Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - St. Matthews St

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    £3.50
    Clubcard
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Kerrygold Salted Butter Stick 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
    £2.30 Clubcard (£23.00/kg)
  • Président French Brie Cheese 200g

    200g · £19.75/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£15.00/kg)
  • Quorn Vegan Chicken Free Slices 100G

    100g · £34.00/kg
    £3.40
    £3.00 Clubcard (£30.00/kg)
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard
  • Kohinoor Dal Makhani 300G

    300g · £9.00/kg
    £2.70
    £2.20 Clubcard (£7.33/kg)
  • Tesco Mash Potato 450g (c)

    450g · £3.00/kg
    £1.35
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Cheese & Garlic Flatbread 235g

    235g · £12.77/kg
    £3.00
    £1.65 Clubcard (£7.02/kg)
  • Cofresh Chilli & Lemon Flavour Potato Grills 80G

    80g · £14.38/kg
    £1.15
    £0.95 Clubcard (£11.88/kg)
  • Graze Chilli & Lime Nut Crunch 120g

    120g · £30.83/kg
    £3.70
    £2.95 Clubcard (£24.58/kg)
  • Jaimin Sesame Chikki 200g

    200g · £12.00/kg
    £2.40
    £1.70 Clubcard (£8.50/kg)
  • Tesco Vegetable Oil 5 Litre

    £9.70
    £9.20 Clubcard
  • Kenco Millicano Americano Instant Coffee 90g

    90g · £105.56/kg
    £9.50
    £4.55 Clubcard (£50.56/kg)
  • Kohinoor Delhi Butter Chicken Cooking Sauce 375G

    375g · £7.33/kg
    £2.75
    £2.25 Clubcard (£6.00/kg)
  • Colgate Max White Medium Toothbrush 3 Pack

    3pk · £2.03 each
    £6.10
    £4.20 Clubcard (£1.40 each)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g

    500g · £10.60/kg
    £5.30
  • GetPro 18g Chocolate & Hazelnut High Protein Pudding 180g

    18g · £127.78/kg
    £2.30
  • FAGE Total 0% Fat Greek Yoghurt with Strawberry 150g

    150g · £12.67/kg
    £1.90
  • Onken Mango & Passion Fruit Yogurt 450G

    450g · £5.00/kg
    £2.25
  • Tesco Chicken Bacon & Stuffing Sandwich

    1pk · £3.35 each
    £3.35
  • Tesco 30% Reduced Fat Mature Cheese 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco Grated Parmigiano Reggiano 100G

    100g · £35.50/kg
    £3.55
  • Lurpak Plant Based Alternative to Spreadable or Butter 400g

    400g · £13.25/kg
    £5.30
  • Tesco Finest Free Range 6 Golden Yolk Eggs

    6pk · £0.56 each
    £3.35
  • Tesco 2 Baked Potatoes With Cheddar 450G

    450g · £8.56/kg
    £3.85
  • Tesco Mixed Peppers 420G (C)

    420g · £5.24/kg
    £2.20
  • Tesco Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Tesco Chocolate Chip Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Tesco Cheese & Garlic Flatbread 235g

    235g · £12.77/kg
    £3.00
    £1.65 Clubcard (£7.02/kg)
  • Tesco Sweetcorn Cobettes 4 Pack

    4pk · £0.43 each
    £1.70
  • Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 125g

    125g · £12.80/kg
    £1.60
  • New York Bakery The Original Bagels 5 Pack

    5pk · £0.45 each
    £2.25
  • Fridge Raiders Roast Chicken Bites 3X22.5G

    3pk · £90.91/kg
    £2.00
  • Tesco Red Seedless Grape Punnet (C)

    500g · £4.80/kg
    £2.40
  • Tesco Sweet Potatoes 1Kg (C)

    1kg · £1.40/kg
    £1.40
  • Tesco Sweet & Easy Peel Clementines 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
  • Tesco Carrot 500G (C)

    500g · £1.20/kg
    £0.60
  • Tesco Butter Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Tesco Egg Protein Pot 90G

    90g · £15.56/kg
    £1.40
  • Tesco Express Baby Plum Tomatoes 300G

    300g · £3.83/kg
    £1.15
  • Cucumber Whole Each (C)

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Tesco Watermelon 130G

    130g · £14.62/kg
    £1.90
  • Tesco Bunched Spring Onions 100G (C)

    100g · £7.00/kg
    £0.70
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 300G (C)

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Tesco Salad Tomatoes 360G (C)

    360g · £2.78/kg
    £1.00
  • Tesco Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Kohinoor Dal Makhani 300G

    300g · £9.00/kg
    £2.70
    £2.20 Clubcard (£7.33/kg)
  • Quorn Vegan Chicken Free Slices 100G

    100g · £34.00/kg
    £3.40
    £3.00 Clubcard (£30.00/kg)
  • Tesco Chicken Caesar Salad 185G

    185g · £20.27/kg
    £3.75
  • Tesco Prawn Layered Salad 300G

    300g · £10.67/kg
    £3.20
  • Tesco Chicken Breast Fillets 650g (c)

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Grapefruit Each

    1pk · £0.70 each
    £0.70
  • Kohinoor Delhi Butter Chicken Cooking Sauce 375G

    375g · £7.33/kg
    £2.75
    £2.25 Clubcard (£6.00/kg)
  • Tarczynski Kabanos Gryzzale Chicken 90G

    90g · £34.44/kg
    £3.10
  • Flora Buttery Spread with Natural Ingredients 450G

    450g · £6.44/kg
    £2.90
  • Tesco 4 Smash Burger 340g

    340g · £16.76/kg
    £5.70
  • Tesco British Corned Beef 110g

    110g · £22.27/kg
    £2.45
  • Tesco British Chicken Thighs 600G (C)

    600g · £5.50/kg
    £3.30
  • Tesco Three Bean Chilli 600g

    600g · £3.83/kg
    £2.30
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G (C)

    500g · £4.80/kg
    £2.40
  • Fridge Raiders Southern Style Chicken Bites 45g

    45g · £30.00/kg
    £1.35
  • Cauldron Foods Falafel 200G

    200g · £15.00/kg
    £3.00
  • Auntys Golden Syrup Steamed Puddings 2 X 95G

    95g · £18.95/kg
    £1.80
  • Kerrygold Salted Butter Stick 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
    £2.30 Clubcard (£23.00/kg)
  • Soreen Malt Loaf 2 Slices 45G

    45g · £28.89/kg
    £1.30
  • Limes Each

    1pk · £0.30 each
    £0.30
  • Tesco Fire Pit 4 British Beef Quarter Pounders 454g (C)

    454g · £11.12/kg
    £5.05
  • Tesco Cooked & Peeled King Prawns 150G

    150g · £29.33/kg
    £4.40

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - St. Matthews St

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo