Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Leeds Burley Rd

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • Pukka All Steak Pie

    1pk · £2.75 each
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£2.45 each)
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £13.50/kg
    £5.40
    £4.25 Clubcard (£10.63/kg)
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Activia Strawberry Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    460g · £8.04/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£4.35/kg)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • Tesco Finest All Butter Croissants 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
    £2.75 Clubcard (£0.69 each)
  • Tesco Mash Potato 450g (c)

    450g · £3.00/kg
    £1.35
    3 for 2 Clubcard
  • Pizza Express BBQ Chicken & Red Onion Pizza 272g

    272g · £22.06/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£12.87/kg)
  • Pizza Express American Pizza 250G

    250g · £24.00/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£14.00/kg)
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Berocca Energy Release Natural Orange Flavour Sugar Free 15 Effervescent Tablets

    15pk · £0.51 each
    £7.65
    3 for 2 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    £3.50
    Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Finest Avocado Each

    1pk · £2.20 each
    £2.20
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes Cheese Snacks 3x41g

    123g · £22.36/kg
    £2.75
  • Tesco Raspberries 150G (C)

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Tesco Steak & Ale Puff Pastry Pie 500G

    500g · £11.10/kg
    £5.55
  • Tesco Finest All Butter Croissants 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
    £2.75 Clubcard (£0.69 each)
  • Tesco Sweet Vine Ripened Tomatoes 255G

    255g · £6.47/kg
    £1.65
  • Tesco All Butter Croissants 8 Pack

    8pk · £0.34 each
    £2.75
  • Tesco Mash Potato 450g (c)

    450g · £3.00/kg
    £1.35
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Mature Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco British Chicken Breast Mini Fillets 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
  • Tesco Finest Spaghetti Bolognese 400g

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Watermelon & Mango 230G

    230g · £13.48/kg
    £3.10
  • Tesco Chicken Korma With Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Finest Ham Mushroom Mascarpone Woodfired Pizza 450g

    450g · £12.44/kg
    £5.60
  • Tesco Ripe & Ready Avocados Twin Pack

    2pk · £0.90 each
    £1.80
  • The Tofoo Co Naked Tofu 280G

    280g · £11.07/kg
    £3.10
  • Tesco Tiramisu 2 x 85g

    170g · £16.47/kg
    £2.80
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Tesco British Salted Block Butter 250G

    250g · £8.00/kg
    £2.00
  • Tesco Brown Onions 3 Pack

    3pk · £0.35 each
    £1.05
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.35 each
    £2.10
  • Tesco Sweet & Easy Peel Clementines 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 300G (C)

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Pukka All Steak Pie

    1pk · £2.75 each
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£2.45 each)
  • Tesco Little Gem 2 Pack (C)

    2pk · £0.45 each
    £0.90
  • New York Bakery The Original Bagels 5 Pack

    5pk · £0.49 each
    £2.45
  • Pizza Express BBQ Chicken & Red Onion Pizza 272g

    272g · £22.06/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£12.87/kg)
  • Tesco British Mild Cheddar Cheese 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Cheestrings Original Cheese Snacks 4 Pack 80G

    4pk · £112.50/kg
    £2.25
  • Tesco Wholemeal Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.00/kg
    £0.80
  • Tesco Loose Red Peppers(C)

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Tesco Bird Eye Chillies (C) 25G

    25g · £56.00/kg
    £1.40
  • Tesco Brioche Burger Buns 4 Pack

    4pk · £0.30 each
    £1.20
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £13.50/kg
    £5.40
    £4.25 Clubcard (£10.63/kg)
  • Tesco Finest 6 Cumberland Sausage 400G

    400g · £9.38/kg
    £3.75
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Philadelphia Light Low Fat Soft Cream Cheese 165G

    165g · £17.27/kg
    £2.85
  • Tesco Halloumi 225G

    225g · £10.44/kg
    £2.35
  • Tesco Finest Belgian Sugar Waffles 90g

    90g · £15.56/kg
    £1.40
  • Cucumber Whole Each (C)

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Hovis Soft White Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Tesco Iceberg Lettuce Each (C)

    1pk · £0.95 each
    £0.95
  • Warburtons Wholemeal Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Warburtons Original Farmhouse 800g

    800g · £2.38/kg
    £1.90
  • Tesco Chicken & Chorizo Fresh Tortelloni 300g

    300g · £9.00/kg
    £2.70
  • Activia Strawberry Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    460g · £8.04/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£4.35/kg)
  • Tesco Fresh Egg Custard Tarts 2 Pack

    2pk · £0.53 each
    £1.05
  • Tesco Baking Potatoes 4 Pack

    4pk · £0.23 each
    £0.90
  • Tesco White Toastie Bread Thick Sliced 800g

    800g · £1.00/kg
    £0.80
  • Pizza Express American Pizza 250G

    250g · £24.00/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£14.00/kg)
  • Activia Vanilla Yoghurt & Honey Granola Breakfast Topper with Spoon 165g

    165g · £13.33/kg
    £2.20
  • Warburtons Crumpet Thins 8 pack

    8pk · £0.21 each
    £1.70

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Leeds Burley Rd

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo