Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Superstore - Burnside

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    £3.50
    Clubcard
  • Tesco Gala Apples

    5pk · £0.42 each
    £2.10
    £1.55 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Broccoli 375G

    375g · £2.53/kg
    £0.95
    £0.85 Clubcard (£2.27/kg)
  • Applewood Original Smoky Cheddar Cheese Bar 185g

    185g · £18.38/kg
    £3.40
    £2.90 Clubcard (£15.68/kg)
  • Yeo Valley Organic 5% Greek Recipe Yogurt 450g

    450g · £10.67/kg
    £4.80
    £3.80 Clubcard (£8.44/kg)
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Big Pots 4 x 85g

    4pk · £28.82/kg
    £2.45
    £1.90 Clubcard (£22.35/kg)
  • Benecol Raspberry No Added Sugar 6 x 67.5g

    6pk · £86.57/kg
    £5.80
    2 for £7.50 Clubcard
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • TESCO 8 Golden Fish Finger with Mushy Peas 280g

    280g · £12.50/kg
    £3.50
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco 10 No-Prawn Bubble Tempuras 150g

    150g · £16.67/kg
    £2.50
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Spanish Style Tortilla 500g

    500g · £7.70/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco Finest All Butter Croissants 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
    £2.75 Clubcard (£0.69 each)
  • Cadbury Milk Chocolate Caramel Mini Rolls Cakes 10 pack

    10pk · £0.52 each
    £5.15
    £3.50 Clubcard (£0.35 each)
  • Tesco Chicken Tikka Masala Meal For One 500g

    500g · £11.00/kg
    £5.50
    £3.90 Clubcard (£7.80/kg)
  • Tesco 10 Halloumi-Style Fries 170G

    170g · £16.18/kg
    £2.75
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Frozen Mini Vegetable Spring Rolls 12 Pack 216g

    £1.75
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco 25 Boneless Chicken Selection 560G

    560g · £6.25/kg
    £3.50
    3 for 2 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Spaghetti Bolognese 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Finest Roasted Hazelnut Yogurt 150G

    150g · £8.67/kg
    £1.30
  • Tesco Finest Dine In 30 Day Matured British Ranch Steaks With Wild Garlic Butter 323G

    323g · £25.85/kg
    £8.35
  • Benecol Raspberry No Added Sugar 6 x 67.5g

    6pk · £86.57/kg
    £5.80
    2 for £7.50 Clubcard
  • Nomadic Yogurt & Oat Clusters - Double Choc 169g

    169g · £14.20/kg
    £2.40
  • Tesco Parmigiano Reggiano Cheese 200 G

    200g · £24.25/kg
    £4.85
  • Biotiful Gut Health Kefir Milk Drink Original 500ml

    £2.90
  • Tesco Strawberries 400G

    400g · £7.25/kg
    £2.90
  • Yeo Valley Organic 5% Greek Recipe Yogurt 450g

    450g · £10.67/kg
    £4.80
    £3.80 Clubcard (£8.44/kg)
  • Seriously Spreadable Lighter Cheese Spread 125g

    125g · £12.80/kg
    £1.60
  • Tesco Red Onions 3Pack Minimum

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • Tesco Raspberries 150G

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Tesco Finest All Butter Croissants 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
    £2.75 Clubcard (£0.69 each)
  • Cook Italia Grated Hard Cheese 50G

    50g · £53.00/kg
    £2.65
  • Simon Howie Dry Cure Smoked Streaky Bacon 220G

    220g · £17.95/kg
    £3.95
  • Tesco Garlic & Herb Chicken Kievs 375g

    375g · £15.73/kg
    £5.90
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g

    500g · £10.60/kg
    £5.30
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Finest Spicy ‘Nduja & Salami Pizza 390g

    390g · £14.36/kg
    £5.60
  • Tesco Gala Apples

    5pk · £0.42 each
    £2.10
    £1.55 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Large Loose Garlic (c)

    1pk · £0.60 each
    £0.60
  • Rosedene Farms Strawberries 227G

    227g · £8.81/kg
    £2.00
  • Tesco British Chicken Breast Fillets 650G

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Mcintosh Macaroni Cheese 400G (L)

    400g · £6.88/kg
    £2.75
  • Tesco Broccoli 375G

    375g · £2.53/kg
    £0.95
    £0.85 Clubcard (£2.27/kg)
  • Tesco Sweet Potatoes 1Kg

    1kg · £1.40/kg
    £1.40
  • Warburtons Medium Sliced Soft White Bread 800g

    800g · £1.81/kg
    £1.45
  • Tesco Ripe Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90
  • Tesco Beef Rump Steak 255G

    255g · £18.43/kg
    £4.70
  • Tesco Chicken Tikka Masala Meal For One 500g

    500g · £11.00/kg
    £5.50
    £3.90 Clubcard (£7.80/kg)
  • Tesco Finest Wiltshire Finely Sliced Ham 200g

    200g · £32.25/kg
    £6.45
  • Tesco Chicken Korma With Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Big Pots 4 x 85g

    4pk · £28.82/kg
    £2.45
    £1.90 Clubcard (£22.35/kg)
  • The Tofoo Co Naked Tofu 280G

    280g · £11.07/kg
    £3.10
  • Daelmans Authentic Dutch Caramel Stroopwafels 8 Pack 230g

    230g · £13.04/kg
    £3.00
  • Malcolm Allan The Steak Pie 380g

    380g · £15.53/kg
    £5.90
  • Tesco Large Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.33 each
    £3.95
  • Big & Fresh Barn Eggs Large 10 Pack

    10pk · £0.37 each
    £3.70
  • Tesco Brown Onions 3 Pack

    3pk · £0.37 each
    £1.10
  • Tesco Paneer Cheese 200G

    200g · £11.75/kg
    £2.35
  • Tesco Spanish Style Tortilla 500g

    500g · £7.70/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco British Unsalted Butter 250G

    250g · £8.00/kg
    £2.00
  • Tesco Finest Dine In Roasted Mushrooms in Creamy Garlic Sauce 300g

    300g · £12.50/kg
    £3.75
  • Tesco Medium Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.27 each
    £3.25
  • Jason's Everyday Sourdough White Rolls 4 Pack

    320g · £6.88/kg
    £2.20
  • Tesco German Style Salami Slices 12 Pack 125g

    125g · £8.80/kg
    £1.10

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Superstore - Burnside

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo