Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Superstore - Glasgow Barrhead

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • Dove Advanced Care Go Fresh Pomegranate 72h Antiperspirant Deodorant 150ml

    £4.90
    £2.90 Clubcard
  • Haagen-Dazs Ice Cream - Strawberry Cheesecake 460ml

    £6.55
    £5.10 Clubcard
  • Vicks First Defence Cold Virus Blocker Nasal Spray 15ml

    £9.45
    £8.40 Clubcard
  • Tesco Gala Apples

    5pk · £0.42 each
    £2.10
    £1.55 Clubcard (£0.31 each)
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £13.50/kg
    £5.40
    £4.25 Clubcard (£10.63/kg)
  • Pilgrims Choice Extra Mature Cheddar Cheese 350 G

    350g · £16.00/kg
    £5.60
    £4.45 Clubcard (£12.71/kg)
  • Tesco Gouda Slices 250G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco British Mature Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Philadelphia Original Soft Cream Cheese 280G

    280g · £14.11/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£10.71/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 650g

    650g · £10.77/kg
    £7.00
    £6.15 Clubcard (£9.46/kg)
  • Tesco Finest Wild Garlic Crispy Chicken Kievs 386g

    386g · £19.95/kg
    £7.70
    £7.50 Clubcard (£19.43/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Mr Kipling Cherry Bakewell Cake Tarts 6 Pack

    6pk · £0.73 each
    £4.35
    £2.60 Clubcard (£0.43 each)
  • L'Oreal Elvive Colour Protect Conditioner 200Ml

    £4.65
    2 for £6.40 Clubcard
  • Tesco Mashed Potato 450g

    450g · £3.00/kg
    £1.35
    3 for 2 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Tesco Cream & Strawberry Jam Doughnuts 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
    £1.75 Clubcard (£0.88 each)
  • L'Oreal Elvive Colour Protect Shampoo 250Ml

    £4.45
    2 for £6.40 Clubcard
  • Tesco Crispy Sweet Potato Fries 300G

    300g · £8.83/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Malcolm Allan Big Breakfast Pack 650G (L)

    650g · £7.08/kg
    £4.60
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 500g

    500g · £11.00/kg
    £5.50
  • Tesco British Mature Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco British Pork Belly Slices 500g

    500g · £12.40/kg
    £6.20
  • Tesco Butterpak Spreadable - Slightly Salted 500g

    500g · £5.10/kg
    £2.55
  • McGhee's Raspberry Tarts 4 Pack

    4pk · £0.56 each
    £2.25
  • Tesco Gouda Slices 250G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 650g

    650g · £10.77/kg
    £7.00
    £6.15 Clubcard (£9.46/kg)
  • Tesco Smoked Pancetta 2 X 65G

    130g · £21.54/kg
    £2.80
  • Tesco Breaded Chicken Steaks 4 Pack 505g

    505g · £10.40/kg
    £5.25
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £13.50/kg
    £5.40
    £4.25 Clubcard (£10.63/kg)
  • Tesco Chicken Casserole & Dumplings 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Creamfields Soft Cheese 200G

    200g · £6.75/kg
    £1.35
  • Tesco Greek Style Yogurt with Honey 450g

    450g · £4.67/kg
    £2.10
  • Tesco Cream & Strawberry Jam Doughnuts 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
    £1.75 Clubcard (£0.88 each)
  • Simon Howie Breakfast Pack 700G

    £4.90
  • Tesco Ripen at Home Kiwi Fruit 6 Pack

    6pk · £0.25 each
    £1.50
  • Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 400g

    400g · £5.25/kg
    £2.10
  • Tesco Beef Bolognese Fresh Ravioli 300g

    300g · £9.00/kg
    £2.70
  • Philadelphia Original Soft Cream Cheese 280G

    280g · £14.11/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£10.71/kg)
  • Tesco Cheese & Tomato Fresh Tortelloni 300g

    300g · £9.00/kg
    £2.70
  • Tesco Baby Potatoes 1Kg

    1kg · £1.20/kg
    £1.20
  • Tesco Finest Finely Sliced Honey Roast Ham 120g

    120g · £37.50/kg
    £4.50
  • Tesco Finest Wild Garlic Crispy Chicken Kievs 386g

    386g · £19.95/kg
    £7.70
    £7.50 Clubcard (£19.43/kg)
  • Tesco Finest Coleslaw 180g

    180g · £11.11/kg
    £2.00
  • Jason's Everyday Tiger Rolls with Sourdough 4 Pack

    320g · £6.88/kg
    £2.20
  • Mr Kipling Cherry Bakewell Cake Tarts 6 Pack

    6pk · £0.73 each
    £4.35
    £2.60 Clubcard (£0.43 each)
  • Creamfields 4 Pack Strawberry Raspberry Yogurt Pouches 320G

    4pk · £17.50/kg
    £1.40
  • Tesco Cauliflower Each

    1pk · £1.40 each
    £1.40
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Tunnock's Milk Chocolate Tea Cakes 6 x 24g

    6pk · £56.25/kg
    £1.35
  • Warburtons Soft Pancakes 6 Pack

    6pk · £0.25 each
    £1.50
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Yop Raspberry Flavour Yogurt Drink 825g

    825g · £2.97/kg
    £2.45
  • Tesco Wafer Thin Smoked Ham Slices 125g

    125g · £12.80/kg
    £1.60
  • Tesco Belgian Chocolate Eclairs 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g

    500g · £10.60/kg
    £5.30
  • Simon Howie Premium Steak Lorne 270G

    270g · £13.15/kg
    £3.55
  • Creamfields Apricot Strawberry Raspberry Fromage Frais 12 X 50G

    12pk · £22.00/kg
    £1.10
  • Tesco Gala Apples

    5pk · £0.42 each
    £2.10
    £1.55 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Medium Sliced White Bread 800g

    800g · £1.00/kg
    £0.80
  • Tesco Finest Dine In Slow Cooked Steak Pie 500G

    500g · £16.70/kg
    £8.35
  • A Bartlett Rooster Potatoes 2Kg Pack

    2kg · £1.55/kg
    £3.10
  • Tesco Finest Creamy Mash 450g

    450g · £9.78/kg
    £4.40
    £3.45 Clubcard (£7.67/kg)
  • Hovis Seed Sensations Seven Seeds Sliced Bread 400g

    400g · £3.63/kg
    £1.45
  • McGhee's Pineapple Tarts 4 Pack

    4pk · £0.56 each
    £2.25
  • Pilgrims Choice Extra Mature Cheddar Cheese 350 G

    350g · £16.00/kg
    £5.60
    £4.45 Clubcard (£12.71/kg)
  • Rosedene Farms Small Apple 6 Pack

    6pk · £0.21 each
    £1.25
  • Tesco Lean Diced Beef 400G

    400g · £17.75/kg
    £7.10
  • Tesco Finest Dine In Creamy Buttery Mash 450g

    450g · £8.33/kg
    £3.75
  • Malcolm Allan Steak Lorne Sausage 260G

    260g · £10.58/kg
    £2.75

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Superstore - Glasgow Barrhead

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo