Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Honey + Harvey - Ipswich

4.6 Excellent (212)

Allergens and info

2.00 mi

  • About Honey + Harvey - Ipswich

    A modern British coffee house championing brunch and artisan coffee. All produce is locally sourced and baked fresh daily. Purchase a digital H+H Gift Voucher here: https://goodeats.io/HoneyandHarveyGiftVouchers
    ... Read more
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Popular with other people

  • H+H Breakfast Wrap

    £15.95
  • Breakfast Bap or Bagel

    £11.95
  • Scrambled Eggs on Toast

    £12.95
  • Classic Bap or Bagel

    £8.50
  • Skin on fries with garlic mayo

    £6.95
  • Avocado & Fried Egg in a Bap or Bagel

    £9.95
  • Harvey's Full English

    £19.50
  • H+H Croque Monsieur

    £12.95
  • Loaded Hash Brown Bites

    £7.95
  • Avocado & Halloumi in a Bap or Bagel

    £9.95

Seasonal Drinks

  • Hot Pumpkin Spice Latte

    Pumpkin Spice, cinnamon sugar
    £5.95
    Popular
  • Iced Cherry Pie Matcha

    Homemade cherry purée, vanilla cold foam, dried cherries
    £5.95
  • Hot Brown Sugar Cinnamon Latte

    Brown sugar syrup, cinnamon sugar
    £5.95
  • Iced Pumpkin Spiced Latte

    Iced pumpkin spiced latte with cinnamon cold foam
    £5.94

H and H Brunch

  • H+H Breakfast Wrap

    Highly rated
    · Fried egg, sausage, bacon, hash brown, cheese.
    £15.95
  • Scrambled Eggs on Toast

    Scrambled eggs on buttered fresh sourdough
    £12.95
    Vegetarian
  • Harvey's Full English

    Proctors sausage patty, bacon, black pudding, fried eggs, hash brown, H+H beans, portobello mushroom, grilled tomato, sourdough toast
    £19.50
  • Smashed Avocado, Eggs and Bacon

    Smashed avocado, poached eggs, bacon, halloumi, sourdough toast, chilli jam, crispy shallots
    £19.50
  • Honey's Veggie Breakfast

    Veggie sausage, halloumi, avocado, fried eggs, hash brown, H+H beans, portobello mushroom, grilled tomato, sourdough toast
    £19.50
    Vegetarian
  • Avocado on Toast

    Smashed avocado on sourdough toast
    £9.95
    Vegetarian
  • Chorizo Shakshuka

    Chorizo, baked egg, crumbled feta, peppers, spiced tomato sauce, jalapeños, toasted sourdough
    £16.95
  • Caesar Salad

    Grilled chicken, streaky bacon, anchovies, soft boiled egg, baby gem, croutons, parmesan shavings, H+H Caesar dressing
    £15.50
  • Poached Eggs on Toast

    Poached eggs on buttered sourdough
    £9.95
    Vegetarian

British Steak

  • Beef Steak & Eggs

    8oz British sirloin, fried eggs, mushrooms, hollandaise sauce, parsley, crispy shallots, fries
    £28.95

Sandwiches and Toasties

  • H+H Croque Monsieur

    Suffolk dry cured ham, cheese & béchamel sauce sauce, tomato chutney
    £12.95
  • H+H Club Bagel

    Chicken, bacon, cucumber, tomato, baby gem, red onion, chipotle egg mayo, avocado, everything bagel
    £15.95
  • Sriracha Chicken & Mozzarella Ciabatta

    Pulled sriracha chicken, mozzarella, roasted pepper, rocket, toasted ciabatta
    £14.50
  • Mediterranean Sandwich

    Aubergine, hummus, green pesto, sun-dried tomatoes, baby spinach, toasted sourdough
    £14.50
    Popular
  • Coronation Chickpea Open Sandwich

    Coronation chickpea, shredded iceberg lettuce, pickled cucumber ribbons, toasted almonds, toasted ciabatta
    £13.50
    Vegan

Eggs Hollandaise

  • Pinney's Smoked Salmon

    Poached eggs, H+H Hollandaise sauce, Pinney's smoked salmon, sourdough
    £18.95
    Popular
  • Dry Cured Smoked Back Bacon

    Poached eggs, H+H Hollandaise sauce, smoked back bacon, sourdough
    £18.95
  • Pesto Mushroom

    Poached eggs, H+H Hollandaise sauce, pesto mushrooms, sourdough toast
    £17.50
    Vegetarian

Baps and Everything Seasoning Bagels

  • Breakfast Bap or Bagel

    Sausage, bacon and egg in a bap or bagel.
    £11.95
  • Avocado & Fried Egg in a Bap or Bagel

    Smashed avocado paired with a perfectly fried egg, all in a soft bap or bagel.
    £9.95
  • Classic Bap or Bagel

    A classic breakfast option featuring your choice of crispy bacon, a perfectly cooked fried egg, or succulent sausage, in a soft bap or bagel.
    £8.50
  • Avocado & Halloumi in a Bap or Bagel

    Smashed avocado and crispy, gooey halloumi encased in a soft bap or bagel
    £9.95

Buttermilk Pancakes

  • Churro Pancakes

    Buttermilk pancakes, cinnamon sugar, maple syrup, chocolate sauce, chantilly cream
    £17.50
  • Bacon & Maple Syrup Pancakes

    Buttermilk pancakes, crispy bacon, maple syrup, chantilly cream.
    £17.50

Brunch Sides

  • Skin on fries with garlic mayo

    Crispy skin-on fries, garlic mayonnaise. (Mayo is vegan)
    £6.95
  • Loaded Hash Brown Bites

    Hash brown bites, chipotle sauce, parmesan, spring onions
    £7.95
    Vegetarian
  • Halloumi Fries and Chilli Jam

    Crispy halloumi fries, a vibrant chilli jam.
    £8.50
  • Two Crispy Hash Browns

    Golden crispy hash browns
    £4.50
  • Pulled pork Loaded Fries

    Cajun pulled pork, grated cheese, smashed avocado sour cream, jalapeños, crispy onions, chives
    £9.95

Counter Items

Baked fresh daily

  • Sausage Roll

    A flakey pastry filled with seasoned local sausage meat encased in buttery pastry.
    £4.20
  • Cheese Scone with Chilli Jam and Butter

    A freshly baked cheese scone, lightly crumbly and rich in flavour, served with a sweet and tangy chilli jam and a pat of butter.
    £3.95
  • Fruit Scone with Strawberry Jam and Clotted Cream

    A light and fluffy fruit scone, studded with dried fruit and served with Tiptree strawberry jam and Rodda's clotted cream, perfect for a classic afternoon treat.
    £4.50
  • Almond Croissant

    Flakey, buttery pastry filled with almond frangipane and topped with more almond frangipane and a light dusting of icing sugar.
    £4.75
  • Vegan Sausage Roll

    A flakey puff pastry wrapped around a deliciously seasoned vegan sausage mix filling
    £4.20
    Vegan
  • H+H Breakfast Muffin

    A freshly baked muffin filled with apple, carrot, walnuts and topped with a granola mix
    £3.65
  • Pain Au Chocolat

    A flakey pastry filled with smooth dark chocolate and crème pat.
    £3.95
  • Croissant

    A classic buttery pastry.
    £2.95
  • Pain Au Raisin

    A flakey pastry filled raisins and a rich custard.
    £3.95

Sweet Options

  • Raspberry Cheesecake Crumble

    A soft brown sugar oat base, baked vanilla cheesecake, swirls of fresh raspberries and raspberry jam, topped with an oat crumble
    £4.25
  • Banana Bread Cookie

    A thick, chewy oat based cookie, with swirls of banana and chunks of dark chocolate
    £4.25
    Vegan
  • Nutella Blondie

    A Fudgy white chocolate blondie, filled with white and milk chocolate and swirls of Nutella
    £4.50
  • Brownie Stack

    Fudgy brownie on top of a layer of white and milk chocolate cookie dough.
    £4.50
  • Lemon & Blueberry Bakewell

    A layer of buttery shortbread topped with blueberry jam, a layer of zesty lemon frangipan, finished with a lemon water icing.
    £4.25
    Vegan
  • Oreo Millionaires

    A layer of chewy white chocolate Oreo blondie, thick caramel, then topped with white chocolate and Oreo crumb
    £4.50

Speciality Coffee

  • Latte

    A smooth coffee prepared with espresso and steamed milk, creating a balanced and velvety texture topped with a light layer of froth.
    £4.95
  • Cappuccino

    A classic coffee drink featuring a espresso base topped with a generous layer of steamed frothy milk foam.
    £4.95
  • Chai Latte - Large

    Served large as standard. A blend of spiced chai tea served with steamed milk and topped with cinnamon sugar.
    £5.95
  • Flat White

    Espresso drink topped with a silky layer of microfoam, featuring the perfect balance of strong coffee flavour and creamy texture.
    £4.95
  • Americano

    A rich and bold coffee made by diluting espresso with hot water, delivering a smooth and balanced flavour.
    £4.50
  • Cortado

    Espresso cut with a small amount of warm milk.
    £4.50
  • Double Espresso

    A concentrated coffee brewed by forcing hot water through finely ground coffee beans, resulting in a robust and bold flavour.
    £3.95
  • Long Black

    A short strong black coffee made by pouring hot water over a double shot of espresso.
    £4.50
  • Macchiato

    A smooth espresso topped with a small amount of warm and frothy milk.
    £4.50
  • Mocha - Large

    Served large as standard. A blend of espresso and steamed milk, enhanced with chocolate syrup.
    £5.95
  • Vanilla Matcha Latte - Large

    Served large as standard. A vibrant blend of smooth organic matcha green tea and vanilla, perfectly combined to create a refreshing and energising beverage.
    £6.50

Hot Chocolate

  • Hot Chocolate

    Served as large as standard. Hot chocolate base is vegan.
    £4.95

Cold Drinks

  • Mango Juice

    Refreshing mango juice, made from ripe, tropical mangoes for a naturally sweet and fruity flavour.
    £3.50
  • Orange Juice

    Freshly squeezed orange juice, bright and refreshing with a rich citrus flavour.
    £3.70
  • Diet Coke

    A refreshing, sugar-free cola that delivers all the classic taste of Diet Coke, perfect for those seeking a lighter beverage option.
    £2.75
  • Apple Juice

    Refreshing and crisp, this pure apple juice is made from the finest apples, offering a delightful balance of sweetness and tang.
    £3.50
  • Coke

    The iconic carbonated soft drink, known for its refreshing taste and effervescence, served chilled for a classic experience.
    £2.75
  • Pink Lemonade (Still)

    A refreshing non-carbonated beverage featuring the vibrant flavours of pink lemonade, perfectly balanced with sweetness and a hint of tartness.
    £3.50
  • Sparkling Water

    Refreshing sparkling water, served chilled for a crisp and effervescent experience.
    £2.85
  • Still Water

    Pure, refreshing still water, served chilled for ultimate hydration.
    £2.85
  • Sanpellegrino Grapefruit

    Sparkling grapefruit beverage with a refreshing citrus twist, ideal for a crisp and invigorating sip.
    £3.70
  • Ginger Shot

    The Root Co. Ginger Kick shot, cold press and only 5 natural ingredients

    37 kcal

    140ml · £21.07/L
    £2.95

Iced Drinks

  • Iced Latte

    Espresso and cold milk, served over ice for a refreshing coffee experience.
    £4.65
  • Iced Vanilla Matcha Latte

    A smooth blend of vibrant matcha green tea and vanilla, served chilled over ice for a refreshing and energising drink.
    £5.15
  • Iced Chai Latte

    A refreshing blend of spiced chai tea served chilled, topped with cold milk and topped with cinnamon sugar topping.
    £4.65
  • Iced Mocha

    Espresso, creamy chocolate, and cold milk, poured over ice for a refreshing coffee indulgence.
    £4.65
  • Iced Americano

    Espresso combined with chilled water and ice for a refreshing experience.
    £4.30
  • Iced Peach Tea

    A refreshing fragrant peach infused tea, served over ice and a slice of lemon.
    £3.95

Loose Leaf Herbal Tea Infusions

  • Loose Leaf Infusion

    A blend of high-quality loose leaf tea, expertly crafted to offer a rich and aromatic experience. Perfect for unwinding or revitalising, each sip reveals the intricate flavours of carefully selected tea leaves.
    £4.95

Kombucha

  • Kombucha

    Holos Kombucha
    £4.95

Ultimate Milkshakes

Served with whipped cream and marshmallows

  • Milkshake

    A creamy and indulgent milkshake made with rich ice cream and milk, blended to a smooth consistency. Topped with whipped cream and a marshmallow.
    £5.95

Loose Leaf Tea

  • Black Loose Leaf Tea

    Caffeinated loose leaf tea from Butterworth's and Son.
    £4.95

Condiments

Condiment Extra's

  • Stokes Ketchup Sachet

    A handy sachet of Stokes Ketchup, ideal for adding a classic sweet and tangy flavour to your favourite dishes.
    32g · £15.63/kg
    £0.50
    Vegan
  • Pot of Stokes Chilli Jam

    Side Pot of Stoke Chilli Jam.
    £0.50
  • Stokes Mayo Sachet

    A convenient sachet of Stokes Mayonnaise, perfect for adding a creamy and rich flavour to your favourite dishes.
    £0.50
    Vegetarian
  • Stoke Brown Sauce Sachet

    A convenient sachet of Stoke Brown Sauce, perfect for adding a rich and tangy flavour to your meals.
    £0.50
    Vegan
  • Pot of Hollandaise Sauce

    Side Pot of Hollandaise Sauce made fresh in house.
    £1.95
    Gluten free

Smoothies

Smoothie mix blended with ice.

  • Strawberry + Banana Smoothie

    A refreshing blend of ripe strawberries and creamy bananas, perfectly combined for a deliciously smooth drink.
    £5.95
  • Exotic Fruit Smoothie

    A refreshing blend of tropical fruits for a vibrant and invigorating drink.
    £5.95
  • Blueberry + Blackberry Smoothie

    A refreshing blend of vibrant blueberries and blackberries, expertly combined into a creamy smoothie that's perfect for a nutritious boost.
    £5.95

Alcohol

Alcoholic Beverages

  • Adnams Kobbold Lager Bottle

    550ml 4.7%
    550ml · £12.62/L
    £6.94
  • Adnams Wild Wave Cider

    330ml 5%
    330ml · £17.97/L
    £5.93

Dog Friendly!

All of our sites are dog friendly! :)

  • Free Puppuccino

    Enjoy a free Puppuccino on us! Squirty cream in a pup cup!
    £0.00
  • H&H Pumpkin & Peanut Butter Dog Bone

    A treat for your dog from a local supplier all made by hand.
    £2.95

Coffee Beans

Buy the beans we use in house from Butterworth's and Son's our local roaster!

  • Latino Espresso 250g Bag of Beans

    Our in house espresso blend, perfect for at home brewing. Tasting notes: Caramel wafers, chocolate & raspberry sweetness. Creamy mouthfeel with a butter finish.
    £10.95
  • Latino Espresso 500g Bag of Beans

    Our in house espresso blend, perfect for at home brewing. Tasting notes: Caramel wafers, chocolate & raspberry sweetness. Creamy mouthfeel with a butter finish.
    500g · £39.00/kg
    £19.50
  • Latino Espresso 1Kg Bag of Beans

    Our in house espresso blend, perfect for at home brewing. Tasting notes: Caramel wafers, chocolate & raspberry sweetness. Creamy mouthfeel with a butter finish.
    1kg · £29.95/kg
    £29.95
  • Decaf Blend 250g Bag of Beans

    Perfect for at home espresso brewing! Decaf coffees from South America blended together. Tasting notes: Toffee, cocoa with hints of raisin.
    250g · £43.80/kg
    £10.95
  • Tikal Gold 250g Bag of Beans

    Perfect for at home filter brewing. Tasting notes: Apricot, white grape, praline & milk chocolate. Balanced acidity & easy drinking.
    250g · £43.80/kg
    £10.95
  • Adults need around 2000 kcal a day

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo