Skip to:ContentFooter
Deliveroo
  • Offers
    Offers
  • Save with Nectar Prices
    Save with Nectar Prices
  • Meal Deals
    Meal Deals
  • Grab and Go Snacks
    Grab and Go Snacks
  • Autumn is here
    Autumn is here
  • Mornings Made Better
    Mornings Made Better
  • Freshers Week
    Freshers Week
  • Why Wait For Christmas?
    Why Wait For Christmas?
  • Save 25% on Selected Taste The Difference
    Save 25% on Selected Taste The Difference
  • Dine In Like You're Dining Out
    Dine In Like You're Dining Out
  • Meal Deals & Bundles
    Meal Deals & Bundles
  • Fruit
    Fruit
  • Vegetables
    Vegetables
  • Salad & Herbs
    Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
    Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
    Cheese
  • Yoghurt
    Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
    Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
    Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
    Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
    Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
    Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
    Desserts
  • Ice Cream
    Ice Cream
  • Frozen
    Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
    Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
    Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
    Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
    Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
    Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
    Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
    Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
    Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
    Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
    Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
    Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
    Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
    Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
    Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
    Jams, Honey, Spreads
  • Baby
    Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
    Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
    Pet
  • Sexual Wellness
    Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
    Beauty & Toiletries
  • Health Care
    Health Care
  • Flowers
    Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
    Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
    Tobacco & Vaping

Tomatoes & Peppers

  • Sainsbury's Sweet Peppers

    3pk · £0.77 each
    £2.30
  • Sainsbury's Taste the Difference Baby Sweet Peppers 270g

    270g · £9.44/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Taste the Difference Sweet Pointed Pepper

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Sainsbury's Taste the Difference Padron Peppers 180g

    180g · £10.28/kg
    £1.85
  • Red Pepper

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Sainsbury's Jubilee Large Vine Tomatoes, Taste the Difference 450g

    450g · £5.67/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Taste the Difference Pomodorino Baby Plum Tomatoes

    250g · £8.40/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Taste the Difference Best of British Vine Tomatoes

    250g · £11.20/kg
    £2.80
  • Sainsbury's Cherry Tomatoes

    330g · £3.03/kg
    £1.00
  • Sainsbury's Flavouripe Tomatoes

    6pk · £0.18 each
    £1.10
  • Sainsbury's Taste the Difference Majestic Vine Tomatoes

    300g · £8.50/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80

Cucumbers

  • Sainsbury's Whole Cucumber

    1pk · £1.05 each
    £1.05
  • Sainsbury's Baby Cucumbers

    200g · £6.50/kg
    £1.30

Avocados

  • Sainsbury's So Organic Ripe & Ready Avocados

    2pk · £1.70 each
    £3.40
  • Large Avocado

    1pk · £1.35 each
    £1.35

Onions & Leeks

  • Sainsbury's Leeks 500g

    500g · £3.80/kg
    £1.90
  • Sainsbury's So Organic Red Onions 500g

    500g · £3.60/kg
    £1.80
  • JS Red Onions x3

    3pk · £0.47 each
    £1.40
  • Sainsbury's So Organic Brown Onions 750g

    750g · £2.93/kg
    £2.20
  • Sainsbury's Brown Onions x3

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • Sainsbury's Taste the Difference Echalion Shallots

    400g · £3.85/kg
    25% off
    £1.54£2.05
  • Sainsbury's Spring Onions

    1pk · £0.85 each
    £0.85

Potatoes

  • Sainsbury's Baking Sweet Potatoes 500g

    500g · £5.00/kg
    £2.50
  • Sainsbury's British White Potatoes

    1.25kg · £1.20/kg
    £1.50
  • Sainsbury's British Baby Potatoes

    1kg · £1.15/kg
    £1.15
  • Sainsbury's British Baking Potatoes

    4pk · £0.21 each
    £0.85

Garlic, Ginger, Herbs, Spices

  • Sainsbury's Ginger 100g

    100g · £15.00/kg
    £1.50
  • Sainsbury's Garlic x4

    4pk · £0.28 each
    £1.10
  • Sainsbury's Large Garlic

    1pk · £0.60 each
    £0.60
  • Sainsbury's Parsley 6g

    6g · £208.33/kg
    £1.25

Prepared Vegetables

  • Sainsbury's Taste the Difference Baby Vegetable Stir Fry 220g

    220g · £15.23/kg
    £3.35
  • Sainsbury's Sugar Snaps Peas, Tenderstem Broccoli & Asparagus 200g

    200g · £15.50/kg
    £3.10
  • Sainsbury's Sliced Red Onions, Inspired to Cook 150g

    150g · £7.33/kg
    £1.10
  • Sainsbury's Taste the Difference Tenderstem Stir Fry 220g

    220g · £12.95/kg
    £2.85
  • Sainsbury's Traditionally Sliced Runner Beans 160g

    160g · £11.88/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g

    240g · £6.88/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Diced Onions, Inspired to Cook 200g

    200g · £4.00/kg
    £0.80
  • Sainsbury's Beansprouts 300g

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Sainsbury's Mediterranean Style Vegetables 400g

    400g · £6.88/kg
    £2.75
  • Sainsbury's Mixed Vegetable Stir Fry 325g

    300g · £7.00/kg
    £2.10

Broccoli & Cauliflower

  • Sainsbury's Cauliflower

    1pk · £1.50 each
    £1.50
  • Sainsbury's SO Organic Broccoli

    300g · £5.33/kg
    £1.60
  • Sainsbury's Tenderstem Broccoli 200g

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Broccoli Florets 900g

    900g · £1.78/kg
    £1.60

Mushrooms

  • Sainsbury's Closed Cup Chestnut Mushrooms 300g

    300g · £5.00/kg
    £1.50
  • Sainsbury's Closed Cup White Mushrooms 300g

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Sainsbury's Baby Button White Mushrooms 200g

    200g · £6.50/kg
    £1.30
  • Sainsbury's SO Organic White Mushrooms 300g

    300g · £6.00/kg
    £1.80
  • Sainsbury's Shiitake Mushrooms, Taste the Difference

    120g · £13.17/kg
    25% off
    £1.58£2.10
  • Merchant Gourmet Dried Porcini Mushrooms 30g

    30g · £165.00/kg
    £4.95

Carrots & Root Vegetables

  • Sainsbury's Carrots

    500g · £1.00/kg
    £0.50
  • Sainsbury's British Sweet Spear Carrots, Taste the Difference 450g

    450g · £3.76/kg
    25% off
    £1.69£2.25
  • Sainsbury's Chantenay Carrots 400g

    400g · £2.88/kg
    £1.15
  • Sainsbury's Radish 240g

    240g · £3.33/kg
    £0.80

Other Vegetables

  • Sainsbury's Courgettes 500g

    500g · £4.00/kg
    £2.00
  • Sainsbury's Celery

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • Sainsbury's SO Organic Celery

    1pk · £1.80 each
    £1.80
  • Aubergine

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Sainsbury's Curly Leaf Kale

    200g · £6.25/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Pak Choi 250g

    250g · £8.40/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Edamame Beans 175g

    175g · £14.86/kg
    £2.60
  • Sainsbury's Fine Beans 120g C

    120g · £11.25/kg
    £1.35
  • Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans

    200g · £8.65/kg
    25% off
    £1.73£2.30
  • Sainsbury's British Munchkin Pumpkin

    100g · £14.50/kg
    £1.45
  • Sainsbury's Baby Ghost Munchkin Pumpkin

    350g · £4.14/kg
    £1.45
  • Sainsbury's Sweetheart Cabbage

    1pk · £0.95 each
    £0.95
  • Sainsbury's White Cabbage

    1pk · £1.20 each
    £1.20
  • Sainsbury's Lemon Grass 4g

    4g · £312.50/kg
    £1.25
  • Sainsbury's British Asparagus Tips 125g

    100g · £23.00/kg
    £2.30
  • Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4

    4pk · £0.36 each
    £1.45
  • Sainsbury's Mixed Squash Single

    1pk · £1.75 each
    £1.75

Offers

  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80
  • Sainsbury's Taste the Difference Echalion Shallots

    400g · £3.85/kg
    25% off
    £1.54£2.05
  • Sainsbury's Shiitake Mushrooms, Taste the Difference

    120g · £13.17/kg
    25% off
    £1.58£2.10
  • Sainsbury's British Sweet Spear Carrots, Taste the Difference 450g

    450g · £3.76/kg
    25% off
    £1.69£2.25
  • Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans

    200g · £8.65/kg
    25% off
    £1.73£2.30
  • View Salad & Herbs

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo