Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Sainsbury's Supermarket - Baljaffray

Allergens and info

1.10 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Earn with Nectar

    Earn points on your order. Link or sign up now.

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Offers (171)

  • 0

    Birds Eye 10 Omega 3 Breaded Alaska Pollock Fish Fingers 280g

    280g · £6.25/kg

    £1.75 off

    £1.75

    £3.50

  • 0

    Thorntons 10 Millionaires Bites

    10pk · £0.13 each

    £1.05 off

    £1.25

    £2.30

  • 0

    Aero Bubbles Peppermint Chocolate 92g

    92g · £13.59/kg

    £0.95 off

    £1.25

    £2.20

  • 0

    Aero Peppermint Chocolate 90g

    90g · £13.89/kg

    £0.95 off

    £1.25

    £2.20

  • 0

    Sainsbury's Figs 140g

    3pk · £8.93/kg

    £0.95 off

    £1.25

    £2.20

  • 0

    McCain Crispy French Fries 900g

    900g · £2.22/kg

    £1.50 off

    £2.00

    £3.50

  • 0

    Schweppes Slimline Lemonade 2L Bottle

    2L · £0.50/L

    £0.75 off

    £1.00

    £1.75

  • 0

    Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Coated Sharing Peanuts 150g

    150g · £12.33/kg

    £1.30 off

    £1.85

    £3.15

  • 0

    Anchor Salted Butter 200g

    200g · £8.50/kg

    £1.15 off

    £1.70

    £2.85

  • 0

    Pringles Salt & Vinegar 200g

    200g · £10.00/kg

    £1.30 off

    £2.00

    £3.30

  • 0

    Pringles Texas BBQ Sauce 200g

    200g · £10.00/kg

    £1.30 off

    £2.00

    £3.30

  • 0

    M&M's Peanut Chocolate More to Share Pouch Bag 200g

    200g · £13.50/kg

    £1.70 off

    £2.70

    £4.40

  • 0

    Blue Dragon Original Sweet Chilli Sauce 315g

    315g · £6.19/kg

    £1.15 off

    £1.95

    £3.10

  • 0

    Birds Eye 22 Chicken Dippers 403g

    403g · £8.68/kg

    £2 off

    £3.50

    £5.50

  • 0

    Coca-Cola Zero Sugar 2L Bottle

    2L · £0.88/L

    £1 off

    £1.75

    £2.75

  • 0

    Diet Coke Cola 2L Bottle

    2L · £0.88/L

    £1 off

    £1.75

    £2.75

  • 0

    Diet Coke No Caffeine Cola 2L Bottle

    2L · £0.88/L

    £1 off

    £1.75

    £2.75

  • 0

    Nescafe Cappuccino 8 x 15.5g (124g)

    8pk · £13.31/kg

    £0.95 off

    £1.65

    £2.60

  • 0

    Pepsi Max 2 Litres

    2L · £0.88/L

    £1 off

    £1.75

    £2.75

  • 0

    Pepsi Max Cherry 2 Litres

    2L · £0.88/L

    £1 off

    £1.75

    £2.75

  • View all (171)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Sainsbury's British Cooked Ham Slices x10 115g

    115g · £12.17/kg
    £1.40
  • Sainsbury's Grated Four Cheese Mix 250g

    250g · £13.80/kg
    £3.45
  • Sainsbury's Little Gem Lettuce

    2pk · £0.63 each
    £1.25
  • Sainsbury's Stuffed Whole Chicken 1.45kg

    1.45kg · £6.90/kg
    £10.00
  • Sainsbury's Baby Button White Mushrooms 200g

    200g · £6.50/kg
    £1.30
  • Sainsbury's Belgian Chocolate Éclairs 110g (2 x 55g)

    2pk · £15.45/kg
    £0.50 off
    £1.70£2.20
  • Sainsbury's British Baby Potatoes

    1kg · £1.15/kg
    £1.15
  • Taste Original Chicken Satay Skewers 200g

    200g · £26.00/kg
    £5.20
  • Sainsbury's Mixed Seedless Grapes

    500g · £5.50/kg
    £2.75
  • Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas

    5pk · £0.27 each
    £1.35
  • Sainsbury's Taste the Difference Lemon Drizzle Cake 405g

    405g · £12.35/kg
    £5.00
  • Activia Strawberry & Mixed Fruit Fat Free Gut Health Yoghurt Multipack, 8x115g

    920g · £6.09/kg
    £5.60
  • Sainsbury's British Maris Piper Potatoes

    2kg · £1.28/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Brown Onions x3

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • Simon Howie The Scottish Butcher 6 Premium Pork Sausages 300g

    300g · £11.33/kg
    £3.40
  • Flora Buttery 450g

    450g · £4.78/kg
    £0.85 off
    £2.15£3.00
  • Sainsbury's Taste the Difference Slow Cooked Beef Bourguignon 545g

    545g · £14.94/kg
    25% off
    £8.14£10.85
  • Strings & Things Cheestrings 160g (8 x 20g)

    8pk · £23.75/kg
    £3.80
  • Sainsbury's British Cooked Honey Roast Ham Slices x10 115g

    115g · £12.17/kg
    £1.40
  • Mothers Pride Scottish Plain Medium Cut 800g

    800g · £2.19/kg
    £1.75
  • Bells 2 Scotch Pies

    2pk · £16.33/kg
    £2.45
  • Warburtons Original Farmhouse 400g

    400g · £4.13/kg
    £1.65
  • Warburtons Original Toastie Soft & Sliced White Loaf 800g

    800g · £2.25/kg
    £1.80
  • Deli Express British Drury Lane Cooked Ham Slices x4 150g

    150g · £24.67/kg
    2 for £6
    £3.70
  • Sainsbury's Wafer Thin Brunswick Ham Slices 125g

    125g · £22.40/kg
    £2.80
  • Sainsbury's Taste the Difference British Strawberries 250g

    250g · £17.80/kg
    £4.45
  • Sainsbury's Stamford Street Co. Cooked Chicken Breast 240g

    240g · £11.67/kg
    £2.80
  • Sainsbury's British or Irish 20% Fat Beef Mince 500g

    500g · £10.00/kg
    3 for £12
    £5.00
  • Sainsbury's British Chicken Thighs 1kg

    1kg · £4.25/kg
    3 for £12
    £4.25
  • Sainsbury's Pink Lady Apples

    6pk · £0.58 each
    £3.45
  • Sainsbury's Leeks 500g

    500g · £3.80/kg
    £1.90
  • Sainsbury's French Torchon Ham x4 Slices 200g

    200g · £12.00/kg
    £2.40
  • McGhee's 4 Scottish Crispy Rolls

    4pk · £0.48 each
    £1.90
  • Sainsbury's 6 Honey Roast Ham Slices 120g

    120g · £20.00/kg
    £2.40
  • Sainsbury's 20 Pork Cocktail Sausages 200g

    200g · £10.25/kg
    £2.05
  • Sainsbury's 10% Fat 12 Beef Meatballs 350g

    350g · £8.86/kg
    £3.10
  • Sainsbury's 12 Medium British Free Range Eggs

    12pk · £0.27 each
    £3.25
  • Fage Total 0% Fat Natural Fat Free Greek Recipe Strained Yoghurt 950g

    950g · £7.68/kg
    £7.30
  • Sainsbury's 30 Days Matured British Beef Sirloin Steak, Taste the Difference 225g

    225g · £47.33/kg
    £10.65
  • Sainsbury's 4 Classic Breaded Chicken Steaks 505g

    505g · £6.93/kg
    £0.75 off
    £3.50£4.25

Save with Nectar Prices

  • Mr Kipling 8 Angel Slices

    8pk · £0.38 each
    £3.00
    £2.00 Nectar Price (£0.25 each)
  • Mr Kipling 6 Bakewell Slices

    6pk · £0.54 each
    £3.25
    £1.47 Nectar Price (£0.25 each)
  • Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g

    130g · £19.23/kg
    £2.50
    £1.35 Nectar Price (£10.38/kg)
  • Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar

    72g · £22.92/kg
    £1.65
    £1.00 Nectar Price (£13.89/kg)
  • Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g

    72g · £22.92/kg
    £1.65
    £1.00 Nectar Price (£13.89/kg)
  • Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g

    88g · £18.75/kg
    £1.65
    £1.00 Nectar Price (£11.36/kg)
  • Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g

    195g · £22.56/kg
    £4.40
    £2.70 Nectar Price (£13.85/kg)
  • Maltesers White Chocolate Bag 126g

    126g · £34.92/kg
    £4.40
    £2.70 Nectar Price (£21.43/kg)
  • Fanta Lemon 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Dr Pepper 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Dr Pepper Zero 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Fanta Orange 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Fanta Orange Zero 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Fanta Fruit Twist 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)

Meal deals

View all (4)
  • TTD Pasta and Sauce for £5.50

    For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk
    £5.50
  • Lunch Meal Deal

    For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk
    £5.50
  • Premium Lunch Meal Deal

    For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk
    £6.50
  • Taste the Difference Dine in for 2

    For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk
    £18.00

Grab and Go Snacks

  • Philadelphia Garlic & Herbs 165g

    165g · £17.27/kg
    £2.85
  • Philadelphia Light 165g

    165g · £17.27/kg
    £2.85

Autumn is here

View all (23)
  • Sainsbury's British Baking Potatoes

    4pk · £0.21 each
    £0.85
  • Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g

    395g · £12.66/kg
    £5.00
  • Fox's Party Rings 125g

    125g · £10.40/kg
    £1.30
  • Sainsbury's Sausages & Mash 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Sainsbury's British Asparagus Tips 125g

    100g · £23.00/kg
    £2.30
  • Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)

    7pk · £19.14/kg
    £2.80
  • Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g

    345g · £14.49/kg
    £5.00
  • Sainsbury's Mashed Potato 400g

    400g · £3.38/kg
    £1.35
  • Horlicks Original Hot Malty Goodness 400g

    400g · £14.25/kg
    £5.70
  • Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g

    400g · £13.75/kg
    £5.50
  • Sainsbury's Fine Green Beans 200g

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Taste The Difference Carrot Cake 395g

    395g · £12.66/kg
    £5.00
  • Sainsbury's Tuna Pasta Bake 400g

    400g · £9.88/kg
    £3.95
  • Albert Bartlett Classic Fries 300g

    300g · £9.00/kg
    £2.70
  • Sainsbury's British White Potatoes

    2kg · £0.75/kg
    £1.50
  • Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 700g

    700g · £12.86/kg
    £9.00
  • Cadbury Instant Hot Chocolate 300g

    300g · £10.00/kg
    £1.40 off
    £3.00£4.40
  • Walkers Sensations Lime & Coriander Chutney Sharing Poppadoms Crisps 82.5g

    82.5g · £38.18/kg
    £3.15
  • Sainsbury's Shepherd's Pie 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Sainsbury's Crispy Potato Slices 350g

    350g · £8.00/kg
    £2.80

Why Wait For Christmas?

View all (19)
  • Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g

    475g · £19.26/kg
    £9.15
  • Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g

    475g · £19.26/kg
    £9.15
  • Celebrations Milk Chocolate Tub 500g

    500g · £18.30/kg
    £9.15
  • Quality Street 550g

    550g · £16.64/kg
    £9.15
  • Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition

    154g · £11.69/kg
    £1.80
  • Sainsbury's Free From 4 Mini Yule Logs 176g

    176g · £19.03/kg
    £3.35
  • Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g

    29g · £24.14/kg
    £0.10 off
    £0.70£0.80
  • Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar

    100g · £22.00/kg
    £2.20
  • Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g

    74g · £29.73/kg
    £2.20
  • Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g

    29g · £31.03/kg
    £0.90
  • Maltesers Mini Chocolate Christmas Reindeers 59g

    59g · £38.98/kg
    £2.30
  • Cadbury Heroes 270g Chocolate Pouch

    270g · £25.19/kg
    £6.80
  • Jacob's Mini Twiglets 200g

    200g · £17.25/kg
    £3.45
  • Sainsbury's Gonk Shortbread Kit 320g

    1pk · £10.94/kg
    £3.50
  • Sainsbury's 411g Mincemeat

    411g · £5.35/kg
    £2.20
  • Sainsbury's Taste the Difference Matured Mincemeat with Brandy 411g

    411g · £7.42/kg
    £3.05
  • Sainsbury's 6 Mince Pies 320g

    6pk · £4.69/kg
    £1.50
  • Sainsbury's Classic Panettone 100g

    100g · £19.50/kg
    £1.95
  • Cadbury Heroes Chocolate Assortment Carton 240 g

    240g · £16.67/kg
    £1.50 off
    £4.00£5.50

Save 25% on Selected Taste The Difference

View all (38)
  • Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g

    600g · £3.38/kg
    25% off
    £2.03£2.70
  • Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g

    2pk · £0.90 each
    25% off
    £1.80£2.40
  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80
  • TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g

    455g · £9.80/kg
    25% off
    £4.46£5.95
  • TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g

    484g · £9.21/kg
    25% off
    £4.46£5.95
  • TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g

    480g · £9.29/kg
    25% off
    £4.46£5.95
  • TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g

    472g · £9.45/kg
    25% off
    £4.46£5.95
  • Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1L

    1L · £2.81/L
    25% off
    £2.81£3.75
  • Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g

    340g · £7.62/kg
    25% off
    £2.59£3.45
  • Sainsbury's Taste the Difference Strawberry Conserve 340g

    340g · £8.06/kg
    25% off
    £2.74£3.65
  • Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g

    340g · £8.06/kg
    25% off
    £2.74£3.65
  • Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L

    1L · £2.81/L
    25% off
    £2.81£3.75
  • Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g

    220g · £16.55/kg
    25% off
    £3.64£4.85
  • Sainsbury's Taste the Difference 2 Smoked Haddock Fishcakes 290g

    290g · £11.90/kg
    25% off
    £3.45£4.60
  • Sainsbury's Taste the Difference Slow Cooked Beef Bourguignon 545g

    545g · £14.94/kg
    25% off
    £8.14£10.85
  • Sainsbury's Taste the Difference Canadian Maple Syrup 250g

    250g · £19.52/kg
    25% off
    £4.88£6.50
  • Sainsbury's Half Ciabatta, Taste the Difference x2

    270g · £8.07/kg
    25% off
    £2.18£2.90
  • Sainsbury's Taste the Difference Ultimate Steak Pie 250g

    250g · £15.00/kg
    25% off
    £3.75£5.00
  • Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g

    215g · £8.88/kg
    25% off
    £1.91£2.55
  • Sainsbury's Taste the Difference 6 Unsmoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g

    6pk · £2.76/kg
    25% off
    £3.64£4.85

Dine In Like You're Dining Out

View all (15)
  • The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g

    250g · £4.80/kg
    £1.20
  • The Spice Tailor Southern Pepper Curry 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • Sainsbury's Large King Prawns 150g

    150g · £25.00/kg
    £3.75
  • Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g

    640g · £12.19/kg
    £7.80
  • Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g

    320g · £10.78/kg
    £3.45
  • Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g

    250g · £4.80/kg
    £1.20
  • Tilda Classics Sticky Rice 250g

    250g · £5.00/kg
    £1.25
  • Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g

    300g · £6.67/kg
    £2.00
  • Tilda Classics White & Wholegrain Basmati Rice Blend 250g

    250g · £4.80/kg
    £1.20
  • Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g

    120g · £11.67/kg
    £1.40
  • The Spice Tailor Keralan Coconut Curry 225g

    225g · £23.11/kg
    £5.20
  • Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg

    1kg · £8.25/kg
    £8.25
  • Sainsbury's Young Spinach 260g

    260g · £7.31/kg
    £1.90

Spooky Season

View all (20)
  • HARIBO Bone Shakers 160g

    160g · £7.81/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Milk Chocolate Ghoulish Ghosts with a Caramel Crème Filling 72g

    72g · £22.92/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Carving Pumpkin

    1pk · £2.35 each
    £2.35
  • Sainsbury's Home Mini Pumpkins Assortment

    £4.00
  • Sainsbury's Sour Spiders 130g

    130g · £9.62/kg
    £1.25
  • Decorated White Chocolate Lollipop 27g

    27g · £46.30/kg
    £1.25
  • Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g

    154g · £10.71/kg
    £1.65
  • The Toffee Apple Co. Toffee Apple

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • The Toffee Apple Co. Milk Chocolate Apple with Marshmallows

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Sainsbury's Milk Chocolate Popping Candy Eyeballs 75g

    75g · £22.00/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Brain Teasers 130g

    130g · £9.62/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Fizzy Watermelon Witches 130g

    130g · £9.62/kg
    £1.25
  • Kinder 18 Mini Chocolate 120g

    120g · £33.33/kg
    £4.00
  • Sainsbury's Home Purple Skull String Lights

    £5.00
  • Sainsbury's Home Small Light Up Ghost

    £3.00
  • Sainsbury's Home Pack of 2 Concertina Skeletons

    £3.00
  • Sainsbury's Home Bleeding Bulb String Lights

    £6.00
  • Sainsbury's Home Halloween Balloons

    £2.00
  • Sainsbury's Milk Chocolate Pumpkins Net 75g

    75g · £22.00/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Fizzy Popping Bats 130g

    130g · £9.62/kg
    £1.25

Meal Deals & Bundles

  • Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 4)

    £13.00

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Sainsbury's Supermarket - Baljaffray

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo