Skip to:ContentFooter
Deliveroo
  • Offers
    Offers
  • Save with Nectar Prices
    Save with Nectar Prices
  • Meal Deals
    Meal Deals
  • Grab and Go Snacks
    Grab and Go Snacks
  • Autumn is here
    Autumn is here
  • Why Wait For Christmas?
    Why Wait For Christmas?
  • Autumn Flavours
    Autumn Flavours
  • Save 25% on Selected Taste The Difference
    Save 25% on Selected Taste The Difference
  • Dine In Like You're Dining Out
    Dine In Like You're Dining Out
  • Spooky Season
    Spooky Season
  • Meal Deals & Bundles
    Meal Deals & Bundles
  • Fruit
    Fruit
  • Vegetables
    Vegetables
  • Salad & Herbs
    Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
    Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
    Cheese
  • Yoghurt
    Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
    Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
    Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
    Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
    Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
    Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
    Desserts
  • Ice Cream
    Ice Cream
  • Frozen
    Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
    Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
    Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
    Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
    Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
    Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
    Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
    Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
    Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
    Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
    Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
    Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
    Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
    Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
    Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
    Jams, Honey, Spreads
  • Baby
    Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
    Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
    Pet
  • Sexual Wellness
    Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
    Beauty & Toiletries
  • Health Care
    Health Care
  • Flowers
    Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
    Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
    Tobacco & Vaping

Lettuce & Salad Bags

  • Sainsbury's Sweet Gem Lettuce

    2pk · £0.70 each
    £1.40
  • Sainsbury's Iceberg Lettuce

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Sainsbury's Wild Rocket 60g

    60g · £20.83/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Little Gem Lettuce

    2pk · £0.63 each
    £1.25
  • Sainsbury's Mixed Leaf Salad 200g

    180g · £12.22/kg
    £2.20
  • Sainsbury's Bistro Salad 150g

    150g · £11.33/kg
    £1.70
  • Sainsbury's Iceberg Lettuce 200g

    200g · £5.25/kg
    £1.05
  • Sainsbury's Italian Style Salad 100g

    100g · £17.00/kg
    £1.70
  • Sainsbury's Baby Leaf Spinach 200g

    200g · £7.00/kg
    £0.40 off
    £1.40£1.80
  • Sainsbury's Hearts of Romaine

    2pk · £0.73 each
    £1.45
  • Sainsbury's Baby Leaf Salad 90g

    90g · £13.89/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Sweet Leaf Salad 250g

    250g · £4.60/kg
    £1.15
  • Sainsbury's SO Organic Young Spinach 200g

    200g · £13.75/kg
    £2.75
  • Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g

    120g · £11.67/kg
    £1.40
  • Sainsbury's Young Spinach 260g

    260g · £7.31/kg
    £1.90

Fresh Herbs

  • Sainsbury's Parsley 6g

    6g · £208.33/kg
    £1.25

Dressings & Croutons

  • Sainsbury's Caesar Dressing 150ml

    150ml · £11.33/L
    £1.70
  • Pizza Express Caesar Dressing 235ml

    235ml · £16.60/L
    £3.90
  • Sainsbury's Oven Baked Garlic & Herb Croutons 100g

    100g · £16.00/kg
    £1.60
  • Sainsbury's Taste the Difference French Style Dressing 255ml

    255ml · £12.55/L
    £3.20
  • Heinz Salad Cream Original 425g

    425g · £10.00/kg
    £4.25
  • Pizza Express House Light Dressing 235ml

    235ml · £16.60/L
    £3.90
  • Sainsbury's French Style Dressing 150ml

    150ml · £11.33/L
    £1.70

Tomatoes

  • Sainsbury's Jubilee Large Vine Tomatoes, Taste the Difference 450g

    450g · £5.67/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Cherry Tomatoes

    330g · £3.03/kg
    £1.00
  • Sainsbury's Taste the Difference Pomodorino Baby Plum Tomatoes

    250g · £8.40/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Taste the Difference Majestic Vine Tomatoes

    300g · £8.50/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Taste the Difference Best of British Vine Tomatoes

    250g · £11.20/kg
    £2.80
  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80
  • Sainsbury's Flavouripe Tomatoes

    6pk · £0.18 each
    £1.10

Cucumbers

  • Sainsbury's Whole Cucumber

    1pk · £1.05 each
    £1.05
  • Sainsbury's Baby Cucumbers

    200g · £6.50/kg
    £1.30

Avocados

  • Sainsbury's Avocado

    2pk · £1.03 each
    £2.05
  • Sainsbury's So Organic Ripe & Ready Avocados

    2pk · £1.70 each
    £3.40
  • Large Avocado

    1pk · £1.35 each
    £1.35

Peppers

  • Sainsbury's Sweet Peppers

    3pk · £0.77 each
    £2.30
  • Sainsbury's Taste the Difference Baby Sweet Peppers 270g

    270g · £9.44/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Taste the Difference Sweet Pointed Pepper

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Sainsbury's Taste the Difference Padron Peppers 180g

    180g · £10.28/kg
    £1.85

Spring Onions & Celery

  • Sainsbury's Celery

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • Sainsbury's SO Organic Celery

    1pk · £1.80 each
    £1.80
  • Sainsbury's Spring Onions

    1pk · £0.85 each
    £0.85

Chilli, Ginger & Garlic

  • Sainsbury's Ginger 100g

    100g · £15.00/kg
    £1.50
  • Sainsbury's Garlic x4

    4pk · £0.28 each
    £1.10
  • Sainsbury's Large Garlic

    1pk · £0.60 each
    £0.60
  • Sainsbury's Finger Chillies 80g

    80g · £16.25/kg
    £1.30

Offers

  • Sainsbury's Baby Leaf Spinach 200g

    200g · £7.00/kg
    £0.40 off
    £1.40£1.80
  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80
  • View Milk, Eggs, Dairy

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo