimum 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.50 Clubcard (£0.30 each)
  • Tesco Tiramisu Dessert 500g

    500g · £8.40/kg
    £4.20
  • Tesco Ripe Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90
  • Tesco Made Without Added Nitrite British 6 Smoked Back Bacon Rashers 250g

    250g · £12.20/kg
    £3.05
    £2.55 Clubcard (£10.20/kg)
  • Tesco Green Vegetable Medley 250G

    250g · £12.20/kg
    £3.05
    3 for 2 Clubcard
  • Warburtons Gluten Free Multiseed Loaf Bread 300g

    300g · £9.33/kg
    £2.80
  • St Pierre Pain Au Chocolat 6 pack

    6pk · £0.51 each
    £3.05
  • Crosta & Mollica Sourdough Pizza Base with Tomato Sauce 270g

    270g · £13.52/kg
    £3.65
  • Tesco Mushroom Stir Fry 320g

    320g · £7.03/kg
    £2.25
  • Tesco Carrot, Savoy Cabbage & Greens 205g

    205g · £13.90/kg
    £2.85
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Smoked Salmon 50g

    50g · £49.00/kg
    £2.45
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Tesco Pak Choi 250G

    250g · £7.80/kg
    £1.95
  • Tesco Fresh Egg Pasta Tortelloni - Ham & Cheese 300g

    300g · £9.00/kg
    £2.70
  • Genius Gluten Free Crumpets 4 pack

    4pk · £0.70 each
    £2.80
  • Tesco Caesar Salad Kit 250G

    250g · £9.20/kg
    £2.30
  • Itsu Edamame Snack Pot 76g

    76g · £19.74/kg
    £1.50
  • Finest Wagyu & Bone Marrow Beef burgers 454g

    454g · £21.04/kg
    £9.55
  • New York Bakery Protein Boost Sliced Bagels 5 pack

    5pk · £0.52 each
    £2.60
    £1.85 Clubcard (£0.37 each)
  • Tesco Scotch Eggs 2 Pack 227G

    227g · £5.95/kg
    £1.35
  • Tesco Mini White Tortilla Wraps Plain 8 Pack

    8pk · £0.19 each
    £1.55
  • Sheldon's Large White Baps 4 Pack

    4pk · £0.41 each
    £1.65
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 400G

    400g · £3.38/kg
    £1.35
    £1.10 Clubcard (£2.75/kg)
  • Tesco Brown Onions 3 Pack

    3pk · £0.37 each
    £1.10
  • Tesco Linguine 300G

    300g · £6.83/kg
    £2.05
  • Tesco Shredded Iceberg 130G

    130g · £5.00/kg
    £0.65
  • Tesco Yellow Peppers Each

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Tesco Mixed Chillies 65G

    65g · £10.00/kg
    £0.65
  • Tesco Large Garlic

    1pk · £0.60 each
    £0.60
  • Tesco Organic Garlic 3 Pack

    3pk · £0.42 each
    £1.25
  • Tesco Scotch Bonnet Chillies 50G

    50g · £20.00/kg
    £1.00
  • Warburtons Gluten Free Super Soft Seeded Sliced Rolls 4 Pack

    4pk · £0.83 each
    £3.30
  • Ms Molly's Lightly Fruited Cake 440g

    1pk · £1.65 each
    £1.65
  • Tesco Smoked Gammon Steaks 2 Pack 450g

    450g · £11.56/kg
    £5.20
  • Tesco Fresh Cut Mint 30G

    30g · £20.00/kg
    £0.60
  • Tesco Hot Cross Buns 6 pack

    6pk · £0.22 each
    £1.30

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Superstore - Ilkley

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo